Гормональна контрацепція: всі «за» і «проти»

Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер-гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал.

Питання гормональної контрацепції є одним із найпопулярніших, які цікавлять сучасних жінок на прийомі гінеколога. Навіть у будь-яких медичних блогах, присвячених тематиці гінекології, близько 60% питань читачок стосуються переваг та недоліків використання гормональної контрацепції.

У даній статті ми висвітлимо головні питання, які цікавлять кожну з вас. У чому полягає суть та дія гормональної контрацепції? У чому її переваги та недоліки? Чи приносить вона побічні ефекти? У яих випадках вона необхідна, а у яких – суворо протипоказана?

ГОРМОНАЛЬНА КОНТРАЦЕПЦІЯ – ЩО ЦЕ?

Профілактика небажаної вагітності включає в себе безліч методик: бар’єрні (чоловічі та жіночі презервативи), внутрішньоматкові спіралі, спеціальні мазі, які пригнічують розвиток сперматозоїда. Одним із перших за своєю популярністю є метод пероральної гормональної контрацепції, грубо кажучи, прийом КОКів (комбіновані оральні контрацептиви).

КОКи – це препарати у формі таблеток, що містять у своєму складі певну кількість похідних жіночих статевих гормонів (прогестину, естрадіолу). Окрім таблетованих препаратів, гормональна контрацепція можлива у форм спеціальних імплантів (пролонгована гормональна контрацепція).

Дія гормональної контрацепції полягає у впливі на перебіг овуляції (пригнічення розвитку жовтого тіла), пригніченні росту ендометрію, підвищенні густини та в’язкості слизу, що порушує проходження сперматозоїда. Відповідно, ризик вагітності у такому випадку знижується до 1-2%, що робить гормональну контрацепцію одним із передових методів.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ГОРМОНАЛЬНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ

Навколо гормональної контрацепції витає безліч міфів та стереотипів. Враховуючи те, що раніше гормональні препарати були далекими від досконалості і рівень діагностики не завжди дозволяв лікарям визначити протипоказання, жінки часто висвічують свій негативний досвід прийому, адже вони особисто стикалися із проблемами гормональних розладів, порушення фертильності, стрімкого набору зайвої ваги, розладів ШКТ, адаптаційних розладів неврозів та ін. Мушу зазначити, що сучасні КОКи є набагато безпечнішими і при правильному дозуванні не приносять негативних наслідків.

Тому, серед переваг гормональної контрацепції ми можемо виділити:

 • високий ефект протизаплідної дії (98-99%);
 • відсутність необхідності у інвазивних втручаннях;
 • збереження повноти відчуттів під час статевого акту;
 • формування регулярного менструального циклу;
 • зниження інтенсивності ПМС, усунення менструального болю;
 • зниження ризику розвитку фолікулярної кісти яєчника;
 • зниження ознак гіперандрогенемії (посиленого оволосіння та ін.)
 • зниження проявів акне.

Проте, на жаль, ідеальної контрацепції не існує і навіть любимі нам КОКи мають свої недоліки:

 • незручність у використанні (необхідний щоденний прийом препарату у певні години);
 • у випадку, якщо пропустити бодай один прийом таблеток чи запізнитися на 1-2 години – протизаплідний ефект втрачається;
 • жодного захисту від сечостатевих інфекцій, тому КОКи рекомендовані тільки у випадку наявності постійного та надійного статевого партнера;
 • неправильне дозування може призвести до гормональних розладів;
 • ризик індивідуальної непереносимості: розладів травлення, болю у животі, загального недомагання.

Головним недоліком гормональної контрацепції я вважаю їх надмірну доступність. Жінки вирішують приймати КОКи  тоді, коли прочитають допис блогера з ноткою реклами, тоді, коли порадить подруга, бо «їй допомагає», тоді, коли самі побачать буклет у аптеці. Тому власне ми і стикаємося з негативними наслідками неконтрольованого прийому КОКів.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ГОРМОНАЛЬНУ КОНТРАЦЕПЦІЮ?

Щоб бути впевненим у правильному підборі якісної контрацепції, варто звернутися за консультацією до гінеколога. Лікар озвучить всі «за» і «проти» для конкретно вашого випадку, проведе ряд обстежень, щоб виключити усі протипоказання та порадить саме  той препарат, доза якого буде для вас максимально ефективною і не призведе до небажаних ефектів!

Бажаю бути свідомими та не забувати про профілактичні візити! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


20.01.2021 2186
Коментарі ()

14.02.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, 14 лютого, традиційно відзначають День усіх закоханих. Проте, ми не шукали легких шляхів, тому подивились на це свято під іншим кутом й вирішили розповісти вам дві життєві історії людей-одинаків. На їхньому прикладі, пояснюємо, чому бути без пари – не означає бути самотнім й чому людям без стосунків непереливки в нашому, не завжди толерантному, суспільстві.

1715 1
02.02.2021

Інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем на тему: "Актуальні питання впровадження на практиці кримінологічної теорії розбитих вікон".

5706 2
01.02.2021
Остап Микитюк

Ксенія Фукс — молода українська письменниця, громадська діячка, графічна дизайнерка, авторка роману «По той бік сонця. Історія однієї самотності», який отримав відзнаку літературного конкурсу «Смолоскип-2018» та увійшов у короткий список «Книга року BBC-2019», а роман в новелах «12 сезонів жінки»  – у довгий список «Книга року BBC-2020». Фіртка поспілкувалася із Ксенією про творчість, життя в Німеччині та плани на новий 2021 рік.

2270 1
29.01.2021
Соломія Когут

Перша частина "Франківського Пана" – це настільна гра на кшталт монополії, у якій використали десятки історичних, соціальних, економічних, фінансових та культурних фактів Станіславова.

2930 8
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

3531 1
05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

6009

Все почалося - лиш тепер? Чи -радше- на фоні загальнодержавного одужання - прикарпатську статистику вже неможливо приховувати?! Впевнений: жахливої ситуації в Україні - можна було б уникнути, якби... Саме про це - дана публікація.

448

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

449

  10 лютого 2021 р. на переговорах з Євросоюзом щодо отримання фінансової допомоги від України очікується виконання низки структурних заходів та прогресу у боротьбі з корупцією. Євросоюз наголосив, що корупція гальмує просування реформ.[1]  Чин

807 1

2 лютого 2021 року за рішенням судді Господарського суду Івано-Франківської області Фанда О.М., справа № 909/993/20 було скасовано державну реєстрацію об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квартал Різдвяний” – найбі

1354
15.02.2021

Деруни з сиром - дуже смачне виконання класичної та знайомої всім страви. Приготування займе зовсім небагато часу.  

1068
03.02.2021

Дієтологи стверджують, що найкраще харчуватися сезонними продуктами, а не купувати тепличні несезонні смаколики.  

1888
02.02.2021

Речовини, якими чай з лимоном забезпечує організм, мають властивість зміцнювати імунітет, покращуючи захист людини від інфекцій. Тож не дарма його вважають напоєм довгожителів.  

1916
07.02.2021

Синод Єпископів є постійно діючою установою, створеною Папою Павлом VI у 1965 році.

1423
03.02.2021

В цьому році парафіяни відзначили поважний ювілей – 150-ліття від дня освячення місцевого храму. 

1683 1
28.01.2021

Єдність з Ісусом, єдність між християнами та загальнолюдська єдність у світлі Христового заклику перебувати в Його любові були в центрі уваги проповіді, яку Папа Франциск приготував на завершення Тижня молитов за єдність християн.  

2089
18.01.2021

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає "змивати" гріхи.   

3421 1
19.02.2021

Міністерство культури та інформаційної політики та агенція Postmen створили маску в соцмережі Instagram до 150-річчя від дня народження Лесі Українки.  

634
22.02.2021

Міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".

332
03.02.2021

Партія "Опозиційна платформа - За життя" проведе позачерговий з'їзд через рішення про введення санкцій проти народного депутата від цієї політсили Тараса Козака.

1746
01.02.2021

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков не виключає повторне внесення кандидатури Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики.

1785
29.01.2021

"Правило Голдвотера" прийняте Американською психіатричною асоціацією у 1973 році.

2059