Гормональна контрацепція: всі «за» і «проти»

Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер-гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал.

Питання гормональної контрацепції є одним із найпопулярніших, які цікавлять сучасних жінок на прийомі гінеколога. Навіть у будь-яких медичних блогах, присвячених тематиці гінекології, близько 60% питань читачок стосуються переваг та недоліків використання гормональної контрацепції.

У даній статті ми висвітлимо головні питання, які цікавлять кожну з вас. У чому полягає суть та дія гормональної контрацепції? У чому її переваги та недоліки? Чи приносить вона побічні ефекти? У яих випадках вона необхідна, а у яких – суворо протипоказана?

ГОРМОНАЛЬНА КОНТРАЦЕПЦІЯ – ЩО ЦЕ?

Профілактика небажаної вагітності включає в себе безліч методик: бар’єрні (чоловічі та жіночі презервативи), внутрішньоматкові спіралі, спеціальні мазі, які пригнічують розвиток сперматозоїда. Одним із перших за своєю популярністю є метод пероральної гормональної контрацепції, грубо кажучи, прийом КОКів (комбіновані оральні контрацептиви).

КОКи – це препарати у формі таблеток, що містять у своєму складі певну кількість похідних жіночих статевих гормонів (прогестину, естрадіолу). Окрім таблетованих препаратів, гормональна контрацепція можлива у форм спеціальних імплантів (пролонгована гормональна контрацепція).

Дія гормональної контрацепції полягає у впливі на перебіг овуляції (пригнічення розвитку жовтого тіла), пригніченні росту ендометрію, підвищенні густини та в’язкості слизу, що порушує проходження сперматозоїда. Відповідно, ризик вагітності у такому випадку знижується до 1-2%, що робить гормональну контрацепцію одним із передових методів.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ГОРМОНАЛЬНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ

Навколо гормональної контрацепції витає безліч міфів та стереотипів. Враховуючи те, що раніше гормональні препарати були далекими від досконалості і рівень діагностики не завжди дозволяв лікарям визначити протипоказання, жінки часто висвічують свій негативний досвід прийому, адже вони особисто стикалися із проблемами гормональних розладів, порушення фертильності, стрімкого набору зайвої ваги, розладів ШКТ, адаптаційних розладів неврозів та ін. Мушу зазначити, що сучасні КОКи є набагато безпечнішими і при правильному дозуванні не приносять негативних наслідків.

Тому, серед переваг гормональної контрацепції ми можемо виділити:

 • високий ефект протизаплідної дії (98-99%);
 • відсутність необхідності у інвазивних втручаннях;
 • збереження повноти відчуттів під час статевого акту;
 • формування регулярного менструального циклу;
 • зниження інтенсивності ПМС, усунення менструального болю;
 • зниження ризику розвитку фолікулярної кісти яєчника;
 • зниження ознак гіперандрогенемії (посиленого оволосіння та ін.)
 • зниження проявів акне.

Проте, на жаль, ідеальної контрацепції не існує і навіть любимі нам КОКи мають свої недоліки:

 • незручність у використанні (необхідний щоденний прийом препарату у певні години);
 • у випадку, якщо пропустити бодай один прийом таблеток чи запізнитися на 1-2 години – протизаплідний ефект втрачається;
 • жодного захисту від сечостатевих інфекцій, тому КОКи рекомендовані тільки у випадку наявності постійного та надійного статевого партнера;
 • неправильне дозування може призвести до гормональних розладів;
 • ризик індивідуальної непереносимості: розладів травлення, болю у животі, загального недомагання.

Головним недоліком гормональної контрацепції я вважаю їх надмірну доступність. Жінки вирішують приймати КОКи  тоді, коли прочитають допис блогера з ноткою реклами, тоді, коли порадить подруга, бо «їй допомагає», тоді, коли самі побачать буклет у аптеці. Тому власне ми і стикаємося з негативними наслідками неконтрольованого прийому КОКів.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ГОРМОНАЛЬНУ КОНТРАЦЕПЦІЮ?

Щоб бути впевненим у правильному підборі якісної контрацепції, варто звернутися за консультацією до гінеколога. Лікар озвучить всі «за» і «проти» для конкретно вашого випадку, проведе ряд обстежень, щоб виключити усі протипоказання та порадить саме  той препарат, доза якого буде для вас максимально ефективною і не призведе до небажаних ефектів!

Бажаю бути свідомими та не забувати про профілактичні візити! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


20.01.2021 13169
Коментарі ()

19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

276
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

492
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

523
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

933
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1292 2
13.10.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка пояснює, чому «День захисників і захисниць України» – це про оборону, а не гендер, кого доречно вітати та як найкраще це зробити.  

1654

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1056

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1374

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1624

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою.

3610 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1199
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10408
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15352
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

112
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1151 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

1979
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11134
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

981
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

271
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1148
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2008
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3347