Гормональна контрацепція: всі «за» і «проти»

Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер-гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал.

Питання гормональної контрацепції є одним із найпопулярніших, які цікавлять сучасних жінок на прийомі гінеколога. Навіть у будь-яких медичних блогах, присвячених тематиці гінекології, близько 60% питань читачок стосуються переваг та недоліків використання гормональної контрацепції.

У даній статті ми висвітлимо головні питання, які цікавлять кожну з вас. У чому полягає суть та дія гормональної контрацепції? У чому її переваги та недоліки? Чи приносить вона побічні ефекти? У яих випадках вона необхідна, а у яких – суворо протипоказана?

ГОРМОНАЛЬНА КОНТРАЦЕПЦІЯ – ЩО ЦЕ?

Профілактика небажаної вагітності включає в себе безліч методик: бар’єрні (чоловічі та жіночі презервативи), внутрішньоматкові спіралі, спеціальні мазі, які пригнічують розвиток сперматозоїда. Одним із перших за своєю популярністю є метод пероральної гормональної контрацепції, грубо кажучи, прийом КОКів (комбіновані оральні контрацептиви).

КОКи – це препарати у формі таблеток, що містять у своєму складі певну кількість похідних жіночих статевих гормонів (прогестину, естрадіолу). Окрім таблетованих препаратів, гормональна контрацепція можлива у форм спеціальних імплантів (пролонгована гормональна контрацепція).

Дія гормональної контрацепції полягає у впливі на перебіг овуляції (пригнічення розвитку жовтого тіла), пригніченні росту ендометрію, підвищенні густини та в’язкості слизу, що порушує проходження сперматозоїда. Відповідно, ризик вагітності у такому випадку знижується до 1-2%, що робить гормональну контрацепцію одним із передових методів.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ГОРМОНАЛЬНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ

Навколо гормональної контрацепції витає безліч міфів та стереотипів. Враховуючи те, що раніше гормональні препарати були далекими від досконалості і рівень діагностики не завжди дозволяв лікарям визначити протипоказання, жінки часто висвічують свій негативний досвід прийому, адже вони особисто стикалися із проблемами гормональних розладів, порушення фертильності, стрімкого набору зайвої ваги, розладів ШКТ, адаптаційних розладів неврозів та ін. Мушу зазначити, що сучасні КОКи є набагато безпечнішими і при правильному дозуванні не приносять негативних наслідків.

Тому, серед переваг гормональної контрацепції ми можемо виділити:

  • високий ефект протизаплідної дії (98-99%);
  • відсутність необхідності у інвазивних втручаннях;
  • збереження повноти відчуттів під час статевого акту;
  • формування регулярного менструального циклу;
  • зниження інтенсивності ПМС, усунення менструального болю;
  • зниження ризику розвитку фолікулярної кісти яєчника;
  • зниження ознак гіперандрогенемії (посиленого оволосіння та ін.)
  • зниження проявів акне.

Проте, на жаль, ідеальної контрацепції не існує і навіть любимі нам КОКи мають свої недоліки:

  • незручність у використанні (необхідний щоденний прийом препарату у певні години);
  • у випадку, якщо пропустити бодай один прийом таблеток чи запізнитися на 1-2 години – протизаплідний ефект втрачається;
  • жодного захисту від сечостатевих інфекцій, тому КОКи рекомендовані тільки у випадку наявності постійного та надійного статевого партнера;
  • неправильне дозування може призвести до гормональних розладів;
  • ризик індивідуальної непереносимості: розладів травлення, болю у животі, загального недомагання.

Головним недоліком гормональної контрацепції я вважаю їх надмірну доступність. Жінки вирішують приймати КОКи  тоді, коли прочитають допис блогера з ноткою реклами, тоді, коли порадить подруга, бо «їй допомагає», тоді, коли самі побачать буклет у аптеці. Тому власне ми і стикаємося з негативними наслідками неконтрольованого прийому КОКів.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ГОРМОНАЛЬНУ КОНТРАЦЕПЦІЮ?

Щоб бути впевненим у правильному підборі якісної контрацепції, варто звернутися за консультацією до гінеколога. Лікар озвучить всі «за» і «проти» для конкретно вашого випадку, проведе ряд обстежень, щоб виключити усі протипоказання та порадить саме  той препарат, доза якого буде для вас максимально ефективною і не призведе до небажаних ефектів!

Бажаю бути свідомими та не забувати про профілактичні візити! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


20.01.2021 21360
Коментарі ()

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1013
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1223
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1229
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5133
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7584 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10538 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

570

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1264

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2004

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2087
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2073
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3570
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

742
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3031
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

801
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

631
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1799
11.09.2024

Вистава "1975" зібрала в Івано-Франківському драмтеатрі міжнародну постановчу команду митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії.   

634
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

605 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

357
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1321 5
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

1212