Гормональна контрацепція: всі «за» і «проти»

Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер-гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал.

Питання гормональної контрацепції є одним із найпопулярніших, які цікавлять сучасних жінок на прийомі гінеколога. Навіть у будь-яких медичних блогах, присвячених тематиці гінекології, близько 60% питань читачок стосуються переваг та недоліків використання гормональної контрацепції.

У даній статті ми висвітлимо головні питання, які цікавлять кожну з вас. У чому полягає суть та дія гормональної контрацепції? У чому її переваги та недоліки? Чи приносить вона побічні ефекти? У яих випадках вона необхідна, а у яких – суворо протипоказана?

ГОРМОНАЛЬНА КОНТРАЦЕПЦІЯ – ЩО ЦЕ?

Профілактика небажаної вагітності включає в себе безліч методик: бар’єрні (чоловічі та жіночі презервативи), внутрішньоматкові спіралі, спеціальні мазі, які пригнічують розвиток сперматозоїда. Одним із перших за своєю популярністю є метод пероральної гормональної контрацепції, грубо кажучи, прийом КОКів (комбіновані оральні контрацептиви).

КОКи – це препарати у формі таблеток, що містять у своєму складі певну кількість похідних жіночих статевих гормонів (прогестину, естрадіолу). Окрім таблетованих препаратів, гормональна контрацепція можлива у форм спеціальних імплантів (пролонгована гормональна контрацепція).

Дія гормональної контрацепції полягає у впливі на перебіг овуляції (пригнічення розвитку жовтого тіла), пригніченні росту ендометрію, підвищенні густини та в’язкості слизу, що порушує проходження сперматозоїда. Відповідно, ризик вагітності у такому випадку знижується до 1-2%, що робить гормональну контрацепцію одним із передових методів.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ГОРМОНАЛЬНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ

Навколо гормональної контрацепції витає безліч міфів та стереотипів. Враховуючи те, що раніше гормональні препарати були далекими від досконалості і рівень діагностики не завжди дозволяв лікарям визначити протипоказання, жінки часто висвічують свій негативний досвід прийому, адже вони особисто стикалися із проблемами гормональних розладів, порушення фертильності, стрімкого набору зайвої ваги, розладів ШКТ, адаптаційних розладів неврозів та ін. Мушу зазначити, що сучасні КОКи є набагато безпечнішими і при правильному дозуванні не приносять негативних наслідків.

Тому, серед переваг гормональної контрацепції ми можемо виділити:

  • високий ефект протизаплідної дії (98-99%);
  • відсутність необхідності у інвазивних втручаннях;
  • збереження повноти відчуттів під час статевого акту;
  • формування регулярного менструального циклу;
  • зниження інтенсивності ПМС, усунення менструального болю;
  • зниження ризику розвитку фолікулярної кісти яєчника;
  • зниження ознак гіперандрогенемії (посиленого оволосіння та ін.)
  • зниження проявів акне.

Проте, на жаль, ідеальної контрацепції не існує і навіть любимі нам КОКи мають свої недоліки:

  • незручність у використанні (необхідний щоденний прийом препарату у певні години);
  • у випадку, якщо пропустити бодай один прийом таблеток чи запізнитися на 1-2 години – протизаплідний ефект втрачається;
  • жодного захисту від сечостатевих інфекцій, тому КОКи рекомендовані тільки у випадку наявності постійного та надійного статевого партнера;
  • неправильне дозування може призвести до гормональних розладів;
  • ризик індивідуальної непереносимості: розладів травлення, болю у животі, загального недомагання.

Головним недоліком гормональної контрацепції я вважаю їх надмірну доступність. Жінки вирішують приймати КОКи  тоді, коли прочитають допис блогера з ноткою реклами, тоді, коли порадить подруга, бо «їй допомагає», тоді, коли самі побачать буклет у аптеці. Тому власне ми і стикаємося з негативними наслідками неконтрольованого прийому КОКів.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ГОРМОНАЛЬНУ КОНТРАЦЕПЦІЮ?

Щоб бути впевненим у правильному підборі якісної контрацепції, варто звернутися за консультацією до гінеколога. Лікар озвучить всі «за» і «проти» для конкретно вашого випадку, проведе ряд обстежень, щоб виключити усі протипоказання та порадить саме  той препарат, доза якого буде для вас максимально ефективною і не призведе до небажаних ефектів!

Бажаю бути свідомими та не забувати про профілактичні візити! Будьте здорові!

Партнерський матеріал


20.01.2021 21481
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269