Голиця

 

/data/blog/76030/8d6f897ffecf59c541a1d84e4233c4c2.jpg

 

Здіймаючись на висоту біля двохсот метрів над рівнем міста він вражає прямовисністю своїх північних схилів, особливо в період осіннього різнобарв’я. Не менш ефектно виглядає й зимова Голиця, огорнута в майже монохромне графічне мереживо кришталевої паморозі.

 

Більшість косів’ян пов’язують назву хребта з тим, що біля 200 років тому весь ліс який зростав на хребті було вирубано для потреб Косівської солеварні.

 

Проте відомий дослідник Косівщини Ігор Пелипейко у своїй книзі «Містечко над Рибницею» говорить про те, що назву «Голиці» хребет мав ще до того, як його оголили і наводить більш ранню версію, пов’язану з міфічними мавками або лісницями, які мешкали в тутешніх лісах.

 

Вони зваблювали й заманювали в лісові хащі місцевих леґінів, а також любили голими гойдатись на вітах, або грітись нагими біля тліючих ватрищ. Власне через тих лісниць-голиць і назвали хребет Голиці, а пізніше — Голиця.

 

На Голицю можна піднятися різними дорогами. Однією з простіших є промаркерований маршрут з дороги, що веде на гору Михалкова.

 

По гребеню Голиці веде добре вторована стежка, якою можна пройти хребет з одного краю в інший. В західній частині хребта зустрічаються невеликі кам’яні нагромадження. Трохи західніше від основної вершини знаходиться утворений буреломом оглядовий майданчик з якого відкривається панорама на Косів, Вербовець, Рожнів та інші села. Особливо приємно спостерігати з нього мерехтливі вогники вечірнього Косова або неповторний схід сонця. А якщо поталанить, то замість панорами людських поселень можна побачити білопінне море осілих хмар, що простягається до горизонту.

 

На північних схилах подекуди зустрічаються невеликі відслонення осадових порід, які в південно-східній частині хребта утворюють кількадесят метрові дрібнокам’яні розсипи, на яких зростають химерно покручені дерева. На східних схилах хребта зустрічаються величезні пісковикові брили, в одній з яких чітко видніється слід від вистрілу з вогнепальної зброї. Нажаль, невідомо коли і з яких причин він тут з’явився.

Окрім природніх об’єктів на хребті можна побачити рукотворні межеві стовпчики витесані з каменю. Позначки виконані латиницею і свідчать, що зроблені вони були за часів польської окупації. В лісах Голиці зростає бук, сосна, ялиця, ялина, модрина, граб, осика, береза. З кущових — ожина, шипшина, калина, бузина, терен. Трав’янисті — анемона, зубниця, підмаренники, копитняк, булатка, ряст очиток (заяча капуста), папоротникові та плацни, а також різні мохи та лишайники. На ялицях, смереках можна побачити плющ і паразитуючу омему.

 

З тварин тут зустрічаються кабани, косулі, лисиці, куниці, білки. З земноводних — жаби та саламандри. Пташиний світ представляють сови, шуліки, круки. Якщо когось налякало слово «кабан», не варто надто перейматись з цього приводу.

 

Зустрічаються ці тварини вкрай рідко. До того ж вони є досить полохливими істотами і завжди уникають зустрічей з людьми.

 

Хребет Голиця чудове місце для активного відпочинку в будь-яку пору року. Окрім грибників, екскурсантів та відпочивальників тут можна зустріти велосипедистів та мотокросерів, а юні мандрівники Косівщини приходять сюди для відпрацювання прийомів з туристської техніки, долання природніх перешкод та боулдерінгу (скелелазіння по невисоких каміннях). Любителі мандрів приходять сюди й зимою. До речі, за сприятливих умов з північних схилів сходять невеличкі снігові лавини.

 

Збираючись на Голицю не забувайте прихопити фотоапарат, а також пиття, оскільки на хребті немає криничок. Єдине джерело знаходиться в яру під оглядовим майданчиком на відстані біля 150–200 метрів вниз від стежки. Але спуск до нього доволі крутий та небезпечний.

 

Руслан Солиджук


05.05.2015 1723 0
Коментарі (0)

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

624
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1814 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1109 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

533
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6883 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11354 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

313

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1049

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1095

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1090
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

258
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1063
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

828
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

720
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2923
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4419
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18420
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

291
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

336
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

646
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

748