Глава УГКЦ про перемир'я в Україні, напруженість у відносинах між Церквами та гроші для армії

 

/data/blog/60492/05993e8ba283b235a770b40a4593d096.jpg

 

Під час свого візиту до Австралії, Блаженніший Святослав (Шевчук) дав інтерв'ю радіостанції “ABC”. Австралійський журналіст Ендрю Вест намагався зрозуміти і донести до західних слухачів реалії Української Церкви, її зв'язку з теперішньою політичною ситуацією, розвіяти чутки, що їх створюють недруги УГКЦ та представити чітку картину політичних поглядів самого Блаженнішого.

 

Наскільки пов'язаними з політикою стали Церкви?

 Православні церкви, особливо в Україні, були об'єднані, об'єднані з нами, католиками, з протестантами, з іудеями, а також з мусульманами в одностайній сприйнятливості до моральних цінностей, які люди, що стояли на Майдані, вимагали. Ці цінності є на захисті людської гідності, щоб сказати “ні” корупції, вимагати верховенства права. І вони проголошували європейську ідентичність української культури та української нації. Ми, як релігійні лідери, просто визнаємо в цих вимогах ті самі цінності, які ми проповідуємо.

Але, Ваше Блаженство, чи Ви однозначно бачите майбутнє України на Заході і не з Євразією та Росією? Ви ясно бачите Україну західною країною?

 Ми, безсумнівно, проголошуємо європейську тотожність нашої нації. Минулого року Україна святкувала 1025 років хрещення України-Русі. І ми чітко зрозуміли сьогодні, що це був проєвропейський вибір нашого князя. Бо він хотів об'єднати нашу країну — імперію Україну-Русь в ті часи — з європейською родиною націй. Тому прагнення наших людей — бути демократичною, вільною країною.

 

Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

 Чи хотіли б Ви, Блаженніший, щоб Україна стала більш католицькою країною? Тому що, як Ви знаєте, це те, в чому деякі православні лідери, які пов'язані з Московським Патріархатом, звинувачують Вас. Вони кажуть, що Ви хочете перетворити Україну в католицьку державу.

Ми хочемо, щоб Україна була християнською країною, вільною державою, де людська гідність і релігійні переконання кожного громадянина поважалися б. Ми не хочемо нікого змушувати ставати католиком насильно або якимось прихованим чином. Ні. Ми просто виявляємо бажання бути толерантною, вільною країною, де усі — католики, православні, протестанти, мусульмани та іудеї — можуть жити вільно і безперешкодно виражати свою релігійну приналежність.

Ваше Блаженство, чи Ви вірите або сподіваєтесь, що революція в Україні могла би бути збудником змін для самої Росії?

Цього року навіть Західна Європа відзначатиме 25 років повалення т. зв. “залізної завіси”, і ця подія пробудила багато різних змін в Західній і Східній Європі. Ці 25 років всі нації колишнього Радянського Союзу намагалися переглянути, перебудувати свою власну самобутність. Ми є, фактично, пострадянськими країнами. Але тепер, після революції, Україна вже не є пострадянським суспільством. Росія ж і досі залишається пострадянським соціумом. Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

...ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас.

 

Нещодавно Ви закликали Захід надати більше озброєння для українського уряду. Чи можна це оцінити як досить політичний вчинок з Вашого боку?

Я ніколи не закликав нікого постачати більшу кількість зброї для українського уряду. Але ми проголошуємо нашим обов'язком обороняти себе. Коли хтось на нас нападає і вбиває 1000 осіб нашого цивільного населення, звичайно ж, ми маємо обов'язок захищати себе. Тому що ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас. Ось чому ми відчули в наших серцях, не я, як представник Греко-Католицької Церкви, але також інші Церкви в такій же позиції, що ми повинні мати змогу обороняти себе.

Це включає збирання грошей в деяких греко-католицьких церквах для української армії?

Звичайно, ми збираємо гроші в наших парафіях, як і православні й інші спільноти. Але не щоб купувати зброю, ми збираємо гроші для порятунку життя, щоб допомогти нашим солдатам мати достатньо речей і більше спорядження проти сучасної зброї. Бо українська армія на сьогоднішній день не має жодних таких видів обладнання для рятування життів наших солдат.

 

...наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни.

 

Щоб ми просто зрозуміли джерела, яким Ви протистоїте, чи не могли б Ви пояснити нам доктрину, знану як “Свята Русь”?

Ця доктрина була нещодавно розроблена російською державною ідеологією і Російською Православною Церквою. Дане вчення має на меті зміцнити російське панування на тих територіях, які Російська Православна Церква вважає своїми "канонічними територіями". Фактично, це територія колишнього Радянського Союзу.

Чи Ви припускаєте, що вона є агентом російського уряду? Мені здається, Ви сказали, що Православна Церква в Україні, яка досі прихильна до Москви, має багато ідеологічної прихильності, тому...

Перш за все, наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни. Вони страждають разом з усіма нами. Тому тут нема ніяких ідеологічних натяків, які були б спрямовані на цих людей. Вони - наші брати і сестри в Христі нашої Церкви. Але, все-таки, вони почувають себе зараз в деяких труднощах, тому що не можуть зрозуміти, чому Росія нападає на них, чому їхній Патріарх, Патріарх Москви, був проти вільної України? Це - велика біда. Ці віруючі сильно мучаються через, я б сказав, нестачу чіткого розуміння з боку церковної влади, що є українська нація, і Українська Православна Церква має жити у вільній країні й не тільки бути прихильною до цієї країни, але також бути будівничими такої нової, вільної і незалежної України.

Це був Верховний Архієпископ Святослав Шевчук, голова Української Греко-Католицької Церкви. Дуже Вам дякую, що приєдналися до нас на передачі “Звіт релігії та етики”. Було надзвичайно приємно з Вами поспілкуватись.

Будь ласка, дозвольте мені висловити австралійській спільноті від імені Української Греко-Католицької Церкви наше співчуття і єдність в смутку та скорботі за жертвами MH17, який збили російські терористи в Україні.

 

Настя Рудська для християнського порталу КІРІОС за матеріалами радіо ABC


06.10.2014 722 0
Коментарі (0)

24.09.2020
Олена Британська

Однією з найуспішніших територіальних громад на Прикарпатті є Брошнів-Осадська. Розповідаємо про її перші кроки та отримані здобутки за три роки. 

1083
17.09.2020

В Україні 5 вересня офіційно стартував виборчий процес з проведення місцевих виборів, що заплановані на 25 жовтня. Сьогодні політичні сили проводять конференції, на яких відкривають імена людей, які представлятимуть їх на місцях. Фіртка дізналася ім'я людини, яка в Івано-Франківську буде номером один у списку політичної сили "Голос".

2612 1
02.09.2020
Люся Грибик

Високо у горах, на полонинах Карпат, впродовж століть народжується легендарна гуцульська коров’яча бриндза.

3005
01.09.2020
Люся Грибик

Своїми спогадами про свято Першого дзвоника та смішними шкільними історіями з Фірткою поділилися відомі прикарпатці.

2388
01.09.2020

У Конституції України прописаний обов’язок батьків піклуватися про своїх неповнолітніх дітей та обов’язок дітей піклуватись про своїх непрацездатних батьків. Усі ми маємо прикладати максимум зусиль, щоб кожна дитина почувала себе у безпеці.

3078 1
27.08.2020
Марія Лутчин

Чи безпечним є навчання в умовах COVID-19 та як мінімізувати можливість зараження розповідає дитячий алерголог та імунолог Віра Сем’янчук. 

19870

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

3027

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

2256 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

6458

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

5860
23.09.2020

Якщо ви захочете приготувати на десерт щось швидке і смачне, то цей сливовий пиріг саме те, що ви шукали. А бонусом - ще й історія про нього. Кажуть, що газета The New York Times декілька років поспіль на численні прохання американських домогоспода

308
02.09.2020

На Івано-Франківщині створять громадську спілку «Дорога смаку Прикарпаття». Вона об’єднає виробників традиційних локальних продуктів, заклади харчування, розміщення та інших операторів туристичного ринку області у мережу гастрономічних

1472
26.08.2020

Що відчуває людина, коли востаннє замовляє їжу перед стратою за злочин, який вона скоїла, а, можливо, й ні?

2871 1
08.09.2020

Статую Матері Божої з Меджугор’я освятили в першу неділю вересня у с. Вільхівка Перегінського деканату.

945
18.08.2020

Студія "Арт Відео" продовжує створювати серію мультфільмів, що допомагають в цікавій і доступній формі розповісти дітям про головні свята в церковному календарі.

1748
12.08.2020

Учасники зустрічі ділилися думками, як Церква має жити й діяти в сучасних умовах посткоронавірусного світу.

1877
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях.

2430 1
21.09.2020

Нещодавно відбулася прем’єра серіалу «І будуть люди»― екранізації однойменної книги Анатолія Дімарова. Події серіалу відбуваються на Полтавщині та охоплюють період з 1901 по 1932 роки, пише Фіртка з посиланням на сайт серіалу.

852
03.09.2020

3 вересня, біля Івано-Франківської ОДА відбулась пресконференція, ініційована представниками індустрії надання послуг закладів громадського харчування.

2771
02.09.2020

Як повідомляла Фіртка 1 вересня правоохоронці затримали 34-річного мешканця Тисмениці, який займався систематичним збутом вогнепальної зброї.  

3288
01.09.2020

За наступні півтора року дорожники планують  відремонтувати та впорядкувати всі дороги державного значення в області.

1805
31.08.2020

Під час пленарного засідання депутати планують розглянути ряд питань.

1195