Глава УГКЦ про перемир'я в Україні, напруженість у відносинах між Церквами та гроші для армії

 

/data/blog/60492/05993e8ba283b235a770b40a4593d096.jpg

 

Під час свого візиту до Австралії, Блаженніший Святослав (Шевчук) дав інтерв'ю радіостанції “ABC”. Австралійський журналіст Ендрю Вест намагався зрозуміти і донести до західних слухачів реалії Української Церкви, її зв'язку з теперішньою політичною ситуацією, розвіяти чутки, що їх створюють недруги УГКЦ та представити чітку картину політичних поглядів самого Блаженнішого.

 

Наскільки пов'язаними з політикою стали Церкви?

 Православні церкви, особливо в Україні, були об'єднані, об'єднані з нами, католиками, з протестантами, з іудеями, а також з мусульманами в одностайній сприйнятливості до моральних цінностей, які люди, що стояли на Майдані, вимагали. Ці цінності є на захисті людської гідності, щоб сказати “ні” корупції, вимагати верховенства права. І вони проголошували європейську ідентичність української культури та української нації. Ми, як релігійні лідери, просто визнаємо в цих вимогах ті самі цінності, які ми проповідуємо.

Але, Ваше Блаженство, чи Ви однозначно бачите майбутнє України на Заході і не з Євразією та Росією? Ви ясно бачите Україну західною країною?

 Ми, безсумнівно, проголошуємо європейську тотожність нашої нації. Минулого року Україна святкувала 1025 років хрещення України-Русі. І ми чітко зрозуміли сьогодні, що це був проєвропейський вибір нашого князя. Бо він хотів об'єднати нашу країну — імперію Україну-Русь в ті часи — з європейською родиною націй. Тому прагнення наших людей — бути демократичною, вільною країною.

 

Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

 Чи хотіли б Ви, Блаженніший, щоб Україна стала більш католицькою країною? Тому що, як Ви знаєте, це те, в чому деякі православні лідери, які пов'язані з Московським Патріархатом, звинувачують Вас. Вони кажуть, що Ви хочете перетворити Україну в католицьку державу.

Ми хочемо, щоб Україна була християнською країною, вільною державою, де людська гідність і релігійні переконання кожного громадянина поважалися б. Ми не хочемо нікого змушувати ставати католиком насильно або якимось прихованим чином. Ні. Ми просто виявляємо бажання бути толерантною, вільною країною, де усі — католики, православні, протестанти, мусульмани та іудеї — можуть жити вільно і безперешкодно виражати свою релігійну приналежність.

Ваше Блаженство, чи Ви вірите або сподіваєтесь, що революція в Україні могла би бути збудником змін для самої Росії?

Цього року навіть Західна Європа відзначатиме 25 років повалення т. зв. “залізної завіси”, і ця подія пробудила багато різних змін в Західній і Східній Європі. Ці 25 років всі нації колишнього Радянського Союзу намагалися переглянути, перебудувати свою власну самобутність. Ми є, фактично, пострадянськими країнами. Але тепер, після революції, Україна вже не є пострадянським суспільством. Росія ж і досі залишається пострадянським соціумом. Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

...ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас.

 

Нещодавно Ви закликали Захід надати більше озброєння для українського уряду. Чи можна це оцінити як досить політичний вчинок з Вашого боку?

Я ніколи не закликав нікого постачати більшу кількість зброї для українського уряду. Але ми проголошуємо нашим обов'язком обороняти себе. Коли хтось на нас нападає і вбиває 1000 осіб нашого цивільного населення, звичайно ж, ми маємо обов'язок захищати себе. Тому що ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас. Ось чому ми відчули в наших серцях, не я, як представник Греко-Католицької Церкви, але також інші Церкви в такій же позиції, що ми повинні мати змогу обороняти себе.

Це включає збирання грошей в деяких греко-католицьких церквах для української армії?

Звичайно, ми збираємо гроші в наших парафіях, як і православні й інші спільноти. Але не щоб купувати зброю, ми збираємо гроші для порятунку життя, щоб допомогти нашим солдатам мати достатньо речей і більше спорядження проти сучасної зброї. Бо українська армія на сьогоднішній день не має жодних таких видів обладнання для рятування життів наших солдат.

 

...наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни.

 

Щоб ми просто зрозуміли джерела, яким Ви протистоїте, чи не могли б Ви пояснити нам доктрину, знану як “Свята Русь”?

Ця доктрина була нещодавно розроблена російською державною ідеологією і Російською Православною Церквою. Дане вчення має на меті зміцнити російське панування на тих територіях, які Російська Православна Церква вважає своїми "канонічними територіями". Фактично, це територія колишнього Радянського Союзу.

Чи Ви припускаєте, що вона є агентом російського уряду? Мені здається, Ви сказали, що Православна Церква в Україні, яка досі прихильна до Москви, має багато ідеологічної прихильності, тому...

Перш за все, наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни. Вони страждають разом з усіма нами. Тому тут нема ніяких ідеологічних натяків, які були б спрямовані на цих людей. Вони - наші брати і сестри в Христі нашої Церкви. Але, все-таки, вони почувають себе зараз в деяких труднощах, тому що не можуть зрозуміти, чому Росія нападає на них, чому їхній Патріарх, Патріарх Москви, був проти вільної України? Це - велика біда. Ці віруючі сильно мучаються через, я б сказав, нестачу чіткого розуміння з боку церковної влади, що є українська нація, і Українська Православна Церква має жити у вільній країні й не тільки бути прихильною до цієї країни, але також бути будівничими такої нової, вільної і незалежної України.

Це був Верховний Архієпископ Святослав Шевчук, голова Української Греко-Католицької Церкви. Дуже Вам дякую, що приєдналися до нас на передачі “Звіт релігії та етики”. Було надзвичайно приємно з Вами поспілкуватись.

Будь ласка, дозвольте мені висловити австралійській спільноті від імені Української Греко-Католицької Церкви наше співчуття і єдність в смутку та скорботі за жертвами MH17, який збили російські терористи в Україні.

 

Настя Рудська для християнського порталу КІРІОС за матеріалами радіо ABC


06.10.2014 1454 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1659
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1053
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1305 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3799 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33897
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2868

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

378

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

782

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1732

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1092
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1075
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

655
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

530
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2011
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12225
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1521
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1314
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

569
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

281
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

351
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

399
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1287