Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив офіційні дані незалежного тестування 2011 року. Газета «Сегодня» починає публікувати щорічний рейтинг шкіл найбільшого обласного центру Західної України - Львова, а також Івано-Франківська.
Основна мета - вивести рейтинги середніх навчальних закладів - гімназій, ліцеїв і звичайних шкіл - за рівнем знань, показаних їх випускниками. Таке дослідження буде корисне як для майбутніх поколінь абітурієнтів та їхніх батьків, так і для самих альма-матер, які з введенням зовнішнього тестування працюють в умовах неформального змагання.
ЛІДЕРИ. Цього року Львів та Івано-Франківськ - в лідерах за відмінникам в країні. А львів'янки Марта Хомин та Іра Семенюк, які набрали максимум, - 600 балів з трьох предметів, - в трійці кращих випускниць Україні. Обидві - випускниці фізико-математичного ліцею, вже багато років вважається одним з кращих середніх навчальних закладів Львова.
Втім, цей рік нетиповий, оскільки в більше ніж 10 школах Львова і стільки ж Івано-Франківська не було випускних класів та тестів у них не писали. Як пояснили нам у Львівському міськуправлінні освіти, це сталося через те, що в 2001 році (коли систему освіти перевели на дванадцятирічку) в цих школах не набрали шестирічних дітей. Тоді багато батьків не захотіли віддавати в перший клас своїх шестирічок, дізнавшись, що вчитися доведеться 12 років замість 11.
Ті школи, які крім семирічних набрали і шестирічних діток, мали випускників. Проте в цілому, за словами директорів шкіл і чиновників від освіти, така ситуація не вплинула на рейтинг шкіл. У десятку кращих увійшли навчальні заклади, які завжди випускали найбільше розумників і розумниць.
Відмінник. Крім вихованців фізико-математичного ліцею, традиційно блищать знаннями вихідці з класичної гімназії при університеті ім. Франко, академічної гімназії при «Львівській політехніці», «Сихівської» гімназії. Хороші результати показала 45-я школа (навчальна російською) - тут більше половини випускників здали математику і українську на відмінно, третина - історію, і чверть - англійська (і при цьому ніхто не отримав низькі оцінки по жодному предмету).
Торік, за словами директора СШ № 45 Володимира Кравченка, його учні були першими з англійської мови в районі, другими з української мови та в трійці кращих з математики (з деяких предметів випереджали класичну гімназію). «Цього року випускники були не такими сильними, як раніше, але надійшли все», - каже директор. Серед кращих в Івано-Франківську - перша гімназія, 23-й ліцей, спецшкола № 5, фізико-технічний ліцей.
Двієчник. У Львові двієчників з української мови найбільше в технологічному ліцеї - (36%) і в 17-й Вечірці. Багато відстаючих з історії в СШ № 90 (24%), № 71 (22%). В Івано-Франківську найбільше двієчників по «Інгліш» в 1-й школі (33%), а в Криховецькій школі 20% написали погано історію.
Для складання рейтингу взяли за основу 4 основних предмета, тести з яким проходила найбільша кількість учасників і які були профільними на найпопулярніші спеціальності: українська мова та література, математика, історія України та англійська мова.
Від різних шкіл в тестах по одній і тій же дисципліні брало участь різну кількість учнів - від 1-7 до 130-300. Тому для об'єктивності ми не приводили в таблиці результати шкіл з якого-небудь предмету, який на тестах здавали менше 7 учнів, а по з англійської мови - менш менше 5 учнів (у графі стоїть прочерк). Ці заклади ми залишили у вибірці, оскільки в іншому випадку з рейтингу випали б деякі спецшколи з хорошими результатами. Школи, в яких у цьому році не було випускників, до рейтингу не увійшли.
Потім ми взяли дані центру оцінювання якості освіти та приплюсували відсотки тих, хто заробив від 173 до 200 балів. На підставі цих цифр в кожному районі і по кожному предмету ми виділили трійки лідерів. У аутсайдери потрапили ті, де найбільший відсоток учнів не добрав покладений мінімум - 124 бали.
У першій колонці таблиць відображено кількість учасників від кожної школи, які не набрали мінімально необхідні 124 бали, простіше кажучи, двієчників. А в другій - відсоток тих, хто чесно заробив від 173 до максимальних 200 балів, відмінників.
На підставі цих даних в кожному районі і з кожної дисципліни нами виділена трійка шкіл-передовиків (у таблиці позначена зеленим квадратом) і аутсайдерів (у таблиці позначена червоним кружком). І плюс до цього, за отриманими даними ми вивели топ-десятки найкращих шкіл Львова та Івано-Франківська.