Газпром відкидає можливість зниження тарифу на транзит газу через Україну до рівня собівартості.
"Це неймовірно. Не думаю, що це розумно", - заявив заступник голови правління ВАТ Газпром Валерій Голубєв, відповідаючи на питання журналістів про можливість зниження тарифу на транзит до рівня собівартості.
"Таких пропозицій та ініціатив я, чесно кажучи, офіційно від наших українських колег не бачив", - зазначив Голубєв.
За його словами, у Газпрому з Україною є контракт до 2019 року, "який все правильно і справедливо описує".
"Будь-яке підприємство, - відзначив Голубєв, - повинно мати дохід, тому зниження ціни транзиту до рівня собівартості нерозумне".
Нагадаємо, що прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що необхідність перегляду газових контрактів з Росією, на якій наполягає Україна, не пов'язана зі справою Юлії Тимошенко. Проте експерти пов'язують вирок екс-прем'єру з газовою проблемою.
Як повідомлялося, 11 жовтня Азаров заявив, що Україна сподівається досягти компромісу з РФ щодо перегляду газових угод за 10-15 днів. Як раніше писали українські ЗМІ, в Москві вважають, що умови контрактів можуть бути змінені тільки в гірший для України бік, а контракти є легітимними.
* * *
Газпром і Нафтогаз 19 січня 2009 року підписали два контракти: купівлі-продажу на період з 2009 по 2019 роки; про обсяги та умови транзиту газу через Україну на 2009-2019 роки.
У 2009 році для України була зроблена знижка у 20% від європейської ціни на газ, з початку 2010 року сторони перейшли до ринкової вартості. Згідно з контрактом, ціна газу варіюється залежно від ціни на нафту.
Після приходу до влади в 2010 році Віктора Януковича був ініційований перегляд ціни на газ для України. У рамках робочого візиту президента РФ Дмитра Медведєва 21 квітня 2010 року в Харкові були підписані доповнення до контракту, що збільшують закупівлю газу Нафтогазом у поточному році до 36,5 млрд кубометрів, а також передбачають знижку в ціні на величину зниження російським урядом мита для поставок газу в Україну. Мито було обнулено, як наслідок, зниження склало 30% від контрактної ціни газу.