"Газпром" нападає на Україну через боротьбу між експортерами – російський експерт

 

Київ – "Газпром" ніколи не буде зберігати газ в українських підземних сховищах, заявив керівник російського монополіста Олексій Міллер. Російська сторона має "негативний" досвід зберігання газу в українських ПСГ, зазначив він.

За словами Міллера, переговори про створення консорціуму на базі української ГТС не ведуться, оскільки для цього потрібно внести зміни до українського законодавства, чого наразі немає.

Про мету цих заяв Радіо Свобода запитало у президента московського Фонду регіональних стратегічних досліджень Марини Лужикової.
 
– Керівництво України неодноразово заявляло, що українсько-російські газові переговори не припиняються. Тож що мала б означати заява Олексія Міллера?

– У цій заяві мало конкретних якихось справ. Швидше за все, тут відображена реальна ситуація, яка відбувається у "Газпромі". Йдеться про внутрішньоросійську боротьбу між експортерами. По-друге, я думаю, що експлуатація газових сховищ більше потрібна не Росії, а європейцям. Тут я приєднуюся до думки деяких українських експертів, що цінова формула має утворюватися не з крайньої української точки, тобто не на кордоні України і Європи, а на кордоні Росії і України. Торги мають відбуватися між Україною та європейською стороною. І завдяки своїм сховищам Україна матиме можливість купувати у європейців газ за нижчою ціною.
 
– А що це за "негативний" досвід який має російська сторона щодо використання українських ПСГ?
 
– Можливо, він мав на увазі події 2009 року. Це потрібно у Міллера питати, що він мав на увазі. (На початку січня 2009 року були припинені всі газові поставки на кордон із Україною. У підсумку без газу залишилася не тільки Україна, але і частина Європи – ред.)
 
– Стокгольмський арбітраж виніс рішення на користь німецької компанії RWE щодо "Газпрому" про ціну довготермінових контрактів на постачання газу. Раніше "Газпром" програв RWE арбітраж про стягнення штрафів за недобір газу за умовою "бери-або-плати". Чи може це стати прецедентом у питанні українсько-російських газових відносин? 

– Думаю, що так. Зараз піде цілий ланцюг арбітражів, і для України відкривається дуже гарна ситуація. Для України є певний люфт – аналогічним чином звернутися в арбітраж, чого Україна з невідомих причин не робить. Або ж, з іншого боку, обіцянками звернутися в арбітраж тиснути на російську сторону. Є і третій варіант – Україна може домовитися з російськими приватними компаніями-конкурентами "Газпрому". 

– Керівник "Газпрому" також говорив про масштабні плани та проекти компанії. Зокрема, щодо того, що російський монополіст планує збільшити частку скрапленого газу на світовому ринку з 5 до 15 відсотків і не буде відмовлятися від проекту "Ямал-Європа-2". Як відомо, зараз "Газпром" переживає не найкращі часи. Наскільки такі заяви можуть бути реальними?

– Насамперед, "Газпромові" потрібно визначитися зі своєю ситуацією. Всім зрозуміло, чому такі заяви робляться – напередодні очікуваної кризи, про яку вже заявляють провідні британські та німецькі економісти. Вся енергетична спільнота очікує нової хвилі кризи у вересні. Це означає падіння виробництва, зменшення обсягів, і тому подібне. Тож що ще Міллерові залишається казати? Звісно, що "Газпром" тиснутиме. Але в "Газпрому" з’явилися конкуренти. Ці конкуренти досить агресивні, а "Газпром" неповороткий. Тому я думаю, що зараз для України з’являється гарний шанс домовлятися з іншими російськими гравцями.


02.07.2013 510 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

542
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1931
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33321
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2214
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2952
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5002 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

326

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1094

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

700

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

917
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

194
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

501
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

580 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1056
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

899
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

991
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

765
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30138 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

787
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3764
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

423
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

459