Минулої ночі в Івано-Франківську лунали звуки традиційного Галицького балу. Шостий рік збирає паркет обласного театру вишуканих кавалерів та дам, інформує Новий канал.
В радянські часи бали були заборонені, тож зараз джентльмени та їх прекрасні леді мають змогу і нових танців навчитися, і себе показати і на інших подивитися.
Мазурки, котильйони, полонези - традиційна програма будь-якого балу. Ази повторюють на паркеті для розігріву. Все як завжди, але є те, що відрізняє, саме, західноукраїнські світські вечірки. Народні традиції, помножені на аристократичні. Якщо театр починається з вішалки, то Галицький бал - з особливої сукні.
Лілія Борисевич, режисер балу, мистецтвознавець: “В мене сукня в традиціях галицького балу, тому, що в традиціях галицького балу - елементи народного етносу”.
Народний етнос - усюди. Щороку програму прикрашають нові, тобто добре забуті старі танці. Про них сучасні дами та їх кавалери і не чули. Елементи рухів знавці шукають по архівах.
Василь Шеремета, танцмейстер: “Вперше проводимо “падеспань” – це ліричний танець закоханих, джерела - народні”.
Цього року - аж два нових танці. Один - ліричний, інший - рухливий. Гоцати під “решето” - довга сукня не заважає.
Лілія Борисевич, режисер балу, мистецтвознавець: “Ось бачите, решето починається, це - стародавній танець Галичини, дівчата - по колу, хлопці - до заду, без керівника цей танець не виконується”.
На бал готуються заздалегідь. Іноді - цілими сім’ями. Головний арбітр у виборі вбрання на бал для студентки Ірини - бабуся з села. У такому вишуканому товаристві дівчина вперше. Почувається, наче, Попелюшка.
Тарас Ірина, учасниця балу: “У мене в селі живе бабуся, вона радила, в чому піду на бал, для неї це було неймовірно, довго обирали сукню, вона сказала, що саме ця мені личить”.
Такі заходи дуже корисні, стверджує ректор одного місцевого вузу. Виховують почуття прекрасного.
Богдан Остафійчук, ректор та співорганізатор Галицького балу: “Настільки готуються студенти, дівчата такі красиві, здебільшого, вони з сіл, краса виховує”.
І прекрасного щоразу стає все більше і більше.
Влад Яма, хореограф: “Почали краще танцювати, сукні побільшали, минулого разу не були такі пишні”.
Бал завершився обранням княжни. До наступного року дівчина втілюватиме вишукані манери та елегантність на інших світських зібраннях. Цього року зала театру зібрала 700 гостей, та стала вже затісною. Тепер у Франківську мріють про нове бальне приміщення.
13