Галицька жіноча “зона” чекає Юлю?

 

 

Жіноча виправна колонія в селі Маріямпіль Галицького району призначена для осіб, які вперше скоїли злочин, і вважається більш-менш комфортною "зоною". Це єдина в Україні виправна установа із спеціальним сектором, в якому відбувають покарання колишні працівниці силових структур. Як дізнався репортер "ГК", тутешні "зечки" впевнені, що колишня прем'єрка Юлія Тимошенко, яку нещодавно засудили до семи років позбавлення волі, відбуватиме покарання разом з ними, "на секторі".

 

 

"Багатьом з них тут краще, ніж було на свободі: думати ні про що не треба, триразове харчування з гарячими стравами, чиста постіль, гаряча вода безперебійно", - працівник охорони Галицької виправної колонії №128 для жінок, які вперше скоїли злочин, нахвалює умови утримання ув'язнених, поки ми в адміністративному приміщенні чекаємо працівниць установи, яких викликали супроводжувати репортера "ГК" на території "зони".

 

 

За словами охоронця, конституційні права громадян ніде так не дотримуються, як в місцях позбавлення волі. І температурний режим у приміщеннях колонії, і калорійність харчування ув'язнених, і санітарні норми житлової площі (4 квадратних метри на особу) - все це перебуває під постійним контролем і мусить відповідати вимогам чинного законодавства. Навіть безкоштовна медицина, про яку на свободі вже майже забули, для в'язнів все ще існує. "Головне працювати і не порушувати режим", - коротко формулює він умови тюремного щастя.

 

 

А Юля - на роботу

 

Роботи на «зоні» для всіх, щоправда, поки що не вистачає. В робочий час частина ув'язнених жінок гуртуються в дворі біля побутової дільниці, де повільно сохне під осіннім сонцем випрана білизна та одяг. У банно-пральному комплексі встановлені автоматичні імпортні пральні машинки, тож ручним пранням тут ніхто собі життя не ускладнює.

 

 

"Перш за все ми повинні працевлаштовувати тих, на кого в установу прийшли виконавчі листи, хто відшкодовує збитки за цивільними позовами, платить аліменти, - пояснює виконувачка обов'язків начальника відділення Галицької виправної колонії Світлана Іванишак. - Є серед засуджених такі, яким закон не дозволяє працювати, вони мають звільнення, але відсотків 70 працюють».

 

 

Щоб максимально забезпечити ув'язнених роботою, в колонії приймають різні замовлення - тут і конверти клеять, і похоронні вінки плетуть, і новорічні іграшки оздоблюють. В столярному цеху саме закінчили різати планки для столів. "Ось дорізали недавно, ждемо новий заказ, - жваво рапортує одна з ув'язнених, змітаючи стружку. - Я люблю фізичну працю, працюю, буду працювати і мрію піти на "удо" (умовно-дострокове звільнення за сумлінну працю і добру поведінку - авт.)".

 

 

Найжвавіше кипить робота у швейному цеху. Швачки в акуратних білих хустинах, як і всі тутешні ув'язнені, не відриваються від свого заняття і реагують на прихід журналіста настороженою мовчанкою. "Хтось уже вмів шити, когось тут навчили, - продовжує екскурсію Світлана Іванишак. - Зараз вони виготовляють таку полотняну оббивку для крісел".

 

 

Працюють ув'язнені на електричних швейних машинках "Оtex", принцип роботи якої зображено на таблиці, почепленій на стіні. Поруч з робочим місцем однієї з швачок зауважую гумористичну наклейку "Всі на пляж, а Юля - на роботу" із червоним сердечком - логотипом відомої політичної сили. Цікавлюся в ув'язнених, чи чули вони про вирок Юлії Тимошенко і що про це думають. "Чули, звичайно, - озвалася найсміливіша, - думаємо, що буде у нас сидіти, на секторі". Її сусідки відгукуються на це припущення стриманим, але радісним сміхом.

 

 

За короткий час приїзд журналіста в колонію обростає чутками: засуджені перешіптуються, що на "зону" приїхала перевірка, щоб оглянути "апартаменти", в яких відбуватиме покарання Юлія Тимошенко.

 

 

Житіє тюремне

 

"У нас тут піонерський табір "Сонечко", - відрізала одна з засуджених на надокучливі розпитування репортера "ГК" про побутові умови в колонії. Навіть поза вухами адміністрації, коли вдавалося залишитися на одинці із "зечками", ніхто з них не поскаржився на якийсь дискомфорт в умовах утримання. "Чистота, порядок - нема чого нарікати, на вихідні приїжджають віруючі, співають, молитви читають, - навперебій говорили вони. - Працівники добрі, школа є, тут нас ніхто не ображає".

 

 

Деякі трохи нарікали на те, що бракує роботи і спати вночі стало холоднувато. Однак вугілля для тутешньої котельні уже завезли, і тепер ув'язнені займаються його складуванням, задовольняючи обидві свої потреби - в роботі та теплі.

 

 

Школою "зечки" називають навчально-консультаційний центр, який діє при колонії. Зараз тут за програмою вечірньої школи здобувають середню освіту до десяти ув'язнених різного віку. Видається, що вони відвідують ці заняття радше для того, щоб трохи урізноманітнити своє перебування в ізоляції від суспільства. "Нам дуже тут цікаво, і предмети цікаві, і вчителі", - запевняла старшого віку жіночка.

 

 

Для задоволення духовних потреб ув'язнених в одному з приміщень колонії облаштували молитовну кімнату, куди щонеділі приходять правити богослужіння парафіяльні священики. Розписи на стінах цієї каплички зробили колись засуджені, які давніше відбували тут покарання.

 

 

Цікаво, що і ця молитовна кімната, і більшість приміщень житлово-побутового призначення Галицької виправної колонії розташовані в будівлях давнього монастиря капуцинів, який був заснований в Маріямполі понад два з половиною століття тому. У монастирському комплексі дотепер збереглося приміщення старого костелу, переобладнаного під клуб, в якому відбуваються розважальні заходи для засуджених.

 

 

"Ось це в нас від конкурсу "Поле чудес" залишилося", - киває Світлана Іванишак на великий різноколірний, поділений на сектори барабан, що стоїть перед сценою.

Попри ветхість більшості будівель, у житлових кімнатах засуджених доволі затишно та охайно. Вікна без ґрат, лише прикриті легкими шторками, на стінах - килимки, вазони і полички з іконками та фотографіями рідних.

 

 

"Засуджені жінки і самі намагаються охайно виглядати, - розповідала начальник локального сектору Галицької виправної колонії №128 Людмила Данилюк. - Вранці їм вистачає часу і губи намалювати, і очі підфарбувати. Косметика у нас не заборонена, крім тієї, яка містить алкоголь".

На харчування "зечки" не нарікають, зрештою, їжу вони готують собі самі під наглядом персоналу колонії. Деякі продукти закуповують, а щось мають своє - скажімо, на фермі розводять свиней, а ще на території колонії росте прекрасний яблуневий сад. "Цього року засуджені і сушили яблука, і закрутки робили - компоти", - зізналася Людмила Данилюк.

Хліб тут також печуть свій. Працює в пекарні колишня наркоманка, засуджена за зберігання наркотиків. Каже, що позбулася своєї згубної пристрасті, покаялася в гріхах і готується до нового життя на свободі, хоча до того їй ще далеко. "Ще чотири роки "зона" без пекаря не залишиться", - жартує вона.

 

 

Блатні тут не ходять

 

Серед ув'язнених Галицької виправної колонії, як переконують в адміністрації установи, немає блатної ієрархії. "Це "першоходки", які вперше відбувають покарання, - пояснює Світлана Іванишак. - Тому тут немає блатних звичаїв, неформального лідера. Декого, правда, в СІЗО навчили різних дурниць, але ми всіх однаково змушуємо виконувати встановлені правила, назначаємо днювальних і загалом контролюємо ситуацію".

Єдині ув'язнені, яких виокремлюють серед інших, перебувають на території колонії у так званому локальному секторі. Це відділення призначене для колишніх працівниць силових структур, які скоїли злочин. Зараз тут утримуються двоє засуджених - одна жінка працювала в паспортному столі, інша була державним виконавцем. Спілкуватися з журналістом бажання не виявляють, кидаючи завчену фразу про те, що все в них добре.

"Цих двох засуджених постійно утримують окремо від решти, їжу їм приносять сюди, вони мають власний, відокремлений дворик для прогулянок, - розповіла Людмила Данилюк. - Це зроблено для того, щоб не виникало конфліктів, якщо хтось із засуджених затаїв образу на діяльність правоохоронних органів".

Кажуть, серед засуджених жінок небагато тих, хто скоїв злочин з корисливих мотивів, частіше причиною стає раптовий спалах емоцій. На запитання, чому потрапили на "зону", вони найчастіше відповідають: "По дурості". Разом з тим, як зауважили працівниці виправної установи, жінки більш злопам'ятні і мстиві, тому конфлікти на жіночих "зонах" небезпечні тим, що можуть тягнутися роками. Таких конфліктів у Галицькій колонії, на щастя, досі не виникало.

"У нас між собою добрі стосунки, тут немає блатних, ми звичайні жінки, одна одну підтримуємо, - розповідала жінка, яку засудили до 9 років позбавлення волі за спробу продати псевдоіноземцеві свого 10-річного сина. - На інших лагерях мене з такою статтею могли б убити, а тут знають, що я не винна, що нас, жебраків, обдурили, підставили...".

Злочин проти дітей справді вважається на жіночих "зонах" найганебнішим вчинком. Бувають випадки, коли дітовбивцю інші засуджені силоміць стрижуть наголо, після чого голова ще довго гоїться від порізів. Але жіночку, яка продавала свою дитину, в Галицькій колонії якщо й ігнорують, то тільки через звичку палити смердючі самокрутки.

 

Богдан СКАВРОН,

Галицький кореспондент


13.11.2011 Богдан СКАВРОН 1783 0
Коментарі (0)

24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

520
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

4885
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1290
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5473
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1484
25.12.2022
Тетяна Дармограй

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.

1832

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

795

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1104

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1104

Що ми, як головний бенефіціар перемоги порядку над хаосом, демократії над деспотією, зможемо запропонувати світу? Світу, який з величезною цікавістю зараз спостерігає за колишньою для себе «терра інкогніта», яку більшість колись не змогли б знайти на глобусі? Яким ми бачимо розвиток України, її місце у світовому поділі праці?

1370
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

190
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

473
12.01.2023

Головне завдання після святкових застіль – розвантажити всі "втомлені" органи та системи організму. 

812
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

203
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

520
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

949
03.01.2023

Цьогоріч в Івано-Франківській територіальній громаді більшість релігійних громад відзначатимуть Різдво 7 січня.  

1689
26.01.2023

Ні обіцянок, ні пробачень! Віктор Павлік у п’ятницю заспіває в Івано-Франківську кращі хіти на підтримку ЗСУ. Для франківців Віктор Павлік співатиме у п’ятницю, 27 січня, о 19.00 год в «Арена-центрі».

136
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

182
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

388
15.01.2023

Значно покращилося сприйняття Уряду та Верховної Ради.

577
09.01.2023

У цілому абсолютна більшість (84%) українців зберігають переконаність, що влада не збирається і не піде на неприйнятні компроміси з Росією.  

824