Галичина: Не ринок, а обіг земель, контрольований державою?

 

Продаж земель сільськогосподарського призначення вже не стартує з наступного року, як запевняли вітчизняні ЗМІ, переповідаючи ті чи інші рішення й заяви владного Олімпу щодо цього. 9 грудня Верховна Рада прийняла в першому читанні за основу новий законопроект «Про ринок землі», який зініціював народний депутат, голова комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Григорій Калєтнік. Цей документ, на відміну від попереднього, урядового, який парламент відхилив 21 листопада, передбачає зокрема, що продаж продуктивних земель в Україні стане можливим лише з 2013 року.

 

Мабуть, його підготовкою й можна пояснити паузу в цьому питанні, яка тривала від жовтня до середини листопада, коли від влади не надходило жодних заяв щодо подальших кроків на підготовку належного правового поля для скасування з 2012-го мораторію на продаж аграрних земель. Навіть «старий» законопроект «Про ринок землі», який парламентські «регіонали» обіцяли ухвалити до кінця другого місяця осені, застряв було десь у комісіях ВР. Враження таке, що ініціатори запровадження ринку продуктивних земель уповільнили було темпи реалізації свого задуму. Чого ж вони загаялися? Може, врешті задумалися над застереженнями, які часто-густо лунали цього року з уст вітчизняних і закордонних експертів і які зводилися до того, що квапитися з тим не варто?

Cхоже, спонукав можновладців до таких роздумів і селянський бунт 4 жовтня в Києві. Адже фермери, котрі з’їхалися того дня до столиці з усіх областей, окрім Івано-Франківської, не просто потрясли бутафорними вилами й косами під стінами Кабміну й ВР і розійшлися. Після тієї імпровізованої вистави делегати від бунтівників зустрілися з урядовцями й парламентарями. Як повідав журналістові «Галичини» наш краянин президент Асоціації фермерів та землевласників України Микола Миркевич, під час діалогу господарі висунули вимоги і пропозиції як щодо законопроекту «Про ринок земель», так і взагалі, котрі друга сторона пообіцяла взяти до уваги.


Та, либонь, чи не головним аргументом, який дещо охолодив наміри гарячих голів дозволити торги українськими чорноземами, послужило нагадування, що 2012-й — це передусім і рік парламентських виборів. Чи доцільно ще й ярмарок продуктивної землі відкривати з 1 січня? Чи не забагато буде доленосних напруг для країни? Очевидно, «нагорі» таки дослухалися до цих аргументів... Утім, хоч як, а Г. Калєтнік запевнив журналістів, що до середини січня, тобто до завершення нинішньої сесії ВР, його проект ухвалять як закон. На запитання ж, що буде в період з 1 січня 2012 року, коли закінчиться дія попереднього мораторію на продаж сільгоспугідь, і до дати підписання Президентом нового закону «Про ринок землі», який утвердить наступну тимчасову заборону на ті торги, він відповів, що все одно продавати земельні наділи ніхто не зможе, оскільки, мовляв, наразі ще не вироблено механізму такого гендля.


Це твердження аж ніяк не збігається з частими репліками прихильників «розбазарювання» українських чорноземів, що буцімто внаслідок дії мораторію у країні процвітає так званий «тіньовий» ринок, на якому вже продано близько п’яти мільйонів гектарів як селянських паїв, так і тієї колишньої колгоспної ріллі, котра ще зоставалась у державній власності. Якщо з настанням нового року заборона на продаж цих земель офіційно самоскасується, то це, за тією логікою, тим більше розв’яже руки спритним ділкам і вони пожвавлять земельні торги з-під поли. Навіщо їм якийсь механізм, коли й за умови дії мораторію вони робили що хотіли?!


Але парламентська новація від Калєтніка цікава не лише цим. А й такою нормою, що головним гравцем на ринку землі стане держава, яка підмінятиме ринкові механізми системою регульованого обороту аграрних земель. Тобто документ передбачає створення державного оператора, який контролюватиме всі угоди купівлі-продажу, оренди державної й комунальної землі, проводитиме земельні аукціони, стежитиме за дотриманням правил торгів. А також «виняткове право «держателя заставних земель» для проведення товарного виробництва отримає державний земельний банк. «Він надаватиме аграріям кредити на пільгових умовах, усього під три відсотки річних», — запевняє заступник голови Держземагентства Микола Калюжний.


Узагалі ще під час розгляду названого законопроекту міністр аграрної політики і продовольства Анатолій Присяжнюк заявив, що до часу його другого читання в парламенті у ньому мають передбачити й виняткове право держави на купівлю землі. «Я впевнений, що народні обранці проголосують за таку поправку», — зазначив він. Міністр навіть запропонував іншу, «не ринкову» назву нового законопроекту. «Назвімо його так: «Про обіг сільськогосподарських земель», це буде правильніше», — сказав М. Присяжнюк. Словом, у новому законопроекті щодо ринку земель ще менше ринкових положень, ніж у «старому». Зате в ньому ще більше «державного контролю» і спірних норм, навколо яких уже точаться суперечки навіть у таборі парламентської більшості.

 

Галичина


14.12.2011 2255 0
Коментарі (0)

15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2016
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2163
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1385
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1705
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4785
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

2881 1

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

105

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

413

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

851

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1450
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

822
14.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

25412 1
10.03.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

9114
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7216
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

746
06.03.2025

Погінський монастир Успіння Матері Божої запрошує прикарпатців на нічні чування.  

1359
02.03.2025

Великий піст у 2025 році розпочнеться у понеділок, третього березня.  

1418
14.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32759 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

674
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1545
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

674
10.03.2025

Закон про забезпечення прав добросовісного набувача (12089) на фінальній стадії розгляду.  

1226 1