Галичани і Голокост

 

 

Готуючись до дискусії про 70-ліття єврейських погромів у Галичині, я намагався зрозуміти логіку і відчуття погромників. Я цього не розумію. Звичайно, ми всі дивимося на ті події очима людини початку ХХІ століття, яка, Богові дякувати, не пережила війн, геноцидів і т.д. Але я ще не зумів знайти переконливих доводів на те, що мої контраргументи є слабшими від аргументів сучасників і «адвокатів» тих ганебних подій.

 

Чому громили саме євреїв? Бо частина євреїв симпатизувала радянській владі в Галичині, а чимало офіцерів НКВД, що тортурували і вбивали у тюрмах ні в чому невинних галичан, були єврейського походження? Але такі ж звинувачення можна висунути і на адресу українців. Серед «нквдистів» були й українці-наддніпрянці, а Червону армію з квітами, хлібом-сіллю зустрічали сотні селянок у вишиванках і містечкових інтелігентів. І серед учасників так званих Народних зборів, що проголошували приєднання Західної України до УРСР теж були майже виключно українці. То чому не зігнали злість на українофілах?

 

Наступне, чого я ніколи не зможу зрозуміти і виправдати – це тортурування і приниження людської гідності. Я розумію, що під впливом особистої трагедії можна винести комусь вирок смерті і навіть самому виконати вирок. Але чи вбивство без суду і слідства людей, безпосередньо не пов’язаних з даною трагедією, є актом справедливості? А завдавання мук і принижень зменшує біль втрати, злагоджує завдану кривду? Зрештою, якщо це був акт «втановлення справедливості», то чому він супроводжувався пограбуванням жертв?

 

Коли я дивлюся на фотографії закривавлених і оголених єврейських жінок в оточенні погромників-мужчин, ніяк не можу втямити – для чого вони зривали з них одяг і змушували повзати накарачках? Усміхнені чи озлоблені обличчя цих мужчин не схожі на лиця людей, які оплакують своїх близьких. Разом вони творять образ вуличного натовпу, озвірілого від можливості чинити безкарне насильство.

 

Частина з них, імовірно, згодом одягне синьо-жовті пов`язки на рукави мундирів допоміжної поліції. Інші, можливо, вступлять до підпільної Армії крайової. Ще інші просто ходитимуть на роботу і на базар, до навчальних закладів і до церкви так ніби нічого не сталося. Цікаво, що вони робили відразу після погрому, коли повернулися додому? Ставали турботливими синами, люблячими чоловіками і дбайливими батьками?

 

Чи сповідались вони священникам за участь у погромі перед недільним богослужінням у церкві? А якщо так, то що почули від священників? Тоді ж галичани ще по-справжньому вірили в Бога і шанували Церкву. Чи почули вони про те: що «Не убий!» - це заповідь Божа, а не просто фраза з релігійних текстів; що «невинно убієнні» - це не тільки наші «невинно убієнні»; зрештою що – милосердя вище від справедливості?

 

Зрозуміло, що вбиваючи єврейських мужчин, б’ючи чи зриваючи одяг з єврейських жінок, кидаючи камінці в єврейських дітей, ті люди ще не могли знати, що стають часткою диявольського плану по знищенню мільйонів людей. Але цього замало для виправдання. Для того людині дається знання і виховання, мозок і серце, щоб не стати знаряддям злої сили. Саме для того людині у своїх вчинках і помислах потрібно завжди залишатися  людяною, справедливою і милосердною.

 

Порушення людських законів може залишитися безкарним, Господніх – ніколи. Тому й нині чимало галичан живуть з цим родинним гріхом. Саме тому галичани не можуть собі дозволити на антисемітизм - у висловлюваннях, діях чи підтримці антисемітських сил. Відомо ж бо, що неспокутуваний гріх переходить на наступні покоління.

 

Володимир Павлів

Митуса

 

 

Про єврейські погроми 1941 року:

В липні 1941 року у містах Галичини відбувся єврейський погром. Хто його ініціював, хто в ньому брав участь, хто скористався чужою бідою? – про це пишуть немало і з різних позицій. Варто запитати    євреїв – чи для них це ще відкрита рана? Варто запитати себе – чи зробили ми з цього якісь висновки?

Сімдесят років тому у Львові відбувалися страшні речі. Можливо це був лише незначний епізод на фоні ІІ Світової війни, яка бушувала в Європі. Але для Галичини це була велика трагедія - Галичани били, грабували і вбивали Галичан.
Не якісь чужинці, які, до речі, теж у ці тижні вбивали тут сотні і тисячі людей. А свої ж сусіди, які ходили до церкви чи костелу вбивали сусідів, що ходили молитися до синагоги.


Десятки років для мешканців Галичини це було закритою темою. Про неї могли часом згадувати старші люди своїм близьким родичам, щоб не чули сторонні вуха.


Для радянської пропаганди це було закритою темою, бо доводилося згадувати про тисячі вбитих енкаведистами Галичан, трупи яких віднайдено в тюрмах. Хоча дехто зі спритних публіцистів умудрявся писати, що це нібито гітлерівці, прийшовши до Львова встигли за одну ніч закатувати всіх ув'язнених, а потім ще вбивали і євреїв, яких хапали на вулицях і привозили до тюрем на Лонцького, Замарстинові, у Бригідках. А допомагати їм у цій справі мали ж націоналісти, яких у 1940-х називали «українсько-німецькими», а пізніше просто «українськими буржуазними».


І у влітку 1941 не лише в Галичині відбувалися антигебрейські погроми, були вони й у Литві, в Румунії та й на етнічних польських землях. Згадаймо хоча б містечко Єдвабне біля Ломжі, де місцеві поляки закрили своїх сусідів-гебреїв до великої клуні й спалили їх там живцем.

Я не виключаю, що і львів'яни римсько-католицького віросповідання брали участь у погромах липня 1941 року. Можливо дехто з них вдягав для маскування й синьо-жовті пов'язки. Але й представники греко-католицької громади міста теж били і вбивали львів'ян юдейського віросповідання.

 

Митуса


Коментарі (3)

NYK 2011.06.27, 19:02
ПАВЛІВ= ПІВПОЛЯК. АЛЕ ЗА ГРОШІ ПЛАЧЕ ЗА ЮДАМИ. ВИХОВУЄ У НАС ТОЛЕРАНЦІЮ. БІЛЬШІСТЬ ЛЮДИЙ НАШИХ І ВАШИХ І ТАК ТАКИМИ Ё. АЛЕ У НАС І ВАС ШЕ Ё ПОЛІТИКИ І ШАКАЛИ. І СИХ ПЕРЕКОНУВАТИ МАРНО. ДО 1939р МОЖ ТАК БУЛО РОБИТИ З РУСИНАМИ. І ШАКАЛИ-ЛЯХИ ТАК І РОБИЛИ В ПАЦИФІКАЦІЮ. А МИ ТАК І РОБИЛИ ПІСЛЯ 1943р. ДО 1941 РЕПРЕСУВАЛИ ЛЯХІВ І НАШУ ІННТЕЛІҐЕНЦІЮ. І ВИЗВОЛИТЕЛІ ТА ДЕЯКІ МІСЦЕВІ ЮДИ ПОКРАЩИЛИ СВОЇ ЖИТЛОВІ УМОВИ. ПІД НІМЦІМИ СЕ РОБИЛИ РУС-ШАКАЛИ. ТОМУ ДЛЯ НАС НІЧО ДИВНОГО НЕМА. І ПАВЛІВА СЕ БОЛИТ. А МЕНЕ ЛИШ БОЛЁТ ТІ, КОГО З РУСИНІВ ВІВЕЗЛИ НА СИБІР. НАУКА: ТРІСІТЦІ МИТУСИ, БО ПРИЙДЕ ЩОСЬ ЯК 1939 АБО 1941 І ЛИШІТСІ ЗНОВ ЛИШ РУСИНИ-ГАЛИЧАНИ. А ЛЯХИ І ЮДИ ДЕСЬ ВСОХЛИ ПО ДОРОЗІ. ОТ ЧОМУ НІХТО НЕ КАЖЕ ШО ТРЕБА ПОЗБУТИСІ БІЛОРУСІВ ЧИ КАЗАХІВ. БО ВОНИ НІЧО НЕ ХОЧУТ І НА НАС ПРИБУТКУ НЕ ШУКАЮТ. А ВСІ ИНЧІ, ШО НАС НЕ ЛЮБЛІТ І ВВАЖЁЮТ СЕБЕ ВИЩОВ ВІД НАС РАСОВ І ПРАВА КАЧАЮТ, ЯК ЮДИ, МАСКАЛІ, ЧЄЧЄНИ, АРАБИ, ЛИШІТ НАГРАБОВАНЕ МАЙНО І ПОЇДУТ ДОМІВ СКОРИМ ПОЇЗДОМ, АБО БУДУТ ЇСТИ РУСЬКУ ЗЕМЛЮ. НЕ БУДУТ ТУТ ПОСТІЙНО ЖИТИ І КИТАЙЦІ ТА ИНЧІ ЖОВТІ. БО ЇХ БАГАТО І МИ ЇХ БОЇМОСІ. ТАК МАЄ БУТИ ВСЮДА. ЖИЮТ МІСЦЕВІ АВТОХТОНИ І ТІ, ХТО ЇХ ЛЮБИТ І ЛЯГАЄ. А ИНЧІ - ПРИЇЗДІТ НА РОБОТУ, ЯК І МИ В ЄС - ВІДРОБИВ, ГРОШІ В КИШЕНЮ, І ЛЮБИ ДОМА СВОГО БЛИЖНОГО! І ВИМАГАЙ ВІДКРИТЯ МЕЧЕТІ ЧИ СВОЇ БУДИ. У НОВИХ СОЦ-НАЦ СУСПІЛЬСТВАХ НІХТО ВЖЕ З ВАМИ БАВИТИСІ НЕ БУДЕ. НАМ І СВОЇХ ГАЛ-ДЕБІЛІВ ДІВАТИ НЕМА КУДА. У ЧУЖИХ БУДЕ ЄДИНЕ ПРАВО - ДІСТАТИ ЗАРПЛАТУ ПО РОБОТІ І ЗА ДРІБНЕ ХУЛІГАНСТВО - ВИСИЛКА НА "РОДІНУ".
ВІРА 2011.06.27, 21:24
Були, очевидно, єврейські погроми,але любім Боже правду, був і Митрополит Шептицький,який рятував єврейських дітей. Що стосується поляків, то знаю напевно від своєї мами,в жилах якої порівну української і польської крові,що поляки почали перші громити українські читальні ібити українську молодь,чим спровокували посилення укр. націналістичного руху,чим це закінчилося - знаємо. Мудрий Валенса казав, що історію треба віддати історикам, ажити в дружбі і добросусідстві. Думаю,нам ,галичанам, немає за що посипати собі голову попелом.
NYK 2011.06.27, 22:18
ОТ ЖИВИЙ ПРИКЛАД: п.ВІРА= ГАЛИЧАНКА. А АНДРУХОВИЧ І ПРОХАСЬКО= АҐЕНТИ ПОЛЬЩІ І НІМЦІВ. І КОЛИСЬ ВІЛЕТІТ ЯК КОРОК. БО ГОЛОС І КРОВИ І РОЗУМУ В НИХ МОВЧИТ. А В ЄШКІЛЄВА ВОНИ ЗАРАЗ КРИЧЁТ. ДО МАСОНІВ: ОТ США КАЖУТ ШО СКОРО ВИВОДЯТ ВІЙСКА З АФГАНУ. СЕ ПОЧІТОК ЇХ ЗИМНОЇ ВОЙНИ З КИТАЙОМ. БО ПАКИСТАН ВСТУПАЄ В ШОС І Є ЗАЯВА КНР ВІД 9.05.11, ШО НАПАД НА ПАКИ Є НАПАД НА КНР. РФ І УЗБЕКИ -ЧЛЕНИ ШОС, ТОЖЕ МОЖУТ ЗАКРИТИ НЕБО. ІРАН БУДЕ ПРОСТО ЗБИВАТИ ЛІТАКИ НАТО. ТО КУДА ЇМ ЗАРАЗ ЯК НЕ ТІКАТИ? ПО ВИВОДІ ВІЙСК НАТО АФГАН СТАНЕ МОСТОМ МІЖ ІРАНОМ І КНР. І ГАЗ ПОТЕЧЕ Ч-З ПАКИ В ТИБЕТ.
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

394
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1099
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2631
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2603
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2560
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

1871

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

413

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14397 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1470

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2511
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

698
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6377
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15345
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5019
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6479 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6820
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

15999
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2332
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1571
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2210
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2536
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3186