Галичани і Голокост

 

 

Готуючись до дискусії про 70-ліття єврейських погромів у Галичині, я намагався зрозуміти логіку і відчуття погромників. Я цього не розумію. Звичайно, ми всі дивимося на ті події очима людини початку ХХІ століття, яка, Богові дякувати, не пережила війн, геноцидів і т.д. Але я ще не зумів знайти переконливих доводів на те, що мої контраргументи є слабшими від аргументів сучасників і «адвокатів» тих ганебних подій.

 

Чому громили саме євреїв? Бо частина євреїв симпатизувала радянській владі в Галичині, а чимало офіцерів НКВД, що тортурували і вбивали у тюрмах ні в чому невинних галичан, були єврейського походження? Але такі ж звинувачення можна висунути і на адресу українців. Серед «нквдистів» були й українці-наддніпрянці, а Червону армію з квітами, хлібом-сіллю зустрічали сотні селянок у вишиванках і містечкових інтелігентів. І серед учасників так званих Народних зборів, що проголошували приєднання Західної України до УРСР теж були майже виключно українці. То чому не зігнали злість на українофілах?

 

Наступне, чого я ніколи не зможу зрозуміти і виправдати – це тортурування і приниження людської гідності. Я розумію, що під впливом особистої трагедії можна винести комусь вирок смерті і навіть самому виконати вирок. Але чи вбивство без суду і слідства людей, безпосередньо не пов’язаних з даною трагедією, є актом справедливості? А завдавання мук і принижень зменшує біль втрати, злагоджує завдану кривду? Зрештою, якщо це був акт «втановлення справедливості», то чому він супроводжувався пограбуванням жертв?

 

Коли я дивлюся на фотографії закривавлених і оголених єврейських жінок в оточенні погромників-мужчин, ніяк не можу втямити – для чого вони зривали з них одяг і змушували повзати накарачках? Усміхнені чи озлоблені обличчя цих мужчин не схожі на лиця людей, які оплакують своїх близьких. Разом вони творять образ вуличного натовпу, озвірілого від можливості чинити безкарне насильство.

 

Частина з них, імовірно, згодом одягне синьо-жовті пов`язки на рукави мундирів допоміжної поліції. Інші, можливо, вступлять до підпільної Армії крайової. Ще інші просто ходитимуть на роботу і на базар, до навчальних закладів і до церкви так ніби нічого не сталося. Цікаво, що вони робили відразу після погрому, коли повернулися додому? Ставали турботливими синами, люблячими чоловіками і дбайливими батьками?

 

Чи сповідались вони священникам за участь у погромі перед недільним богослужінням у церкві? А якщо так, то що почули від священників? Тоді ж галичани ще по-справжньому вірили в Бога і шанували Церкву. Чи почули вони про те: що «Не убий!» - це заповідь Божа, а не просто фраза з релігійних текстів; що «невинно убієнні» - це не тільки наші «невинно убієнні»; зрештою що – милосердя вище від справедливості?

 

Зрозуміло, що вбиваючи єврейських мужчин, б’ючи чи зриваючи одяг з єврейських жінок, кидаючи камінці в єврейських дітей, ті люди ще не могли знати, що стають часткою диявольського плану по знищенню мільйонів людей. Але цього замало для виправдання. Для того людині дається знання і виховання, мозок і серце, щоб не стати знаряддям злої сили. Саме для того людині у своїх вчинках і помислах потрібно завжди залишатися  людяною, справедливою і милосердною.

 

Порушення людських законів може залишитися безкарним, Господніх – ніколи. Тому й нині чимало галичан живуть з цим родинним гріхом. Саме тому галичани не можуть собі дозволити на антисемітизм - у висловлюваннях, діях чи підтримці антисемітських сил. Відомо ж бо, що неспокутуваний гріх переходить на наступні покоління.

 

Володимир Павлів

Митуса

 

 

Про єврейські погроми 1941 року:

В липні 1941 року у містах Галичини відбувся єврейський погром. Хто його ініціював, хто в ньому брав участь, хто скористався чужою бідою? – про це пишуть немало і з різних позицій. Варто запитати    євреїв – чи для них це ще відкрита рана? Варто запитати себе – чи зробили ми з цього якісь висновки?

Сімдесят років тому у Львові відбувалися страшні речі. Можливо це був лише незначний епізод на фоні ІІ Світової війни, яка бушувала в Європі. Але для Галичини це була велика трагедія - Галичани били, грабували і вбивали Галичан.
Не якісь чужинці, які, до речі, теж у ці тижні вбивали тут сотні і тисячі людей. А свої ж сусіди, які ходили до церкви чи костелу вбивали сусідів, що ходили молитися до синагоги.


Десятки років для мешканців Галичини це було закритою темою. Про неї могли часом згадувати старші люди своїм близьким родичам, щоб не чули сторонні вуха.


Для радянської пропаганди це було закритою темою, бо доводилося згадувати про тисячі вбитих енкаведистами Галичан, трупи яких віднайдено в тюрмах. Хоча дехто зі спритних публіцистів умудрявся писати, що це нібито гітлерівці, прийшовши до Львова встигли за одну ніч закатувати всіх ув'язнених, а потім ще вбивали і євреїв, яких хапали на вулицях і привозили до тюрем на Лонцького, Замарстинові, у Бригідках. А допомагати їм у цій справі мали ж націоналісти, яких у 1940-х називали «українсько-німецькими», а пізніше просто «українськими буржуазними».


І у влітку 1941 не лише в Галичині відбувалися антигебрейські погроми, були вони й у Литві, в Румунії та й на етнічних польських землях. Згадаймо хоча б містечко Єдвабне біля Ломжі, де місцеві поляки закрили своїх сусідів-гебреїв до великої клуні й спалили їх там живцем.

Я не виключаю, що і львів'яни римсько-католицького віросповідання брали участь у погромах липня 1941 року. Можливо дехто з них вдягав для маскування й синьо-жовті пов'язки. Але й представники греко-католицької громади міста теж били і вбивали львів'ян юдейського віросповідання.

 

Митуса


Коментарі (3)

NYK 2011.06.27, 19:02
ПАВЛІВ= ПІВПОЛЯК. АЛЕ ЗА ГРОШІ ПЛАЧЕ ЗА ЮДАМИ. ВИХОВУЄ У НАС ТОЛЕРАНЦІЮ. БІЛЬШІСТЬ ЛЮДИЙ НАШИХ І ВАШИХ І ТАК ТАКИМИ Ё. АЛЕ У НАС І ВАС ШЕ Ё ПОЛІТИКИ І ШАКАЛИ. І СИХ ПЕРЕКОНУВАТИ МАРНО. ДО 1939р МОЖ ТАК БУЛО РОБИТИ З РУСИНАМИ. І ШАКАЛИ-ЛЯХИ ТАК І РОБИЛИ В ПАЦИФІКАЦІЮ. А МИ ТАК І РОБИЛИ ПІСЛЯ 1943р. ДО 1941 РЕПРЕСУВАЛИ ЛЯХІВ І НАШУ ІННТЕЛІҐЕНЦІЮ. І ВИЗВОЛИТЕЛІ ТА ДЕЯКІ МІСЦЕВІ ЮДИ ПОКРАЩИЛИ СВОЇ ЖИТЛОВІ УМОВИ. ПІД НІМЦІМИ СЕ РОБИЛИ РУС-ШАКАЛИ. ТОМУ ДЛЯ НАС НІЧО ДИВНОГО НЕМА. І ПАВЛІВА СЕ БОЛИТ. А МЕНЕ ЛИШ БОЛЁТ ТІ, КОГО З РУСИНІВ ВІВЕЗЛИ НА СИБІР. НАУКА: ТРІСІТЦІ МИТУСИ, БО ПРИЙДЕ ЩОСЬ ЯК 1939 АБО 1941 І ЛИШІТСІ ЗНОВ ЛИШ РУСИНИ-ГАЛИЧАНИ. А ЛЯХИ І ЮДИ ДЕСЬ ВСОХЛИ ПО ДОРОЗІ. ОТ ЧОМУ НІХТО НЕ КАЖЕ ШО ТРЕБА ПОЗБУТИСІ БІЛОРУСІВ ЧИ КАЗАХІВ. БО ВОНИ НІЧО НЕ ХОЧУТ І НА НАС ПРИБУТКУ НЕ ШУКАЮТ. А ВСІ ИНЧІ, ШО НАС НЕ ЛЮБЛІТ І ВВАЖЁЮТ СЕБЕ ВИЩОВ ВІД НАС РАСОВ І ПРАВА КАЧАЮТ, ЯК ЮДИ, МАСКАЛІ, ЧЄЧЄНИ, АРАБИ, ЛИШІТ НАГРАБОВАНЕ МАЙНО І ПОЇДУТ ДОМІВ СКОРИМ ПОЇЗДОМ, АБО БУДУТ ЇСТИ РУСЬКУ ЗЕМЛЮ. НЕ БУДУТ ТУТ ПОСТІЙНО ЖИТИ І КИТАЙЦІ ТА ИНЧІ ЖОВТІ. БО ЇХ БАГАТО І МИ ЇХ БОЇМОСІ. ТАК МАЄ БУТИ ВСЮДА. ЖИЮТ МІСЦЕВІ АВТОХТОНИ І ТІ, ХТО ЇХ ЛЮБИТ І ЛЯГАЄ. А ИНЧІ - ПРИЇЗДІТ НА РОБОТУ, ЯК І МИ В ЄС - ВІДРОБИВ, ГРОШІ В КИШЕНЮ, І ЛЮБИ ДОМА СВОГО БЛИЖНОГО! І ВИМАГАЙ ВІДКРИТЯ МЕЧЕТІ ЧИ СВОЇ БУДИ. У НОВИХ СОЦ-НАЦ СУСПІЛЬСТВАХ НІХТО ВЖЕ З ВАМИ БАВИТИСІ НЕ БУДЕ. НАМ І СВОЇХ ГАЛ-ДЕБІЛІВ ДІВАТИ НЕМА КУДА. У ЧУЖИХ БУДЕ ЄДИНЕ ПРАВО - ДІСТАТИ ЗАРПЛАТУ ПО РОБОТІ І ЗА ДРІБНЕ ХУЛІГАНСТВО - ВИСИЛКА НА "РОДІНУ".
ВІРА 2011.06.27, 21:24
Були, очевидно, єврейські погроми,але любім Боже правду, був і Митрополит Шептицький,який рятував єврейських дітей. Що стосується поляків, то знаю напевно від своєї мами,в жилах якої порівну української і польської крові,що поляки почали перші громити українські читальні ібити українську молодь,чим спровокували посилення укр. націналістичного руху,чим це закінчилося - знаємо. Мудрий Валенса казав, що історію треба віддати історикам, ажити в дружбі і добросусідстві. Думаю,нам ,галичанам, немає за що посипати собі голову попелом.
NYK 2011.06.27, 22:18
ОТ ЖИВИЙ ПРИКЛАД: п.ВІРА= ГАЛИЧАНКА. А АНДРУХОВИЧ І ПРОХАСЬКО= АҐЕНТИ ПОЛЬЩІ І НІМЦІВ. І КОЛИСЬ ВІЛЕТІТ ЯК КОРОК. БО ГОЛОС І КРОВИ І РОЗУМУ В НИХ МОВЧИТ. А В ЄШКІЛЄВА ВОНИ ЗАРАЗ КРИЧЁТ. ДО МАСОНІВ: ОТ США КАЖУТ ШО СКОРО ВИВОДЯТ ВІЙСКА З АФГАНУ. СЕ ПОЧІТОК ЇХ ЗИМНОЇ ВОЙНИ З КИТАЙОМ. БО ПАКИСТАН ВСТУПАЄ В ШОС І Є ЗАЯВА КНР ВІД 9.05.11, ШО НАПАД НА ПАКИ Є НАПАД НА КНР. РФ І УЗБЕКИ -ЧЛЕНИ ШОС, ТОЖЕ МОЖУТ ЗАКРИТИ НЕБО. ІРАН БУДЕ ПРОСТО ЗБИВАТИ ЛІТАКИ НАТО. ТО КУДА ЇМ ЗАРАЗ ЯК НЕ ТІКАТИ? ПО ВИВОДІ ВІЙСК НАТО АФГАН СТАНЕ МОСТОМ МІЖ ІРАНОМ І КНР. І ГАЗ ПОТЕЧЕ Ч-З ПАКИ В ТИБЕТ.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717