Галичани і Голокост

 

 

Готуючись до дискусії про 70-ліття єврейських погромів у Галичині, я намагався зрозуміти логіку і відчуття погромників. Я цього не розумію. Звичайно, ми всі дивимося на ті події очима людини початку ХХІ століття, яка, Богові дякувати, не пережила війн, геноцидів і т.д. Але я ще не зумів знайти переконливих доводів на те, що мої контраргументи є слабшими від аргументів сучасників і «адвокатів» тих ганебних подій.

 

Чому громили саме євреїв? Бо частина євреїв симпатизувала радянській владі в Галичині, а чимало офіцерів НКВД, що тортурували і вбивали у тюрмах ні в чому невинних галичан, були єврейського походження? Але такі ж звинувачення можна висунути і на адресу українців. Серед «нквдистів» були й українці-наддніпрянці, а Червону армію з квітами, хлібом-сіллю зустрічали сотні селянок у вишиванках і містечкових інтелігентів. І серед учасників так званих Народних зборів, що проголошували приєднання Західної України до УРСР теж були майже виключно українці. То чому не зігнали злість на українофілах?

 

Наступне, чого я ніколи не зможу зрозуміти і виправдати – це тортурування і приниження людської гідності. Я розумію, що під впливом особистої трагедії можна винести комусь вирок смерті і навіть самому виконати вирок. Але чи вбивство без суду і слідства людей, безпосередньо не пов’язаних з даною трагедією, є актом справедливості? А завдавання мук і принижень зменшує біль втрати, злагоджує завдану кривду? Зрештою, якщо це був акт «втановлення справедливості», то чому він супроводжувався пограбуванням жертв?

 

Коли я дивлюся на фотографії закривавлених і оголених єврейських жінок в оточенні погромників-мужчин, ніяк не можу втямити – для чого вони зривали з них одяг і змушували повзати накарачках? Усміхнені чи озлоблені обличчя цих мужчин не схожі на лиця людей, які оплакують своїх близьких. Разом вони творять образ вуличного натовпу, озвірілого від можливості чинити безкарне насильство.

 

Частина з них, імовірно, згодом одягне синьо-жовті пов`язки на рукави мундирів допоміжної поліції. Інші, можливо, вступлять до підпільної Армії крайової. Ще інші просто ходитимуть на роботу і на базар, до навчальних закладів і до церкви так ніби нічого не сталося. Цікаво, що вони робили відразу після погрому, коли повернулися додому? Ставали турботливими синами, люблячими чоловіками і дбайливими батьками?

 

Чи сповідались вони священникам за участь у погромі перед недільним богослужінням у церкві? А якщо так, то що почули від священників? Тоді ж галичани ще по-справжньому вірили в Бога і шанували Церкву. Чи почули вони про те: що «Не убий!» - це заповідь Божа, а не просто фраза з релігійних текстів; що «невинно убієнні» - це не тільки наші «невинно убієнні»; зрештою що – милосердя вище від справедливості?

 

Зрозуміло, що вбиваючи єврейських мужчин, б’ючи чи зриваючи одяг з єврейських жінок, кидаючи камінці в єврейських дітей, ті люди ще не могли знати, що стають часткою диявольського плану по знищенню мільйонів людей. Але цього замало для виправдання. Для того людині дається знання і виховання, мозок і серце, щоб не стати знаряддям злої сили. Саме для того людині у своїх вчинках і помислах потрібно завжди залишатися  людяною, справедливою і милосердною.

 

Порушення людських законів може залишитися безкарним, Господніх – ніколи. Тому й нині чимало галичан живуть з цим родинним гріхом. Саме тому галичани не можуть собі дозволити на антисемітизм - у висловлюваннях, діях чи підтримці антисемітських сил. Відомо ж бо, що неспокутуваний гріх переходить на наступні покоління.

 

Володимир Павлів

Митуса

 

 

Про єврейські погроми 1941 року:

В липні 1941 року у містах Галичини відбувся єврейський погром. Хто його ініціював, хто в ньому брав участь, хто скористався чужою бідою? – про це пишуть немало і з різних позицій. Варто запитати    євреїв – чи для них це ще відкрита рана? Варто запитати себе – чи зробили ми з цього якісь висновки?

Сімдесят років тому у Львові відбувалися страшні речі. Можливо це був лише незначний епізод на фоні ІІ Світової війни, яка бушувала в Європі. Але для Галичини це була велика трагедія - Галичани били, грабували і вбивали Галичан.
Не якісь чужинці, які, до речі, теж у ці тижні вбивали тут сотні і тисячі людей. А свої ж сусіди, які ходили до церкви чи костелу вбивали сусідів, що ходили молитися до синагоги.


Десятки років для мешканців Галичини це було закритою темою. Про неї могли часом згадувати старші люди своїм близьким родичам, щоб не чули сторонні вуха.


Для радянської пропаганди це було закритою темою, бо доводилося згадувати про тисячі вбитих енкаведистами Галичан, трупи яких віднайдено в тюрмах. Хоча дехто зі спритних публіцистів умудрявся писати, що це нібито гітлерівці, прийшовши до Львова встигли за одну ніч закатувати всіх ув'язнених, а потім ще вбивали і євреїв, яких хапали на вулицях і привозили до тюрем на Лонцького, Замарстинові, у Бригідках. А допомагати їм у цій справі мали ж націоналісти, яких у 1940-х називали «українсько-німецькими», а пізніше просто «українськими буржуазними».


І у влітку 1941 не лише в Галичині відбувалися антигебрейські погроми, були вони й у Литві, в Румунії та й на етнічних польських землях. Згадаймо хоча б містечко Єдвабне біля Ломжі, де місцеві поляки закрили своїх сусідів-гебреїв до великої клуні й спалили їх там живцем.

Я не виключаю, що і львів'яни римсько-католицького віросповідання брали участь у погромах липня 1941 року. Можливо дехто з них вдягав для маскування й синьо-жовті пов'язки. Але й представники греко-католицької громади міста теж били і вбивали львів'ян юдейського віросповідання.

 

Митуса


Коментарі (3)

NYK 2011.06.27, 19:02
ПАВЛІВ= ПІВПОЛЯК. АЛЕ ЗА ГРОШІ ПЛАЧЕ ЗА ЮДАМИ. ВИХОВУЄ У НАС ТОЛЕРАНЦІЮ. БІЛЬШІСТЬ ЛЮДИЙ НАШИХ І ВАШИХ І ТАК ТАКИМИ Ё. АЛЕ У НАС І ВАС ШЕ Ё ПОЛІТИКИ І ШАКАЛИ. І СИХ ПЕРЕКОНУВАТИ МАРНО. ДО 1939р МОЖ ТАК БУЛО РОБИТИ З РУСИНАМИ. І ШАКАЛИ-ЛЯХИ ТАК І РОБИЛИ В ПАЦИФІКАЦІЮ. А МИ ТАК І РОБИЛИ ПІСЛЯ 1943р. ДО 1941 РЕПРЕСУВАЛИ ЛЯХІВ І НАШУ ІННТЕЛІҐЕНЦІЮ. І ВИЗВОЛИТЕЛІ ТА ДЕЯКІ МІСЦЕВІ ЮДИ ПОКРАЩИЛИ СВОЇ ЖИТЛОВІ УМОВИ. ПІД НІМЦІМИ СЕ РОБИЛИ РУС-ШАКАЛИ. ТОМУ ДЛЯ НАС НІЧО ДИВНОГО НЕМА. І ПАВЛІВА СЕ БОЛИТ. А МЕНЕ ЛИШ БОЛЁТ ТІ, КОГО З РУСИНІВ ВІВЕЗЛИ НА СИБІР. НАУКА: ТРІСІТЦІ МИТУСИ, БО ПРИЙДЕ ЩОСЬ ЯК 1939 АБО 1941 І ЛИШІТСІ ЗНОВ ЛИШ РУСИНИ-ГАЛИЧАНИ. А ЛЯХИ І ЮДИ ДЕСЬ ВСОХЛИ ПО ДОРОЗІ. ОТ ЧОМУ НІХТО НЕ КАЖЕ ШО ТРЕБА ПОЗБУТИСІ БІЛОРУСІВ ЧИ КАЗАХІВ. БО ВОНИ НІЧО НЕ ХОЧУТ І НА НАС ПРИБУТКУ НЕ ШУКАЮТ. А ВСІ ИНЧІ, ШО НАС НЕ ЛЮБЛІТ І ВВАЖЁЮТ СЕБЕ ВИЩОВ ВІД НАС РАСОВ І ПРАВА КАЧАЮТ, ЯК ЮДИ, МАСКАЛІ, ЧЄЧЄНИ, АРАБИ, ЛИШІТ НАГРАБОВАНЕ МАЙНО І ПОЇДУТ ДОМІВ СКОРИМ ПОЇЗДОМ, АБО БУДУТ ЇСТИ РУСЬКУ ЗЕМЛЮ. НЕ БУДУТ ТУТ ПОСТІЙНО ЖИТИ І КИТАЙЦІ ТА ИНЧІ ЖОВТІ. БО ЇХ БАГАТО І МИ ЇХ БОЇМОСІ. ТАК МАЄ БУТИ ВСЮДА. ЖИЮТ МІСЦЕВІ АВТОХТОНИ І ТІ, ХТО ЇХ ЛЮБИТ І ЛЯГАЄ. А ИНЧІ - ПРИЇЗДІТ НА РОБОТУ, ЯК І МИ В ЄС - ВІДРОБИВ, ГРОШІ В КИШЕНЮ, І ЛЮБИ ДОМА СВОГО БЛИЖНОГО! І ВИМАГАЙ ВІДКРИТЯ МЕЧЕТІ ЧИ СВОЇ БУДИ. У НОВИХ СОЦ-НАЦ СУСПІЛЬСТВАХ НІХТО ВЖЕ З ВАМИ БАВИТИСІ НЕ БУДЕ. НАМ І СВОЇХ ГАЛ-ДЕБІЛІВ ДІВАТИ НЕМА КУДА. У ЧУЖИХ БУДЕ ЄДИНЕ ПРАВО - ДІСТАТИ ЗАРПЛАТУ ПО РОБОТІ І ЗА ДРІБНЕ ХУЛІГАНСТВО - ВИСИЛКА НА "РОДІНУ".
ВІРА 2011.06.27, 21:24
Були, очевидно, єврейські погроми,але любім Боже правду, був і Митрополит Шептицький,який рятував єврейських дітей. Що стосується поляків, то знаю напевно від своєї мами,в жилах якої порівну української і польської крові,що поляки почали перші громити українські читальні ібити українську молодь,чим спровокували посилення укр. націналістичного руху,чим це закінчилося - знаємо. Мудрий Валенса казав, що історію треба віддати історикам, ажити в дружбі і добросусідстві. Думаю,нам ,галичанам, немає за що посипати собі голову попелом.
NYK 2011.06.27, 22:18
ОТ ЖИВИЙ ПРИКЛАД: п.ВІРА= ГАЛИЧАНКА. А АНДРУХОВИЧ І ПРОХАСЬКО= АҐЕНТИ ПОЛЬЩІ І НІМЦІВ. І КОЛИСЬ ВІЛЕТІТ ЯК КОРОК. БО ГОЛОС І КРОВИ І РОЗУМУ В НИХ МОВЧИТ. А В ЄШКІЛЄВА ВОНИ ЗАРАЗ КРИЧЁТ. ДО МАСОНІВ: ОТ США КАЖУТ ШО СКОРО ВИВОДЯТ ВІЙСКА З АФГАНУ. СЕ ПОЧІТОК ЇХ ЗИМНОЇ ВОЙНИ З КИТАЙОМ. БО ПАКИСТАН ВСТУПАЄ В ШОС І Є ЗАЯВА КНР ВІД 9.05.11, ШО НАПАД НА ПАКИ Є НАПАД НА КНР. РФ І УЗБЕКИ -ЧЛЕНИ ШОС, ТОЖЕ МОЖУТ ЗАКРИТИ НЕБО. ІРАН БУДЕ ПРОСТО ЗБИВАТИ ЛІТАКИ НАТО. ТО КУДА ЇМ ЗАРАЗ ЯК НЕ ТІКАТИ? ПО ВИВОДІ ВІЙСК НАТО АФГАН СТАНЕ МОСТОМ МІЖ ІРАНОМ І КНР. І ГАЗ ПОТЕЧЕ Ч-З ПАКИ В ТИБЕТ.
27.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту. А також поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.

406
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

778
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

640
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1143
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

13550 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1647

СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році та спроба Росії його припинити.

205

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

410

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

440

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

913
28.03.2023

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту та дізналась, з якими викликами довелось зіткнутись молодій сім’ї.  

104
27.03.2023

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

212
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

347
28.03.2023

У вівторок, 28 березня, на вулиці Довженка відбулося офіційне звільнення церкви московського патріархату та її передача під управління Православної церкви України.

140
27.03.2023

Якщо подружжя переживає кризові моменти у сім’ї, священник радить прийти на розмову до фахівця.  

248
21.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

400
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

537
27.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3631
26.03.2023

Україна вимагає скликати Раду безпеки Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.  

216
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

431
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

607
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

915