Футбольні війни: УКРАЇНА-2012 може стати повторенням ГОНДУРАСУ-1969

 

 

Політики в Україні шукають нові інструменти для керування ситуацією. «Чиста» політика все більше підпадає під підозру електорату як поле суцільних маніпуляцій. Потенційні виборці вже не довіряють гаслам і акціям, проведеним суто у політичному форматі. Відповідно, будь-які позаполітичні засоби впливу на уяву та настрої електорального поля стають потенційними засобами здійснення політики. Серед цих засобів чільне місце займає спорт, в першу чергу його найпопулярніший вид – футбол.

 

Напередодні Євро-2012 все більше аналітиків допускають, що спортивне і навколоспортивне життя в Україні у найближчий час стануть інструментами для жорстких маніпуляцій електоратом.

 

Політологи повідомляють, що в останні місяці помітно зросла фінансова підтримка активістів футбольного фан-середовища з боку політичних сил. Участь футбольних фанатів у львівських подіях 9 травня не залишилась непоміченою. Прогнозується подальше зростання політичної активності фан-клубів.

 

Тим більше, що осінні події у Москві продемонстрували можливості подібних рухів у формуванні потрібної телевізійної «картинки» для подальшого використання політтехнологами. Деякі російські аналітики переконані, що саме демонстраціями футбольних фанатів на Манежній площі в РФ розпочалася президентська компанія Володимира Путіна.

 

В історії можна знайти приклади впливу футбольних подій на політичну історію цілих континентів. Найвідомішою в тому плані стала знаменита Футбольна війна між Гондурасом і Сальвадором в липні 1969 року. Тодішній президент Гондурасу Освальдо Арельяно використав поразку гондураської команди у матчі відбіркового етапу чемпіонату світу у Мехіко для активізації антисальвадорських настроїв у суспільстві. Незадоволені комерційною активністю сальвадорських мігрантів, гондурасці почали погроми, на які Сальвадор відповів наступом своїх збройних сил на територію Гондурасу. Війна мала наслідки на кількох рівнях політичного життя. Арельяно завдяки війні підняв хвилю націоналістичних настроїв, переключив увагу гондурасців з економічних негараздів на патріотичну тему і зберіг владу свого олігархічного клану. США завдяки війні змогли зруйнувати плани латиноамериканських держав по створенню Центральноамериканського спільного ринку.

 

На думку соціологів, футбол займає у суспільному житті України помітне місце. Не таке центрове, як в країнах Латинської Америки, але достатнє для того, щоби футбольний матч ставав головною подією дня і тижня.

 

Суспільний резонанс від футбольної події за кількістю інформаційних реципієнтів на два порядки перевищує резонанс від культурної або мистецької акції і на порядок від політичної. За настроями відвідувачів стадіонів можна впевнено прогнозувати політичний клімат в країні та рейтинги провідних політиків.

 

Футбол є головним «полем реалізації мрій» для переважної більшості олігархів – істинних правителів держави. В цій ситуації ризикнемо спрогнозувати, що значення футболу, як способу формування політики в наступні місяці (напередодні Євро-2012) буде зростати.

 

Вже тепер Євро-2012 активно використовується для політичного позиціонування. Скажімо, одним з основних аргументів проти Едуарда Гурвіца на виборах міського голови Одеси у 2010 році було те, що Гурвіц не зміг зробити Одесу містом, що прийме Євромундіаль. Також всі знають, що одним з іміджевих козирів Партії регіонів є її позиціонування як «партії спортсменів», «партії отців великого українського футболу».

 

Аналітики очікують, що в кінці 2011 – на початку 2012 року відбудуться значні структурні зміни в навколофутбольному середовищі, коли на рівні фан-клубів почнуть активно формуватися чисельні «бойові дружини» з чітко окресленим політичним зафарбуванням. «Ядра» цих формувань існують вже сьогодні.

 

Не факт, що саме на Євро-2012 ці формування будуть виведені на «велику арену» української політики як організатори масових політичних акцій. Навряд чи провідні політичні сили в Україні наважаться дискредитувати себе на такому відповідальному міжнародному спортивному форумі.

 

Але чемпіонат може стати ідеальним місцем для організаційної консолідації та інформаційної розкрути таких формувань. Особливо для первісного піар-позиціонування молодих лідерів українського фан-середовища, яких пізніше можна буде технологічно «трансформувати» у лідерів політичних. Вже на парламентських виборах-2012, відразу після чемпіонату ми можемо побачити прізвища футбольних і навколофутбольних «героїв» у «п’ятірках» і «десятках» партійних списків поряд з прізвищами професійних політиків.

 

Для стратегії «керованого хаосу», яка зараз активно впроваджується в Україні, телевізійна «картинка» битв футбольних фанів на вулицях українських міст буде доречним доповненням до політичних провокацій на кшталт львівських подій 9 травня. Це сприятиме радикалізації суспільних настроїв, особливо в молодіжному середовищі.

 

«Футбольна» мотивація заповнить відсутню нішу мотивації політичної у тих молодіжних кластерах, де «чиста» політика не популярна. Внутрішні заворушення також, не виключено, дадуть привід для зовнішнього втручання. Україна-2012 може стати повторенням Гондурасу-1969. До речі, у Футбольній війні загинуло від двох до шести тисяч людей.

 

Аналітична група «Фіртка-магус»


Коментарі (5)

Ліда 2011.06.03, 11:37
Щось останнім часом Україну все частіше порівнюють то з Гондурасом то із Сомалі. небезпечна тенденція. Хоча, може ми й заслужили на такі порівняння.
05 2011.06.03, 11:49
На фото - чистий Гондурас. гондураськи хлопці йдуть з гондураською шматою гондураською вулицею. тіко шо мавп ніде не видно. себто обізян і донів педро
Львів 2011.06.03, 13:15
На фото Львів - фани Карпат
Goverla 2011.06.03, 17:14
Якщо у фан-клюби закачуватимуть баблос, треба йти у фан-клюби. Тема реальна. "Карпати" - файні хлопці, не треба їх називати гондурасами, а те шо трохи ведуться на хап, то ж вони молодьож, все пойнятно.
rex 2011.06.04, 15:05
Расизм і нацизм надзвичайно популярні у футбольному середовищі. В основі самопальної ідеології фан-клубів у Росії і Україні - нацистські ідеологеми, спрощені до примітивних гасел та кричалок. Колись нацизм загнали на футбольну територію, а тепер буде зворотній процес, коли "оле-нацизм" зі стадіонів і спортмайданчиків повернеться на вулиці і в сесійні зали. Таким є закон маятника.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

956
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1342
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3442
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5196
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1530
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1859

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

728

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1528

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1602
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

642
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2331 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2157
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

734
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4775
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

612
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8302
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

502
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

287
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

609
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

768 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

938