Футбольні війни: УКРАЇНА-2012 може стати повторенням ГОНДУРАСУ-1969

 

 

Політики в Україні шукають нові інструменти для керування ситуацією. «Чиста» політика все більше підпадає під підозру електорату як поле суцільних маніпуляцій. Потенційні виборці вже не довіряють гаслам і акціям, проведеним суто у політичному форматі. Відповідно, будь-які позаполітичні засоби впливу на уяву та настрої електорального поля стають потенційними засобами здійснення політики. Серед цих засобів чільне місце займає спорт, в першу чергу його найпопулярніший вид – футбол.

 

Напередодні Євро-2012 все більше аналітиків допускають, що спортивне і навколоспортивне життя в Україні у найближчий час стануть інструментами для жорстких маніпуляцій електоратом.

 

Політологи повідомляють, що в останні місяці помітно зросла фінансова підтримка активістів футбольного фан-середовища з боку політичних сил. Участь футбольних фанатів у львівських подіях 9 травня не залишилась непоміченою. Прогнозується подальше зростання політичної активності фан-клубів.

 

Тим більше, що осінні події у Москві продемонстрували можливості подібних рухів у формуванні потрібної телевізійної «картинки» для подальшого використання політтехнологами. Деякі російські аналітики переконані, що саме демонстраціями футбольних фанатів на Манежній площі в РФ розпочалася президентська компанія Володимира Путіна.

 

В історії можна знайти приклади впливу футбольних подій на політичну історію цілих континентів. Найвідомішою в тому плані стала знаменита Футбольна війна між Гондурасом і Сальвадором в липні 1969 року. Тодішній президент Гондурасу Освальдо Арельяно використав поразку гондураської команди у матчі відбіркового етапу чемпіонату світу у Мехіко для активізації антисальвадорських настроїв у суспільстві. Незадоволені комерційною активністю сальвадорських мігрантів, гондурасці почали погроми, на які Сальвадор відповів наступом своїх збройних сил на територію Гондурасу. Війна мала наслідки на кількох рівнях політичного життя. Арельяно завдяки війні підняв хвилю націоналістичних настроїв, переключив увагу гондурасців з економічних негараздів на патріотичну тему і зберіг владу свого олігархічного клану. США завдяки війні змогли зруйнувати плани латиноамериканських держав по створенню Центральноамериканського спільного ринку.

 

На думку соціологів, футбол займає у суспільному житті України помітне місце. Не таке центрове, як в країнах Латинської Америки, але достатнє для того, щоби футбольний матч ставав головною подією дня і тижня.

 

Суспільний резонанс від футбольної події за кількістю інформаційних реципієнтів на два порядки перевищує резонанс від культурної або мистецької акції і на порядок від політичної. За настроями відвідувачів стадіонів можна впевнено прогнозувати політичний клімат в країні та рейтинги провідних політиків.

 

Футбол є головним «полем реалізації мрій» для переважної більшості олігархів – істинних правителів держави. В цій ситуації ризикнемо спрогнозувати, що значення футболу, як способу формування політики в наступні місяці (напередодні Євро-2012) буде зростати.

 

Вже тепер Євро-2012 активно використовується для політичного позиціонування. Скажімо, одним з основних аргументів проти Едуарда Гурвіца на виборах міського голови Одеси у 2010 році було те, що Гурвіц не зміг зробити Одесу містом, що прийме Євромундіаль. Також всі знають, що одним з іміджевих козирів Партії регіонів є її позиціонування як «партії спортсменів», «партії отців великого українського футболу».

 

Аналітики очікують, що в кінці 2011 – на початку 2012 року відбудуться значні структурні зміни в навколофутбольному середовищі, коли на рівні фан-клубів почнуть активно формуватися чисельні «бойові дружини» з чітко окресленим політичним зафарбуванням. «Ядра» цих формувань існують вже сьогодні.

 

Не факт, що саме на Євро-2012 ці формування будуть виведені на «велику арену» української політики як організатори масових політичних акцій. Навряд чи провідні політичні сили в Україні наважаться дискредитувати себе на такому відповідальному міжнародному спортивному форумі.

 

Але чемпіонат може стати ідеальним місцем для організаційної консолідації та інформаційної розкрути таких формувань. Особливо для первісного піар-позиціонування молодих лідерів українського фан-середовища, яких пізніше можна буде технологічно «трансформувати» у лідерів політичних. Вже на парламентських виборах-2012, відразу після чемпіонату ми можемо побачити прізвища футбольних і навколофутбольних «героїв» у «п’ятірках» і «десятках» партійних списків поряд з прізвищами професійних політиків.

 

Для стратегії «керованого хаосу», яка зараз активно впроваджується в Україні, телевізійна «картинка» битв футбольних фанів на вулицях українських міст буде доречним доповненням до політичних провокацій на кшталт львівських подій 9 травня. Це сприятиме радикалізації суспільних настроїв, особливо в молодіжному середовищі.

 

«Футбольна» мотивація заповнить відсутню нішу мотивації політичної у тих молодіжних кластерах, де «чиста» політика не популярна. Внутрішні заворушення також, не виключено, дадуть привід для зовнішнього втручання. Україна-2012 може стати повторенням Гондурасу-1969. До речі, у Футбольній війні загинуло від двох до шести тисяч людей.

 

Аналітична група «Фіртка-магус»


Коментарі (5)

Ліда 2011.06.03, 11:37
Щось останнім часом Україну все частіше порівнюють то з Гондурасом то із Сомалі. небезпечна тенденція. Хоча, може ми й заслужили на такі порівняння.
05 2011.06.03, 11:49
На фото - чистий Гондурас. гондураськи хлопці йдуть з гондураською шматою гондураською вулицею. тіко шо мавп ніде не видно. себто обізян і донів педро
Львів 2011.06.03, 13:15
На фото Львів - фани Карпат
Goverla 2011.06.03, 17:14
Якщо у фан-клюби закачуватимуть баблос, треба йти у фан-клюби. Тема реальна. "Карпати" - файні хлопці, не треба їх називати гондурасами, а те шо трохи ведуться на хап, то ж вони молодьож, все пойнятно.
rex 2011.06.04, 15:05
Расизм і нацизм надзвичайно популярні у футбольному середовищі. В основі самопальної ідеології фан-клубів у Росії і Україні - нацистські ідеологеми, спрощені до примітивних гасел та кричалок. Колись нацизм загнали на футбольну територію, а тепер буде зворотній процес, коли "оле-нацизм" зі стадіонів і спортмайданчиків повернеться на вулиці і в сесійні зали. Таким є закон маятника.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1830
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1140
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1406 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3938 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33988
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2992

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

423

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

847

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1827

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1159
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1208
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

722
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

596
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12284
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1588
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1371
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30548 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

898
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

345
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

419
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

457