5 жовтня, Івано-Франківський окружний адміністративний суд продовжив розгляд справи за позовом Івано-Франківської обласної організації партії УКРОП.
Нагадаємо, у позові вимагається визнати незаконною постанову Івано-Франківської виборчої комісії про реєстрацію партій, які не дотрималися гендерної квоти, передає кореспондент Фіртки.
Мова йде про таких "порушників": БПП “Солідарність”, ГО “Народний контроль”, ВО “Свобода”, “Народний рух України”, “Наш край”, ” Громадянська позиція”, Радикальна Партія Олега Ляшка та “Українська народна партія”.
Сьогодні відбувся розгляд справи по суті. Спершу представники позивача клопотали про перерву для ознайомлення із запереченням третіх сторін на позовну вимогу.
Клопотання було також у представника Івано-Франківської Крайової організації «Народний рух України» Ярослава Юхімчука.
За його словами, організація у даному позові не повинна бути третьою стороною у справі, оскільки при затвердженні списків кандидатів до обласної ради вони витримали гендерну квоту. Відтак попросив суд виключити організацію зі списку третіх сторін.
Представники позивача підтримали позицію представника даної організації, у інших представників третіх сторін та відповідача заперечень не було. Відтак, колегія суддів відправилась у дорадчу кімнату. Повернувшись, суд задовольнив клопотання представника Івано-Франківської Крайової організації «Народний рух України».
Після цього продовжився розгляд справи по суті. Відповідач та представники третіх сторін заперечували позовні вимоги у повному обсязі, а представник позивача підтримав позов:
«Івано-Франківська обласна виборча комісія повинна була здійснювати контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства місцевими організаціями, партіями, зокрема тими, що подали відповідні списки кандидатів та перевірити чи дотримана гендерна квота у поданих списках», - пояснив представник позивача Андрій Сторожук.
Також Сторожук звернув увагу суду на те, що роз’яснення ЦВК, на які посилалась представник відповідача, не є ключовими у даній ситуацій, адже "існує норма Закону, яка має вищу юридичну силу".
«Тому у своїй роботі Івано-Франківська обласна виборча комісія мала керуватися за ієрархією вищими нормами, що передбачають дотримання гендерної квоти кандидатів до обласної ради у розмірі не менше 30%. Крім того, як зазначали сторони що немає чіткої підстави у обласної виборчої комісії для відмови у реєстрації виборчих списків, адже вона не вказана у статті 46, як окрема із підстав. По відношенню до цього ми зазначаємо, що серед цих підстав є частина перша, яка передбачає порядок висування, який повинен відбуватись з дотриманням цієї гендерної квоти. Цей порядок висування мав реалізуватись у виборчому списку, який подається до обласної виборчої комісії. Та відповідач, відповідно до покладених на неї повноважень повинна була їх виконати згідно закону «Про місцеві вибори», тобто забезпечити однакове дотримання виборчого законодавства усіма суб’єктами виборчого процесу. У нашому випадку ми бачимо порушення своїх інтересів в тому що комусь забезпечено належні умови у виборчому процесі, а хтось не виконує норми закону. Тому безпосередньо порушуються наші інтереси», - відмітив Сторожук.
Відповідач просила відмовити позивачу у позові.
«Прошу врахувати вимоги письмово та усного заперечень та прошу врахувати, що обласна виборча комісія діяла в межах ЗУ «Про місцеві вибори» в межах своїх повноважень, дотримуючись норм Закону та Конституції України», - заявила відповідач.
Представники третіх сторін підтримали позицію відповідача та також просили суд відмовити позивачу у позовних вимогах.
Відтак, колегія суддів знову пішла до нарадчої кімнати. Повернувшись, головуючий суддя Сергій Остап'юк зачитав ухвалу суду.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Законом України “Про місцеві вибори” (частиною 1 статті 46) передбачено підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати. Серед них недотримання положення про представництва осіб однієї статі у кількості не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку відсутнє. Таким чином, дане порушення не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Крім того, суд зазначив, що частина 3 статті 4 Закону України “Про місцеві вибори”, а також пункт 10 статті 8 Закону України “Про політичні партії” є вимогою, що адресована політичним партіям, відповідальність за невиконання якої передбачена Законом України “Про політичні партії в Україні”.
За таких обставин, суд постановив - у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Крім того, судом було встановлено, що позивачем не сплачено судовий збір, а відтак, колегія суддів одночасно вирішила стягнути його з позивача у розмірі 2436 гривень.
Рішення може бути оскаржене у Львівському апеляційному суді.
Як відомо за новими правилами гендерна квота встановлена на рівні 30%. Тобто, у списку має бути кандидатів не менше 30 відсотків однієї статі.
Раніше ЦВК у своїх роз’ясненнях гендерну квоту тлумачила як бажану, а не обов’язкову. Проте, Київський апеляційний адміністративний суд визнав недійсним та скасував рішення ЦВК про можливість не дотримуватися гендерної квоти в списках кандидатів в депутати.
еред них недотримання положення про представництва осіб однієї статі у кількості не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку відсутнє. Таким чином, дане порушення не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Крім того, суд зазначив, що частина 3 статті 4 Закону України “Про місцеві вибори”, а також пункт 10 статті 8 Закону України “Про політичні партії” є вимогою, що адресована політичним партіям, відповідальність за невиконання якої передбачена Законом України “Про політичні партії в Україні”.
За таких обставин, суд постановив - у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Із повним текстом рішення можна буде ознайомитись в ЄДРСР http://reyestr.court.gov.ua/ вказавши номер справи № 809/4165/15.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: