Франківський лікар-бактеріолог: наслідком COVID-19 стане суперрезистентність бактерій і складність у лікуванні

Пандемія СOVID-19 поставила нові виклики не тільки перед вірусологією, але й бактеріологією.

У цьому переконана керівниця  бактеріологічної лабораторії, лікар-бактеріолог вищої кваліфікаційної категорії  Лариса Ярич, повідомляє Фіртка.

Фахівець зазначає, що саме зараз варто збільшити кількість бактеріологічних досліджень, щоб випередити у майбутньому можливі ускладнення від поки що мало вивченого коронавірусу.

Для чого потрібні бактеріологічні дослідження, супербактерії як наслідок COVID-19 та чому ми зловживаємо дезінфекторами далі у розмові зі спеціалістом.

Ларисо Богданівно, розкажіть про вашу лабораторію, на чому спеціалізуєтеся?

Бактеріологічна лабораторія - це структурний підрозділ  Комунального неприбуткового підприємства Центральної міської клінічної лікарні Івано-Франківської міської ради. Роботу баклабораторії забезпечують 13  працівників, які постійно розвиваються і вдосконалюються.

Усі лабораторні процедури: посів, виділення, ідентифікація різних мікроорганізмів та їх антибіотикограма проводяться за уніфікованими класичними методами та впроваджуємо в практику найновіші сучасні методики.

За сприяння керівництва Центральної міської клінічної лікарні, стараємося постійно покращувати матеріально-технічну базу баклабораторії.  Так, в цьому році придбано стереомікроскоп, який дозволяє візуально збільшити колонії мікроорганізмів, термостат, денситометр, що дає точність у визначенні антибіотикограми.

Ми досліджуємо клінічний матеріал. Використовуємо класичні методи – висівання культур та виставляємо чутливість до антибіотиків. Досліджуємо практично всі біологічні утвори, які можливі на людському тілі. Шукаємо збудників інфекцій.

Чому саме зараз слід звернути увагу на бактеріологію як науку та на цей напрямок лабораторних досліджень?

Вірусологія і бактеріологія - це і є мікробіологія. Вони нероздільні.

Зараз увага людей прикута до  вірусології. Це логічно, бо світ живе в умовах COVID-19.

Вірус у перекладі від лат. (virus) – отрута. І ця отрута впливає не тільки на наше здоров’я,  але і на наш побут і взаємовідносини.  

Однак, ми не можемо не звернути увагу на те, що у протоколі лікування COVID-19 використовуються антибіотики, для того щоб, насамперед, запобігати бактеріальним ускладненням.

Немає специфічного лікування вірусного захворювання. На боротьбу з бактеріальними ускладненнями фахівці використовують 2-3 види антибіотиків. Тому, дуже важливо проводити  бактеріологічне дослідження з визначення чутливості  мікроорганізму до антибіотиків.  Це у процесі лікування  покращує прогноз для хворого і скорочує його термін перебування у стаціонарі.

Інша проблема, до якої прикута увага всієї  світової  медичної  спільноти - це резистентність, тобто стійкість мікроорганізмів до антибіотиків.

Ми мусимо розуміти, що бактерії мутують і стають резистентними.

Скажімо, навіть ті банальні цистити зараз притихли. Але після цієї дози антибіотиків, які отримують ковідні хворі, вони стануть серйознішими й вимагатимуть складнішого лікування. В цьому напрямку ми вдосконалюємося і працюємо за програмою внутрішнього контролю якості, рекомендованою Європейським комітетом з визначення чутливості до антимікробних препаратів ЕUCAST версія 9.0  2019 р., а  зараз впроваджуємо нову версію (ЕUCAST 2020 р.)

Також є інша проблема – дезінфекційні засоби, чи точніше передозування ними. Подумайте самі, чи ми колись в побуті використовували таку кількість дезінфекторів?

В побуті люди не контролюють дозування, а діють за принципом чим  більше – тим краще. Це сприяє утворенню бактерій, які виробляють стійкість до дії дезінфекторів. Якщо цей штам поширюється в госпіталях, скажімо, то є величезний ризик виникнення внутрішньолікарняної інфекції. Тому тут наша баклабораторія здійснює санітарно-епідемічний контроль.

Чи відрізняється картина досліджень, скажімо, пневмонії у хворого з COVID-19 та звичайної пневмонії?

Бактеріальна пневмонія, яка є характерною при COVID-19, – це вже наслідок вірусної інфекції. Вона доєднується з часом. І для того у лікуванні застосовують антибіотики.

Буває, що це проходить швидко, якщо у людини краща імунна відповідь. Але є складні випадки.

Тому необхідно проводити бактеріологічне дослідження біоматеріалу, насамперед,  дихальних шляхів (слизу з носа і зіву та харкотиння), а у відділеннях інтенсивної терапії - змиви з трахеостомічної трубки.

Наскільки бактеріологічні дослідження можуть бути інформативними при лікуванні коронавірусу?

Скоріше при лікуванні вже наслідків коронавірусу.  Тому ще раз повторюю, рано чи пізно, ми матимемо різноманітні бактеріальні ускладнення.

Є ще і сезонні захворювання. Ми заходимо в осінь і хронічні тонзиліти, бронхіти й т.п. ніхто не скасовував. На фоні пандемії COVID-19 це все буде ще більш агресивним і стійкішим.

Для розуміння: на створення нового антибіотика йдуть десятки років і мільйони доларів. Ті групи антибіотиків, які вже є, зараз тільки доповнюються певними діючими речовинами. І ми підходимо до того, що ці речовини не зможуть адекватно реагувати на хвороби, які розвиватимуться на фоні коронавірусу.

Чи можна на базі вашої лабораторії робити зараз такі актуальні ПЛР-дослідження?

Діагностику ПЛР застосовують не тільки для визначення вірусів, але й бактерій, найпростіших.

Метод ПЛР має високу чутливість, специфічність, забезпечує можливість роботи з будь-яким видом біологічного матеріалу. Він дозволяє скоротити час і виконувати аналіз протягом 4-8 год. Для цього в нас є кадровий ресурс. Потрібно тільки обладнання й умови.

Хочу наголосити, що рано чи пізно епідемія піде на спад, все завершиться, сформується колективний імунітет. І люди стануть більш організованими у плані асептики.


ДОВІДКОВО:

Централізована міська бактеріологічна лабораторія є структурним підрозділом КНП ЦМКЛ ІФМР.

Основні напрямки діяльності:

  • виділення та ідентифікація збудника інфекційного процесу;
  • профілактика внутрішньо лікарняних інфекцій ;
  • оцінка якості протиепідемічного режиму й дезінфекційних заходів;
  • епідеміологічний моніторинг.

Перелік обстежень, які проводять Централізована міська бактеріологічна лабораторія:

  • Дослідження слизу зіва та носа на виявлення коринебактерій дифтерії.
  • Дослідження слизу зіва та носа на виявлення патогенного стафілокока.
  • Дослідження слизу з носоглотки на виявлення збудників кашлюку та паракашлюку.
  • Дослідження клінічного матеріалу (слиз з носоглотки, ліквору, крові) на виявлення менінгококів.
  • Дослідження клінічного матеріалу (слиз зіва та носа, харкотиння, сечі, жовчі, виділення з ран, виділення з вух, очей, статевих органів та ін.) на виявлення патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів.
  • Дослідження фекалій на виділення патогенних та умовно-патогенних ентеробактерій.
  • Дослідження фекалій на виявлення дисбактеріозу кишківника.
  • Дослідження сироватки крові в реакції аглютинації на туляремію, бруцельоз, рикетсіози, черевний тиф та паратифи.
  • Дослідження крові на стерильність.
  • Визначення чутливості мікроорганізмів до хіміотерапевтичних та антибактеріальних препаратів.
  • Визначення чутливості /стійкості мікроорганізмів до дії дезинфікуючих засобів.

В системі інфекційного контролю лабораторія також здійснює санітарно-бактеріологічні дослідження.


06.08.2020 Марія Лутчин 21899
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699