Франківські журналісти з'ясували, що їдять франківські чиновники та депутати

 

/data/blog/95570/d08639523489d5dbc7eaa28d12ee700d.jpg

 

З наступного року у школах Івано-Франківська шкільні обіди коштуватимуть 12 гривень. На таке підняття погодилася батьківська громада.

 

Цілком очевидно, що ріст цін на продукти харчування не міг оминути шкільні їдальні, бо ж у збиток собі підприємці працювати не будуть. А як обідають ті, хто сидить у «білому домі?» Кореспондент «Західного кур’єра» побував на головній кухні області і перевірив, чим харчуються обивателі владних кабінетів.

 

Перше, друге і компот

Звичайний коридор адміністрації на другому поверсі закінчується написом «Їдальня №14». В обідню пору тут, наче у мурашнику. Тим, хто працює по сусідству, можна хіба що поспівчувати, бо коли ще далеко до обіду, то аромати із кухні коридорами просто-таки приманюють зголоднілих держслужбовців.

 

На роздатковій лінії ви не побачите цінників біля кожної страви, зате вони є у меню дня, котре висить при вході. Працівники їдальні люб’язно допомагають при виборі страв, асортимент яких доволі різноманітний – на будь-який смак. П’ять салатів, стільки ж гарнірів, дві перші страви, десять позицій на вибір серед других страв і компот – з такої кількості страв, погодьтеся, вибрати є що. І ціни приємно здивували.

 

Замість лобстерів, червоної ікри та інших невідомих заморських делікатесів, обід чиновників обласної ради, адміністрації та міської ради нічим не відрізняється від звичайного меню у будь-якій шкільній їдальні міста. Кожен має право вибору страв на свій смак, але з єдиним застереженням – без особливих забаганок. Немає тут і алкогольних напоїв.

 

На запитання «А де ж екзотика і вишукані страви?» працівники їдальні тільки багатозначно усміхаються, а вже за деякий час у розмові зізнаються, що таких страв тут зроду-віку не було.

 

Про теперішніх і колишніх керманичів директор їдальні Галина Пилипів не готова розповідати багато. Каже, що майже усі голови, котрих вона пам’ятає за чотири роки своєї роботи, обідали тут, як тільки їм випадала така нагода.

 

«Частіше можна побачити заступників або начальників управлінь чи департаментів, бо голови переважно зайняті, у відрядженнях. Але всі вони чемно приходять і чекають своєї черги», – ділиться Галина Михайлівна.

 

Поки ми розмовляємо про меню і постійних гостей, Галина Михайлівна отримує персональне замовлення. Вона особисто обслуговує директора департаменту фінансів ОДА Галину Карп та її заступницю Лесю Балагуру. Чиновниці переконують, що страви тут смачні, як удома, і за доступною ціною. Тому й полюбляють обідати саме тут.

 

В останні дні, зауважує Галина Пилипів, трохи зменшилась кількість охочих пообідати. Ймовірно, передсвяткові клопоти витягають чиновників, щоби за обідню перерву встигнути «зустріти Миколая».

 

За чиї кошти бенкет?

На чиновницькі обіди, на відміну від державних органів управління у столиці, в Івано-Франківську з бюджету кошти не виділяються. Їдальня, котра обслуговує величезну армію службовців у кабінетах, працює за так званим госпрозрахунком. Про це говорить директор закладу харчування, це і підтверджує Галина Карп.

 

«Як бачите, ми не їмо ані лобстерів, ані червоної ікри, а звичайну нормальну їжу, – каже директор департаменту фінансів. – Її колись старалися дівчата готувати смачно, і тепер також. Усе відповідно до вимог часу. Вони намагаються зробити так, щоби люди могли нормально поїсти в межах нормальної ціни».

 

Обідами у «Їдальні №14» не нехтують ані перші особи області та міста, ані рядові держслужбовці. Більше того, сюди на обід заходить чимало людей, котрі до ОДА, облради чи міської ради не мають жодного відношення. Це постійні клієнти їдальні, котрі переконують, що тут готують саме так, як вони звикли їсти, – по-домашньому.

 

Щоправда, не всім обивателям «білого дому» до вподоби обід близько до робочого місця. Вони воліють пройтися декілька метрів до найближчих їдалень. Попитом серед працівників облдержадміністрації користуються кафе «Золота ліра», «Шабатура», їдальня Облавтодору тощо. В інтернеті вдалося віднайти навіть відгуки, що чиновників, як і пожежників, можна побачити на обіді у їдальні школи №3.

 

Поміж розмовою із директором їдальні у черзі біля роздаткової лінії помічаю і міського голову Руслана Марцінківа. Не заглядаючи у тарілку міського голови чи когось із начальників департаментів облдержадміністрації, нам все-таки вдалося вивідати, що наші чиновники невибагливі…

 

Смачно – не обов’язково дорого

Привітні, доброзичливі працівники їдальні запрошують кожного свого клієнта приходити ще і спробувати приготовлені з любов’ю страви. Ми мали можливість переконатися у цьому і спробували навгад найпоширенішу страву серед галичан – вареники з картоплею. Були насправді приємно вражені, бо посмакувало дійсно по-домашньому.

 

Секретом такого успіху та популярності серед мешканців міста у їдальні вважають те, що тут готують домашні страви. З 1 вересня 2001 року, яке вважається датою відкриття «Їдальні №14», у закладі постійно працює вісім осіб. До того тут також діяла їдальня, але вона, за словами Галини Пилипів, була «не ах ті».

 

Розуміючи свою відповідальність про здоров’я перших осіб, пані Галина із помітним хвилюванням зізнається:

 

«У нас щодня свіжа їда. Якщо мені не вистачить, це не страшно, але не може бути такого, щоби якісь страви залишалися на наступний день».

 

Відповідно і меню також змінюється щодня.

 

Загалом на обід будь-хто із працівників «білого дому» може вкластися в середньому у суму 20 гривень. Салати тут коштують від 5.50 до 7 гривень, перші страви – від 5 до 6.50 (усе залежить від виду супу і його складників), гарніри – від 4 до 6 гривень. Найдорожчими є другі страви: свинна відбивна – 13 гривень, біфштекс, вареники з картоплею і філе хека – по 12, куряча відбивна, смажений хек і гуляш – по 10 гривень, тушена з цибулею печінка і шніцель коштує 9 гривень, а тушена капуста – 8. Якщо взяти до уваги гастрономічні пропозиції понеділка, 14 грудня, то мінімальний обід (салат, борщ, картопляне пюре, компот і шматок хліба) коштує 21 гривню – відносно недорого і ситно.

 

Галина Пилипів переконує, що за роки роботи жодного разу не чула, щоби хтось вимагав якоїсь екзотики, навпаки запевняє, що найбільшим попитом користуються саме домашні страви. Зі слів завідувачки їдальні, у приготуванні страв використовуються тільки натуральні спеції – часник, цибуля лавровий лист, морква.

 

«Коли приходимо в першій годині, то вже майже все розкуплено, але якщо попросити, то дівчата обов’язково зроблять, – каже заступник керівника департаменту фінансів Леся Балагура. – Немає такого, щоби сказали, що в них немає їди. Щось та й приготують».

 

Володимир БОДАК


28.12.2015 501 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1410 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1716 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2510
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2329 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7566
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15285 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

347

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1061

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1128

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1920
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

303
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

683
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

918
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

948
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1974
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1028
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35176 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

293
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

503
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

650
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

967