Франківські студенти-іноземці розповіли, як святкують Новий рік

 

Франківські студенти-іноземці розповіли, як святкують Новий рік

Зліва направо: Прусті Прашант Кумар, Султан Сейф, Гібсон Околох

 

Новий рік на носі. Українці вже прикрашають ялинку, чекають нових подарунків і здійснення бажань. А як святкують Новий рік у Нігерії, Іраку та Індії, нам розповіли студенти-іноземці.

 


Івано-Франківський медичний університет. Студенти-іноземці товпляться біля деканату. Зараз у них сесія, про святкування ще не думають. Головне – іспити. Але розповісти погоджуються. Говорять трохи україн­ською, трохи російською, англійською. А коли вже зовсім не знають, як правильно сказати, то зазирають у телефон, інтернет і перекладають. Отак і спілкувались.



Ранковий рік

Прусті Прашант Кумар – студент з Індії. За релігією – індуїст. Новий рік родина Прашанта святкує 1 квітня. Але каже, країна багатонаціональна, релігій багато – мусульмани, християни, інші, тому в кожній частині Індії – свій календар, тому й своя дата Нового року. 



1 квітня святкують Новий рік автентичні мешканці сходу Індії. Свято починається о п’ятій ранку. Родина йде до храму. Звідти приносять свячену воду та окроплюють дім. Сідають за стіл. Традиційною стравою є парата – індійський хліб. На столі немає спиртних напоїв, бо релігія не дозволяє. Але в Україні Прашант трохи зраджує правилам індуїзму. Каже, спиртне вживає, трохи, на свята.



На свій Новий рік індуси влаштовують пікнік з родичами чи друзями. Дарують один одному подарунки. Найбільше хлопцеві запам’ятався подарунок від батьків два роки тому.



«Це була власна бібліотека, книг десь 50-60, – каже Прашант. – Бо я дуже люблю читати».



Новорічної ялинки в індусів немає, є різдвяна. До речі, Різдво в Індії святкують як і католики – 25 грудня. Діда Мороза чи Санта Клауса теж нема. Зате Прашант побував у ролі Діда Мороза в нас, у Франківську. Минулого року хлопець разом з українськими друзями ходив у дитячий будинок, вітали сиріт зі святом. Костюм, борода, мішок за плечима – роль доброго дідуся йому сподобалася.



«Це був сюрприз для діток, – говорить студент-іноземець, – вони дуже раділи подарункам, а я був просто щасливий».



Ніч у церкві


Гібсон Околох з Нігерії, він – християнин. Але більша частина населення в країні – мусульмани. Новий рік нігерійці-християни святкують 31 грудня, але починають зранку. Родина збирається за столом, потім можуть піти ще у ресторан. А далі – в село, провідати бабусю і дідуся, якщо є.



Усі в національних костюмах – це така традиція. Вдома – ялинка, точнісінько таке саме дерево, як у нас. На вулиці – феєрверки.



Коли українці ввечері 31 грудня роблять останні приготування до святкового столу, нігерійці-християни йдуть до церкви. Ми загадуємо новорічні бажання, а родина Гібсона в той час у в церкві про найзаповіт­ніше просить Бога. Із храму повертаються о першій ночі та, ще трохи поспілкувавшись, розходяться по домівках. А зранку – знову до церкви, потім – за святковий стіл. Щодо страв – то тут немає ніяких правил, кожен готує, що забажає. Але от для гостя роблять виключення. У Нігерії на Новий рік є така традиція – якщо гість чогось побажає – спеціально для нього готують страву. Адже в Нігерії проживає дуже багато різних народів, тому так демонструють повагу до усіх.


Мусульмани бажають миру

Султан Сейф – з Іраку, він мусульманин. На Батьківщині у Сейфа зараз 1436 рік. Новий рік в Іраку є, але вони його не святкують. Єдине, що відрізняє цей день від інших, – це вихідний. 



«Перший Мухаррам – це наш Новий рік, – каже Сейф. – Мухаррам – це назва місяця, першого місяця мусульманського календаря». До речі, мусульманський Новий рік вже минув, він був 25 жовтня за нашим календарем. І кожного року ця дата змінюється.



А от араби-християни святкують Новий рік так само, як українці – святковий стіл, ялинка.



«У нас є знайомі християни, ми ходимо до них у гості на Новий рік, – каже Сейф. – А вони до нас на наші свята, наприк­лад, на Рамадан».



Але всі ці шість років, що Сейф навчається у Франківську, то Новий рік святкує за нашими традиціями.

 


«Ми святкуємо, як ви, бо ми у вас живемо, – каже мусульманин. – Минулого року в новорічну ніч ми були в центрі міста біля ялинки, а цьогоріч ще не знаємо, де будемо святкувати. От здамо сесію, а потім вирішимо».



Українцям Сейф бажає миру, адже добре знає, що таке війна, в Іраку зараз, каже, ще гірше.

 

Репортер, Юлія Федунишин


29.12.2014 645 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1492 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1784 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2570
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2355 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7593
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15306 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

363

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1074

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1148

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1936
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

319
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

697
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

936
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

962
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1989
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1040
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35189 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

315
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

523
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

664
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

987