Франківці скаржаться на платіжки за газ. За що платимо?

 

 

З початком опалювального періоду франківці не припиняють скаржитися на платіжки за газ. Те, що він подорожчав, таємницею ні для кого не було. Але найбільше людей обурює неясність – платіжки приходять за показники лічильника, які ніхто не знімав, тоді як прилад на рідній кухні показує зовсім інші цифри.


Нині народ у соцмережах наперебій розказує про суми в 1-2 тисячі гривень, які «виявилися» боргом, про фото лічильників, які просять принести для звірки, та про перерахунки, пише Репортер.

 

Що це – «розвод на гроші»?


Тут треба почати з самої ціни. До подорожчання все було більш-менш просто, існувала градація ціни в залежності від того, чи є вас лічильник та які об’єми на рік ви споживаєте. Хоча різниця там була не така й велика.


Для прикладу, з лічильником і при нормі 2500 куб. м. на рік один куб коштував 1,089 грн. Не дуже й важливо було, коли ви платите. Тепер усе змінилося. З 1 травня по 30 вересня, в так званий не опалювальний період, ціна куба – 7.18 грн. В опалювальний – з 1 жовтня по 30 квітня – перші 200 кубів на місяць коштують по 3,6, а решта – ті самі 7,18.


І тут уже дуже відчутну роль грають показники лічильника – за який період і скільки кубів напалили. Вони ніби мали б відображатися у наших платіжках, як і борг за них. Але річ у тому, що платіжки пишуть люди, які тих показників зачасту не знають. Чому? Це вже інше питання.


Заступник начальника Івано-Франківського УЕГГ ПАТ «Івано-Франківськгаз» Юрій Колодій показує постанову Кабміну «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання», датовану ще 1999 роком. Там написано, що надавати показники лічильника – це справа самого споживача, він має це зробити до 1 числа та оплатити не пізніше 10 наступного місяця.


Контролери? Згідно з цією ж постановою, вони мають знімати показники лічильника не рідше, ніж раз у півроку. Такий собі контрольний показник. І тут традиційно жаліються, що контролерів люди у квартири не пускають.


Як тоді діють у службі?


«Правилами передбачено, якщо споживач не подає показники лічильника, ми можемо застосувати планові платежі, – пояснює Колодій. – Нарахування проводиться за методикою, яка розроблена НАК «Нафтогаз». Для прикладу, якщо ви влітку споживаєте десь 15 куб. м, ми десь розраховуємо їх на вас на наступний місяць».


Та якщо людина насправді спожила менше газу і дала про це знати службі – для прикладу, вказала, цей показник у своїй новій платіжці, то програма автоматично приводить стан розрахунків до цього показника.


«Якщо людина буде кожного місяця подавати показник, то цих непорозумінь взагалі не буде, – говорить Юрій Колодій. – Є ще варіант, що люди тимчасово не проживають у квартирах, їм треба прийти до нас і написати заяву, тоді ніяких планових платежів їм не буде надходити».


Хоча просто – це лиш на перший пог­ляд, визнають газовики, насправді ситуації дуже різні.


«Буває, просимо фото показника лічильника, – каже Колодій. – Бо деякі люди навесні «просікли», що буде подорожчання, подали більший показник і заплатили за півроку наперед по 1,089 грн., а потім не пускали контролера. Або люди, які платили у квітні за березень чи лютий, відповідно ми їм порахували за новим тарифом, який діяв на той момент, коли була проведена оплата. І ми не можемо зробити великі перерахунки. Є нюанси, людина була за кордоном, чи у лікарні, тоді вже ці справи розглядає комісія. Але от буквально недавно прийшов чоловік, який обурювався, чому це газ по 7 грн.».


Тут вкотре повторюють, що найпростіший спосіб не витрачати свої нерви і час – це подавати показники наприкінці кожного місяця. Це можна зробити за телефоном контакт-центру (591-104). Хоча тут теж визнають – він наплив не завжди витримує. Плюс телефон стаціонарний, з мобільного дзвонити дорого. З цим обіцяють розібратися. Другий варіант – є два сайти: balance.if.ua та 104.ua. Там можна зареєструватися за особистим рахунком, подавати показники, платити он-лайн і контролювати всі процеси.


Аби прояснити ситуація для себе, є таки сенс завести на тих сайтах персональний кабінет. Тоді в разі чого – всі докази на руках.


Плюс до всього, маленький нюанс. В кінці жовтня Кабмін прийняв ще одну постанову, за якою пільговий обсяг газу, становить не 200 кубів на місяць, а 1200 на весь опалювальний період. Тобто, якщо у листопаді ви не використали 200 кубів, а лиш 150, то ці 50 – не згорають, а лишають на наступні місяці. Ніби й не погано, але уявіть, скільки ще плутанини додасться до нині існуючої.


Рекомендації


Подавайте показники лічильника наприкінці місяця 30-31 числа в будь-який зручний для вас спосіб.


Ви можете платити за газ відповідно до фактичних показників вашого лічильника, а не за автоматизованими прогнозованими нарахуваннями.


Вписуючи показники лічильника у квитанції, вимагайте в оператора банку, внести їх в базу разом з сумою оплати. Інформація про оплату з показниками лічильника надходить до підприємства лише в електронному вигляді. Саме тому важливо проконтролювати, чи оператор вніс показник.


13.11.2015 564 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

314
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1615 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1836 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2661
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2392 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

401

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1107

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1179

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1966
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35214 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

340
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

552
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

693
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1019