Франківчанка ночує третю зиму в холодному помешканні через свавілля родича

 

Вже третю зиму жителька Івано-Франківська Марія Можак змушена ночувати в холодному помешканні через свавілля родича, який перекрив газопостачання до тієї частини будинку, в якій вона проживає.

 

Коли розпечені на плиті цеглини за ніч перестають віддавати тепло, помешкання пані Марії вистуджується так, що шиби на вікнах обмерзають кригою. Дві цегли і невелика переносна плитка на два пальники — ось і вся система опалення, якою користується жінка. Вона каже, що підключила плитку на свій страх і ризик до газового балона, бо інакше не могла б ні їсти зготувати, ні води підігріти. Та й врешті-решт самій зігрітися уночі якось треба.

 

«Я ще тут якось ночую, а донька разом з подругою винаймають квартиру, — розповідала пані Марія репортерові «Галичини». — Їй то виходить трохи дорого і певно, що вона хотіла б повернутися додому. Але як тут можна жити?».

 

Для збереження тепла двері до кімнати вона щільно зачиняє, а шпарини під ними закладає якимись лахами. Від того всередині стає тепліше, але від спертого повітря впереміш з чадним газом швидко починає боліти голова.

 

У таких умовах в Івано-Франківську, на Волинській вулиці ось уже третій рік живе 53-річна Марія Можак. Вона каже, що опинилася без тепла через рідного брата свого чоловіка, який три роки тому після смерті її свекра та свекрухи набув у спадщину весь цей будинок. Натомість її чоловік, який є інвалідом і перебуває на стаціонарному лікуванні в спеціалізованому медичному закладі, виявився цілком позбавленим спадку. Таким чином пані Марія, її донька та неповноправний чоловік були поставлені в умови квартирантів, залежних від волі власника. За словами жінки, знайти порозуміння зі швагром їй не вдалося — він категорично налаштований виселити її з будинку, незважаючи на те, що ще в 2002 році виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради призначив Марію Можак опікуном свого недієздатного чоловіка.

 

Влітку 2009 року Марія Можак кілька разів скаржилася в міліцію на те, що родич, почуваючись повним власником житла, почав перешкоджати у проживанні — не дозволяв їй та її доньці користуватися кухнею, ванною, туалетом. А в жовтні того ж року він відключив від газопостачання й електроенергії ті дві кімнати, в яких проживає її сім’я. У міліції на це зреагували постановами про відмову в порушенні кримінальної справи за відсутності складу злочину і порадили для вирішення цього цивільно-правового спору звернутися до суду.

 

Зрештою, так пані Марія й зробила — подала позов до суду, щоб визнати недійсним заповіт, який позбавив її чоловіка-інваліда спадщини. Але набути у власність належну йому за законом частину будинку досі не вдалося. Тяжба триває дотепер.

 

У відповідь власник будинку подав позов до органу опіки та піклування івано-Франківського міськвиконкому з вимогою позбавити Марію Можак повноважень опікуна. Свої вимоги родич мотивував тим, що дружина його брата буцімто неналежно виконує свої опікунські обов’язки. Він цинічно дорікав жінці тим, що в помешканні не створено належних побутових умов для проживання інваліда, вказував на відсутність газової та електричної плитки. Хоча, як стало відомо репортерові «Галичини», саме за його (власника) ініціативи в будинку було проведено реконструкцію системи газопостачання, внаслідок якої дві кімнати були позбавлені газопостачання й опалення.

 

Як повідомив начальник внутрішньобудинкової служби Івано-Франківського УЕГГ Любомир Петранюк, в архіві підприємства є проектна документація реконструкції газопостачання однієї з частин («квартир») житлового будинку №23-а на Волинській вул. в м. Івано-Франківську. «Згідно з проектом в квартирі №1 повинні бути наступні газові прилади: газовий котел двоконтурний типу турбо (для опалення та підігріву води) та газова плита (газовий лічильник G4), на момент проведення планово-технічного обслуговування 6.01.2012 року — газовий котел відсутній, — йдеться у відповіді за підписом пана Л. Петранюка. — Згідно з проектом в квартирі №2 повинні бути наступні газові прилади: газовий котел одноконтурний димохідний та газова плита (газовий лічильник G6 існуючий), на момент проведення планово-технічного обслуговування 6.01.2012 року — газові прилади відповідають проекту».

 

«Раніше цей дім належав чоловіковим батькам, — розповідала пані Марія. — Коли вони розлучилися, то поділили будинок на фактично дві квартири. Ми з Ярославом жили на половині, яка належала свекрові, а його брат — на половині своєї мами. Поки ще жили батьки, то таких конфліктів не виникало».

 

Розгляд позову власника будинку до опікунської ради міськвиконкому, в якому Марія Можак проходить як третя сторона, в Івано-Франківському міському суді призначено на один з останніх днів зими — 27 лютого. Але чи останню зиму пані Марія житиме без тепла, пише Галичина.


15.02.2013 2162 1
Коментарі (1)

Василина 2013.02.15, 21:31
Справжній Галицький Газда!!!
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

947
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

759
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1883
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3227
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2544
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2532

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

214

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

725

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

679

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1583
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

348
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

684
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

604
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

321
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

375
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27017
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

834
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19666
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

418
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

390
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

721
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1303 3