Франківчанка ночує третю зиму в холодному помешканні через свавілля родича

 

Вже третю зиму жителька Івано-Франківська Марія Можак змушена ночувати в холодному помешканні через свавілля родича, який перекрив газопостачання до тієї частини будинку, в якій вона проживає.

 

Коли розпечені на плиті цеглини за ніч перестають віддавати тепло, помешкання пані Марії вистуджується так, що шиби на вікнах обмерзають кригою. Дві цегли і невелика переносна плитка на два пальники — ось і вся система опалення, якою користується жінка. Вона каже, що підключила плитку на свій страх і ризик до газового балона, бо інакше не могла б ні їсти зготувати, ні води підігріти. Та й врешті-решт самій зігрітися уночі якось треба.

 

«Я ще тут якось ночую, а донька разом з подругою винаймають квартиру, — розповідала пані Марія репортерові «Галичини». — Їй то виходить трохи дорого і певно, що вона хотіла б повернутися додому. Але як тут можна жити?».

 

Для збереження тепла двері до кімнати вона щільно зачиняє, а шпарини під ними закладає якимись лахами. Від того всередині стає тепліше, але від спертого повітря впереміш з чадним газом швидко починає боліти голова.

 

У таких умовах в Івано-Франківську, на Волинській вулиці ось уже третій рік живе 53-річна Марія Можак. Вона каже, що опинилася без тепла через рідного брата свого чоловіка, який три роки тому після смерті її свекра та свекрухи набув у спадщину весь цей будинок. Натомість її чоловік, який є інвалідом і перебуває на стаціонарному лікуванні в спеціалізованому медичному закладі, виявився цілком позбавленим спадку. Таким чином пані Марія, її донька та неповноправний чоловік були поставлені в умови квартирантів, залежних від волі власника. За словами жінки, знайти порозуміння зі швагром їй не вдалося — він категорично налаштований виселити її з будинку, незважаючи на те, що ще в 2002 році виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради призначив Марію Можак опікуном свого недієздатного чоловіка.

 

Влітку 2009 року Марія Можак кілька разів скаржилася в міліцію на те, що родич, почуваючись повним власником житла, почав перешкоджати у проживанні — не дозволяв їй та її доньці користуватися кухнею, ванною, туалетом. А в жовтні того ж року він відключив від газопостачання й електроенергії ті дві кімнати, в яких проживає її сім’я. У міліції на це зреагували постановами про відмову в порушенні кримінальної справи за відсутності складу злочину і порадили для вирішення цього цивільно-правового спору звернутися до суду.

 

Зрештою, так пані Марія й зробила — подала позов до суду, щоб визнати недійсним заповіт, який позбавив її чоловіка-інваліда спадщини. Але набути у власність належну йому за законом частину будинку досі не вдалося. Тяжба триває дотепер.

 

У відповідь власник будинку подав позов до органу опіки та піклування івано-Франківського міськвиконкому з вимогою позбавити Марію Можак повноважень опікуна. Свої вимоги родич мотивував тим, що дружина його брата буцімто неналежно виконує свої опікунські обов’язки. Він цинічно дорікав жінці тим, що в помешканні не створено належних побутових умов для проживання інваліда, вказував на відсутність газової та електричної плитки. Хоча, як стало відомо репортерові «Галичини», саме за його (власника) ініціативи в будинку було проведено реконструкцію системи газопостачання, внаслідок якої дві кімнати були позбавлені газопостачання й опалення.

 

Як повідомив начальник внутрішньобудинкової служби Івано-Франківського УЕГГ Любомир Петранюк, в архіві підприємства є проектна документація реконструкції газопостачання однієї з частин («квартир») житлового будинку №23-а на Волинській вул. в м. Івано-Франківську. «Згідно з проектом в квартирі №1 повинні бути наступні газові прилади: газовий котел двоконтурний типу турбо (для опалення та підігріву води) та газова плита (газовий лічильник G4), на момент проведення планово-технічного обслуговування 6.01.2012 року — газовий котел відсутній, — йдеться у відповіді за підписом пана Л. Петранюка. — Згідно з проектом в квартирі №2 повинні бути наступні газові прилади: газовий котел одноконтурний димохідний та газова плита (газовий лічильник G6 існуючий), на момент проведення планово-технічного обслуговування 6.01.2012 року — газові прилади відповідають проекту».

 

«Раніше цей дім належав чоловіковим батькам, — розповідала пані Марія. — Коли вони розлучилися, то поділили будинок на фактично дві квартири. Ми з Ярославом жили на половині, яка належала свекрові, а його брат — на половині своєї мами. Поки ще жили батьки, то таких конфліктів не виникало».

 

Розгляд позову власника будинку до опікунської ради міськвиконкому, в якому Марія Можак проходить як третя сторона, в Івано-Франківському міському суді призначено на один з останніх днів зими — 27 лютого. Але чи останню зиму пані Марія житиме без тепла, пише Галичина.


15.02.2013 2265 1
Коментарі (1)

Василина 2013.02.15, 21:31
Справжній Галицький Газда!!!
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

742 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2206
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33479
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2365
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3079
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5232 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

440

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1237

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

797

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

1005
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

326
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

611
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

666 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1191
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

991
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1089
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

855
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30236 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

958
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3947
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

531
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

565