Компанія Firefly Aerospace назвала вдалим перший політ нової ракети-носія Альфа, яку довелося підірвати незабаром після запуску. Про це повідомляє прес-служба організації. Компанія, яка належить українському підприємцю Максу Полякову (Max Polyakov), підкреслила, що досягла низки поставлених цілей, серед яких — успішний запуск двигунів, зліт зі стартового майданчика та вихід на надзвукову швидкість. Крім того, в ході випробувань спеціалісти отримали чимало корисної інформації про політ ракети. Як зазначив на своєму сайті Макс Поляков, Firefly Aerospace створила та запустила ракету-носій всього за 4 роки, що є значним досягненням для настільки короткого часу.
Несправність, яка змусила передчасно перервати політ, не спричинила пошкоджень апарату, йдеться у повідомленні Firefly Aerospace. Вибух ракети був повністю контрольованим та ініційованим спеціалістами центру управління після виявлення відхилень від запланованої траєкторії. Апарат було знищено з метою дотримання безпеки. Адже неконтрольована ракета, напрямок польоту якої непередбачуваний, може становити загрозу для людей та об’єктів, які опиняться у точці її падіння. Саме тому спеціалістами було вирішено підірвати апарат в атмосфері шляхом активації системи FTS, не чекаючи незапланованого приземлення.
Дебютний старт ракети-носія Firefly Aerospace можна вважати вдалим і з огляду на досвід попередників. За даними компанії, SpaceX та Virgin Galactic також не вдавалося з першої ж спроби успішно вивести свої космічні апарати на орбіту. Спеціалісти підкреслили, що головною метою тестового пуску є не вихід у космос, а тестування усіх систем на практиці та збір даних про їх роботу.
Про Firefly Aerospace та Макса Полякова
Компанія Firefly Aerospace — це приватна космічна організація, яка базується в США. Її створив у 2012 році Томас Маркусік (Thomas Markusic), колишній співробітник Virgin Galactic. Метою роботи власної компанії він обрав створення космічних апаратів. У 2016 році компанія зазнала фінансових труднощів та опинилася на межі банкрутства. Від зникнення її врятував український підприємець Максим Поляков, який придбав акції компанії. Організація відновила роботу у 2017 році.
Після того як компанію викупив Максим Поляков, Firefly Aerospace продовжила розробку космічних апаратів, головних з яким стала Alpha. Вона являє собою ракету-носій на рідкому паливі (гас та зріджений кисень), призначену для виведення до 1 тони вантажу на низьку навколоземну орбіту, до 600 кг – на геліосинхронну або до 500 кг – на високу.
З Україною Firefly Aerospace, окрім власника, пов’язує науково-дослідний підрозділ у Дніпрі. Комплекс створено на базі колишнього заводу «Сфера», у приміщеннях якого розташувалися 4 виробничо-дослідних зони з сучасним обладнанням. Серед них — перший в Україні 3D-принтер промислового призначення, який «друкує» складні деталі з жаростійкого металевого порошку. Також на підприємстві встановлено високоточні токарні та фрезерувальні станки з цифровим керуванням, роботизований зварювальний агрегат та спеціальне обладнання для контролю якості заготівель.
Окрім розвитку української космічної індустрії, підприємець Максим Поляков бере участь у відродженні інфраструктури Дніпра. Некомерційна асоціація «Noosphere», заснована бізнесменом, у 2019 році оновила парк Гагаріна, а у 2020-м виконала реконструкцію міського планетарію. А у рідному Запоріжжі Максим Поляков навесні 2021 року придбав будинок побуту «Ювілейний», який довгий час перебував у занедбаному стані. Після проведення реконструкції будівлі підприємець планує відкрити науково-пізнавальний хаб для дітей та молоді.