Європа, вічно крадена биком

 

 

Історія наших нещасть починається не з Януковича, Юлі і Межигір’я, а з Адама, Єви і яблучка. З них і треба було б заспівувати, але читач стрімко втрачає здатність читати довгі тексти. Тому наша оповідь не за втрачений рай, а ближче: за Європу, яку ми стрімко втрачаємо.

 

Мова навіть не за Євроінтеграцію, не за асоціацію, а за значно важливіше – за можливість повернення. Ми втратили Європу ще до нашого народження, коли перебували в утробі Візантійської матері. У неї було багато дітей. Одне з них – ми. З якихось, ще не з’ясованих причин, десь у восьмому столітті, Візантія культурологічно перестає бути Європою.

 

Що таке Європа культурологічно? Це революція. Якщо для інших «добре вже було», то для Європи минуле нудне. Європа не може носити те, що було модним в минулому сезоні. Будь-яка неєвропейська культура прагне повторювати, наслідувати, копіювати власний початок.

 

Європа прагне його подолати. Вона, на відміну від пацієнта доктора Фрейда, детермінована майбутнім.

 

У восьмому столітті Ромеї починають боятися змін, втрачають бажання і здатність продукувати нове. Цікаво, що в соціальному і політичному плані Візантія до своєї смерті залишалась бурхливим суспільством, яке боялося себе рефлексувати. Скажімо, в десятому столітті в ромейській армії вперше в світі вводяться окремі посади офіцера розвідки та офіцера з бойової підготовки.

 

Натомість стратегікони, теоретичні настанови командирам, воєнні посібники апелюють до досвіду Алківіада. Арміям кінних лучників викладають теорію гоплітів. Там, де франк чи скандинав розповідають сюжет з безліччю подробиць, ромей видає «Житіє» - збірку ритуальних формул. Там, де італієць малює живий образ, подію, ромей пише ікону в грецькому каноні – ієрогліф. Ромейське мистецтво – це не живопис, а каліграфія.

 

Коли Саркозі звертається до французів, він змушений їм розповідати, пояснювати і обіцяти, він висуває концепцію, він вказує на глобальну проблему і на шляхи подолання.

 

Промови наших урядовців – це набір ритуальних формул. Заперечення опозиціонерів – це псалом, плач, але жодним чином не полеміка в європейському смислі.

 

За останні 20 років в Україні не впровадилося жодної нової соціальної ідеї, не було висунуто жодного нового політичного гасла.

 

Публіці це не потрібно. Новизна відштовхує, не дає електоральних перспектив.

 

Велика Схизма означала лише теологічну маніфестацію втрати греками еллінського первня. Перетворення Візантії на Азію було назване православ’ям.

 

Україна перебуває на кордоні Європи і Азії, однак наслідує ромеїв, які поховали в собі Європу. І європейське, і азіатське завжди привносилося до нас ззовні.

 

Україна, подібно до Візантії, зберігає політичну бурхливість й навіть дозволяє собі на соціальне експериментаторство. Ви гадаєте, Янукович знущається на Юлею? Ні, він лише здійснює експеримент щодо заощадження державних коштів. Якщо судити й лікувати у в'язниці вдається не гірше, аніж у суді та лікарні, то можна не витрачатися на суди й лікарні, а лише на в'язниці. Суттєва оптимізація бюджету! В’язниці замість лікарень.

 

Проте, варто повертатися до першого Риму з обіймів Третього.

 

Європа, вічно крадена биком,
Ти – піфія дотепна і брехлива,
Прекрасна дама чи Пречиста Діва,
Актриса за кулісою і маркітантка за полком,

Курсистка в конспірації, сестра в шпиталі,
Вдовиця інсургентів та князів
Забутих в прагненні позбутись сліз і слів,
Могил минулого, надій надалі.

Як мати видивляється в печалі,
Змочивши ноги в океані снів,
На синім обрії загублених синів -
Європа марить нас в осінньому тумані.

І все ще як колись кудись пливуть
Барочні хмари повз готичні скелі.
Олія – для низин, для сутінок – пастелі,
Сонет – для суму, на ніч – казка, пісня – в путь.

А ти не алчеш в дикості-пітьмі
Її руїн, полотен і сюжетів?
Її фортець, соборів і портретів?
Її принижень, слави і краси?
Вкради, вкради, вкради, вкради її!

 

Дмитро Корчинський,

 

ТСН


Коментарі (3)

Кук 2011.12.12, 20:57
Усе так. Але чи можливе все ж повернення?
олег 2011.12.14, 18:54
він напевно щось курив.
Тьотя Фрося 2011.12.15, 08:52
Я завжди в кінці читання кожної статті Дмитра Корчинського переживаю шалений ОРГА-А-АЗМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Пиши ще Діма!!!!!!!!!!!)))))))))))))))))))))))
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2261
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4672
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1191
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1347
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1757
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2773 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

215

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

378

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1263

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1373
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1890
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26937 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1085
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

353
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8005
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3357
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1612
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1262
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

516 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

704
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

759
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4753