Епоха, що відійшла: п'ять фактів про покійну королеву Єлизавету ІІ та королівську родину

 Фото: Andrew Matthews/WPA Pool/Getty Images


Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

У зв'язку з цим англійці оголосили десятиденний траур, а на Букінгемському палаці, біля воріт якого зібралися сотні людей, приспустили прапор.

Українське радіо вирішило пригадати найяскравіші факти з життя покійної королеви Єлизавети й журналістам Суспільного у цьому допомогла культурологиня, авторка та ведуча проєкту "Королі і капуста" Сніжана Старовицька.

Чи було в Єлизавети українське коріння?

Деякі історики стверджують, що краплинка крові однієї із дочок Ярослава Мудрого – Анни – теж є в крові британських королів. Разом з тим, в жилах Єлизавети ІІ текла кров багатьох королів та кількох народів. Думаю, її германська частина й дала їм витривалість, холоднокровність і холодність розуму, яка допомагає виживати в найскладніші періоди свого життя.

Єлизавета походила з родини принца Альберта, герцога Йоркського, і Єлизавети Боуз-Лайон – королеви-матері, яка не любила свого чоловіка. Їй подобався його рідний брат, тож Єлизавета зростала в специфічній атмосфері.

Хрещеними батьками майбутньої королеви був король Георг V та королева Мері. Свої імена вона отримала на честь матері — королеви Олександри – та бабусі – королеви Мері. Тому королева Єлизавета не просто Єлизавета, а Елізабет Олександра Мері.

Любила тварин та мала цілеспрямований характер

Майже до 95 року свого життя королева Єлизавета трималася у сідлі, що говорить не лише про витривалість та добре здоров’я, а й про стійкий психологічний стан. Адже кінь — це тварина, яка не допускає до себе людину нервову, неврівноважену та не в доброму гуморі.

Королева Єлизавета страшенно любила собак породи коргі. Й багато українських світських дам намагалися наслідувати Єлизавету ІІ, заводячи собі собак такої ж породи. Коргі – найдорожчі цуцики на українському ринку собак.

Королева з найдовшим терміном правління

Єлизавета ІІ зійшла на престол 6 лютого 1952 року.

Декалька дні тому королева Єлизавета призначила Ліз Трасс прем’єрою Великої Британії. Ліз Трасс, яка народилася у 1975 році, стала 15-ю прем’єркою за життя Єлизавети ІІ. Першим прем’єром був славнозвісний Вінстон Черчилль, який народився у 1874 році.

Це унікальний випадок у світовій історії та історії монархії загалом, коли людина за 70 років свого правління спостерігала, як пішли з політичної арени майже 15 прем’єр-міністрів, 16 американських президентів, 7 Пап Римських та більшість її ровесників-європейських королів та королев, які згодом поступилися троном своїм нащадкам.

Тому 70 років на троні – це унікальна здатність витримати нелюдське навантаження та глобальну одинокість, бо коли ти монарх, то весь світ дивиться на тебе і це грандіозна відповідальність.

Як Єлизавета знялася у кіно

Це була одна з дуже небагатьох монархів, яка знялася у кіно. Перед Олімпіадою 2012 року вона знялася разом із Джеймсом Бондом – Деніелом Крейгом — у сцені з гелікоптером.

Починається епоха королів

Сьогодні Чарльз став королем Великої Британії, а після нього трон успадкує його син – принц Вільям, а згодом – правнук королеви Єлизавети і старший син принца Вільяма.

Як будуть звати нового короля Великої Британії

Він може бути як Карлом ІІІ, так і Чарльзом ІІІ. Це абсолютно однакові імена, просто умовні традиції. Адже в королівській родині були і Георги, і Карли. Королі абсолютно неоригінальні, коли дають імена своїм нащадкам: зазвичай це імена дідусів, бабусь.

Наприклад, Меган Маркл, яка була герцогинею Сасекською, а потім була позбавлена королівських обов’язків, назвала свою донечку Лілібет. Теж тривали дискусії, коли народилася принцеса Шарлотта, чи не отримає вона ім’я Елізабет. в результаті вона стала Шарлоттою Елізабет Діаною.

Чарльза зватимуть Його Величністю королем Чарльзом ІІІ й додаткових імен тут бути не може. Хоча в паспорті він зветься Чарльз Філіп Артур Джордж.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

У Великій Британії померла королева Єлизавета II


12.09.2022 4721
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496