Еліксир молодості: рекомендації від 90-річного «моржа» з Івано-Франківська

Віталій Олександрович Маргалик – найстарший за віком «морж» в Україні. Вже 52 роки поспіль він занурюється у крижану воду, виконує фізичні вправи та займається бігом.

На перший погляд в ньому важко розгледіти 90-річного дідуся, а все тому, що і почувається Віталій Олександрович набагато молодшим. Напередодні Водохреща, пан Віталій розповів свою історія моржування. 


– З чого почалось Ваше захоплення моржуванням?

Я від самого народження пов’язаний з водою. У 1929 році мама так поспішала в пологовий, що народила мене просто на пароплаві. Здається, це було на річці Дніпро або ж на протоці. З цього і почалось те, що я ціле життя з водою. Купався майже в усіх морях: Біле море, Баренцове, Балтійське, Чорне, Каспійське та ще в декількох морях. Важко пригадати кількість міст, де я у молодості бував і де я моржував.

– Як відбувалось Ваше перше занурення?

Моржуванням почав займатись досить випадково, під час навчання у Львівському університеті фізичної культури. Один з моїх викладачів практикував моржування і почав мене теж підбурювати на це. Тож моржуванням я почав займатись у 1967 році. Скажу відверто, спочатку було важко. Але моєю перевагою було те, що почав занурюватись у холодну воду не взимку, а ще в осінні холоди. Вода в цей час ще не настільки «щипає» тіло, як в зимові морози.

 

– Скільки років Ви вже займаєтесь моржуванням?

Вже 52 роки я моржую і почуваю себе дуже добре.

– Чи принесло моржування якусь користь для Вашого здоров’я?

Хоч мені вже 90 років, але здоров’я, як у молодого хлопця. Наприклад, сьогодні в мене була пробіжка, фізичні вправи та холодний душ. Мені дуже цікаво, як я буду почуватись надалі. Буває, дивлюсь на людину, яка йде згорблено, ще й з ціпком у руках. Підходжу, питаю скільки років, а вона мені каже, що 78, а мені 90 і я на ранковій пробіжці. Тоді розумію, що все роблю правильно. Тож для хорошого самопочуття потрібно займатись моржуванням і спортом.

– Хто із рідних перейняв Ваше захоплення?

В моїй сім’ї не тільки я пов’язаний з водою. Син та внуки займаються водними видами спорту, можна вважати, що перейняли таке захоплення від мене. Також рідні завжди підтримували мене у моржуванні. Зокрема, дружина хотіла бачити здорового чоловіка і моє захоплення приносило відповідну користь (сміється).

– Як стати моржем спираючись на Ваш досвід?

Найкраще починати моржування з літа, купатись під час будь-якої погоди. Чи то дощ, чи вітер – байдуже, адже організм має звикати. Адаптувавшись до перепаду температури, організм буде готовий до зимового занурювання.

– Можна занурюватись в ополонку без попередньої підготовки?

Багато людей практикують на Водохреща без підготовки занурюватись в ополонку. Таке можна робити, але тільки на декілька секунд. Обов’язково після цього зробити розтирання тіла і зігрітись. Зігріватись варто до купання і після: робити фізичні вправи, пробігтись, випити чаю.

– Ви ще й неодноразово брали участь в змаганнях? 

Я дуже часто брав участь в різноманітних змаганнях серед моржів, займав призові місця. Більшість своїх нагород я віддав дітям та внукам. Залишаю собі тільки картини, які часто дарують разом із грамотами. На сьогодні я найстарший «морж» в Україні.

Нагадуємо, що не варто безвідповідально ставитись до зимового купання в ополонці. Щоб не нашкодити власному здоров’ю, необхідно дотримуватись простих правил:

  1. Вибирайте людяне місце зі спеціально відведеною зоною для купання.
  2. Переконайтесь, що не хворієте на запальні чи хронічні захворювання.
  3. Перед та після купання необхідно розігрітись. Варто порухатись, виконати фізичні вправи. Тіло має бути гарячим, але не пітним.
  4. Не пірнайте у воду.
  5. Перебувайте у воді не довше 10 секунд.
  6. Після купання варто обтертися рушником та випити гарячого чаю.
  7. Не потрібно вживати алкоголь, адже він зігріває на короткий час, а потім дає зворотну дію.
  8. Занурюватись варто разом з молитвою, адже в цей день вода по-особливому цілюща.

Вежа


13.01.2020 6579
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

168
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5220 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2290 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1721
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2210
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4117

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

266

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

335

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

406

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

796
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

151
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

281
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

454
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

180
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

308 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

625
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

921
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5470
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

200
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

228
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

343
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

520