Шостого серпня стало відомо, що суд Неаполя не зміг ухвалити остаточного рішення щодо екстрадиції Мельниченка, оскільки той під час судового засідання висловив категоричну відмову від примусового повернення в Україну, пояснюючи це загрозою його життю.
За словами українських дипломатів, Мельниченко відмовився від розмови зі співробітниками Генерального консульства України в Неаполі.
У розшуку Мельниченко опинився через те, що проти нього порушено кримінальну справу. Йому інкримінується низка статей Кримінального кодексу України. Зокрема, розголошення держтаємниці, підробка документів і перевищення влади і службових повноважень.
У 2001 році Мельниченко отримав статус політичного біженця в США. Підставою надання політичного притулку став «касетний скандал»: майор оприлюднив записи, зроблені, за його словами, ним негласно в кабінеті президента Леоніда Кучми.
ForUm запитав у юристів і політиків - чи піде назустріч українським правоохоронцям Італія в питанні екстрадиції Мельниченка на батьківщину:
- Екстрадиція залежатиме від рішення правоохоронних органів Італії. Вони повинні будуть вирішити, наскільки перебування Мельниченка в Україні буде безпечним для нього. Це встановить італійський суд. Також багато що в подібних ситуаціях залежить від того, яке саме порушення закону інкримінується людині на батьківщині. Якщо це злочин проти особистості, наприклад, вбивство, це - одне, а якщо порушення закону не пов'язано з порушенням прав людини - інше.
- Мені важко прогнозувати, яке рішення прийме італійська влада, але те, що підстав для екстрадиції немає - це факт. Яку держтаємницю розголосив Микола Мельниченко? Те, що Кучма матюкається, у нас ні для кого і так не секрет. Я сподіваюся, що в Італії звернуть увагу на відсутність підстав для кримінального переслідування Мельниченка при ухваленні рішення за запитом України.
Що стосується його статусу політичного біженця в США, то очевидно, що цей фактор не грає на користь екстрадиції.
- Ніякої видачі Мельниченка Україні не відбудеться. Перш за все, тому що за кордоном, у ЄС зараз з великою недовірою ставляться до правоохоронних органів нашої країни. А по-друге, не варто забувати, що Мельниченко має статус політичного біженця в США. Також Мельниченко не буде екстрадований в будь-яку іншу країну, у тому числі в США, адже він має в Америці вид на проживання і тому може на законних підставах певний час перебувати за межами цієї країни.
- Я не бачив ще документів для екстрадиції. Але ключову роль тут гратиме не України та Італія. Ключову роль гратимуть інші держави: Ізраїль, США, Чехія та Росія.
Я добре вивчав «творчість» Мельниченка і розумію, кому була вигідна здача державних інтересів країни. Їхні спецслужби зараз розглядають це питання. Враховуючи, які це різні країни і які у них сильні спецслужби і МЗС, то їхні аргументи виявляться сильнішими, ніж аргументи МЗС України та Італії.
Відсотків 75, що Україні не дозволять отримати Мельниченка.
- Я не хочу гадати, чи видасть Італія Україні Мельниченка. Це юридичне змагання. Не хочу коментувати, тому що я зацікавлена сторона.
- Майор Мельниченко має статус свідка у Сполучених Штатах. Мені здається, що влада Італії піде назустріч США і екстрадує Мельниченка в цю країну.
В України теж є шанси, що екстрадиція відбудеться за запитом Українського бюро Інтерполу, але ці шанси невеликі і вони залежатимуть від зусиль, які Україна докладе, щоб екстрадувати майора на батьківщину. Як показує практика, там, де є зацікавленість Сполучених Штатів, країни ЄС прислухаються до США. Мені відомий випадок, коли Греція видала Штатам громадянина України.