У результаті адміністративної реформи уряд може остаточно втратити свій конституційний статус вищого органу виконавчої влади. Про це в статті для "Дзеркала тижня. Україна" пишуть експерти Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко та Віктор Тимощук.
На думку авторів, це проявляється в тому, що всі органи виконавчої влади через установчі повноваження (тобто повноваження, пов’язані зі створенням, реорганізацією, ліквідацією органів, визначенням сфер їхньої відповідальності тощо) та кадрові повноваження (щодо призначення і звільнення керівників та їхніх заступників) віднині стають залежними лише від глави держави.
"Вже сьогодні видно, що уряд втратив будь-які ознаки органу, що формує державну політику, перетворившись на філію адміністрації президента з виконання непопулярної роботи", - зазначають експерти.
"При цьому уряд і його члени позбавлені будь-яких дієвих правових інструментів впливу на інші органи виконавчої влади. Міністри навіть щодо своїх заступників мають тільки право на "пропозицію" до прем’єр-міністра, а при звільненні цих заступників президент узагалі керується лише власним розсудом", - наголошують автори статті.
Вони зазначають також, що поправками до закону "Про Кабінет міністрів України" пропонується позбавити прем’єр-міністра права ініціювати зміни у складі Кабміну.
"Членів уряду чомусь такий стан влаштовує (мабуть, на урядових посадах їх приваблює не можливість реалізувати реформи, а щось інше), і вони слухняно погоджуються на "обрізання" власних повноважень", - підкреслюють експерти.
Нагадаємо, 2 лютого в парламенті були зареєстровані президентські законопроекти "Про центральні органи виконавчої влади" (№8055) та зміни до закону "Про Кабінет міністрів України" (№8056).
На думку експертів, більшість президентських ініціатив прямо повертають систему державного управління в Україні до практики радянського і пострадянського типу.
9 грудея президент Віктор Янукович ініціював перший етап адміністративної реформи. Ця реформа передбачає суттєві зміни у структурі виконавчої влади.
Усього визначено шість типів центральних органів виконавчої влади: Міністерство, Служба, Інспекція, Агентство, незалежні регулятори і органи зі спеціальним статусом. Зі 112 органів центральної виконавчої влади створені 63. З них 16 міністерств, 28 служб, 12 агентств і сім інспекцій
Крім того, 1 лютого Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до Конституції України, закріпивши окремою нормою проведення чергових виборів парламенту в останню неділю жовтня 2012 року, а президента - в останню неділю березня 2015 року.
13