Громадянська мережа ОПОРА нещодавно підбила підсумки законотворчої активності народних депутатів Верховної Ради VII скликання у березні.
У активі окремих депутатів — до десятка законопроектів, в інших — жодного. "Вікна" дізнавалися, чи є кількість законопроектів показником ефективної діяльності народного депутата?
Тарас Лутчин, політолог:
— А чи є показником для вчителя середня оцінка його учнів, чи для лікаря —кількість операцій, проведених ним? Звичайно, що так. Тому і законодавча ініціатива — це прямий показник роботи нардепа. Тому що, буваючи на окрузі чи спілкуючись із виборцями (яким він свого часу надавав обіцянок), депутат усі пропозиції та зауваження повинен якось реалізувати. Аналізуючи різні сфери і спостерігаючи недопрацювання, депутат також повинен впливати на ситуацію (ну, звичайно, якщо він у цьому компетентний). Відтак, про це свідчить кількість законодавчих ініціатив, які він пропонує своїм колегам-парламентарям до розгляду. Як на мене, законотворча діяльність — це таке собі “домашнє завдання” депутата.
Євген Магда, політичний експерт:
— Кількість законопроектів не є показником, який свідчить про ефективність народного обранця. Це — якщо коротко. Бо можна продукувати масу мотлоху, який не буде ухваленим ніколи. Показником може бути лише кількість ухвалених законів, які написав той чи інший парламентарій. Парламент сьомого скликання на 2/3 складається з новачків, тому їхній законотворчий зуд — природній. На мою думку, Верховна Рада не має перетворюватися на конвеєр, а політики — хизуватися кількістю зареєстрованих законопроектів.
Тарас Случик, політолог:
— Кількість зареєстрованих законопроектів чи постанов не є безумовним показником ефективної роботи депутата та фракції. Адже зареєструвати проектів можна багато, але питання — у їхньому змісті та обгрунтованості. Та й чи підтримують пропозицію депутата його колеги? Бо поки ініціатива не стала Законом, то результату —немає. Хоча, якщо депутат не проявляє жодної активності, то взагалі постає питання: що він робить у будинку “під куполом”? Тому кількісна законотворча діяльність — це лише один із показників діяльності народного обранця. Тому треба ще враховувати його діяльність у комітеті, зустрічі з виборцями, ефективність використання бюджетних коштів та позицію щодо важливих суспільних проблемах.