Економіка США може не допомогти виграти холодну війну з Китаєм

Американська система була не досяжною для Радянського Союзу. Ця ж перевага не має жодного значення для нового суперника.


Зростаюча кількість політичних діячів та експертів стверджує, що США прямують до нової холодної війни. В час, коли напруга між США та Китаєм зростає, можливість тривалої боротьби двох наддержав стає дуже реальною. Але майбутнім холодним воїнам 21 століття слід пам’ятати, як і чому США переважали у змаганні з Радянським Союзом протягом 20 століття. Це була сильна економіка та ефективні інституції, які дозволили США пережити свого могутнього ворога.
США і СРСР ніколи не воювали прямо. Вони брали участь у ряді проксі-конфліктів та втручань, але врешті-решт холодна війна не була вирішена на полі битви третього світу. Також, не допомогли шпигунські ігри в стилі Джеймса Бонда чи розширена пропаганда свобод. Простіше кажучи, США виграли холодну війну, оскільки їх економічна та політична система зробила можливим загальне процвітання, а система СРСР цього не змогла.
США завжди були заможнішими за СРСР. Як повідомляється, радянський лідер Нікіта Хрущов був вражений супермаркетом у Сан-Франциско в 1959 році, а президент Річард Ніксон в дебатах похвалився високим рівнем життя в США. Але до 1970-х років економіки двох країн почали кардинально різнитися. СРСР став склеротичним і залежним від нафти, із закритою системою торгівлі, неефективними фабриками та хронічним дефіцитом продуктів харчування і товарів щоденного вжитку. Але США, незважаючи на стагфляцію в 70-х і високе безробіття в 80-х, залишались заможнішими. На той час, коли президент Росії Борис Єльцин повторив хрущовський тур супермаркетами в 1990 році, не було сумнівів, яка система переважає.
Але розходження відбулося не просто тому, що радянський соціалізм зазнав невдачі; США повинні були довести, що вони здатні досягти успіху. Також не йшлося тільки про політику вільного ринку, т.з. невтручання у економіку, що породила той успіх. США вкладали величезні та важливі державні інвестиції на ранніх етапах "холодної війни", які окупилися на пізніх етапах.
Перша велика інвестиція була в інфраструктуру. Система міждержавних автомобільних доріг США та інші дорожні мережі, побудовані в середині 20 століття, були одним із великих досягнень громадських робіт усіх часів і принесли тривалі економічні вигоди. Дорожнє будівництво дозволило ефективніше переміщувати товари та людей по країні, а також дозволило містам зароджуватися та процвітати. Державні інвестиції доповнювали приватне будівництво.
Друга велика інвестиція була в науку. Радянська космічна програма та інші військові досягнення змусили США витрачати набагато більше грошей на науку. У своїй книзі «Оживляння Америки: як проривна наука зможе відновити економічний ріст та американську мрію» економісти Джонатан Грубер та Саймон Джонсон детально розповідають про історію того, як дослідницькі зусилля уряду США доповнювали приватний бізнес та призвели до витоків величезних та прибуткових галузей . Інтернет - найвідоміший приклад. США в ту епоху також посилили свою STEM освіту, щоб створити робочу силу з вчених та інженерів, які б утримували країну попереду в технологічних змаганнях.
Інфраструктура, дослідження та освіта, побудовані на фундаменті американської системи надійних правових інститутів, незалежного бізнесу та демократичної політики. Соціальні програми 1960-х та 1970-х років сприяли зменшенню бідності та зменшенню яскравих расових прогалин, які характеризували американську економіку у 50-х роках:
Рівень бідності серед чорного населення США
Джерело: Бюро перепису населення США 
На додаток до загального процвітання, уряд США також виявив компетентність у боротьбі з природними загрозами, включаючи інфекційні захворювання, усунення поліомієліту з країни та припинення епідемії грипу 1957 року. Це контрастує з невдачами СРСР в аварії на Чорнобильській АЕС.
Підсумовуючи, США виграли холодну війну, оскільки їхня система працювала на багатьох рівнях. Це дозволило США не просто перевершити витрати СРСР у військовому розумінні, а й перемогти нестабільні країни Європи, Азії та інших країн.
На жаль, сучасні США не виявили рішучості докласти подібних зусиль, щоб виграти нову холодну війну. Американська інфраструктура убога, завдяки високим витратам та періодичним скороченням бюджету. Державне фінансування наукових досліджень, як частка економіки, значно впало
Федеральні витрати на дослідження та розробки як частка валового внутрішнього продукту
 
Джерело: Американська асоціація просування науки 
Також в країні відстає і математична освіта. Нерівність зросла, що призводить багатьох до сумнівів чи не накопичується добробут країни в малої частки населення. Велика кількість американців веде ризикове, нестабільне життя. І відносні показники бідності залишаються вищими, ніж в інших розвинених країнах:
Американське лідерство у бідності
Частка населення з доходом нижче 50% від медіани у 2015 році
Джерело: Statista 
На додаток до всього, пандемія коронавірусу виявила очевидні слабкі сторони урядової компетенції США.
Якщо у США будуть сподіватися на перемогу в новій "холодній війні", вони не можуть просто спочивати на лаврах минулого століття. Доведеться довести, що їхня система найкраща - що вона здатна генерувати загальний добробут, захищаючи населення від природних загроз. Система США не повинна бути просто нормальною; вона повинна бути значно і помітно кращою, ніж китайська альтернатива авторитарного державного капіталізму. Але оскільки США зараз настільки глибоко окутані культурними війнами та партизанськими медіа, схоже, що країна навіть не дуже старається. 
Bloomberg, переклад Ігор Бартків


25.05.2020 1158
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

445
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2989
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21141
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2009
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1524 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2397

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

77

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

761

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2178

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

856
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

188
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

485
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1025
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

185
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

803
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

771
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

705
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8246
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

912 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

903
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2204 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

845