
Сьогодні фахівці Національного екологічного центру України (НЕЦУ) в Івано-Франківську розповіли про загрози від видобутку сланцевого газу в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема.
Експерти переконані, що Україні дійсно потрібно шукати шляхи виходу з-під енергетичної залежності від Росії, втім радять не поспішати із видобутком сланцевого газу.
"Газ нетрадиційних покладів - джерело, на яке покладають забагато сподівань", - зазначає експерт НЕЦУ із міжнародних фінансових організацій Олена Міскун і додає, що технологія видобутку абсолютно нова і не випробувана в українських умовах, а відтак, згідно висновків Європейської комісії, навіть при чіткому дотриманню усіх інструкцій, містить багато загроз, як для екології, так і для населення.
Зокрема, як розповіла експерт, стоїть питання у тому, куди дівати рідкі токсичні відходи після переробки. Очистити їх не можливо. За її словами, у США їх забирають двома способами: зберігають у ставках-випаровувачах або закачують у спеціальні свердловини під землею, що посилює сейсмічність території. В Україні ж взагалі не запланували, куди діватимуть ці відходи.
Радить експерт не поспішати із очікуваннями прибутків від видобутку. Каже, що в Україні поки що ніхто науково не встановив об'єми покладів сланців. Відтак, як мінімум 5 років буде потрібно компаніям, щоб дослідити територію.
Не радать у Центрі тішити себе й тим, що газ буде дешевим. Мовляв, європейські дослідження показали, що середня вартість сланцевого газу коливатиметься від 560 до 650 євро за 1000 куб. м.
"Технологія видобутку сланцевого газу зарекомендувала себе у США, як небезпечна, така, що шкодить довкіллю, а також немає підстав, що вона себе окупить," - наголосила експерт.
Олена Мурзіна зазначає, що світова спільнота давно вже отримала висновки фахівців щодо того, наскільки нині видобуток сланцевого газу є ефектвиним і потрібним. Однак, в Україні ці дослідження поки що не мають широко розголосу серед громадськості, а держава ними просто знехтувала. Експерт зазначає, що питання про видобуток сланців просто завели в площину "корисно чи не корисно". Натомість потрібно було говорити про доцільність видобутку.
Екологи ж радять українцям робити акцент на енергозбереженні та енергоефективності. Для цього, за їхніми словами, потрібна чітка політика держави і зацікавленість на рівні громад.
Для того, щоб Україна змогла повністю відмовитися від використання експортованого з Росії газу потрібно 10-15 років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
В Івано-Франківську екологи агітують мешканців економити енергоресурси (фото)
Через неефективне використання енергоресурсів Прикарпаття щороку втрачає понад 200 млн. євро