Джозеф Стігліц: «Світ на порозі нового хаосу»

 

 

Найпозитивніше, що можна сказати про 2011 рік: напевно, він був кращим, ніж буде 2012 рік.

 

Однак, на мій погляд, тут є кілька позитивних аспектів: схоже, США нарешті почали усвідомлювати зяючу прірву між збагатившоюся верхівкою суспільства і всіма іншими американцями. Крім того, протестні рухи молоді - від «Арабської весни» та іспанських Indignados («Обурені») до «окупуй Уолл-стріт» - свідчать про те, що капіталістична система далеко не в порядку.

 

Цілком ймовірно, економічні та політичні проблеми США і Європи, підхід до вирішення яких був абсолютно неправильним, в 2012 році будуть продовжувати загострюватися. Прогнози на наступний рік в більшій, ніж раніше, мірою залежать від того, як поведуть себе політики.

 

Європейські лідери не втомлюються повторювати, що своє завдання бачать в порятунку євро. Однак ті, хто міг би це зробити, зовсім не відчувають свого обов'язку вжити для цього дійсно найнеобхідніше. Вони визнали, що ймовірність рецесії зростає і проблемні країни зони євро - без відновлення в них економічного підйому - утримати під контролем свої борги не зможуть.

 

Однак для підтримки економічного зростання вони не зробили нічого. Вони виявилися втягнутими в так звану спіраль смерті. Єдине, що утримує ставку рефінансування на низькому рівні і тим самим ненадовго рятує євро, це покупка ЄЦБ держоблігацій. Подобається це комусь чи ні, але зараз ЄЦБ фінансує окремі держави.

 

Німецьким політикам це не сподобалося, і ЄЦБ відразу відчув дискомфорт, обмежив обсяг покупки бондів, оголосивши, що рятувати євро повинен не Центробанк, а політики. Однак політичні заходи були нерішучими і занадто запізнілими. Так що найвірогідніший сценарій розвитку подій такий: вживаються заходи економії, але економіки продовжують слабшати, безробіття посилюється, бюджетні дефіцити як були, так і залишаються, а політики тим часом роблять лише мінімум зусиль для того, щоб швидше впоратися з кризою. Коротше: посилення хаосу.

 

Година розплати, коли впаде євро або ж Європа зробить-таки необхідні заходи, може настати в 2012 році. Політики будуть коливатися, Європа буде страждати. Так само, як і весь інший світ.

 

У США в 2012 році виявляться перші справжні наслідки заходів економії. Наслідки ж іпотечної кризи, яка в 2008 році мало не підірвала самі основи фінансових ринків і проти якого по-справжньому так ніколи і не боролися, відчуваються і до тепер: ціни на нерухомість продовжують знижуватися, росте число випадків примусового продажу будинків за борги і, як наслідок, посилення навантаження на американські домогосподарства. Схоже, ніхто в політичних партіях США не хоче помітити того факту, що «ремонт» банківської системи виявився недостатнім для того, щоб вилікувати економіку.

 

Життєздатність докризової економіки США забезпечувалася роздутою бульбашкою на ринку нерухомості, який привів до надмірного рівня споживання. Зворотного шляху туди немає. Але жодна з партій не виявила готовність визнати, в чому ж насправді полягали помилки, або ж сформулювати програму, в якій би були названі фундаментальні проблеми.

 

Рік президентських виборів в США буде ознаменований звичайними банальностями і порожніми розмовами типу закликів до створення нових робочих місць, скорочення бюджетних витрат, урізання соціальних програм тощо. Жодна зі сторін не запропонує плану реструктурування економіки або боротьби з нерівністю.

 

Я завжди був налаштований по відношенню до ринків дуже критично, проте зараз навіть гравці в США помічають, що політики зі своїми завданнями не справляються. Так само, як в 90-і роки інвестори постраждали від безпідставною ейфорії, так в наступному році їм, ймовірно, доведеться страждати через цілком обгрунтованого песимізму.

 

В американців буде вибір між лідером, який уже довів, що вивести країну з економічної трясовини він не здатний, і тим, який цю свою нездатність довести ще не встиг.

 

Я сподіваюся, що прийдешні події спростують мої міркування і песимізм мій виявиться надмірним. Але боюся, що все може виявитися навіть ще гірше. Насправді 2012 може стати саме тим роком, коли експеримент з євро, який є піком 50-річного процесу економічної та політичної інтеграції в Європі, завершиться. Замість того щоб покласти край великій рецесії, що триває з 2008 року, з усіма викликаними нею бідами, 2012 рік може сповістити про новий, ще більш страшний етап найглибшої за останні 75 років світової економічної кризи.





Джерело: http://www.rbcdaily.ru


24.12.2011 1067 1
Коментарі (1)

марія 2011.12.25, 11:16
"США нарешті почали усвідомлювати зяючу прірву між збагатившоюся верхівкою суспільства і всіма іншими американцями". А от наші товстосуми-скоробогатьки ніяк не усвідомлять чим їм загрожує неусвідомлення тієї зяючої прірви між ними і всіма іншими.
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

513
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5263
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1430
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1309
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2574
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3961

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

353

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1186

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1025

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

946
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

261
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10637
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

337
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

603
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5654
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1429
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

303
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

212
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

575 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1010
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

878