"Дзеркало тижня" про комунальну реформу в Івано-Франківську: Реформа із скрипучими гальмами

 

 

 

Комунальна реформа, насамперед у частині утримання та обслуговування житла, в Івано-Франківську триває вже більше року. Часу минуло не так багато, щоб підводити підсумки. Але івано-франківський досвід вже сьогодні показує іншим містам і центральної влади, як не слід набивати синці і яких помилок можна уникнути на старті цієї реформи. Ризики, які передбачав автор цих рядків у своїй попередній статті "побудинкових тарифів: світовий досвід з українськими традиціями" в № 41 ZN.UA від 12.11.2011 р., майже повністю виправдалися.



Жителі Івано-Франківська поступово звикають до того, що саме вони, а не місто є власниками житла і саме від них залежить якість обслуговування багатоквартирних будинків. Споживачів уже складно позбавити права контролю - наприклад, права підписувати акти виконаних робіт з ремонту житла. Жителі уважно перевіряють, що зроблено, яка вартість матеріалів закладена в кошторисі, порівнюють її з цінами в магазині, на ринку і т. п. У цьому, напевно, перший позитив реформи.



Ринок послуг з обслуговування житла в Івано-Франківську, як і взагалі в Україні, тільки формується. Але вже є хороші сигнали: в минулому році деякі послуги в місті були виставлені на конкурс, і ряд приватних підприємств вирішили взяти в ньому участь. Наприклад, на кожен з 12 лотів "ремонт та обслуговування внутрішньобудинкових електричних мереж" надійшло не менше 2-3 пропозицій. Поза сумнівом, настане час, коли ринок утримання та обслуговування буде розвиненим та структурованим. Сюди поспішить не одна керуюча компанія. Ці фірми будуть конкурувати між собою, змагаючись за жителів, розгорнеться конкуренція і серед виконавців послуг. Але все це в майбутньому.



Ще один плюс івано-франківського нововведення - впровадження побудинкових тарифів. Жителі знають, за який обсяг і перелік послуг платять гроші, можуть відмовитися від першочергових та додаткових послуг. Але з наданням деяких обов'язкових, як, наприклад, прибирання прибудинкової території, стався казус. Він уже на початковому етапі показав всі прорахунки і слабкі місця.



Карти-схеми прибудинкових територій керуючої компанії та балансоутримувачу житла - "Єдиному розрахунковому центру" (ЄРЦ) - подавали житлово-експлуатаційні організації міста. Ці схеми були застарілими, здебільшого не враховували відомостей про нові будівлі і споруди. Тому площі прибудинкових територій виявилися завищеними. А послуги з прибирання прибудинкової території лягли в розрахунок тарифів, які вступили в силу з 2012 р. Жителі почали масово скаржитися на необгрунтовано високу плату за утримання будинків в обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету.



У березні минулого року міська рада, керуючись державними будівельними нормами для містобудування, санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, затвердила рішення «Про порядок підготовки проектів розподілу територій мікрорайонів (кварталів) міста Івано-Франківська". Ці проекти, що передбачають визначення меж та площ прибудинкових територій, повинні були розробляти ліцензовані землевпорядні організації. Але міськвиконкому не вистачало коштів для оплати таких робіт, тому він не встановив граничні терміни уточнення всіх площ прибудинкових територій. Для багатьох будинків ці площі переміряли фахівці ЄРЦ.



У липні 2012 Івано-Франківський міськвиконком прийняв рішення, згідно з яким було знижено тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у зв'язку з уточненням площ прибудинкових територій для 360 будинків. І які ж наслідки такого «уточнення»? На початку листопада 2012 обласне територіальне відділення АКУ рекомендувало міській раді зобов'язати ЄРЦ провести перерахунок за послуги з прибирання прибудинкових територій, надані з 1 січня по 31 липня 2012 року. А 28 листопада міськвиконком таки зобов'язав керуючу компанію зробити це протягом місяця. Коли готувався цей матеріал, перерахунок наближався до завершення. Однак настільки складна процедура "вимела" з ЄРЦ коштів на суму понад 270 тис. грн. А оскільки Мінфіном були змінені коди класифікації бюджетних видатків, ЄРЦ не може отримати дотацію з міського бюджету, щоб поповнити статутний фонд.



Чи виправдала своє призначення одна велика управляюча компанія, яка взяла на свій баланс більше 1800 багатоквартирних житлових будинків, мешканці яких не створили ОСББ і не обслуговуються приватними ЖЕКами? Івано-Франківськ вже мав невеликий досвід створення керуючих компаній. А ЄРЦ можна вважати ще одним етапом на шляху до створення повноцінного ринку житлових послуг. Управитель діє більш-менш прозоро. Щомісяця він розміщує на сайті інформацію про те, скільки коштів отримав від споживачів, скільки витратив, на які потреби. Кожен житель має власний код, пароль, персональну сторінку, де вказано, які послуги були надані, на яку суму і т. п. Та й витрати на утримання ЄРЦ, за попередніми підрахунками, вп'ятеро нижчі, ніж на утримання всіх колишніх дев'яти ЖЕО міста. Але це лише частково розвантажує віз проблем, що накопичилися.



Не менш гострою темою реформи стало укладання договорів з мешканцями. Десятиліттями договори на послуги з утримання та обслуговування житла мали лише деякі ЖЕО. ЄРЦ, починаючи власну діяльність, теж майже не проводив договірну роботу. Текст договору про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території керуюча компанія розмістила на своєму сайті. Мовляв, приєднуйтесь, споживачі. А вони не поспішали. Та й зміст цього договору не зовсім відповідав чинному законодавству. Недарма обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету зобов'язало ЄРЦ привести текст у відповідність з Типовим договором, затвердженим постановою Кабміну від 20.05.2009 р. № 529.



Тим не менше, більшість жителів досі не працюють з ЄРЦ на правовій основі. Серед них є й такі, хто свідомо не хоче платити за утримання будинку та прибудинкової території. Вони переконані, що без договору суди не змусять їх це зробити. Інші споживачі посилаються на те, що не отримали договір. В результаті на сьогоднішній день лише третина споживачів уклала договори з ЄРЦ. "У укладенні договору мають бути зацікавлені передусім самі жителі, оскільки в цьому випадку вони будуть знати структуру побудинкового тарифу і зможуть вимагати дотримання якості послуг та проведення перерахунку", - говорить директор ЄРЦ Вадим Войтик.



Але в місті могли піти більш раціональним шляхом. Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус у свій час пропонував створити в різних мікрорайонах п'ять управляючих компаній і поступово переводити на них житловий фонд. Реформу можна було б апробувати з урахуванням усіх недоліків і ризиків на одній управляючійкомпанії, створюючи наступні. Але депутати міськради вирішили вдихнути життя в одну велику компанію - ЄРЦ.



Читачеві напевно хочеться дізнатися, чи активніше стали ремонтувати житловий фонд з впровадженням комунальної реформи в Івано-Франківську? У цьому є певні сумніви, хоча в місті вже тривалий час реалізується програма ремонту житла - і дахів, і підвальних розводок ... Чимало було зроблено в попередні роки відповідно до програми розвитку ООН по реновації будинків. Тоді вдалося залучити 15 млн грн. Половину коштів надав міський бюджет, 40% - програма, 10% - самі жителі. Є надія, що в наступні роки ця програма буде відновлена.



Міський голова Івано-Франківська Віктор АНУШКЕВИЧУС запевняє, що місто потрапило в прикру ситуацію саме в період проведення реформи:



- З міського бюджету були виділені кошти на фінансову підтримку ЄРЦ, який виконав ряд робіт на умовах співфінансування з мешканцями будинків. Але 2,9 млн грн в кінці минулого року "зависли", оскільки не були проведені розрахунки з боку Держказначейства. У цьому році до непроплачених коштів додалася ще одна проблема - зміна Міністерством фінансів кодів класифікації бюджетних видатків. Такі витрати, як фінансування статутного фонду комунального підприємства, бюджетом вже не передбачаються...



А зв'язок пробуксовувань комунальної реформи з відсутністю законодавчої бази для неї як ніхто краще показав заступник начальника департаменту комунального господарства, транспорту і зв'язку Івано-Франківського міськвиконкому Михайло СМУШАК:



- Такі реформи повинні проводитися зверху, щоб на місцях знали, що робити. Чому Верховна Рада досі не може ухвалити закони "Про зміст та обслуговуванні житлового фонду», «Про поточний та капітальний ремонт житла", де були б закладені норми про співфінансування з боку мешканців? Тоді правоохоронні органи не мали б до нас претензій. Чому досі не прийнятий новий Житловий кодекс, де все це було б чітко передбачено?



Ці питання все ще залишаються без відповіді.

 

Роман Якель

Дзеркало тижня. Україна


24.03.2013 Роман Якель 1118 14
Коментарі (14)

а де Чирва? 2013.03.24, 17:01
Де це наш рятівник від свавілля ЄРЦ? Чекаю з нетерпінням розгромного "розслідування" яке було анонсовано раніше. І тут мусить бути коментар знаного спеціаліста. Дайте їм хапугам по заслугам п. Сергію, - на Вас одна надія в цілої України... Якщо Ви цю "пошесть" не розгоните ще в зародку - то ця реформа перекинеться і на ішші міста України, тому тільки Ви зможете спасти, разом з ГО нашу неньку Україну... Слава героям!
Таня 2013.03.24, 19:36
Я вже вкотре пишу про дерево яке впало напроїжджу частину по вулиці Вороного, люди воно там вже 3 дні може пан Войтик особисто прийме міри
Танюсі 2013.03.25, 08:49
На 1580 чи 750600 не пробувала дзвонити ? Кажуть, помагає.
Олєні 2013.03.25, 09:26
Фыртка! чому постійно видаляєти коментарі правдиві про Свободу? Купили вже і вас?????
ФІРТКА 2013.03.25, 09:32
Ми видаляємо коментарі: 1. Хамство, 2.Заклики до насильства, 3. Заклики до національної, расової, релігійної ненависті. 4. Звинувачення в кримінально карних діяннях без фактичного підтвердження. Шануймося:)!!! Фіртка сподівається, що всі її користувачі є толерантними та гармонійними особистостями, які не дозволяють собі нецензурного спілкування, агресії, хамства та суджень, які не хотіли б отримувати на свою адресу. Побажання щодо роботи Фіртки прохання надсилати на firtka.if.ua@i.ua
франківці 2013.03.25, 10:06
ЄРЦ - не роблять абсолютно нічого, жодна прилегла територія не чиститься, не посипається. Ходити стало просто неможливо, та ще й і небезпечно. Голий лід, коли тане - непрохідні озера бруду. Скільки б не говорили про погану роботу ЖЕКів, ну такого безладу ще небуло ніколи. Куди йдуть гроші, зібрані у вигляді квартплати і на що ? Тільки в кишеню ?
Оля 2013.03.25, 12:57
Може продамо наш мусор Швеції, там його не вистачає?
Таня 2013.03.27, 08:33
Це просто фініш, не місто а смітник, гроші крадуть, Сич швидко забув про місто яке його обрало НАРОДНИМ !!!!!!!!!!!!!!! Свободів банда голодранців котрі прийшли до влади щоб заробити гроші
Сергій Чирва 2013.03.28, 09:13
Хто шукав? А чи то не вуха панів з ЄРЦ стирчать з першого коментаря? Де був?- Птахів рятував. З прокурорами спілкувався щодо ЄРЦ. Шукав підрядників ЄРЦ для спілкування - втікають від розмови, або ховаються за "широкий зад" ЄРЦ. А само ЄРЦ може навіть УБОЗ міліцейський культурно "послати" та ще цим у фейсбуці хвалитися... А тепер по серьойзному: Чого це п.Войтик хоче уникнути підсумкового засідання антимонопольного комітету? Бо там мають оголосити рішення щодо повернення 270тис.грн.Чи може злякався, що я подав заявку участі у цьому засіданні як третя сторона і не дам перекрутити дишло закону? Шутка...Знаю що єрцоністи нічого не бояться: ні чотра, ні Бога, ні людського осуду...
lionij 2013.03.28, 19:04
Згадайте 2010 рік, коли ЄРЦ разом з депутатами сфабрикували гтак звані громадські слухання, на які були присутні як фон працівники ЖЕКів. Громадла в же заперечувала створення монополіста ЄРЦ, якого реанімували для того щоб контролювати не малі грошові потоки та готови до передачи житловий фонд у приватні руки.Я поцікавився з чого ЄРЦ сформу4вало тарифи на прибирання прибудинкової території зясувалося, що кожному двірникі на рік видають 17 віників,мутузку, мило, тачку, кіртки різні, відра, не кажучи про рукавиці і фатрук. Цікаво хоть один двірник отримав повний "фарш" двірника.Ці люди зароблене вчасно не отримують. Про які сайти говорить пан Войтик. Люди заклопотані іншим і ім ваші сайти нідочого. Перестаньте мрияти про інші країни ви живете в Україні, яку гробують всі кому не лень.Короче реформ ЖКГ по Франківськи провалилася і про це громада має спиьтати верхівку керівництва разом з виконавцями. Керівник ЄРЦ обклався рішеннями різного роду як щитами і пише дисертацію . як я обманув громаду і владу міста Івано-Франківська.пРОБАЧТЕ ЗА РІЗКІСТЬ НО ВЖЕ НЕ ВИТРИМУЮТЬ НАРВИ. щО Б НЕ ПЛАТИТИ єрц КОЖНИЙ МІСЯЦЬ СКЛАДАЙТЕ АКТ-АПРИТЕНЗІЯ ДЛЯ ПІДПИСАННЯ ЯКОГО ДОСТАТНЬО ДВІ ПІДПИСИ.
lionij 2013.03.28, 19:08
Сергій Чирва людина, яка цікавиться всебічним життям міста і є небайдужою до того що відбувається в ЖКГ міста. Треба йому помагати.
lionij 2013.03.28, 19:11
Сергій Чирва людина, яка цікавиться всебічним життям міста і є небайдужою до того що відбувається в ЖКГ міста. Треба йому помагати.
Сергій Чирва 2013.03.29, 09:49
Часто чую від краян, що не будуть платити ЄРЦ. Це помилка, бо нарахують та здеруть через суд та виконавців! Щоб не платити складайте Акти-претензії по кожній складовій тарифу. Ледве не написав КВАРТПЛАТИ... Нема такого слова. Ми вже давно власники своїх квартир. Ми їх не орендуємо... То як правильно назвати наші нески до казни єрцоністів?
З цього міста 2013.03.31, 16:25
До Сергія Чирви. Що кажуть прокурори про наших "святих" зі ЄРЦ? Щось довго мовчать. АМК давно висловився, навіть юристи МВК їм заперечують.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1774
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1106
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1361 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3894 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33950
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2951

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

403

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

825

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1795

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1140
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1173
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

697
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

572
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12265
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1568
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1353
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

633
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

324
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

395
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

439
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1334