Дзеркало тижня: Президентські рейтинги. Панове, тільки без метушні...

 

 

 

Навздогін за лідерами опозиції, які вирушили на всенародне віче — хто у Вінницю, хто в Америку, — соціологи опублікували чергові рейтинги потенційних кандидатів у президенти. І, доки господар Банкової продовжує полювання на Юлію Тимошенко (чи закінчиться воно до 2015-го, самому Януковичу й відомо), схоже, основна інтрига майбутніх виборів розгортається в опозиційному трикутнику Кличко—Яценюк—Тягнибок. 

 

Тому умова задачі Президент-2015 на сьогодні така: Янукович — перший. Кличко — другий. При цьому, за прогнозами соціологів, кожен опозиціонер у другому турі перемагає нині чинного президента. Навіть у лідера "Свободи" відставання від Януковича в межах соціологічної похибки. Запитання: скільки кандидатів від опозиції претендуватиме на головну роль в історії? 

 

Привід поміркувати над запитанням минулого тижня дала соціологічна група "Рейтинг". На цьому етапі основний пряник був покладений респондентами в кишеню Віталія Кличка (15,1%). "Суперваг" закріпив осінню тенденцію, випередив Юлію Тимошенко (13,9%) і дихнув у потилицю Віктора Януковича (25,1%). Яценюк же, згідно з даними "Рейтингу", поступився не тільки партнерам по опозиції, а й Петру Симоненку, опинившись у президентській номінації під фатальним "шостим" номером — із 7,4%. Слід зазначити, що підтягне Арсенія Петровича до третього місця в рейтингу (15,1%) тільки неучасть у виборах Ю. Тимошенко. 

 

Деякі критики відразу поставили під сумнів авторитет "Рейтингу". Все може бути. Однак уже в четвер "Демократичні ініціативи" та КМІС презентували дослідження як рейтингів політиків (практично з тим самим успіхом), так і ґрунт суспільних настроїв під їхніми ногами.

 

Отож, сьогодні 8% населення країни переконані, що в Україні повністю відновлено диктаторський режим. І тільки 2% впевнені в демократичності засад Української держави. На п'ятій сходинці десятибальної шкали, за якою соціологи й вимірювали такі відчуття громадян, — 19,3% людей, які зазначили, що диктатура й демократія в нас поєднуються в однакових пропорціях. Але тих, на чию думку, переважають ознаки диктатури, виявилося на 10% більше, ніж тих, хто схиляється до торжества демократії (46% проти 34,5%). 

 

Дедалі менше українців позитивно оцінюють діяльність інститутів державної влади: старання президента позитивно оцінили 5,5%, а негативно — 32,8%; уряду (2,9 і 32,7% — відповідно), парламенту (0,9 і 36,8%), судово-правової системи (1,3 і 40,7%). 

 

Понад половину громадян (57,1 %) розцінюють ситуацію в Україні як напружену. (Частки сприйняття її як критичною, так і спокійною виявилися однаковими — 16,7 і 17,7% відповідно). 

 

Більше того, в Україні вже знайшлося 35,2 % тих, хто терпіти таке життя більше не може. Правда, поряд із тими 51,9%, які живуть важко, але все-таки ще можуть терпіти. Звідси й так звані протестні цифри. Так, 63,5% українців вважають, що справжні протести у країні малоймовірні (з них 23,5% переконані, що протести взагалі неможливі). 59,3% українців, швидше за все, не візьмуть у них участі (39% з них — точно не вийдуть на вулицю).

 

На кого ж тоді сподіваємося? На партії та позачергові вибори у ВР, до яких періодично закликає опозиція? Та ні. 61,6% виборців вважають, що вибори нічого не змінять (а навіть погіршать ситуацію — 12,9%). При цьому 77,3% громадян переконані, що зробили правильний вибір, проголосувавши на минулих виборах. Хоча при цьому ті ж таки 77,3% незадоволені роботою парламенту. Бо вважають, що у ВР потрібно шукати компроміс (44%) і приймати закони (13,8%).

 

Може, надія на лідерів? Тепліше. 54,3% громадян вважають, що кілька сильних лідерів можуть зробити для країни більше, ніж усі закони та дискусії. Ну, що стосується сили й дискусії лідерів першого ешелону — В.Януковича і Ю.Тимошенко, то надії в цій обопільній політичній історії якось синхронно тануть. Хоч Янукович і залишається лідером президентського рейтингу (21,2%), але не слід забувати, що в тому ж таки червні 2010-го його рейтинг був удвічі вищий (динаміку див. у таблиці). Як, утім, свої 5% втратила й Тимошенко (червень 2010-го — 16,6%, березень 2013-го — 11,4). Рейтинг довіри цих політиків також не може надихати. Янукович (-28,4%), тоді як 38,1% громадян — повністю йому не довіряють, 9,7% — повністю довіряють. Тимошенко (-29,7%), де 39,3% — повністю не довіряють, а 9,7% — довіряють. 

 

 

Однак історія Юлії Володимирівни все-таки має вигляд трохи драматичніший. Адже коли Януковичу ще тільки належить злізти з коня, то Тимошенко, яка не підняла ні народ, ні рейтинг навіть після арешту, вже визнала свою особисту політичну драму. Що чітко видно в її останніх опублікованих посланнях Україні. Насправді ці двоє стабільно топлять одне одного. Різниця лише в тому, що Тимошенко це більше вдається за межами України. А ось чинний президент "успішно" пов'язав ім'я свого головного опонента з масштабними злочинами. Брудніше вже й не придумати. Спробуй тепер відмийся... І все ж якщо станеться диво, і Європа витягне Тимошенко, і вона піде на вибори як єдиний кандидат, то і в неї є шанс у другому турі. Нехай на сьогодні і в межах соціологічної похибки (Тимошенко — 29,4%, Янукович — 28,6%). Але все-таки. 

 

Тепер про трикутник молодих опозиціонерів. Дай Боже не бермудський... 

 

Віталій Кличко. 43,3% українців позитивно оцінили блокування парламенту з метою захисту персонального голосування. Якщо відкласти тему прозорості цілей і кураторів, стратегічних смислів і глибоких законів, якими команда Кличка ще не відзначилася, то вона явно впоралася з тактичним завданням. Услід за "Свободою", партія Кличка на певний час визначила собі місце в зоні реальної опозиційної сили. (Тому не дивно, що рейтинг партії практично наздогнав рейтинг лідера). Якщо сюди ж додати відсутність глобальних корупційних шлейфів, позицію в Києві під час правління Черновецького, а також відтерміновані очікування електорату, який розгледів у Кличка певну альтернативу, то можна зрозуміти, в чому його сьогоднішній феномен і як йому вдалося посунути на п'єдесталі саму Тимошенко. Кличко — другий, плюс найвищий рейтинг довіри (-7,2%), тоді як 20,8% — не довіряють і 13,% — повністю довіряють. 

 

І все ж дозволю собі нагадати, як по-зрадницькому просів обіцяний соціологами рейтинг "УДАРу" на парламентських виборах. У тому числі "завдяки" його ненадійному молодому електорату. І хай сьогодні відсоток студентів-прихильників Кличка знизився з 40 до 30, ризики залишаються. Тому, як влучно висловлюються соціологи, Кличку сьогодні легше перемогти в другому турі, ніж пройти перший. У другому ж у нього найбільший запас — майже 14%. Причому виграє він у всіх вікових групах, однак чим старші — тим менший виграш. На Заході у Кличка 56% фори, у центрі — 35%, на Сході він поступається Януковичу з великою різницею (33%), як і з меншою на Півдні — 7%.

 

Віталію й далі кувати свій рейтинг можуть зашкодити багато чинників. Але найближчий виклик — невиразність позиції щодо Києва. Звісно, з таким президентським прогнозом він може у відповідь послати Яценюка мерствувати в Чернівці або ще кудись, однак послати в столицю свого "заступника", брата Володимира Кличка, — це вже за межами поваги до киян. Утім, за даними DT.UA, Конституційний суд може зняти з порядку денного саму собою проблему виборів у Києві...

 

Арсеній Яценюк. "Не ставте мені великий рейтинг — не будемо будити конкурентів", — сказав якось Арсеній Петрович одному відомому соціологу. Але не Володимиру Паніотто й не Ірині Бекешкіній. Тому в рамках презентованого КМІС і "Демініціативами" дослідження актуальними залишаються жарти про розмір лідерської шапки. Яценюк — четвертий (7,1%) з рейтингом довіри (-19,8%), при 29,9 % — недовіри і 10,1% — повної довіри. Але це з одного боку. З іншого — Яценюк об'єктивно приречений на тінь Тимошенко за спиною. Чи правильно він вчинив, коли приймав рішення і брав на свої плечі "Батьківщину"? Безумовно. Ґрунтовно провиснувши як лідер у рамках власного політичного проекту, він хоч і взяв на себе всі мінуси "Батьківщини", однак забезпечив собі залізне перетікання значної частини рейтингу Тимошенко. У разі неучасті її в президентських виборах. На сьогодні це +5% від її 11,4. Чому не всі? Так чи інакше, однак балансу між спадщиною Тимошенко і власною впевненістю на капітанському містку Яценюк ще не знайшов. Може, ще й тому, що вимушений грати на одному полі з Кличком і Тягнибоком. Де також є свої гострі кути.І все-таки, якщо Яценюк виходить у другий тур, то виграє в Януковича близько 6%. Це станеться за рахунок перших трьох вікових груп, у віці ж 60+ — паритет. Що ж стосується регіонів, то Яценюк лідирує на Заході — відрив 45%, менше — у Центрі (29%) і, зрозуміло, дуже програє Януковичу на Сході (39%), менше на Півдні — 16%.

 

Олег Тягнибок має сьогодні найбільш задоволений його діями електорат, особистий президентський рейтинг — 5,4%, а також певний шанс у другому турі, поступаючись Януковичу 0,8—3% . Програш Януковичу в другому турі в основному за рахунок вікової групи 60+.

 

З регіонами так само, як і в інших опозиціонерів: Тягнибок виграє в Януковича на Заході з дуже великою різницею (35%), у центрі — з меншою (18%), на Сході програє Януковичу з різницею 43%, на Півдні — програє 27%. Але якщо Тягнибок перестане лякати країну й успішно займеться піаром у Європі, то ці 3% можуть стати критичними для Януковича. Команда Банкової у своїх передвиборних планах досі плекає технологію виведення Тягнибока в другий тур. Розрахунок на антирейтинг лідера "Свободи", який не дозволить йому стрибнути вище голови, коли питання по лінії "Схід—Захід" знову стане ребром. Так, сьогодні рейтинг довіри Тягнибока (-25,7%) при 35,5% — повної недовіри та 9,8% — повної довіри.

 

… Безумовно, робити залізні ставки і давати остаточні прогнози за два роки до виборів — смішно. Президент Янукович по суті ще не розпочав кампанію. Понад те, завжди залишається ймовірність тріумфальної появи якогось "тігіпка", який красиво відтяпає голоси в демократів і подарує їх Віктору Федоровичу. У кожному разі, завдання Януковича ясне й зрозуміле: утримати економіку (шляхом вкидання коштів — бюджетних, особистих тощо, які активно нагромаджуються з першого дня його президентства), а разом із нею — і владу. 

 

А ось скільки кандидатів у президенти буде від опозиції? Тут можлива дуже складна ситуація. Коли лідерам, з одного боку, доведеться демонструвати єдність у протистоянні владі, а з іншого, — конкурувати за електорат і спонсорські гроші олігархів. Плюс — тримати градус довіри й надії у суспільстві. Але, панове, тільки без метушні. Адже, простіше кажучи, вам належить знайти взаємоузгоджену межу між здоровою конкуренцією та підлістю. І Київ, яким ви так неделікатно приторговуєте сьогодні, намагаючись підставити одне одного, — перший тест. На осмисленість мети, прозорість правил гри та міцність позицій.

 

Інна Ведернікова,

Дзеркало ижня. Україна


Коментарі (6)

Софія 2013.03.17, 16:21
Мені соромно, що ви всі такі тупенькі в політиці. Тільки з В.Чорноволом можна було говорити про політику.Переможе знову Янукович.І як ця червона братва не намагається розвалити незалежність України і любими огидними методами пробратись до влади, щоб красти без міри (огидні лицеміри) в них нічого не вийде. Це політичні імпотенти, але до них це ще недійшло.
ТАМАРА 2013.03.17, 16:37
Я не в восторге от Януковича,но и не хотела бы ,что бы эти три ублюдка были у власти!!!
Козадоев 2013.03.17, 17:25
Полностью поддерживаю Тамару!!!
Стас П 2013.03.17, 17:34
Давайте вместе подумаем о возможных вариантах развития событий в 2015 году, в котором автор видит потерю власти Януковичем . Выборы Президента - сегодня это очень затратная программа. Кроме огромных материальных затрат внутри страны, надо иметь громадные ресурсы вне, чтобы и купить политиков в Европе и Америке, журналистов и издания СМИ внутри страны и вне. Конечно же, надо иметь админресурс, который может преодолеть давление извне для одной стороны , а для противоположной стороны, чтобы высветить этот админресурс и спровоцировать его на недемократические шаги . Пора бы нам всем понять, что президентов выбирает сначала политическая и властная элита и Украины , и элита из стран, что управляют планетой . И только потом дают по расписанному сценарию высказаться и народу. Есть ли у Яценюка, Кличка , а тем более Симоненко такие ресурсы, чтобы заключать договор с элитой управления планетой, что светит миру глазом в пирамиде на долларе? Даже еврейская поддержка «Аваля», других украинских банков, а также всех еврейских бизнесовых ассоциаций типа украинских хлебопеков во председательстве славного гражданина США Ленга - это мизер по сравнению с ресурсами всей системы экспортеров в Украине, которых сегодня держит под своей полой Ринат Ахметов? Конечно же слишком разные весовые категории у Януковича и всех вместе выше перечисленных возможных кандидатов . Выборы Президента - это четкая программа рекламщиков и технологов на которую необходимо вложить миллиарды долларов. Причем, средства идут не столько на подкупы, сколько на кратковременные социальные программы и перенаправления частных и бюджетных средств на реальное улучшение условий жизни народа, а также на создание вокруг будущих кандидатов безжизненных финансовых и экономических сред обитания . Никому не секрет, что не Ахметов создавал Януковича, а Янукович создал и самого Ахметова и его капитал. И этот капитал сегодня вне всякой конкуренции в Украине и политической и экономической . Янукович и его окружение - это огромная сила, которая способна с любой протестной силой совершить любые действия на уничтожение их политически, и экономически . И это знают все публичные политики, которые могут быть конкурентами на выборах Президента в 2015 году и могут составить Януковичу конкуренцию. Поэтому все эти протестные сказки об обнулении, потом о создании оппозицией большинства в Раде, а также критика Януковича с их стороны - это спектакль с расписанным в сценарии ролей . И тот же Яценюк , который фактически уничтожил партию «Батькивщина» и создал на ее базе объединение, конечно же, может стать Президентом , но не в 2015 году, а аж в 2020 году и он себя и свое окружение к этому готовит. Что касается Кличко – то он слишком уступает Яценюку и в изворотливости ума, и в связях как за рубежом , так и внутри страны . Чтобы за Кличко поручились украинские олигархи перед мировым глазом в конусе – надо бы быть вначале Кличко успешным бизнесменом , а нне ударником по головам и действующим лицом сценария избирательной сказки. Никогда Кличко не стать Президентом со своими 50 миллионами евро добытых кулаками . Поэтому и Верховная Рада сегодня своим большинством и управленческими институциями, и Кабмин во главе с лицом, близким душевно к Януковичу, а также все государственные административные ресурсы страны будут работать эти 2 года на Януковича и во главе с Януковичем. Граждане Украины прошли майдановский синдром и понимают кому в интерес он был необходим
Инна 2013.03.17, 21:23
Кличкодостойный и уважаемый человек во всем мире,он искренне верит в светлое будущее Украины, он не из бывших и не из настоящих. Он надежда на светлое будущее страны, он лидер, чемпион, он из порядочной семьи, хороший семьянин, образованный,он лидер. Сколько на него вылили грязи перед выборами в раду, говорили, что его партия- поставщик тушек, но ни один соратник не предал его. Он - настоящий лидер, он сделает из Украины достойную европейскую державу, хотя на это уйдут годы кропотливого труда,т.к. страну разворовывали и уничтожали 20 лет Удачи тебе Виталик, в тебя верят твои избиратели и мы гордимся своим выбром!!!
Инна 2013.03.18, 00:46
А что это Вы тут многие, господа хорошие, расписываетесь за всю Украину - "прошли майданный синдром", "червона братва хоче розвалити Україну, пробратись до влади, щоб красти без міри"........... Вы увидели покращення????????? Ну и чудненько! Рада за Вас! Но я вижу и другое.... Три города, где прошла на сегодня акция оппозиции и почти 30 000 человек вышло НЕ за оппозицию, а от безнадёги - за своё, наболевшее. А прошедшие выборы в Киеве. Что ж столица НЕ поддержала НИ ЕДИНОГО кандидата от ПР?????????? Так что не нужно говорить обо всей стране. Будет 2015 год и будет видно. Хотя эти рейтинги............ Достаточно посмотреть интернет опрос, где люди голосуют не боясь. Там совсем другая картина. И не стоит забывать ещё и о том, что через 2 года будут иметь право голоса тысячи и тысячи сегодняшних 16-17 летних, которые ОЙ КАК НЕ В ВОСТОРГЕ ОТ НЫНЕШНЕГО ПРЕЗИДЕНТА И ЕГО ОКРУЖЕНИЯ. Достаточно почитать их комментарии в соц. сетях. Они в выражениях не стесняются. Да и вообще - главное как будут считать. Как в Первомайске???????????????
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

605
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

908 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3103 1
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33610
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2517
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3710

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

74

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

538

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1391

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

878
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

416
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

325
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

697
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12001
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1291
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1084
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1170
13.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30327 1
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

163
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1062
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4078
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

620