Два світи…

 

В статуті будь якого приватного підприємства записано, що метою створення підприємства є отримання прибутку. Нічого дивного, адже який зміст робити інвестиції, якщо від них не буде прибутку?

На жаль, погляди бізнесу і суспільства в цілому (держави особливо) в цьому кардинально розходяться. Загальноприйнятою в Україні є думка, що головне завдання бізнесу платити податки. Суспільство в своїй більшості вважає, що приватна особа, інвестуючи в якийсь бізнес, від ранку до ночі тільки й думає якби нагодувати всіх решту громадян. Оскільки бізнес з цим категорично не згоден, війна проти бізнесу не стихає ні на хвилину. Хто бере верх в цій боротьбі і кому це вигідно, спробую вияснити на прикладах. 

Мені пощастило в рамках однієї "грантоїдної" програми провести кілька тижнів в українському селі на Заході Канади. Наскільки українському? Ну, коли в місцевій крамниці до мене підійшли четверо чоловіків, троє з них були українцями, а четвертий наполовину українець, наполовину поляк. Село немале за канадськими мірками – аж! дев’ять "соток" людей, як там кажуть. Оскільки програма мого перебування стосувалась малого бізнесу, то мене детально з ним ознайомили. Так ось, в цьому селі на дев’ять "соток" людей виявляється зареєстровано 600 (шістсот!) бізнесів (вибачте за канадську українську). Зокрема, є два! критих публічних плавальних басейни, критий майданчик для хокейної команди і поле для гольфу, щоправда не на всі вісімнадцять, а тільки на дев’ять лунок.

Я, звичайно, здивувався, як таке може бути. Мені пояснили, що все дуже просто. Виявляється, що там будь яка людина, яка навіть тільки пробує щось робити, щось, що хоч здалеку нагадує бізнес, відразу реєструється як підприємець. І не завдяки зусиллям податкової, а тому, що це вигідно! Найбільший стимул, звичайно, - відшкодування податку з продаж (північноамериканська версія ПДВ). Крім того бізнес платить дещо дешевше за електроенергію, газ, воду і т.д. (знову таки за рахунок того, що не нараховується податок з продаж). Навіть якщо бізнес зареєстрований в житловому будинку!  А також дешевші кредити та різноманітні державні програми підтримки малого бізнесу. Мені також пояснили, що в Канаді малий і середній бізнес зовсім не розглядається, як важливе джерело надходження коштів до бюджету. Його основне завдання давати роботу самому підприємцю, а якщо підприємець ще й наймає людей – ціни йому немає.

Не вірю - скаже податківець, а як же ж вони гроші в казну збирають при таких ліберальних підходах до бізнесу. Я теж задавав це питання канадцям. Та дуже просто – в першу чергу з податку з продаж в крамницях (в Канаді нема крамниць без касових апаратів), потім з різноманітних акцизів, аж потім з прибутку громадян та бізнесу (з великих корпорацій). Тобто головними джерелами надходжень до бюджету є споживання та прибуток.  Як же ж це просто – більше споживаєш – плати. Маєш прибуток – заплати. В результаті процвітають і бізнес і держава.

Що є очевидним – вся політика держави в підприємництві спрямована на те щоб бізнесом було вигідно займатись і він був прибутковий. Звичайно, не так просто в Канаді заробити гроші малому бізнесу, але перешкода цьому зовсім не є держава. Головний виклик – конкуренція, яка є просто величезною, що і рухає країну вперед.

Яке ж відношення до підприємців в нас? Якщо ваш бізнес знаходиться на земельній ділянці в місті, то податок на землю для бізнесу буде приблизно в 300 (триста!) разів більшим від податку на землю, на якій розміщений приватний палац на 500 квадратних метрів. Це при умові, що земля приватна, а якщо орендована в міста  - то десь в тисячу разів! За воду ви заплатите в декілька разів більше, за електрику теж. За газ в п’ять разів більше! А так , взагалі, податки на малий бізнес не дуже великі. Подумаєш, якихось 46% від фонду заробітної плати.

Противники бізнесу в Україні скажуть – як же ж тоді бізнес в Україні існує. А так – не завдяки сприянню суспільства і держави, а ховаючись від них. Не знаю як зараз, але за Януковича підприємствам неофіційно не дозволяли показувати в звітах збитки. В результаті практично всі "малювали" хоч і мізерний, але прибуток. Тобто офіційно практично увесь бізнес збитковий.

Добре, скажуть інші, - але ж частина підприємств якось працюють і якісь податки поступають. Який зміст бізнесу працювати, якщо нема прибутку?  Так, згоден – "якось" працюють і "якісь" податки поступають. Так, завдяки державному рекету через такі ПДВ, податок на землю, ЄСВ та інші податки, які абсолютно не залежать від того чи є в підприємства прибуток чи ні, щось та потрапляє в бюджет. А що лишається бізнесу, а нічого, – тільки сховане від держави. Тільки контрабанда або "лівак", які теж, до речі, "оподатковуються", але вже дуже неофіційно дуже офіційними людьми. Якщо не дай бог при діючій податковій системі комусь вдасться повністю закрити контрабанду, "лівак" та "конверти" , то майже ввесь бізнес за декілька місяців зупиниться, а до чого такий бізнес - мета ж бізнесу прибуток! Далеко заїдеш на коні, не даючи йому ні вівса ні навіть води? На кому будемо їхати? Наявні сподівання уряду, що лише спростивши реєстрацію бізнесу, провівши судову реформу і т.д. ми рушимо економіку  з дна є наївними – доки бізнес не буде бачити реальної можливості легально досягнути своєї єдиної цілі, прибутку, - економічного розвитку нам не бачити. В цьому, напевно, криється також те, чому наш бізнес в своїй масі мовчить. Пошумиш тут, якщо здебільшого твій прибуток залежить від контрабанди, "лівака" і "конверта".

Пам’ятаєте, в ЗМІ був шум, що соціаліст Франсуа Олланд запровадив у Франції величезний, 75%, податок на великі прибутки громадян. Але це ж на прибуток! Причому на великий! Це нічим не загрожує бізнесу Чому ж наші підприємці не обурюються, що в нас часто-густо податки в десятки разів перевищують прибуток підприємства. Тобто, абсолютно незалежно від того є в підприємства гроші чи їх нема, податки треба платити. Тут ми є рекордсменами в світі! Під час світової економічної кризи  2009 року ми встановили світовий рекорд з падіння валового внутрішнього продукту - 15%. Не бачить зв’язку між цим сумним рекордом і совковою дикістю нашої податкової системи тільки влада.

 Хіба не очевидно, що при такій податковій системі, при такому відношенні до бізнесу, наша економіка не має майбутнього? Хіба не очевидно, що коли держава не дає бізнесу отримати прибуток, то він не буде розвиватись? Хіба не очевидно, що якщо ми не змінимо систему сьогодні, то ця система поховає економіку і разом з нею державу?

Хіба не очевидно, що якщо ми хочемо щоб і в наших селах були плавальні басейни, то й робити мусимо щось подібне до того, що роблять українці в Канаді?


18.02.2015 Василь Мартинюк 1512 1
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

667
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

538
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1036
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12822 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1574
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2959

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

264

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

346

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

825

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2232
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

265
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1401
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

779
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

329
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

463
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

552
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

866
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3562
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

357
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

538
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

840
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

1042