Два світи…

 

В статуті будь якого приватного підприємства записано, що метою створення підприємства є отримання прибутку. Нічого дивного, адже який зміст робити інвестиції, якщо від них не буде прибутку?

На жаль, погляди бізнесу і суспільства в цілому (держави особливо) в цьому кардинально розходяться. Загальноприйнятою в Україні є думка, що головне завдання бізнесу платити податки. Суспільство в своїй більшості вважає, що приватна особа, інвестуючи в якийсь бізнес, від ранку до ночі тільки й думає якби нагодувати всіх решту громадян. Оскільки бізнес з цим категорично не згоден, війна проти бізнесу не стихає ні на хвилину. Хто бере верх в цій боротьбі і кому це вигідно, спробую вияснити на прикладах. 

Мені пощастило в рамках однієї "грантоїдної" програми провести кілька тижнів в українському селі на Заході Канади. Наскільки українському? Ну, коли в місцевій крамниці до мене підійшли четверо чоловіків, троє з них були українцями, а четвертий наполовину українець, наполовину поляк. Село немале за канадськими мірками – аж! дев’ять "соток" людей, як там кажуть. Оскільки програма мого перебування стосувалась малого бізнесу, то мене детально з ним ознайомили. Так ось, в цьому селі на дев’ять "соток" людей виявляється зареєстровано 600 (шістсот!) бізнесів (вибачте за канадську українську). Зокрема, є два! критих публічних плавальних басейни, критий майданчик для хокейної команди і поле для гольфу, щоправда не на всі вісімнадцять, а тільки на дев’ять лунок.

Я, звичайно, здивувався, як таке може бути. Мені пояснили, що все дуже просто. Виявляється, що там будь яка людина, яка навіть тільки пробує щось робити, щось, що хоч здалеку нагадує бізнес, відразу реєструється як підприємець. І не завдяки зусиллям податкової, а тому, що це вигідно! Найбільший стимул, звичайно, - відшкодування податку з продаж (північноамериканська версія ПДВ). Крім того бізнес платить дещо дешевше за електроенергію, газ, воду і т.д. (знову таки за рахунок того, що не нараховується податок з продаж). Навіть якщо бізнес зареєстрований в житловому будинку!  А також дешевші кредити та різноманітні державні програми підтримки малого бізнесу. Мені також пояснили, що в Канаді малий і середній бізнес зовсім не розглядається, як важливе джерело надходження коштів до бюджету. Його основне завдання давати роботу самому підприємцю, а якщо підприємець ще й наймає людей – ціни йому немає.

Не вірю - скаже податківець, а як же ж вони гроші в казну збирають при таких ліберальних підходах до бізнесу. Я теж задавав це питання канадцям. Та дуже просто – в першу чергу з податку з продаж в крамницях (в Канаді нема крамниць без касових апаратів), потім з різноманітних акцизів, аж потім з прибутку громадян та бізнесу (з великих корпорацій). Тобто головними джерелами надходжень до бюджету є споживання та прибуток.  Як же ж це просто – більше споживаєш – плати. Маєш прибуток – заплати. В результаті процвітають і бізнес і держава.

Що є очевидним – вся політика держави в підприємництві спрямована на те щоб бізнесом було вигідно займатись і він був прибутковий. Звичайно, не так просто в Канаді заробити гроші малому бізнесу, але перешкода цьому зовсім не є держава. Головний виклик – конкуренція, яка є просто величезною, що і рухає країну вперед.

Яке ж відношення до підприємців в нас? Якщо ваш бізнес знаходиться на земельній ділянці в місті, то податок на землю для бізнесу буде приблизно в 300 (триста!) разів більшим від податку на землю, на якій розміщений приватний палац на 500 квадратних метрів. Це при умові, що земля приватна, а якщо орендована в міста  - то десь в тисячу разів! За воду ви заплатите в декілька разів більше, за електрику теж. За газ в п’ять разів більше! А так , взагалі, податки на малий бізнес не дуже великі. Подумаєш, якихось 46% від фонду заробітної плати.

Противники бізнесу в Україні скажуть – як же ж тоді бізнес в Україні існує. А так – не завдяки сприянню суспільства і держави, а ховаючись від них. Не знаю як зараз, але за Януковича підприємствам неофіційно не дозволяли показувати в звітах збитки. В результаті практично всі "малювали" хоч і мізерний, але прибуток. Тобто офіційно практично увесь бізнес збитковий.

Добре, скажуть інші, - але ж частина підприємств якось працюють і якісь податки поступають. Який зміст бізнесу працювати, якщо нема прибутку?  Так, згоден – "якось" працюють і "якісь" податки поступають. Так, завдяки державному рекету через такі ПДВ, податок на землю, ЄСВ та інші податки, які абсолютно не залежать від того чи є в підприємства прибуток чи ні, щось та потрапляє в бюджет. А що лишається бізнесу, а нічого, – тільки сховане від держави. Тільки контрабанда або "лівак", які теж, до речі, "оподатковуються", але вже дуже неофіційно дуже офіційними людьми. Якщо не дай бог при діючій податковій системі комусь вдасться повністю закрити контрабанду, "лівак" та "конверти" , то майже ввесь бізнес за декілька місяців зупиниться, а до чого такий бізнес - мета ж бізнесу прибуток! Далеко заїдеш на коні, не даючи йому ні вівса ні навіть води? На кому будемо їхати? Наявні сподівання уряду, що лише спростивши реєстрацію бізнесу, провівши судову реформу і т.д. ми рушимо економіку  з дна є наївними – доки бізнес не буде бачити реальної можливості легально досягнути своєї єдиної цілі, прибутку, - економічного розвитку нам не бачити. В цьому, напевно, криється також те, чому наш бізнес в своїй масі мовчить. Пошумиш тут, якщо здебільшого твій прибуток залежить від контрабанди, "лівака" і "конверта".

Пам’ятаєте, в ЗМІ був шум, що соціаліст Франсуа Олланд запровадив у Франції величезний, 75%, податок на великі прибутки громадян. Але це ж на прибуток! Причому на великий! Це нічим не загрожує бізнесу Чому ж наші підприємці не обурюються, що в нас часто-густо податки в десятки разів перевищують прибуток підприємства. Тобто, абсолютно незалежно від того є в підприємства гроші чи їх нема, податки треба платити. Тут ми є рекордсменами в світі! Під час світової економічної кризи  2009 року ми встановили світовий рекорд з падіння валового внутрішнього продукту - 15%. Не бачить зв’язку між цим сумним рекордом і совковою дикістю нашої податкової системи тільки влада.

 Хіба не очевидно, що при такій податковій системі, при такому відношенні до бізнесу, наша економіка не має майбутнього? Хіба не очевидно, що коли держава не дає бізнесу отримати прибуток, то він не буде розвиватись? Хіба не очевидно, що якщо ми не змінимо систему сьогодні, то ця система поховає економіку і разом з нею державу?

Хіба не очевидно, що якщо ми хочемо щоб і в наших селах були плавальні басейни, то й робити мусимо щось подібне до того, що роблять українці в Канаді?


18.02.2015 Василь Мартинюк 2140 1
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1276
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1016
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2024
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3506
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1306
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1291

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1592

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1270
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24228
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

476
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

562
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1470
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15344
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

457
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

513
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1317 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502