Два світи…

 

В статуті будь якого приватного підприємства записано, що метою створення підприємства є отримання прибутку. Нічого дивного, адже який зміст робити інвестиції, якщо від них не буде прибутку?

На жаль, погляди бізнесу і суспільства в цілому (держави особливо) в цьому кардинально розходяться. Загальноприйнятою в Україні є думка, що головне завдання бізнесу платити податки. Суспільство в своїй більшості вважає, що приватна особа, інвестуючи в якийсь бізнес, від ранку до ночі тільки й думає якби нагодувати всіх решту громадян. Оскільки бізнес з цим категорично не згоден, війна проти бізнесу не стихає ні на хвилину. Хто бере верх в цій боротьбі і кому це вигідно, спробую вияснити на прикладах. 

Мені пощастило в рамках однієї "грантоїдної" програми провести кілька тижнів в українському селі на Заході Канади. Наскільки українському? Ну, коли в місцевій крамниці до мене підійшли четверо чоловіків, троє з них були українцями, а четвертий наполовину українець, наполовину поляк. Село немале за канадськими мірками – аж! дев’ять "соток" людей, як там кажуть. Оскільки програма мого перебування стосувалась малого бізнесу, то мене детально з ним ознайомили. Так ось, в цьому селі на дев’ять "соток" людей виявляється зареєстровано 600 (шістсот!) бізнесів (вибачте за канадську українську). Зокрема, є два! критих публічних плавальних басейни, критий майданчик для хокейної команди і поле для гольфу, щоправда не на всі вісімнадцять, а тільки на дев’ять лунок.

Я, звичайно, здивувався, як таке може бути. Мені пояснили, що все дуже просто. Виявляється, що там будь яка людина, яка навіть тільки пробує щось робити, щось, що хоч здалеку нагадує бізнес, відразу реєструється як підприємець. І не завдяки зусиллям податкової, а тому, що це вигідно! Найбільший стимул, звичайно, - відшкодування податку з продаж (північноамериканська версія ПДВ). Крім того бізнес платить дещо дешевше за електроенергію, газ, воду і т.д. (знову таки за рахунок того, що не нараховується податок з продаж). Навіть якщо бізнес зареєстрований в житловому будинку!  А також дешевші кредити та різноманітні державні програми підтримки малого бізнесу. Мені також пояснили, що в Канаді малий і середній бізнес зовсім не розглядається, як важливе джерело надходження коштів до бюджету. Його основне завдання давати роботу самому підприємцю, а якщо підприємець ще й наймає людей – ціни йому немає.

Не вірю - скаже податківець, а як же ж вони гроші в казну збирають при таких ліберальних підходах до бізнесу. Я теж задавав це питання канадцям. Та дуже просто – в першу чергу з податку з продаж в крамницях (в Канаді нема крамниць без касових апаратів), потім з різноманітних акцизів, аж потім з прибутку громадян та бізнесу (з великих корпорацій). Тобто головними джерелами надходжень до бюджету є споживання та прибуток.  Як же ж це просто – більше споживаєш – плати. Маєш прибуток – заплати. В результаті процвітають і бізнес і держава.

Що є очевидним – вся політика держави в підприємництві спрямована на те щоб бізнесом було вигідно займатись і він був прибутковий. Звичайно, не так просто в Канаді заробити гроші малому бізнесу, але перешкода цьому зовсім не є держава. Головний виклик – конкуренція, яка є просто величезною, що і рухає країну вперед.

Яке ж відношення до підприємців в нас? Якщо ваш бізнес знаходиться на земельній ділянці в місті, то податок на землю для бізнесу буде приблизно в 300 (триста!) разів більшим від податку на землю, на якій розміщений приватний палац на 500 квадратних метрів. Це при умові, що земля приватна, а якщо орендована в міста  - то десь в тисячу разів! За воду ви заплатите в декілька разів більше, за електрику теж. За газ в п’ять разів більше! А так , взагалі, податки на малий бізнес не дуже великі. Подумаєш, якихось 46% від фонду заробітної плати.

Противники бізнесу в Україні скажуть – як же ж тоді бізнес в Україні існує. А так – не завдяки сприянню суспільства і держави, а ховаючись від них. Не знаю як зараз, але за Януковича підприємствам неофіційно не дозволяли показувати в звітах збитки. В результаті практично всі "малювали" хоч і мізерний, але прибуток. Тобто офіційно практично увесь бізнес збитковий.

Добре, скажуть інші, - але ж частина підприємств якось працюють і якісь податки поступають. Який зміст бізнесу працювати, якщо нема прибутку?  Так, згоден – "якось" працюють і "якісь" податки поступають. Так, завдяки державному рекету через такі ПДВ, податок на землю, ЄСВ та інші податки, які абсолютно не залежать від того чи є в підприємства прибуток чи ні, щось та потрапляє в бюджет. А що лишається бізнесу, а нічого, – тільки сховане від держави. Тільки контрабанда або "лівак", які теж, до речі, "оподатковуються", але вже дуже неофіційно дуже офіційними людьми. Якщо не дай бог при діючій податковій системі комусь вдасться повністю закрити контрабанду, "лівак" та "конверти" , то майже ввесь бізнес за декілька місяців зупиниться, а до чого такий бізнес - мета ж бізнесу прибуток! Далеко заїдеш на коні, не даючи йому ні вівса ні навіть води? На кому будемо їхати? Наявні сподівання уряду, що лише спростивши реєстрацію бізнесу, провівши судову реформу і т.д. ми рушимо економіку  з дна є наївними – доки бізнес не буде бачити реальної можливості легально досягнути своєї єдиної цілі, прибутку, - економічного розвитку нам не бачити. В цьому, напевно, криється також те, чому наш бізнес в своїй масі мовчить. Пошумиш тут, якщо здебільшого твій прибуток залежить від контрабанди, "лівака" і "конверта".

Пам’ятаєте, в ЗМІ був шум, що соціаліст Франсуа Олланд запровадив у Франції величезний, 75%, податок на великі прибутки громадян. Але це ж на прибуток! Причому на великий! Це нічим не загрожує бізнесу Чому ж наші підприємці не обурюються, що в нас часто-густо податки в десятки разів перевищують прибуток підприємства. Тобто, абсолютно незалежно від того є в підприємства гроші чи їх нема, податки треба платити. Тут ми є рекордсменами в світі! Під час світової економічної кризи  2009 року ми встановили світовий рекорд з падіння валового внутрішнього продукту - 15%. Не бачить зв’язку між цим сумним рекордом і совковою дикістю нашої податкової системи тільки влада.

 Хіба не очевидно, що при такій податковій системі, при такому відношенні до бізнесу, наша економіка не має майбутнього? Хіба не очевидно, що коли держава не дає бізнесу отримати прибуток, то він не буде розвиватись? Хіба не очевидно, що якщо ми не змінимо систему сьогодні, то ця система поховає економіку і разом з нею державу?

Хіба не очевидно, що якщо ми хочемо щоб і в наших селах були плавальні басейни, то й робити мусимо щось подібне до того, що роблять українці в Канаді?


18.02.2015 Василь Мартинюк 1713 1
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

1596 12
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9836 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

10852 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4931
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2692
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2201

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

103

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

248

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.    

291

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

603
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

214
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1212
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

693
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2934
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1681
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

652
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

1078
23.02.2024

На чисельні прохання в Івано-Франківську відбудеться концерт рок-кумира, українського музиканта-мультиінструменталіста, вокаліста, композитора Олега Скрипки та гурту Воплі Відоплясова. Подія відбудеться 3 березня 18:00 - Івано-Франківськ, Panorama PUB,

318
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

325
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

761 2
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1396 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

977 1