Два рецепти куті до Різдва: що вони символізують

Кутя - це традиційна обрядова різдвяна страва, яка обов'язково повинна бути на столі на ‎Святий Вечір та Різдво. ‎

Кутю за вечерею 6 січня куштують першою, попри те, що вона солодка як десерт. Часом її готують також на Василя 14 січня (або ‎звичніша для сучасників назва Старий Новий Рік) та Водохреще 19 січня, повідомляє BBC Україна.

Кутя відіграє ключову роль у вшануванні культур предків на час зимових свят, розповідає Олена Брайченко, дослідниця гастрономічної культури, засновниця науково-‎просвітницького проєкту їzhakultura.

Значення куті не зникло з часом. Навіть більше, розуміючи запит, сьогоднішні виробники та ‎продуктові крамниці до свят пропонують набори для швидкого приготування куті або ж ‎продають вже готову страву.

Кулінарні блогери та просто користувачі соцмереж також охоче діляться своїми світлинами обрядової страви, ‎пропонують свої альтернативні рецепти.

"Традиційно кутя, вариться з пшеничних, ячмінних зерен, позбавлених зовнішньої оболонки. ‎Тому невипадково в різних регіонах можна зустріти інші назви цієї обрядової страви - ‎‎"пшениці", "дзьобавка", - розповідає Олена Брайченко.

Кутю здобрюють медом, горішками, маком та сушеними фруктами. В залежності від регіону чи кулінарних традицій конкретної родини кутя буває густою або рідкою, заправлена солодким запашним узваром чи розсиченим медом.

Традиційна кутя з пшениці

кутя

Інгредієнти:

  • Пшениця для куті - 100 г
  • Мак - 100 г
  • Цукор - 50 г
  • Родзинки - 100 г
  • Горіхи волоські - 100 г
  • Мед - 2 ст л
 

Пшеницю залити на ніч холодною водою. Вранці змінити воду, варити на малому вогні 40 хвилин. Зцідити, промити під холодною проточною водою, щоб видалити зайву клейковину. Перекласти в макітру чи глибоку миску.

Мак запарити окропом, залишити на 10 хвилин. Зцідити зайву воду, перетерти в блендері або макітрі разом з цукром. Маса має трохи побіліти. Родзинки залити гарячою водою на 10 хвилин, обсушити. Горіхи посікти ножем.

Вимішати пшеницю, мак, горіхи, родзинки, додати мед. Можна додати декілька ложок узвару або теплої кип'яченої води, щоби кутя набула потрібної вам консистенції.

Подавати в макітрі, глиняному полумиску або будь-якій іншій глибокій тарілці.

Вишукана кутя з рису

кутя з рису

Дослідниця української їжі Олена Брайченко додає, що серед української шляхти, заможних селян та містян існувала традиція ‎варити кутю з рису.

Рис, як і родзинки, цитрини, прянощі можна було придбати на великих ‎ярмарках. Тому поширена сьогодні в Україні практика готувати рисову кутю, вже не є ‎даниною сучасності, новотвором, а кулінарною традицією, що налічує не один десяток років.

Рисову кутю варять здебільшого на Півдні та Сході, а ‎от на Київщині переважає кутя приготовлена з пшениці. ‎


Інгредієнти:

  • Рис довгозернистий - 100 г,
  • Мак - 30 г,
  • Ліщина - 30 г,
  • Волоський горіх - 50 г,
  • Мед - 60 г, ‎
  • Вишня сушена (або родзинки) - 30 г.
 

Залийте мак окропом і лишіть на 10-15 хвилин. Тим часом рис промийте у холодній чистій ‎воді та варіть без кришки близько 7-8 хвилин. Важливо його не переварити. Готовий ‎рис відкинути на сито. ‎

З маку злити воду та розтерти у ступці або макітрі. Ви можете використати блендер, але ‎ефект буде трохи інший.‎

Горішки кілька хвилин потримати на розпеченій сковорідці, охолодити та подрібнити ‎ножем. Мед розвести трьома столовими ложками теплої води. ‎

Відціджений рис заправити усіма інгредієнтами, перемішати та подавати до столу. ‎

Як кутю готували наші предки

Олена Брайченко зазначає, що у радянський час традиції святкування Різдва та інших релігійних свят зазнали суттєвих ‎змін і трансформацій, але не зникли. Навіть у великих містах за неможливості придбати цільне ‎облущене зерно до куті її варили з рису.

Звісно, багато хто соромився вживати слово кутя або ‎просто його уникав, але традиції вшанування померлих родичів в українському суспільстві ‎стійкіші ніж політичні катаклізми. ‎

Кутю завжди готують з додаванням підсолоджувача. Найчастіше ним слугує сита. Сита це ‎напій, юшка отримана після того, як вощину з медом заливали окропом і проціджували. ‎Пізніше, коли мед навчилися качати не пошкоджуючи вощину, розведений мед з водою все ‎одно звали ситою.

Ті хто не мали змоги підсолодити кутю медом, заправляли узваром, варом. ‎Густий узвар, зварений на основі сушених груш, яблук, слив, вишень має солодкий смак і без ‎додавання цукру. ‎

Так само, заведено заправляти кутю маком, горішками, родзинками. Мак до куті, годилось ‎розтерти у макітрі макогоном до стану пюре та утворення молочка з насіння.

Кутя займала ‎центральне місце посеред столу, зверху на полумисок з кутею клали калачі або книші.

Їх ‎знімали вже тоді, як родина збиралась до столу вечеряти. Після вечері стіл не прибирали. На ‎ньому неодмінно мала лишитись кутя, інші страви та ложки, аби душі померлих родичів могли ‎повечеряти, додає Олена Брайченко.

Згодом, ця традиція почастунку душ трансформувалась. У недалекому минулому і ‎до нині кілька ложок з кутею, окраєць хліба, водичку лишають на окремій мисочці на столі, ‎підвіконні чи іншому місці. Така тарілочка з обрядовою їжею, подекуди лишається впродовж ‎свят до Водохрещ.

Смачної куті та затишного Різдва!


06.01.2021 1041
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2371
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19376
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1739
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1211 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2259
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3855

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

115

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2001

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

689

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1301
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

377
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

901
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24396
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

625
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

608
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

742
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1636
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8042
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

465
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

773
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2047 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

731