Душа після смерті

 

Публікація В. Мороза “Гріх самозгуби” (“Галичина” за 15 листопада 2012 р.) привернула широку увагу наших читачів, які просять продовження теми.

 

Думається, багато корисного почерпне для себе кожен, хто уважно ознайомиться і з публікацією нашого колеги Богдана ФІГОЛЯ.

Після проголошення незалежності України з благословення блаженнішого митрополита Київського і всієї України Філарета було перевидано книжку 1897 року монаха Митрофана “Загробная жизнь” про те, як живуть наші померлі і як будемо жити ми по смерті. У передньому слові наголошується, що християнські достоїнства цього духовного твору дозволяють йому і нині залишатися сучасним.  
Оскільки з плином часу придбати цю понад 300-сторінкову книжку є мало можливим, то скористаймося нагодою сприйняти розумом і душею основні її думки.

Як таємно і недосяжно для розуму відбувається з’єднання душі з тілом в утробі матері, так само відбувається й роз’єднання. Бог заповів, що кожна людина повинна бути повсякчас готовою до смерті. Вона є страшною для праведника та грішника й однаково приходить до кожного. Повелінням Духа Святого, однак, смерть для першого є прекрасною і лютою - для другого. Згідно зі Святим Писанням, тіло повертається в землю, а дух - до Бога, Який і дав його.

Смерть приходить тоді, коли людина звершила на землі те, що їй було накреслено Богом, за що праведні й дякують Йому. Тут доречно згадати великого св. Антонія, який спитав у Господа: чому одні вмирають молодими, а інші живуть до глибокої старості? Творець відповів, щоб він на себе вважав і нема йому користі дізнаватися про інших. А св. іван Золотоустий звертається до тих, хто пізнав з благодаті Божої Його премудрості, радіти в смертний час, бо це є перехід до безкінечного і незрівнянно кращого життя. Бо Господь сотворив людину не для того, аби вона Його гнівила порушенням Святої Волі. Справедливе ж покарання у підсумку є добром і припиненням зла. Так для людини є благотворною смерть. Безперечно, слід у повсякденності пам’ятати, що кожен із нас є відкуплений хресною смертю ісуса і виправданий від первородного гріха. Наше завдання полягає у стримуванні себе від спокуси, у провадженні праведного життя, щоб не чекати з острахом смерті.

У видінні св. Макарію Александрійському ангел повідомив: кожна душа - благочестивої людини чи грішної - відчуває переляк через присутність страшних і грізних ангелів. Вона чує і розуміє наші ридання, але сама не може промовити жодного слова. Лякає її дальший шлях. Потім божественні сили стають проти нечистих духів, щоб подати добрі помисли, слова і діла душі, яка трепетно очікує свого присуду.

Богоосвічені мужі стверджують: при останньому подихові людські діла немов зважуються - якщо правий бік візьме гору, то місце душі серед ангелів; якщо рівновага або ледь схиляється вліво - Бог у своїй великій милості рятує душу. Отже, від нас самих за благодаттю Божою залежить присуд душі після смерті. Тому покаяння, сльози і добрі справи повинні супроводжувати нас безперервно, аби здобути вічне життя серед ангелів. Це є заодно відповіддю для тих, хто не сприймає вічності душі або відкладає добрі справи і каяття на завтра. А його може вже попросту не бути…

Праведну душу приймають святі ангели, оберігають і відводять у світле і радісне місце для вічного життя. Грішну ж душу зустрічають злі духи, котрим вона служила в земному житті безбоязно і тепер мусить з’єднатися з ними навічно. інколи Господь удостоює перед смертю святого Причастя не особливо благочестивих, позбавляючи їх від давніх гріхів. Раптову смерть посилає як один із засобів духовної покари для очищення гріхів юності, незнання та забуття.

Значення третього, дев’ятого і 40-го днів

Перші два дні після смерті душа перебуває на землі і в супроводі ангелів відвідує місця, де творила правду, - біля своєї земної домівки та домовини. Третього дня християнська душа возноситься на небеса для поклоніння Богові - ось чому св. Церква приймає приношення і править молитву за померлого, панахиду. Лише на третій день обов’язковим є похорон, коли одночасно звертаємося розумом і серцем до Христа - Переможця смерті, через Якого випрошуємо прощення і вічне життя для близького померлого. і як важливо за життя покаянням знищити вчинені гріхи, які після цього вже не згадуються ні під час митарств, ні на суді Божому.

Цим слід керуватися в земному житті, бо весь простір від землі до неба має 20 відділень, або судилищ, на яких прийшла душа звинувачується бісами в гріхах, часто й неналежних їй: сказано ж: сатана - батько брехні.

Як повідомила у видінні преподобна Феодора, добрі ангели супроводжують душу до неба у напрямі сходу, на шляху якої є злі духи, котрі зупиняють і висловлюють вчинені у земному житті гріхи. Перше митарство - гріхи марно-, пусто- і лихослів’я, насмішки, блюзнірство, виконання пристрасних пісень і гімнів, сміх і регіт тощо. Друге - всяка брехня, клятвопереступництво, зайве призивання імені Божого та невиконання даних Йому обітниць, затаювання гріхів під час сповіді. Третє - намовляння на ближнього, осудження, знищення і знеславлення, лайки, насмішки з одночасним забуттям власних прогрішень та недоліків при неувазі до них. Четверте - черевоугодництво через ненажерство, пиятику, споживання страви без молитви, порушення постів, сластолюбство, перенасичення, бенкетування та інші спокуси. П’яте - лінивство і нехіть служіння Богові, полишення молитви, дармоїдство, невиконання своїх обов’язків. Шосте - злодійство явне і таємне. Сьоме - сріблолюбство і скупість. Восьме - лихоїмство і присвоєння чужого багатства. Дев’яте - неправда: суд, міра, вага тощо. Десяте - заздрість. Одинадцяте - гордість, марнославство, самовозвеличування, недостатня честь родичам, духовним і цивільним владам, непокора та непослух щодо них. Дванадцяте - лютість і гнів. Тринадцяте - злопам’ятство.Чотирнадцяте - вбивства. П’ятнадцяте - чародійство, спокуса, створення отрут, обмови і нашіптування, пародійне прикликування темних сил. Шістнадцяте - блуд помислами, побажаннями і самими ділами, а також не пов’язаних шлюбом осіб, насолоджування гріхом, гріховні споглядання і доторки. Сімнадцяте - перелюбство через недотримання подружньої вірності, блудіння посвячених Богові осіб. Вісімнадцяте - содомські, тобто протиприродні гріхи та кровозмішування. Дев’ятнадцяте - неправдиві мудрування про віру чи сумнів у ній, відступництво та богохульство. Двадцяте митарство - немилосердя та жорстокість. Через це душа переходить третього дня після смерті.

Після поклоніння Богові велиться душі показати різні обителі святих і красу Раю, що триває впродовж шести днів. Здивована душа прославляє Бога-Творця, забуває власні земні скорботи. Але винна в гріхах при баченні насолоджень святих починає переживати і докоряти за власну безпечність впродовж життя і погане служіння Богові. На дев’ятий день душа знову возноситься для поклоніння Богові. Дуже важливою є молитва Церкви в цей час, вимолюючи ласку Вседержителя про зарахування її до дев’яти ангельських ликів.

За велінням Владики душа надалі впродовж 30 днів водиться по пекельних відділеннях, бачачи і чуючи звідусіль мучеництво, плачі грішників, переживаючи, аби й самій не бути осудженою на тамтешнє перебування.

На 40-й день душа втретє возноситься для поклоніння Богові. і тільки тепер праведний Суддя визначає належне за її земним життям місце перебування. Звідси й намагання родичів молитвою і відправою в храмі випросити ласку в Творця для новопреставленої душі, де вона перебуватиме до часу страшного загального суду. Цей загробний стан душі за її моральним життям на землі не остаточний і може змінитися. Панахиди служаться на дні народження, іменини, кончини померлих. Дуже помічними є молитви т. зв. сорокоусти.

Знаю, що глибоко побожні люди промовляють у ранкових та вечірніх правилах молитви за живих і мертвих близьких поіменно, у перших числах кожного місяця дають на 12 служб Божих за живих і стільки ж чи менше - за померлих. Практикуючі віряни такі списки завершують словами “за всю родину” і, відповідно, “за душі в чистилищі”. 


30.01.2013 Богдан ФІГОЛЬ 90864 8
Коментарі (8)

яніна 2014.03.26, 21:21
Саме так,Бог є любов і Він є справедливий.Але не всі попадають до неба,все залежить від нашого життя тут на землі і від молитви близьких після нашої смерті.
Ірина Вознякевич 2015.03.25, 23:06
0381
Ірина Вознякевич 2015.03.25, 23:14
Якщо після такого тексту людина замислюється над своїм життям в користь Бога то такі тексти можуть слугувати доповненням до Святого Письма і розвивати працю над собою
богуслава 2013.09.21, 14:10
Стаття нагадує вірування стародавніх єгиптян, які були схибнуті на загробному житті. Краще живому псу, ніж мертвому левові. Покладайтеся лише на Святе Письмо,а не на єресь Феодори. Це обман. Бог є любов, і правді, і життя.
Максім 2018.01.19, 21:23
Я невідрізняю тих хто до 40-го дня на землі, від живих. Хотілосяб чимось їм допомогати. Але як їх визвати? Остаєця просто говорити з тими хто попадає в поле зору.
Дмитро 2018.12.26, 18:25

Велика тайна Божа I воля Божа

Daniel 2020.07.11, 23:26

Всевишній - справедливий суддя. Аллах краще знає кому в Рай, а кому в Пекло? Все залежить від вчинків самої людини

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1045
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2775
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

962
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1025
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1029 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3077 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

877

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

765

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1081
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

129
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2327
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1137
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15059
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7373
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

805
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

370
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

282
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

646
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101