Душа Майдану - священики. Знайомтеся!

 

Від першого дня революції і дотепер, на Майдані знаходиться чимало людей, яких легко впізнати по їх "обладунку" - скромному одягу священика.

Вони моляться у каплицях-наметах, на барикадах, стоять на захисті людей перед грізними військовими, відспівують померлих Героїв до хрипоти голосів. При цьому не забувають посміхатися, вітатися, відгукуватися на прохання про сповідь чи просто спілкування. Тепер, коли люди Майдану переживають стрес через загиблих побратимів, ці скромні слуги народу все ще тут, поруч із ними. Хоча на одязі деяких із них, піт і кров загиблих і поранених Майданівців. 

Ми вирішили розповісти про цих трудівників на ниві духовності. Звичайно, їх набагато більше й досі працює на Майдані. Усі вони - різних конфесій та віросповідань, проте єднає їх бажання служити Богу, людям і Україні. 

Отець Михайло Демид, Український католицький університет, Львів. На Майдані з 26 листопада.

 

- Робота священиків - це молитва. Молитва по-різному виявляється. Основне - це відправляти службу Божу. Мільйони людей приносять свою жертву, Сотня принесла своє життя і цю жертву треба ушляхетнювати, щоб вона стала благословенною. Молитва і літургія є важливими саме для цього, щоб Господь прийняв нашу жертву, щоб він її перетворив на щось тривале, що залишиться не тільки зовні, а й у наших серцях. Навіть коли ми повернемося додому, по своїх містах і селах, треба, щоб був новий дух, той дух, що ми відчували на Майдані - любові, пошани. Коли молиться священик, то чи людина є атеїстом, чи іншого віросповідання, вона молиться так само. Священик є символом і духовною підтримкою. Ми також вислуховуємо людей. Вони приходять з різними питаннями, з різними проблемами, а священик слухає, допомагає, сповідає...Зокрема, перед вбивствами, хлопці приходили сповідатися, вони відчували, говорили: “Отче, висповідайте мене, бо я хочу чистим померти”.

Священик має бути зі своїм народом, завжди, не тільки, коли гарно, не тільки на приході бути...Ні, він має пильнувати за своїм народом. Де народ, там і він має бути. Зараз наші люди зробили надзвичайні зусилля і вони вичерпалися. Багато з них себе запитує: “А що далі?”. Коли люди почали боротьбу, вони забули про свої проблеми. А зараз, коли перемога прийшла, то вони знову повертаються до своїх проблем. Коли ми прагнули свободи, ми були всі разом. Знову ж таки, після перемоги кожен повертається у свій куток і там почувається самотнім. Ось це такі моменти, де не тільки священик може допомогти, а й усі люди доброї волі.

Отець Вячеслав Клембовський, Римо-Католицька Церква, Хмельниччина:

- На Майдані надається багато духовної і психологічної підтримки - сповіді, духовні розмови, літургії... Нещодавно, навіть, дякуючи Богу, я сам похрестив хлопчину, якому десь біля двадцяти років. Тут була каплиця на цьому місці, яка згодом згоріла. Потім я побачив інтерв'ю із ним на одному з телеканалів, де він говорив: “У мене руки прострілені, щока обпалена”. Тож я дуже зрадів, що він був похрещений, бо знаю, що без хрещення людина не може увійти в Царство Небесне. Це таїнство, яке є брамою всіх таїнств. Я тішуся тим, що можу тут служити людям, надавати допомогу, перш за все, духовну. Дуже багато людей за цим звертаються. Спершу, коли я приїжджав, то сповідав тут по чотири-п’ять годин поспіль. Приходять греко-католики, римо-католики, православні...Більшість із них - чоловіки, але й жінки теж, які тут стояли, молилися, тримали, так би мовити, духовну оборону. Молоді дуже багато...Голос Бога завжди є у серці, навіть коли людина цього не усвідомлює. Ми маємо сумління, а сумління - це є голос Божий. Припини робити зло і почни чинити добро. Сумління діє до вчинку, під час вчинку і після вчинку.

Отець Петро, Церква Святого Миколая, Греко-Католицька Церква, Івано-Франківськ:

 

- У першу чергу, ми тут молимося. Я сюди також приїхав, щоб відвідувати поранених, хворих у лікарнях, які є у Києві. Така допомога їм дуже потрібна. Ось я вчора відвідував сімнадцяту лікарню, в реанімації був. Спочатку прийшов до них, привітався, благосповив Йорданською водою. Потім почав молитися, а вони всі заплакали. В одній палаті чоловік на ім'я Ярослав має кульові поранення - дві кулі в голову і одна куля ще є в легенях...Тобто три кулі він отримав. Чудом він залишився живий, вчора саме прийшов до тями вже після операції. Дружина дуже дякувала, що ми молилися...Далі всі палати відвідав - усі дякували, спочатку плакали, потім раділи, просили про молитву. У дванадцятій лікарні теж багато лежать. Чим зараз можна допомогти людям? У першу чергу, спілкуванням, треба нести мир, побороти страх, тривогу, смуток. Так, це - страшна трагедія, але ці рани - рани нашого народу, нашої України. Кожна людина, в якійсь мірі, поранена пороками, гріхами, які треба лікувати. Чому зараз такий смуток? Кожна людина розуміє, що вона теж є частинкою цієї провини, цієї трагедії. Те, що я бачив у лікарні, є відтворенням цілого нашого народу. Тому, в першу чергу, молимося, щоб вилікувати ці духовні рани. А разом з вилікуванням духовних ран, йде уздоровлення тілесне. Я працюю в лікарні як капелан уже вісім років, вже маю великий досвід, коли лікарі казали, що вже все, неможливо врятувати. Але через молитву, через оздоровлення душі, дуже скоро приходило й оздоровлення тіла. Лікарі казали, що це чудо. Але це не ми, це Господь.

Отець Олександр Дорайкевич, протоієрей, обслуговує парафію української діаспори в Іспанії. Був останнім, хто виходив із Будинку профспілок під час штурму, прикриваючи відхід людей.

 
- Я є капеланом охорони, фактично, працюю з військовими структурами. Ви підійдіть до афганців і запитайте, чим я тут займаюся і чи є корисним для них. Я працюю з ними як священик, як духівник, як людина. Просто спілкуюся, допомагаю знімати різні стреси. Чим зараз можна допомогти майданівцям? Є така казочка добра про того єнота, якого мама питає: “Чому ти там бігаєш?”. А він відповідає: “Та там в озері живе такий, що на мене палицею махає”. Мама сказала: “А ти посміхнися”. Навіть ваша посмішка буде більше лікувати, ніж агресивність. Людям потрібне просто добре, тепле слово, в першу чергу. Бо якщо немає того доброго слова, то гріш ціна тому, що ми тут робимо.

Отець Ігор Козанкевич, Дрогобич, Карітас (УГКЦ):

 
- Я від початку приїхав, тому що в Україні нищились Божі права. Бог дав людині волю, а її забрали. Бог сказав: “Не бреши”, а у нас брехали. Тому я тут, щоб захистити Божі права і тих людей, які за них борються. Я вважаю, якщо людина хоче вийти з брехні, треба їй допомогти. Позбутися зла важко, деколи треба життя віддати, щоб вийти з брехні. Чим зараз допомогти? Як усім допомогти, немає одного рецепту, але молитва допоможе зрозуміти як допомогти конкретній особі. Натомість, у суспільстві ми повинні, передусім, відмовитися від гріха, відмовитися від брехні, постаратися кожного дня вставати і наново робити правду. Жити у правді, говорити правду. Зробив щось не так - іду перепрошую, і починаю наново, і вчуся жити у правді і любові. Можливо, широко виглядає, але це насправді дуже конкретні речі.

 

Підготувала: Любов Єремічева, Гурт
Фото: Ярина Почтаренко, Гурт


27.02.2014 1940 6
Коментарі (6)

місьо 2014.02.27, 17:36
Коли проливалася кров монах із ПЕРЕГІНСЬКА заробляв гроші своїми шарлатанськими діями
Очевидець 2014.02.28, 09:46
Тут, на жаль, не повний список. Отець Михайло Дудар з Долинщини також увесь час перебував на Майдані. Велика вдячність і шана нашим отцям, що опікувалися людьми, молилися. Вони також герої, бо під кулі здатен іти далеко не кожен. Слава Героям! Слава Господу Богу!
Олена 2014.02.28, 15:10
Святі отці, ви стояли разом з нашими героями і як ви допустили що до влади прийшов баптист-пресвітер?
Мар'яна 2014.03.02, 11:40
Дякую пану "Очевидцю" за коментар. Сьогодні дуже важливо памятати тих людей які від початку разом з людьми стояли на майдані. А не просто сфотографувались на барикадах і кинули фото в інтернет. На жаль так було є і буде...імена справжніх героїв усі привикли замовчувати.
Орест 2014.03.02, 17:24
Чому справжні патріоти такі, як отець Михайло Дудар не є у цьому списку,але може і добре бо для таких як отець Михайло потрібно створювати окремі сторінки і ще за життя давати героїв, бо він один від початку і до кінця був з майданом,молився, пройшов війну, його фото можна знайти написавши "Священник на Грушевського".Я щасливий, що знаю отця Михайла і вірю в таких патріотів,священників, які без пафосу,а для людей працюють у цьому житті!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ОЛЕКСІЙ 2014.03.14, 18:45
СЛАВА УКРАЇНІ,СЛАВА НЕБЕСНІЙ СОТНІ,СЛАВА ВСІМ ПАТРІОТАМ, А ОТЦЮ МИХАЙЛУ ДУДАРУ НИЗЬКИЙ УКЛІН ЗА ТЕ,ЩО ВИ ЗАВЖДИ З МАЙДАНОМ ,ДЯКУЄМО ЗА СЛУЖІННЯ І ХРЕСНІ ДОРОГИ!!!!!!!!!!!!!!!!!
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

513
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1284
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2221 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1095
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3022
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2077

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

854

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1006

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1435

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2042
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26326 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

729
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

926
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2964
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1214
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

909
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1173
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1178
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

381
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4203
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1039
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1608