Київський еколого-культурний центр разом із картографічним онлайн-сервісом Visicom Maps створили інтерактивну онлайн-карту старих дерев України.
З карти можна дізнатися, де саме розташовані рослини, а також отримати про них інформаційну довідку — там описано стан, вік, висоту й особливості кожного дерева чи куща.
«Ми нанесли більше 400 дерев. Джерелом інформації, як було зауважено вище, стали наші давні партнери з ККЕЦ, котрі люб’язно надали нам свій список. До нього, крім інших, увійшли кілька дерев, котрі розпочали свій життєвий шлях ще за часів князів. Всього в Україні 43 дерева (станом на 2009 рік, прим. авт), котрим за 1000 років. Згідно з неофіційною українською традицією це здебільшого дуби. А двоє стали дорослими ще за життя Христа! На жаль, обидва дерева знаходяться на території тимчасово окупованого Криму і доступ до них обмежений. Йдеться про оливу в Нікітському ботсаду і ялівець на мисі Сарич. Взагалі, варто відзначити, що більшість найстаріших дерев України знаходяться в Криму», – інформують у Visicom Maps.
На Прикарпатті екологи нарахували 12 дерев, які старші 500 років. Це - дуби та кедри.
Найстаршим деревом на Прикарпатті є "Дуб Карпінського", вік якого близько 900 років. Обхват 7,13. Висота 35 м. Дуб носить ім'я відомого польського поета Францішека Карпінського, під яким той любив працювати. У верхній частині дерева є дупло.
Росте старожил в селі Голосків Коломийського району, поруч зі старою церковною дзвіницею біля яру в урочищі "На хащах". У 2011 р. за ініціативи Київського еколого-культурного центру отримав статус ботанічної пам'ятки природи.
За однією з легенд, у дубі є потаємні двері, які можуть одчинити тільки обрані. Ключа до тих дверей не шукайте, бо відкрити їх можна тільки вимовивши містичні слова. З під самого дуба б'є прозоре джерело, яке має неабияку енергію.
Старожили говорять, що вода з-під дуба є цілющою. Та щоб переконатися в цьому, скуштуйте її самі. За іншою легендою, в село одного разу завітав Олекса Довбуш, і заховав свого скарба у дубі.
Є на Прикарпатті і дуб Симона Петлюри, під яким, за легендою, в 1920 р. відпочивав сам Симон Петлюра. Росте в селі Маріямпіль Галицького району в дендропарку біля лікарні.
Росте біля колишньої польської школи в селі Бринь Галицького району і "Свята Липа", вік якої понад 200 років. Місцеві жителі побачили навесні 2009 р. на її деревині лик Діви Марії. Липа є об'єктом релігійного паломництва.
Зараз дерево огороджене, прикрашене квітами. Має релігійну цінність, підлягає заповіданню.