Днями на Комітеті з питань бюджету Верховної Ради України намагались «просунути» питання розподілу дотацій АПК. Так, це саме ті 4 млрд. грн. державних дотацій сільгоспвиробникам, з яких майже половину, а саме 1,4 млрд., (вдумайтесь!) у 2017 році отримала група компаній «Миронівський хлібопродукт» соратника Президента Юрія Косюка. Випадковість?
Яка мета державних дотацій в нашій державі? Якщо розпиляти кошти між своїми – гарна ідея. Але якщо ми хочемо розбудовувати Україну, підтримувати малі фермерські господарства, простих селян, а не олігархів – то нам з Вами, хлопці, не по дорозі.
Дайте можливість українським простим селянам та фермерам працювати та розвивати свій бізнес!
Історія питання така: ще 7 лютого 2018 року на засіданні Уряду з голосу(!) були внесені на розгляд порядки використання дотацій в агропромисловості. Найбільшою є програма «Державна підтримка галузі тваринництва» на яку передбачено 4 млрд. грн. в 2018 році. Програма виписана таким чином, щоб левова частка коштів була витрачена на прибуткове та монополізоване птахівництво.
Цікаво, що 16 листопада 2017 року «Миронівський хлібопродукт» опублікував звіт про фінансові результати за 9 місяців 2017 року, згідно з яким його чистий прибуток становив 7 млрд. грн. При цьому 58% прибутку компанії становив експорт. Це дозволило в 2017 році компанії виплатити власникам близько 80 млн. дол. дивідендів (за поточним курсом – більше 2 мільярдів гривень).
Виникає питання – чому українські платники податків повинні дотувати високорентабельний монопольний бізнес? Бізнес, який має чистий прибуток лише за 9 місяців минулого року – 7 мільярдів гривень!
Свого часу Сергій Лещенко оприлюднив інформацію про флотилію власника «Миронівського хлібопродукту» Юрія Косенка - супер-яхту «Ace» (Туз) ціною 180 мільйонів доларів та допоміжне судно «Гарсон» за 20 млн. доларів.
Інтернетом шириться інформація про грандіозний палац Юрія Косенка, цинічно збудований на місці Хотівського городища скіфських часів.
Нещодавно соцмережами ширилася інформація в стилі гіркого гумору «Ура! Куршавель наш!» про те, як в одному з найдорожчих курортів світу «простий працівник птахофабрики Юрій Косюк» в компанії друзів співає Гімн України під 50 пляшок Dom Perignon (по 1200 євро за пляшку). «Дякуємо парламенту і уряду за мільярдні субсидії та дотації вітчизняному птахівництву!», - гірко жартують автори посту.
В мене виникає запитання – до яких меж цинізму має дійти влада, щоб за кошти платників податків (які належать хворим, що не мають коштів на лікування, людям з інвалідністю, які ледве зводять кінці з кінцями…) «дотувати» супер-яхти, палаци, та шампанське за 1200 євро за пляшку?
Я не проти заможних і успішних людей. Нашою метою повинно бути – зробити всіх українців заможними. Але успіх і статки повинні базуватися на власних якостях, а з прибутків успішного бізнесу повинні сплачуватися податки, які держава повинна спрямовувати на солідарне фінансування державних та соціальних програм. А не навпаки, коли платники податків забезпечують «успіх» наближених до влади бізнесменів.
Рішення про дотування «Миронівського хлібопродукту» не було прийняте завдяки свідомим членам бюджетного та аграрного Комітетів Верховної Ради. Але історія не завершена. Я особисто буду жорстко відстоювати питання розвитку малих фермерських господарств, а не концентрування коштів платників податків в руках олігархату.
народний депутат України Олександр Шевченко