Дороги-сироти

 

Набережні в Івано-Франківську міська влада хоче передати на баланс області. Область проти.

 

В програмі реформування житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська «Реформи. Порядок. Розвиток», яка прийнята на сесії Івано-Франківської міської ради, передбачено здійнити передачу об’їздних доріг міста – Набережна ім..Стефаника та Набережна ім.Івасюка – на баланс Облавтодору – служби автомобільних доріг Івано-Франківської області і забезпечити їх реконструкцію за рахунок коштів державного бюджету. Але міські обранці натрапили на проблему – область не хоче приймати на баланс обидві проблемні Набережні.

 

«Область не хоче приймати ні Набережну ім.Стефаника, ні Набережну ім.Івасюка. Неодноразово зверталися і виконком міської ради, і міський голова, і його заступник в Облавтодор. І наразі всі звернення є безрезультативними» - розповідає депутат Івано-Франківської міської ради, голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв.

 

Набережна ім.Стефаника та Небережна ім.Івасюка є вулиці транзитними. Тобто, окрім іванофранківців, ними користуюється і тяжкий вантажний транспорт. Попри серйозне значення цих доріг, їхнє асфальтне покриття не витримує жодної критики вже кілька років. Водіям приходиться долати небезпечні ями і сподіватися, що колись руки ремонтних служб дійдуть і до цих доріг.

 

Начальник служби автомобільних доріг Івано-Франківської області Сергій Сендерський визнає, що місто вже 11 років хоче позбутися цих доріг і не розуміє, чому його структура повинна брати на баланс дороги, з якими не взмозі справитися міська влада. «А чого це Облавтодор має брати на себе ці дороги? Це є міські дороги… З таким успіхом, давайте я їм передам… Я скажу: нехай візьмуть мої дороги на баланс. Хай всі села візьмуть... Хай з таким самим успіхом беруть сільські дороги» - обурився Сергій Михайлович. На його думку, найпростіше скинути з себе проблему і передати її вирішення комусь іншому.

 

Проте голова бюджетної комісії Івано-Франківської міської ради Роман Онуфріїв аргументовує такий крок міської влади.

Згідно бюджетного кодексу, який був прийнятий і вступив в дію з січня 2011 року, передбачено скасування транспортного збору. Натомість кошти, які повинні спрямовуватися на експлуатацію доріг, можновладці заклали в акцизному зборі на нафтопродукти.

З цього випливає, що сьогодні мешканець Івано-Франківська, який володіє транспортом, платить кошти на ремонт доріг не в міську казну, а на Київ. З Києва ці кошти мали би повертатися у вигляді державних цільових субвенцій на ремонт доріг в місті Івано-Франківську.

 

Роман Онуфріїв наводить результати простих розрахунків. Всередньому, мешканець, який купує пальне після введення додаткового акцизного збору на нафтопродукти, сплачує понад 50 копійок до Києва за кожен літер пального. В Івано-Франківську близько 50 тисяч автомобілістів – власників і легкових, і пасажирських авто, автобусів, вантажівок і т.д. Середній пробіг автомобіля складає 20 тисяч кілометрів в рік.

За розрахунками виходить, що іванофранківці сплатять до держбюджету за 2011 рік майже 40 мільйонів гривень акцизного збору на нафтопродукти. Ці гроші повинні дістатися місту у вигляді цільових субвенцій. «Нам прийшло тільки 3 мільйони і кілька сотень тисяч гривень. Ось вам, будь ласка, як ділиться бюджет в контексті ремонту доріг» - говорить депутат.

 

За словами Онуфріїва, цих 3 мільйона, які прийшли з Києва, освоює служба автомобільних доріг області. Ці кошти були скеровані, відповідно до поданих міською владою титульних списків, на ремонт вулиці Набережна ім.Івасюка, де сяк-так ремонт відбувся. А для Набережної ім.Стефаника грошей не залишилося.

 

«Нажаль, що стосується ремонтних робіт з боку Автодору, вони не є в нас під контролем, ми не можемо здійснювати навіть котроль за якістю робіт. Тому, яка якість робіт, які розцінки на ремонт доріг ми не знаємо» - говорить Онуфріїв.

 

Депутат міськради вважає, що та сума грошей, як сплачена у вигляді акцизу на нафтопродукти, рівноцінно повинна повертатися в міську казну (згідно наведених вище розрахунків, місто недоотримало 36 мільйонів) і місцеві органи влади повинні мати вплив на виконання робіт. «Найкраще би було, якщо акцизний збір давався як пряма субвенція на міський бюджет і міський бюджет розпоряджався би коштами. Тому, що дороги комунальні, вони на балансі міста. Міський бюджет має бути замовником виконання робіт і контролювати ціни, якість і терміни роботи. А сьогодні є повна, абсолютна відстороненість місцевої влади, не тільки від розподілу коштів, а й від контролю» - пояснює Роман Онуфріїв. Але бажання депутатів про пряму субвенцію залишається на рівнів «хотіння», адже відповідних інструментів для організації такого процесу немає.

 

Тому Івано-Франківська міська рада, з огляду на те, що головним розпорядником коштів, які повертаються з акцизу на нафтопродукти є Облавтодор, а вулиці Набережна ім..Стефаника та Набережна ім.Івасюка є дорогами обласного значення і ними курсує транзитний транспорт, який, по-великому рахунку, відношення до міста не має, наполягає на передачі Набережних на баланс Облавтодору.

 

Нагадаємо, що 15 вересня 2011 року на сесії міської ради депутати прийняли звернення до Прем’єр-міністра України, Миколи Азарова, з проханням передачі проїжджої частини ділянок вулиць в межах міста в державну власність. Тоді секретар міської ради Руслан Марцінків так прокоментував звернення: «Дані дороги перебувають у незадовільному, а в деяких місцях і аварійному стані, потребують капітального ремонту та реконструкції. А, оскільки Закон України «Про автомобільні дороги України» передбачає першочерговість виділення коштів на реконструкцію та ремонт доріг, що суміщаються з автомобільними дорогами загальнодержавного значення, ми звертаємось до уряду в разі не вирішення передачі, виділити з державного бюджету кошти для утримання, реконструкції, капітального ремонту доріг по даних ділянках та ремонту діючого моста».

 

«Якщо і питання фінансування не буде вирішено, ми змушені прийняти рішення про заборону проїзду по вказаних вулицях важковантажних транзитних засобів», - йдеться у зверненні.


Проте чи дійсно владна захоче мати справу з проблемними франківськими вулицями залишається під питанням. «Я можу дослухатися тільки до рішення Кабінету міністрів. А те, що вони хочуть (вони - міська рада - ред.) – це їхні справи» - говорить керівник служби автомобільних доріг Івано-Франківської області Сергій Сендерський.


Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5197 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1834 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4042 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3168 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20290 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

816

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2389
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

185
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

692
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

473
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18376
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

973
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1212 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6097 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23387 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

290
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

986 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1165 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

494