Дороги-сироти

 

Набережні в Івано-Франківську міська влада хоче передати на баланс області. Область проти.

 

В програмі реформування житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська «Реформи. Порядок. Розвиток», яка прийнята на сесії Івано-Франківської міської ради, передбачено здійнити передачу об’їздних доріг міста – Набережна ім..Стефаника та Набережна ім.Івасюка – на баланс Облавтодору – служби автомобільних доріг Івано-Франківської області і забезпечити їх реконструкцію за рахунок коштів державного бюджету. Але міські обранці натрапили на проблему – область не хоче приймати на баланс обидві проблемні Набережні.

 

«Область не хоче приймати ні Набережну ім.Стефаника, ні Набережну ім.Івасюка. Неодноразово зверталися і виконком міської ради, і міський голова, і його заступник в Облавтодор. І наразі всі звернення є безрезультативними» - розповідає депутат Івано-Франківської міської ради, голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв.

 

Набережна ім.Стефаника та Небережна ім.Івасюка є вулиці транзитними. Тобто, окрім іванофранківців, ними користуюється і тяжкий вантажний транспорт. Попри серйозне значення цих доріг, їхнє асфальтне покриття не витримує жодної критики вже кілька років. Водіям приходиться долати небезпечні ями і сподіватися, що колись руки ремонтних служб дійдуть і до цих доріг.

 

Начальник служби автомобільних доріг Івано-Франківської області Сергій Сендерський визнає, що місто вже 11 років хоче позбутися цих доріг і не розуміє, чому його структура повинна брати на баланс дороги, з якими не взмозі справитися міська влада. «А чого це Облавтодор має брати на себе ці дороги? Це є міські дороги… З таким успіхом, давайте я їм передам… Я скажу: нехай візьмуть мої дороги на баланс. Хай всі села візьмуть... Хай з таким самим успіхом беруть сільські дороги» - обурився Сергій Михайлович. На його думку, найпростіше скинути з себе проблему і передати її вирішення комусь іншому.

 

Проте голова бюджетної комісії Івано-Франківської міської ради Роман Онуфріїв аргументовує такий крок міської влади.

Згідно бюджетного кодексу, який був прийнятий і вступив в дію з січня 2011 року, передбачено скасування транспортного збору. Натомість кошти, які повинні спрямовуватися на експлуатацію доріг, можновладці заклали в акцизному зборі на нафтопродукти.

З цього випливає, що сьогодні мешканець Івано-Франківська, який володіє транспортом, платить кошти на ремонт доріг не в міську казну, а на Київ. З Києва ці кошти мали би повертатися у вигляді державних цільових субвенцій на ремонт доріг в місті Івано-Франківську.

 

Роман Онуфріїв наводить результати простих розрахунків. Всередньому, мешканець, який купує пальне після введення додаткового акцизного збору на нафтопродукти, сплачує понад 50 копійок до Києва за кожен літер пального. В Івано-Франківську близько 50 тисяч автомобілістів – власників і легкових, і пасажирських авто, автобусів, вантажівок і т.д. Середній пробіг автомобіля складає 20 тисяч кілометрів в рік.

За розрахунками виходить, що іванофранківці сплатять до держбюджету за 2011 рік майже 40 мільйонів гривень акцизного збору на нафтопродукти. Ці гроші повинні дістатися місту у вигляді цільових субвенцій. «Нам прийшло тільки 3 мільйони і кілька сотень тисяч гривень. Ось вам, будь ласка, як ділиться бюджет в контексті ремонту доріг» - говорить депутат.

 

За словами Онуфріїва, цих 3 мільйона, які прийшли з Києва, освоює служба автомобільних доріг області. Ці кошти були скеровані, відповідно до поданих міською владою титульних списків, на ремонт вулиці Набережна ім.Івасюка, де сяк-так ремонт відбувся. А для Набережної ім.Стефаника грошей не залишилося.

 

«Нажаль, що стосується ремонтних робіт з боку Автодору, вони не є в нас під контролем, ми не можемо здійснювати навіть котроль за якістю робіт. Тому, яка якість робіт, які розцінки на ремонт доріг ми не знаємо» - говорить Онуфріїв.

 

Депутат міськради вважає, що та сума грошей, як сплачена у вигляді акцизу на нафтопродукти, рівноцінно повинна повертатися в міську казну (згідно наведених вище розрахунків, місто недоотримало 36 мільйонів) і місцеві органи влади повинні мати вплив на виконання робіт. «Найкраще би було, якщо акцизний збір давався як пряма субвенція на міський бюджет і міський бюджет розпоряджався би коштами. Тому, що дороги комунальні, вони на балансі міста. Міський бюджет має бути замовником виконання робіт і контролювати ціни, якість і терміни роботи. А сьогодні є повна, абсолютна відстороненість місцевої влади, не тільки від розподілу коштів, а й від контролю» - пояснює Роман Онуфріїв. Але бажання депутатів про пряму субвенцію залишається на рівнів «хотіння», адже відповідних інструментів для організації такого процесу немає.

 

Тому Івано-Франківська міська рада, з огляду на те, що головним розпорядником коштів, які повертаються з акцизу на нафтопродукти є Облавтодор, а вулиці Набережна ім..Стефаника та Набережна ім.Івасюка є дорогами обласного значення і ними курсує транзитний транспорт, який, по-великому рахунку, відношення до міста не має, наполягає на передачі Набережних на баланс Облавтодору.

 

Нагадаємо, що 15 вересня 2011 року на сесії міської ради депутати прийняли звернення до Прем’єр-міністра України, Миколи Азарова, з проханням передачі проїжджої частини ділянок вулиць в межах міста в державну власність. Тоді секретар міської ради Руслан Марцінків так прокоментував звернення: «Дані дороги перебувають у незадовільному, а в деяких місцях і аварійному стані, потребують капітального ремонту та реконструкції. А, оскільки Закон України «Про автомобільні дороги України» передбачає першочерговість виділення коштів на реконструкцію та ремонт доріг, що суміщаються з автомобільними дорогами загальнодержавного значення, ми звертаємось до уряду в разі не вирішення передачі, виділити з державного бюджету кошти для утримання, реконструкції, капітального ремонту доріг по даних ділянках та ремонту діючого моста».

 

«Якщо і питання фінансування не буде вирішено, ми змушені прийняти рішення про заборону проїзду по вказаних вулицях важковантажних транзитних засобів», - йдеться у зверненні.


Проте чи дійсно владна захоче мати справу з проблемними франківськими вулицями залишається під питанням. «Я можу дослухатися тільки до рішення Кабінету міністрів. А те, що вони хочуть (вони - міська рада - ред.) – це їхні справи» - говорить керівник служби автомобільних доріг Івано-Франківської області Сергій Сендерський.


Коментарі (0)

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1662 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1100
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4855
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13887 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3262 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3094

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

748

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2212

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2237

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2793
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1197
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1011
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

800
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

326
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

389
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

730
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

686
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21666
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

678 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

502
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

956
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

843