Допомога військовим могла припинитися: як в Івано-Франківську функціонує Перший добровольчий хірургічний шпиталь

З 2024 року міська рада Івано-Франківська ухвалила рішення про фінансову підтримку Першого добровольчого хірургічного шпиталю «Брасс», який займається реабілітацією військовослужбовців.

Про це під час брифінгу розповів директор Першого добровольчого хірургічного шпиталю «Брасс» Станіслав Онищук, пише Фіртка.

З його слів, мета шпиталю є більш комплексною, аніж просто хірургічні операції та реабілітація. Головним завданням є повернути захисника чи захисницю після поранення або травми у сім’ю, суспільство, дати повноцінну якість життя після лікування.

"Від початку створення шпиталю ми не обмежувалися власними силами, зверталися до інших організацій, які теж допомагають ветеранам, родинам учасників бойових дій та працюють у цьому напрямку. Передусім Перший добровольчий хірургічний шпиталь орієнтований на захисників, що вже не в полі зору системи медицини, але ще не в полі зору соціальних служб.

Такі захисники вже не в системі госпітально-військової допомоги, але їх фізичний та психологічний стан не дозволяє назвати їх здоровими. Вони потребують реабілітації, ментальної підтримки й навіть перебування на стаціонарі. В них військові травми, на які цивільні лікарні не фокусуються.

Національна служба здоров‘я не повністю покриває лікування військовослужбовців. Можливі два курси стаціонарної реабілітації тривалістю 21 день та два курси по два тижні амбулаторної реабілітації", - зазначає Станіслав Онищук.

Як розповідає директор шпиталю, часто бійці після складних травм потребують більше часу та реабілітації ніж та, що покривається Національною службою здоров‘я:

"Лікарні виписують їх, бо є черга наступних пацієнтів, і вони опиняються вдома. Часто родичі телефонують до лікарень та до нас з проханням допомогти, тому що вдома не можуть забезпечити потрібних умов. Більшість з бійців, які у нас лікувалися, були саме з такої категорії. Для них єдиний шанс — лікуватися в недержавних реабілітаційних центрах. Їм та їх сім‘ям така допомога більш, ніж потрібна.

Наш шпиталь і для сімей військовослужбовців, які мають можливість до нас приїхати. Психологи можуть паралельно працювати і з пораненим бійцем, і з членами його сім’ї для того, щоб після повернення в сім’ю вони могли спільно будувати плани на оптимістичне майбутнє."

За словами Станіслава Онищука, Перший добровольчий хірургічний шпиталь працює над мотивацією пораненого бійця повернутися на фронт або перейти в цивільне повноцінне життя:

"Десь 75% нашої роботи — це не лікування чи операції, а повернення мотивації. Це робота з іншими бійцями, що пройшли ті чи інші етапи повернення до нормального життя і можуть поділитися досвідом. Це робота над тим, аби з нашим колективом чи пацієнтами інших лікарень вони могли поїхати на риболовлю, відвідати музей чи кінотеатр, робити глиняні глечики, будувати мости між фронтом і цивільним життям."

Одним із напрямів роботи шпиталю є й надання допомоги звільненим з полону військовослужбовцям:

"В один час ми працювали тільки з полком окремого призначення «Азов», велику частину полонених ми приймали в себе після обмінів. Наша програма реабілітації включає відновлення після таких особливих травм як перебування в полоні. Це не фізичні травми, однак досить важкі", - говорить Станіслав Онищук.

Від початку повномасштабної війни в Першому добровольчому хірургічному шпиталі курс лікування та реабілітації (фізичної, психологічної та соціальної) пройшли понад 400 військових та членів родин УБД Проведено понад 100 різноманітних заходів соціальної реабілітації, в тому числі із залученням пацієнтів інших лікувальних установ.

У 2024 році шпиталь має можливість щомісяця приймати до 20 бійців (переважно з Івано-Франківської територіальної громади) на курс реабілітації в стаціонарі медичного закладу. Додатково проводиться робота в амбулаторних умовах (без перебування в стаціонарі).

Як зазначив Станіслав Онищук, майже всі міжнародні програми, які надавали фінансування, завершувалися до початку 2024 року, тому шпиталь опинився під ризиком закриття і не мав би змоги продовжити роботу:

"Ми проводили комунікації з різними міжнародними організаціями для того, щоб продовжувати нашу роботу, тому що кожен день ми маємо військових. Для багатьох з них ми — єдина можливість повернутись або наблизитись до повноцінного життя. Вся комунікація з міжнародними організаціями станом на новий рік не давала жодних результатів. Не маючи фінансування на наступний рік я думав, що нам доведеться закритися.

Перед початком 2024 року ми звернулись до міського голови з тим, що перебуваємо під загрозою закриття, а допомога військовим може припинитися. Просили про фінансову підтримку від міста, яка покриє частину витрат.

Ми маємо частину своїх ресурсів, а також договори з міжнародними благодійниками, але цього не вистачає, для того, щоб забезпечити поточне функціонування. Дякуємо, що ця пропозиція здобула схвалення і ми продовжуватимемо робити те, що любимо і вміємо".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Пріоритет — підтримка захисників: в Івано-Франківській громаді діють програми допомоги для військових

На психологічну реабілітацію: бійцям з Івано-Франківської громади виплачуватимуть кошти


05.02.2024 1192
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

357
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13926 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1597
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

885
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6173
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1737

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

653

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1482

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1289

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1178
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

535
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

673
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1595
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

615
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

900
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5938
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13721
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

270
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

565
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

497
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

807 2