З 2024 року міська рада Івано-Франківська ухвалила рішення про фінансову підтримку Першого добровольчого хірургічного шпиталю «Брасс», який займається реабілітацією військовослужбовців.
Про це під час брифінгу розповів директор Першого добровольчого хірургічного шпиталю «Брасс» Станіслав Онищук, пише Фіртка.
З його слів, мета шпиталю є більш комплексною, аніж просто хірургічні операції та реабілітація. Головним завданням є повернути захисника чи захисницю після поранення або травми у сім’ю, суспільство, дати повноцінну якість життя після лікування.
"Від початку створення шпиталю ми не обмежувалися власними силами, зверталися до інших організацій, які теж допомагають ветеранам, родинам учасників бойових дій та працюють у цьому напрямку. Передусім Перший добровольчий хірургічний шпиталь орієнтований на захисників, що вже не в полі зору системи медицини, але ще не в полі зору соціальних служб.
Такі захисники вже не в системі госпітально-військової допомоги, але їх фізичний та психологічний стан не дозволяє назвати їх здоровими. Вони потребують реабілітації, ментальної підтримки й навіть перебування на стаціонарі. В них військові травми, на які цивільні лікарні не фокусуються.
Національна служба здоров‘я не повністю покриває лікування військовослужбовців. Можливі два курси стаціонарної реабілітації тривалістю 21 день та два курси по два тижні амбулаторної реабілітації", - зазначає Станіслав Онищук.
Як розповідає директор шпиталю, часто бійці після складних травм потребують більше часу та реабілітації ніж та, що покривається Національною службою здоров‘я:
"Лікарні виписують їх, бо є черга наступних пацієнтів, і вони опиняються вдома. Часто родичі телефонують до лікарень та до нас з проханням допомогти, тому що вдома не можуть забезпечити потрібних умов. Більшість з бійців, які у нас лікувалися, були саме з такої категорії. Для них єдиний шанс — лікуватися в недержавних реабілітаційних центрах. Їм та їх сім‘ям така допомога більш, ніж потрібна.
Наш шпиталь і для сімей військовослужбовців, які мають можливість до нас приїхати. Психологи можуть паралельно працювати і з пораненим бійцем, і з членами його сім’ї для того, щоб після повернення в сім’ю вони могли спільно будувати плани на оптимістичне майбутнє."
За словами Станіслава Онищука, Перший добровольчий хірургічний шпиталь працює над мотивацією пораненого бійця повернутися на фронт або перейти в цивільне повноцінне життя:
"Десь 75% нашої роботи — це не лікування чи операції, а повернення мотивації. Це робота з іншими бійцями, що пройшли ті чи інші етапи повернення до нормального життя і можуть поділитися досвідом. Це робота над тим, аби з нашим колективом чи пацієнтами інших лікарень вони могли поїхати на риболовлю, відвідати музей чи кінотеатр, робити глиняні глечики, будувати мости між фронтом і цивільним життям."
Одним із напрямів роботи шпиталю є й надання допомоги звільненим з полону військовослужбовцям:
"В один час ми працювали тільки з полком окремого призначення «Азов», велику частину полонених ми приймали в себе після обмінів. Наша програма реабілітації включає відновлення після таких особливих травм як перебування в полоні. Це не фізичні травми, однак досить важкі", - говорить Станіслав Онищук.
Від початку повномасштабної війни в Першому добровольчому хірургічному шпиталі курс лікування та реабілітації (фізичної, психологічної та соціальної) пройшли понад 400 військових та членів родин УБД Проведено понад 100 різноманітних заходів соціальної реабілітації, в тому числі із залученням пацієнтів інших лікувальних установ.
У 2024 році шпиталь має можливість щомісяця приймати до 20 бійців (переважно з Івано-Франківської територіальної громади) на курс реабілітації в стаціонарі медичного закладу. Додатково проводиться робота в амбулаторних умовах (без перебування в стаціонарі).
Як зазначив Станіслав Онищук, майже всі міжнародні програми, які надавали фінансування, завершувалися до початку 2024 року, тому шпиталь опинився під ризиком закриття і не мав би змоги продовжити роботу:
"Ми проводили комунікації з різними міжнародними організаціями для того, щоб продовжувати нашу роботу, тому що кожен день ми маємо військових. Для багатьох з них ми — єдина можливість повернутись або наблизитись до повноцінного життя. Вся комунікація з міжнародними організаціями станом на новий рік не давала жодних результатів. Не маючи фінансування на наступний рік я думав, що нам доведеться закритися.
Перед початком 2024 року ми звернулись до міського голови з тим, що перебуваємо під загрозою закриття, а допомога військовим може припинитися. Просили про фінансову підтримку від міста, яка покриє частину витрат.
Ми маємо частину своїх ресурсів, а також договори з міжнародними благодійниками, але цього не вистачає, для того, щоб забезпечити поточне функціонування. Дякуємо, що ця пропозиція здобула схвалення і ми продовжуватимемо робити те, що любимо і вміємо".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: