Для чого в Івано-Франківську збудовано сотні капличок? (фото)

Каплиця - культова споруда, призначена для релігійних потреб і молитов.
У греко-католиків каплиця нерідко є повноцінним храмом (з вівтарем)
і можливістю релігійних відправ у ньому.

(матеріал з Вікіпедії)



Скільки каплиць в Івано-Франківську? Відповідь на це запитання здається досі не давав ніхто. Зрештою, рахувати сотні каплиць в Івано-Франківську навряд чи хтось наважиться, адже чи не кожного місяця в місті посвячують кілька нових капличок.

Західна норма християнства щодо спорудження малих релігійних архітектурних форм була присутня в Галичині здавна. Проте в радянський час всі каплички, хрести, пам’ятники релігійного характеру були повністю знесені у всіх населених пунктах, за винятком хіба цвинтарів. З відродженням греко-католицької церкви на початку 90-тих в Галичині першим ділом взялися відновлювати зруйновані святині, про які завше пам’ятали.

В 1998 році громадське об’єднання «Наше місто» ініціювало в Івано-Франківську спорудження дванадцяти капличок на відзначення 2000-ліття Різдва Христового. Ця ідея крім релігійного характеру носила також і прагматичний підхід: планувалося спочатку пробити 12 артезіанських свердловин в різних мікрорайонах містах для отримання води. А відтак облагородити місця забору питної артезіанської води малими релігійними формами у вигляді капличок, щоб це послужило для доброго й безкоштовного догляду за місцями забору води. В Івано-Франківську на центральному міському озері здавна існувала каплиця на місце джерела доброї питної води. Планувалося, що 12 нових капличок з водою, яка мала подаватися під природнім тиском, буде альтернативним джерелом водопостачання мешканців міста під час аварій чи відключення води. Міська влада прийняла до розгляду проект депутатської фракції «Наше місто», відтак було розроблено кошторис, більшу частину затрат в якому складали, власне, самі бурові роботи. І хоч потрібні суми в проекті виявилися не надто великими, проте влада відмовилася від буріння, і залишила тільки другу частину проекту – побудову бутафорних капличок. До 2012 року їх встановили рівно 12. Але без води. Просто як місця культового характеру.

З того часу будівництво каплиць стало нормою в місті. Тепер кожен готель, інститут, чи будь-який серйозний заклад вважають за честь поряд із своєю спорудою поставити капличку. Подібно як в Таїланді чи інших розвинутих буддійських країнах скрізь встановлюють статуї Будди з вівтарем, то в Івано-Франківську 90% всіх капличок присвячені Діві Марії, цариці небесній. Решту (10) відсотків складають каплиці християнських святих або зрідка Ісуса Христа.

Часто в Івано-Франківську на одній вулиці поруч можуть бути одразу 3-4 каплички. Причина такої густини полягає не тільки в бажанні порядного ґазди поставити свою капличку. З огляду на те, що на Прикарпатті релігійна ворожнеча все ще має місце, каплички часом виникають сугубо через конфесійне протистояння. Відомий випадок в передмісті Івано-Франківська, де дві каплички постали поруч, оскільки один з сусідів православний, а другий - греко-католик. Щоправда, випадків такого релігійного дикунства в Галичині з кожним днем стає все менше. Більше того, до недавнього часу, каплички та малі архітектурні форми у вигляді хреста служили мешканцям міста в боротьбі із забудовниками.

Так в місті Івано-Франківську з два десятки каплиць споруджено на місцях таких конфліктів. Щоб не віддати територію свого двору під забудову, догадливі мешканці збиралися на стихійні збори, кликали священика і посвячували нашвидку встановлений хрест. Потім за кілька місяців на цьому місці виникала капличка. Як правило забудовники ( як чорти від ладану) втікали від таких місць, бо вважалося, що зносити капличку страшний гріх. Проте подолати ці забобони нерадивим забудовникам домопогли високопоставлені церковні клерки з УГКЦ.

В 2008 році в мікрорайоні Княгинин місцева громада встановила Хрест та камінь під побудову каплички, на місці, де забудовник затіяв будову величезної споруди. Як годиться покликали священика, освятили хрест та камінь. Але забудовник виявися хитрішим. Він звернувся до церковної управи УГКЦ, резиденція якої знаходиться тут же в Княгинині і з огляду на те, що місцевий священик «забув» запитати дозволу правлячого єпарха, який перебуває на території його юрисдикції, освячення було в церковному суді відмінено, і уневажнено. Відтак хрест знесли, а територію забудували.

Хоча не всі забудовники діють так нагло. Частина з них йде на уступки громаді і навіть береться за спорудження каплиць своїм коштом, щоправда трохи подалі від місця забудови. Таким чином всі задоволені: мешканці отримують безплатно капличку, а забудовник забирає шмат землі під забудову.

Галичани, як правило, з великою повагою ставляться до капличок та релігійних пам’ятників, тому тут знаходяться ікони, підсвічники, килими, вишивки, і ніхто нічого звідси не краде. Хоча часом бувають випадки хуліганських проявів, переважно скінхедів чи сатаністів, які глумляться над скульптурами. Злочини такого характеру не раз служать інформаційними приводами для місцевих ЗМІ. Журналісти ніколи не обходять увагою такі випадки, а міліція пробує (часто безуспішно) затримати хуліганів. У листопаді минулого року в Івано-Франківську розгорнулася ціла детективна історія з кількома капличками на Майзлях (спальний район Івано-Франківська). Там невідомий зловмисник регулярно завдавав шкоди каплицям на території монастиря Царя Христа отців Василіан, та на території ЗОШ №15, що знаходиться поруч. Зокрема було пошкоджено фігури Діви Марії (відбиті половина обличчя та кисті рук) та Матерії Божої з дитятком Ісусом (знесені повністю обличчя дитятка Ісуса та верхня частина голови Матері Божої). Сайт «ОстроВ» публікував фоторепортаж про цю подію.

Міліція зайнялася викриттям злочину, а віруючі обладнали каплиці не тільки замками, але й камерами спостереження. Проте зловмисник і далі продовжував навідуватися до каплиць, аж поки нарешті його було затримало після аналізу кадрів з камери відео спостереження. Ним виявився психічно хворий мешканець міста, який відпрацьовував на скульптурах… боксерські удари. Психічно хворого госпіталізували, а мешканці міста відновили понівечені скульптури і взялися за спорудження нових.

Отже, Івано-Франківськ сьогодні мабуть претентує не тільки зайняти перше місце в Україні за кількістю капличок на будь-яку визначену одиниця ( на кількість населення, на квадратуру площі, на перелік установ), але навіть потрапити в книгу рекордів Гіннеса, залишивши позаду сам Ватикан. За кілька років вже можна сміло буде написати статтю під голосним заголовком «Івано-Франківськ – місто тисячі каплиць».

Андрій Мева, «ОстроВ»



Капличка на вулиці Сорохтея в Івано-Франківську не "встояла" проти багатоповерхівки



На Майзлях поруч можна налічити як мінімум чотири каплички, три церкви і кілька малих архітектурних форм релігійного характеру



Розбита скульптура Діви Марії



На одному відрізку в 400 метрів по вулиці Сахарова в Івано-Франківську до каплиці МВС додадуться ще дві нові: приватна (в паркані), та каплиця Інституту Культури та Мистецтв



Це не церква, а центральний хол Українського Університету права ім. Короля Данила в Івано-Франківську


03.02.2011 15316 6
Коментарі (6)

TRYZUB 2011.02.05, 14:36
Люди які не мають Бога в душі будують собі усіляких ідолів, каплички, божниці, вівтарики. Це від вбогості внутрішнього духовного життя. Той, в кого Бог живе в душі, той ідолопоклонства не птребує. А ще: каплички жахливої архітектури. Таким потворам стояти десь у Пацикуві, а не в обласному центрі.
motus vita est 2011.02.05, 16:59
Це програма оздоровлення галичан. Якщо хреститися на кожну капличку, покращується кровообіг, підвищується тонус, тренуються мʼязи. Також тренуються зір і спостережливість. Каплофітнес одним словом.
Немикитин 2011.02.07, 12:55
Бачу у вас тут притончик для баптяг і інших надрозумних істот, "капличка для людини яка не має Бога в в душі"!!! Але ви загнались.Фіртка не підптримуйте людей котрі здатні обсирати все ,лиш би обсирати (бо так вони втішаються від величі своєї думки). Фу, Фіртка, ви з смішних сайтиків інфу берете... фу. А так модно зачинали. А наймудрішим з Острова повім:" Коли вже люди за власні кошти споруджують каплиці, то на то є їхня власна воля,так люди собі постановляють.І повірте не ваша це справа, а їхня особиста та їхньої віри. А гавкати на все,що тобі не до вподоби (навіть,якщо за власною версією ти самий вумний), то вже якось песикоподібно".
Немудрий 2011.02.07, 20:03
До Немикитина. Хто хоче здатись респектабельним, не повинний називати інаковіруючих "баптягами". а так бачу в вас знависнілого політико-греко-католика з тих, що моляться на ікони, де поряд з Богоматірью маьовано Бандеру і Коновальця
городянка 2011.02.09, 09:13
А ідея з артезіанською водою класна, пропоную теперішній владі завершити той проект, мешканці мікрорайонів будуть тільки вдячні, якщо буде появиться альтернатива воді з крана. Та й на випадок аварійних відключень - вирішення проблеми.
mykyta 2011.08.24, 20:49
це не сайт такий, а Андрійко Мева такий прихильник обісрати цей край Галицький
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

788 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

776
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

427

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

370

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

838
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1047
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

654
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1512
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700