Дисциркуляторна енцефалопатія – вирок? Ні!

 

/data/blog/120324/8239664eec5061bb12b0fde72a24914b.jpg

 

Дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕ) – це недостатність кровообігу в судинах головного мозку, яка призводить до поступового порушення його функцій, а також до його структурних змін.

 

Це захворювання, що прогресує повільно та характеризується поступовим багатовогнищевим порушенням мозкових функцій..

    

ДЕ – не самостійне захворювання, оскільки розвивається внаслідок багатьох чинників, а саме:

  • атеросклеротичне ураження судин головного мозку;
  • гіпертонічна хвороба;
  • цукровий діабет та інші системні і обмінні захворювання (ревматизм, системний червоний вовчак, склеродермія);
  • наслідки перенесених черепно-мозкових травм та нейроінфекцій;
  • венозний застій у мозкових судинах;
  • нейроциркуляторна дистонія;
  • васкуліти, захворювання крові та ін.

 

Однак, найчастіше ДЕ розвивається внаслідок атеросклерозу і артеріальної гіпертензії, а, переважно, в результаті їх поєднання. Третє місце серед причин розвитку ДЕ посідає цукровий діабет. Ці захворювання призводять до порушення циркуляції крові в судинах головного мозку, що, в свою чергу, сприяє розвитку кисневого голодування, порушення живлення мозкової речовини. Виникають атрофічні зміни речовини головного мозку (так званий лейкоареоз), вогнища мікроінфарктів. Ці зміни можна побачити за допомогою додаткових методів обстеження, таких як комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія. Це проявляється у вигляді характерної неврологічної симптоматики.

 

На ранніх етапах розвитку ДЕ її ознаки є неспецифічними. До перших ознак можна віднести швидку втомлюваність, погіршення настрою, дратівливість, підвищену збудливість. З часом до цих симптомів приєднуються і ознаки нервово-психічних розладів, погіршення пам’яті, нестійкість емоцій, уваги і мотивації. Часто хворих турбує головний біль, головокружіння та шум у вухах, безсоння. Також хворі помічають погіршення загального стану та наростання симптомів у другій половині дня, а також при фізичному та психоемоційному перенавантаженні.

 

ДЕ має стадійний характер. Виділяють 3 стадії перебігу.

  • Для першої стадії характерні початкові прояви. При вчасному зверненні до лікаря і лікуванні основного захворювання ці зміни є цілком оборотними. Хворі виявляють вищезгадані скарги. Найчастіше вони виникають при несвоєчасному виявленні та несистематичному лікуванні таких захворювань як атеросклероз, гіпертонічна хвороба та цукровий діабет.
  • Друга стадія за своїми симптомами подібна на першу, однак, вирізняється прогресуванням симптоматики, наявністю порушень координації рухів, появою змін у рефлекторній діяльності, а також характерними змінами на очному дні, що виявляються в ході неврологічного та офтальмологічного обстеження.
  • Третя стадія вирізняється прогресуванням неврологічних синдромів, нерідко приєднанням епілептиформних нападів і значним зниженням пам’яті та інтелекту. Такі хворі некритичні до свого стану, розвивається деменція.

 

Діагностувати ДЕ в сучасних умовах не є складно. Обов’язковим є терапевтичний, неврологічний огляд, офтальмологічне обстеження, контроль ліпідного спектру крові, коагулограми, реоенцефалографія, транскраніальна доплерографія судин голови і шиї, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія голови.

 

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії має мультидисциплінарний підхід. І, при своєчасному зверненні, повертає попередню якість життя. Необхідно перебувати під спостереженням лікаря-терапевта, невролога, ендокринолога. Обов’язковим є лікування основного захворювання. А саме – контроль і корекція артеріального тиску, систематичний прийом гіпотензивних засобів.

 

Контроль і корекція ліпідного спектру крові, прийом статинів. Контроль і корекція рівня глюкози в крові, своєчасна профілактика ускладнень цукрового діабету. Курсовий прийом ноотропів і антигіпоксантів, інших нейротропних препаратів згідно з рекомендаціями невролога. І слід пам’ятати, що найкраще лікування – це профілактика. Починати профілактику потрібно з відмови від шкідливих звичок – відмови від алкоголю або зменшення його вживання, відмови від тютюнопаління, розширення фізичної активності, перегляду своїх харчових звичок і уподобань.

 

Анохіна Світлана Любомирівна

Лікар невролог, психіатр. Асистент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ

Клініка "Медекс Плюс" вул. Військових Ветеранів,10

Тел: (0342)711560; моб: (097)6607117; (066)2375522


18.11.2016 68797 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

280
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1695
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3147
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1198 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

235

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1110

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

410
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1308
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

615 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470