Дисциркуляторна енцефалопатія – вирок? Ні!

 

/data/blog/120324/8239664eec5061bb12b0fde72a24914b.jpg

 

Дисциркуляторна енцефалопатія (ДЕ) – це недостатність кровообігу в судинах головного мозку, яка призводить до поступового порушення його функцій, а також до його структурних змін.

 

Це захворювання, що прогресує повільно та характеризується поступовим багатовогнищевим порушенням мозкових функцій..

    

ДЕ – не самостійне захворювання, оскільки розвивається внаслідок багатьох чинників, а саме:

  • атеросклеротичне ураження судин головного мозку;
  • гіпертонічна хвороба;
  • цукровий діабет та інші системні і обмінні захворювання (ревматизм, системний червоний вовчак, склеродермія);
  • наслідки перенесених черепно-мозкових травм та нейроінфекцій;
  • венозний застій у мозкових судинах;
  • нейроциркуляторна дистонія;
  • васкуліти, захворювання крові та ін.

 

Однак, найчастіше ДЕ розвивається внаслідок атеросклерозу і артеріальної гіпертензії, а, переважно, в результаті їх поєднання. Третє місце серед причин розвитку ДЕ посідає цукровий діабет. Ці захворювання призводять до порушення циркуляції крові в судинах головного мозку, що, в свою чергу, сприяє розвитку кисневого голодування, порушення живлення мозкової речовини. Виникають атрофічні зміни речовини головного мозку (так званий лейкоареоз), вогнища мікроінфарктів. Ці зміни можна побачити за допомогою додаткових методів обстеження, таких як комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія. Це проявляється у вигляді характерної неврологічної симптоматики.

 

На ранніх етапах розвитку ДЕ її ознаки є неспецифічними. До перших ознак можна віднести швидку втомлюваність, погіршення настрою, дратівливість, підвищену збудливість. З часом до цих симптомів приєднуються і ознаки нервово-психічних розладів, погіршення пам’яті, нестійкість емоцій, уваги і мотивації. Часто хворих турбує головний біль, головокружіння та шум у вухах, безсоння. Також хворі помічають погіршення загального стану та наростання симптомів у другій половині дня, а також при фізичному та психоемоційному перенавантаженні.

 

ДЕ має стадійний характер. Виділяють 3 стадії перебігу.

  • Для першої стадії характерні початкові прояви. При вчасному зверненні до лікаря і лікуванні основного захворювання ці зміни є цілком оборотними. Хворі виявляють вищезгадані скарги. Найчастіше вони виникають при несвоєчасному виявленні та несистематичному лікуванні таких захворювань як атеросклероз, гіпертонічна хвороба та цукровий діабет.
  • Друга стадія за своїми симптомами подібна на першу, однак, вирізняється прогресуванням симптоматики, наявністю порушень координації рухів, появою змін у рефлекторній діяльності, а також характерними змінами на очному дні, що виявляються в ході неврологічного та офтальмологічного обстеження.
  • Третя стадія вирізняється прогресуванням неврологічних синдромів, нерідко приєднанням епілептиформних нападів і значним зниженням пам’яті та інтелекту. Такі хворі некритичні до свого стану, розвивається деменція.

 

Діагностувати ДЕ в сучасних умовах не є складно. Обов’язковим є терапевтичний, неврологічний огляд, офтальмологічне обстеження, контроль ліпідного спектру крові, коагулограми, реоенцефалографія, транскраніальна доплерографія судин голови і шиї, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія голови.

 

Лікування дисциркуляторної енцефалопатії має мультидисциплінарний підхід. І, при своєчасному зверненні, повертає попередню якість життя. Необхідно перебувати під спостереженням лікаря-терапевта, невролога, ендокринолога. Обов’язковим є лікування основного захворювання. А саме – контроль і корекція артеріального тиску, систематичний прийом гіпотензивних засобів.

 

Контроль і корекція ліпідного спектру крові, прийом статинів. Контроль і корекція рівня глюкози в крові, своєчасна профілактика ускладнень цукрового діабету. Курсовий прийом ноотропів і антигіпоксантів, інших нейротропних препаратів згідно з рекомендаціями невролога. І слід пам’ятати, що найкраще лікування – це профілактика. Починати профілактику потрібно з відмови від шкідливих звичок – відмови від алкоголю або зменшення його вживання, відмови від тютюнопаління, розширення фізичної активності, перегляду своїх харчових звичок і уподобань.

 

Анохіна Світлана Любомирівна

Лікар невролог, психіатр. Асистент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ

Клініка "Медекс Плюс" вул. Військових Ветеранів,10

Тел: (0342)711560; моб: (097)6607117; (066)2375522


18.11.2016 67214 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

369
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1421
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2611 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3649
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3014
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2156

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

629

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

479

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1646

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1810
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

304
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

517
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

817
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5000
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

367
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

896
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10138
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

523
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

277
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

383
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

410
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

734