Дирекція франківського облмуздрамтеатру розпочинає показ вистав у невідреставрованому приміщенні

 

/data/blog/50267/9fed433cd162777de141df30282f1a64.jpg

 

Цими днями виповнюється вже рік із того часу, відколи Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. І. Франка зупинився на ремонт. Це був вимушений та запланований тодішньою владою крок.

 

Проте замість очікуваних реставраційних робіт цей період став роком втрачених ілюзій і надій. Наразі дирекція театру не знає, чи варто надалі вірити у шанси першочерговості ремонту приміщення, оскільки у зв’язку із оголошеною мобілізацією країни відбувається перекидання бюджетних  коштів на більш нагальні загальнодержавні проблеми. З тієї ж причини припиняються як розважальні заходи, так і фінансування різного роду фестивалів. Принаймні про останнє поінформували діячів культури на усіх рівнях.

Дотепер трупа драмтеатру скиталася по різних сценічних майданчиках. Але, звичайно, за таке задоволення доводилося викладати чималу суму із власної кишені за оренду залу в обласній філармонії чи кіноконцертного залу «Арена-центр», де вистави франківського театру успішно тривали протягом декількох останніх місяців. Але це не вихід, каже "Західному кур'єру" директор театру Ростислав Держипільський. Для того, аби театр нормально функціонував, необхідно відновлювати роботу на власній великій сцені. Що, зрештою, і зробили.

Керівництво театру не бачить іншого варіанту, як відкривати вистави для ширшого кола глядачів у рідних стінах. З учорашнього дня спектаклі проходять у спартанських умовах. Звичайно, умови перегляду вистав – для витривалих. Для зручності відвідувачів театру тут поставлено до 300 сидінь. Поки що це звичайні переставні стільці, а також масивні крісла і лавки із фойє. Іншого варіанту дирекція не може запропонувати, оскільки ремонт театру невідомо коли взагалі закінчиться.

«Ми прийняли таке рішення, незважаючи на те, що реконструкція театру триває чи навіть заморожена. З квітня ми переходимо працювати в стіни театру, – каже його керівник Ростислав Держипільський. – Ми спробували пояснити новому керівництву області сумний стан речей, який у нас зараз із театром. Ще однієї зими це приміщення може не витримати без опалення і з тим дахом, який протікає. Через рік-два нам буде потрібно вкладати набагато більше коштів. Мені здається, що нас почули».

Схоже, таку ідею працівники театру запозичили із підмостків сусідньої Польщі. Наші західні сусіди дозволяють собі навіть виставляти подіум, котрий максимально наближує акторів до глядачів.
Тепер на підлозі замість звукоізоляційного покриття чорна поліетиленова плівка. Це, кажуть у театрі, для того, аби не зіпсувати нові плити. Коли будуть стаціонарні стільці для залу – невідомо. У театрі сподіваються, що таким чином змусять владу не забувати про потребу завершити розпочату реконструкцію споруди. Зрештою, уже сьогодні зрозуміло, що кількість місць у глядацькому залі навіть після завершення ремонту буде значно меншою, ніж була дотепер – лише 795. Але це все тільки для зручності відвідувачів.

«Ми не можемо більше чекати з моря погоди, а тому вирішили рятуватися самі», – пояснює Ростислав Держипільський і показує, як саме стоятимуть стільці у «новому» залі. Нагадаємо, що це не перший альтруїстичний крок колективу театру. Так, влітку минулого року своїми силами колектив відремонтував приміщення малої сцени, де проходить значна частина постановок. Мала сцена не входила у першочергові плани реконструкції, а виживати якось треба!
Навіть неозброєним оком зараз можна побачити, що у театрі майже нічого не змінилося. Якщо глядачі придбали квитки на виставу на великій сцені, то їм доведеться пройти лабіринтами театру: до омріяної зустрічі із акторами веде вхід зі сторони вулиці Бандери через малу сцену. У коридорах споруди ніяких кардинальних змін ви також не побачите. Немає і обіцяних у першій черзі ремонтних перетворень ліфта для інвалідів.

Як нам стало відомо із джерел у драмтеатрі, зараз ситуація дуже суперечлива, оскільки деякі навчальні заклади міста, зважаючи на те, що ремонт не закінчено, не беруть на себе відповідальність вести групи школярів на вистави. Вони готові приймати акторів у себе у школі або на інших сценічних майданчиках, але аж ніяк не ризикувати життям і здоров’ям школярів. Зрештою, їх можна зрозуміти.

Відкриття сцени в таких умовах стане свого роду експериментальним майданчиком для сприйняття вистав, а також, як переконують у театрі, спонукатиме владу до вимушених кроків. «Терпіти вже більше несила, – зізнається директор драмтеатру Ростислав Держипільський. – Такими стали реалії сьогодення».
З нагоди дня театру тут навіть не було традиційних святкувань-«капусників». Колектив драмтеатру відсвяткував своє професійне свято відкриттям оновленого сайту. Цьогоріч у театрі не буде запланованого традиційного театрального фестивалю «Прем’єри сезону».

«Ми спробували зробити сайт за найсучаснішими технологіями. Там буде афіша, анонси, а також послуга – можливість придбати квиток за 59 секунд. Така послуга зараз запроваджена у деяких столичних театрах. Ми стаємо доступніші для широкого кола глядачів, – зауважує директор драмтеатру».
Ставши заручниками ремонту, трупа театру втратила чималу суму прибутків від вистав, адже в останні повноцінні сезони касовий збір тут сягав понад мільйон гривень.

Життя у храмі мистецтва продовжує вирувати. Тому дирекція, режисери та актори випускають все нові і нові постановки. За словами Ростислава Держипільського, ще до закінчення цього сезону франківські глядачі побачать дві прем’єри. Тут поновили роботу над оперетою «Шаріка». Вона була майже готова до постановки ще восени, але для її прем’єри не було відповідних умов. Зважаючи на те, що квітень – завжди складний місяць для івано-франківської богеми, прем’єру оперети планують показати аж у травні.

Окрім затяжного ремонту, театр переживає не найкращі часи і з точки зору фінансування. Театральна спільнота обговорює те, що існує загроза зняття надбавок до зарплати за академічність. «Ніколи на культурі не можна було сильно заробити, і економити на ній також неможливо. Якщо зараз зняти надбавки, це означає зруйнувати театральний поступ, який є і в нас у місті, і в цілому в державі. Думаю, що владі стане глузду цього не робити», – з гіркотою каже Ростислав Держипільський.

Володимир БОДАК


Коментар
Сергій АДАМОВИЧ, радник голови ОДА:

– Нове керівництво обласної державної адміністрації бачить великі запити суспільства, котре хоче яскравих змін. Незважаючи на відсутність коштів, ми будемо намагатися закрити першочергові об’єкти, які є статусними для області. Сюди ж належить і драмтеатр. Він є першочерговим об’єктом. Сьогодні фінуправління провело частину коштів на закупівлю крісел. Далі ми будемо пробувати до кінця року завершити більшість ремонтних робіт. Хоча їх там ще дуже багато. Треба перекрити дах, закінчити котельню, впорядкувати зал, купити ліфт. До 75-ліття театру, яке буде відзначатися восени, ми будемо намагатися зробити максимум із того, що можемо. Розуміємо, що театр довго збирав для себе глядацьку аудиторію і він є дуже важливим з точки зору культурного життя області.
Ми зняли на оборону держави 8 мільйонів гривень, у тому числі і з культури. Якщо ситуація перейде у більш мирне русло, то, можливо, 25 квітня на сесії облради проголосуємо за повернення коштів.
Роботи у театрі насправді ще багато. Станом на сьогодні там виконано тільки 30 відсотків від усіх запланованих робіт. Цього року є потреба у виділенні на реконструкцію драмтеатру 885 тисяч гривень із обласного бюджету, а із держбюджету – 11 мільйонів 700 тисяч гривень.


03.04.2014 1261 3
Коментарі (3)

марія 2014.04.03, 21:01
держава тепер дасть дзуськи на драмтеатр. врізали усе, що могли і більше. якби таке урізання соцвиплат, підвищення плати за газ зробили папредники, ці, що прийшли до влади на крові небесноі сотні вдавилися би від крику на усіх усюдах. а нині що? наші при владі і друть останню шкіру? так нам і треба, голосуйте ще за юльку брехливу і іі компашку, що рулить нині всюди і будемо здихати, як велить стіна плачу. сумно аж за край...
No 2014.04.03, 22:28
Театр і безліч усього що є в місті побудовано за совітів. Без москаля німака чи ляха з нагайкою українці все розвалять , що і можна спостерігати останні 23 роки. Ось така в нас незалежність - від здорового глузду
космонавт з Ганусівки 2014.04.04, 10:20
нахрена нам театр , ми що інтелХенти , головне щоб наливайок побільше відкривали
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1837
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1145
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1411 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3945 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33991
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2997

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

427

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

850

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1830

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1166
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1213
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

727
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

600
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12289
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1594
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1376
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30553 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

904
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

350
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

424
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

461