Дирекція франківського облмуздрамтеатру розпочинає показ вистав у невідреставрованому приміщенні

 

/data/blog/50267/9fed433cd162777de141df30282f1a64.jpg

 

Цими днями виповнюється вже рік із того часу, відколи Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. І. Франка зупинився на ремонт. Це був вимушений та запланований тодішньою владою крок.

 

Проте замість очікуваних реставраційних робіт цей період став роком втрачених ілюзій і надій. Наразі дирекція театру не знає, чи варто надалі вірити у шанси першочерговості ремонту приміщення, оскільки у зв’язку із оголошеною мобілізацією країни відбувається перекидання бюджетних  коштів на більш нагальні загальнодержавні проблеми. З тієї ж причини припиняються як розважальні заходи, так і фінансування різного роду фестивалів. Принаймні про останнє поінформували діячів культури на усіх рівнях.

Дотепер трупа драмтеатру скиталася по різних сценічних майданчиках. Але, звичайно, за таке задоволення доводилося викладати чималу суму із власної кишені за оренду залу в обласній філармонії чи кіноконцертного залу «Арена-центр», де вистави франківського театру успішно тривали протягом декількох останніх місяців. Але це не вихід, каже "Західному кур'єру" директор театру Ростислав Держипільський. Для того, аби театр нормально функціонував, необхідно відновлювати роботу на власній великій сцені. Що, зрештою, і зробили.

Керівництво театру не бачить іншого варіанту, як відкривати вистави для ширшого кола глядачів у рідних стінах. З учорашнього дня спектаклі проходять у спартанських умовах. Звичайно, умови перегляду вистав – для витривалих. Для зручності відвідувачів театру тут поставлено до 300 сидінь. Поки що це звичайні переставні стільці, а також масивні крісла і лавки із фойє. Іншого варіанту дирекція не може запропонувати, оскільки ремонт театру невідомо коли взагалі закінчиться.

«Ми прийняли таке рішення, незважаючи на те, що реконструкція театру триває чи навіть заморожена. З квітня ми переходимо працювати в стіни театру, – каже його керівник Ростислав Держипільський. – Ми спробували пояснити новому керівництву області сумний стан речей, який у нас зараз із театром. Ще однієї зими це приміщення може не витримати без опалення і з тим дахом, який протікає. Через рік-два нам буде потрібно вкладати набагато більше коштів. Мені здається, що нас почули».

Схоже, таку ідею працівники театру запозичили із підмостків сусідньої Польщі. Наші західні сусіди дозволяють собі навіть виставляти подіум, котрий максимально наближує акторів до глядачів.
Тепер на підлозі замість звукоізоляційного покриття чорна поліетиленова плівка. Це, кажуть у театрі, для того, аби не зіпсувати нові плити. Коли будуть стаціонарні стільці для залу – невідомо. У театрі сподіваються, що таким чином змусять владу не забувати про потребу завершити розпочату реконструкцію споруди. Зрештою, уже сьогодні зрозуміло, що кількість місць у глядацькому залі навіть після завершення ремонту буде значно меншою, ніж була дотепер – лише 795. Але це все тільки для зручності відвідувачів.

«Ми не можемо більше чекати з моря погоди, а тому вирішили рятуватися самі», – пояснює Ростислав Держипільський і показує, як саме стоятимуть стільці у «новому» залі. Нагадаємо, що це не перший альтруїстичний крок колективу театру. Так, влітку минулого року своїми силами колектив відремонтував приміщення малої сцени, де проходить значна частина постановок. Мала сцена не входила у першочергові плани реконструкції, а виживати якось треба!
Навіть неозброєним оком зараз можна побачити, що у театрі майже нічого не змінилося. Якщо глядачі придбали квитки на виставу на великій сцені, то їм доведеться пройти лабіринтами театру: до омріяної зустрічі із акторами веде вхід зі сторони вулиці Бандери через малу сцену. У коридорах споруди ніяких кардинальних змін ви також не побачите. Немає і обіцяних у першій черзі ремонтних перетворень ліфта для інвалідів.

Як нам стало відомо із джерел у драмтеатрі, зараз ситуація дуже суперечлива, оскільки деякі навчальні заклади міста, зважаючи на те, що ремонт не закінчено, не беруть на себе відповідальність вести групи школярів на вистави. Вони готові приймати акторів у себе у школі або на інших сценічних майданчиках, але аж ніяк не ризикувати життям і здоров’ям школярів. Зрештою, їх можна зрозуміти.

Відкриття сцени в таких умовах стане свого роду експериментальним майданчиком для сприйняття вистав, а також, як переконують у театрі, спонукатиме владу до вимушених кроків. «Терпіти вже більше несила, – зізнається директор драмтеатру Ростислав Держипільський. – Такими стали реалії сьогодення».
З нагоди дня театру тут навіть не було традиційних святкувань-«капусників». Колектив драмтеатру відсвяткував своє професійне свято відкриттям оновленого сайту. Цьогоріч у театрі не буде запланованого традиційного театрального фестивалю «Прем’єри сезону».

«Ми спробували зробити сайт за найсучаснішими технологіями. Там буде афіша, анонси, а також послуга – можливість придбати квиток за 59 секунд. Така послуга зараз запроваджена у деяких столичних театрах. Ми стаємо доступніші для широкого кола глядачів, – зауважує директор драмтеатру».
Ставши заручниками ремонту, трупа театру втратила чималу суму прибутків від вистав, адже в останні повноцінні сезони касовий збір тут сягав понад мільйон гривень.

Життя у храмі мистецтва продовжує вирувати. Тому дирекція, режисери та актори випускають все нові і нові постановки. За словами Ростислава Держипільського, ще до закінчення цього сезону франківські глядачі побачать дві прем’єри. Тут поновили роботу над оперетою «Шаріка». Вона була майже готова до постановки ще восени, але для її прем’єри не було відповідних умов. Зважаючи на те, що квітень – завжди складний місяць для івано-франківської богеми, прем’єру оперети планують показати аж у травні.

Окрім затяжного ремонту, театр переживає не найкращі часи і з точки зору фінансування. Театральна спільнота обговорює те, що існує загроза зняття надбавок до зарплати за академічність. «Ніколи на культурі не можна було сильно заробити, і економити на ній також неможливо. Якщо зараз зняти надбавки, це означає зруйнувати театральний поступ, який є і в нас у місті, і в цілому в державі. Думаю, що владі стане глузду цього не робити», – з гіркотою каже Ростислав Держипільський.

Володимир БОДАК


Коментар
Сергій АДАМОВИЧ, радник голови ОДА:

– Нове керівництво обласної державної адміністрації бачить великі запити суспільства, котре хоче яскравих змін. Незважаючи на відсутність коштів, ми будемо намагатися закрити першочергові об’єкти, які є статусними для області. Сюди ж належить і драмтеатр. Він є першочерговим об’єктом. Сьогодні фінуправління провело частину коштів на закупівлю крісел. Далі ми будемо пробувати до кінця року завершити більшість ремонтних робіт. Хоча їх там ще дуже багато. Треба перекрити дах, закінчити котельню, впорядкувати зал, купити ліфт. До 75-ліття театру, яке буде відзначатися восени, ми будемо намагатися зробити максимум із того, що можемо. Розуміємо, що театр довго збирав для себе глядацьку аудиторію і він є дуже важливим з точки зору культурного життя області.
Ми зняли на оборону держави 8 мільйонів гривень, у тому числі і з культури. Якщо ситуація перейде у більш мирне русло, то, можливо, 25 квітня на сесії облради проголосуємо за повернення коштів.
Роботи у театрі насправді ще багато. Станом на сьогодні там виконано тільки 30 відсотків від усіх запланованих робіт. Цього року є потреба у виділенні на реконструкцію драмтеатру 885 тисяч гривень із обласного бюджету, а із держбюджету – 11 мільйонів 700 тисяч гривень.


03.04.2014 1307 3
Коментарі (3)

марія 2014.04.03, 21:01
держава тепер дасть дзуськи на драмтеатр. врізали усе, що могли і більше. якби таке урізання соцвиплат, підвищення плати за газ зробили папредники, ці, що прийшли до влади на крові небесноі сотні вдавилися би від крику на усіх усюдах. а нині що? наші при владі і друть останню шкіру? так нам і треба, голосуйте ще за юльку брехливу і іі компашку, що рулить нині всюди і будемо здихати, як велить стіна плачу. сумно аж за край...
No 2014.04.03, 22:28
Театр і безліч усього що є в місті побудовано за совітів. Без москаля німака чи ляха з нагайкою українці все розвалять , що і можна спостерігати останні 23 роки. Ось така в нас незалежність - від здорового глузду
космонавт з Ганусівки 2014.04.04, 10:20
нахрена нам театр , ми що інтелХенти , головне щоб наливайок побільше відкривали
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

349
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1715
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3172
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1152
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1182
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1215 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

259

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1128

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

956

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

338
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2499
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1248
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1327
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

560
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15190
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7491
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

349
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

702 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

478
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

395
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

484