Депутати Івано-Франківської обласної ради щороку виділяють кілька мільйонів на утримання комунальних засобів масової інформації. Тому час від часу вони мають право спитати: куди йдуть бюджетні гроші?
І це нормальна практика. Саме тому обласні комунальні ЗМІ — ОТБ «Галичина», газета «Галичина», журнали «Перевал» і «Дзвіночок» періодично звітуються. Інша справа, коли депутатів більше цікавить не використання бюджетних коштів, а посади керівників комунальних ЗМІ…
Уже майже місяць в Івано-Франківську говорять про те, що об’єднана опозиція в облраді — фракції «Свободи» та «Батьківщини» — має намір «прибрати до рук» обласне телебачення «Галичина» та однойменну газету. Мовляв, на місце Ольги Бабій (директора ОТБ «Галичина») претендує депутат Ярослав Ткачівський («Свобода»), а на місце Петра Парипи (головний редактор газети «Галичина») — Василь Артим із «Батьківщини». З партійного боку ініціатива навіть виглядає логічною, адже Петро Парипа позапартійний, а Ольга Бабій є членом «Нашої України» — партії, яка нині перебуває на маргінесах. Але наскільки питання логічне стосовно того, що ЗМІ десь таки мають бути незалежними?
У кулуарах опозиційні депутати озвучують думки легко. А от на диктофон — не хочуть. Отже, скаржаться, що не мають свого «рупора», через який могли б доносити інформацію до виборців. А щоби ЗМІ були лояльніші, їх мають очолити свої люди. Саме за ініціативи таких людей 14 січня в облраді створили робочу групу, яка перевіряє діяльність обласних ЗМІ. Комісію очолив свободівець Сергій Федорців, є там також і Ткачівський, і Артим. А що думає про це керівництво облради?
«Оскільки ЗМІ дбають за прозорість депутатів, — прокоментував ситуацію перший заступник голови обласної ради Олександр Левицький, — то у деяких депутатів виникла думка, щоб таку ж саму прозорість вони продемонструвати щодо своєї діяльності».
За словами Левицького, нині депутати знайомляться, спілкуються та аналізують діяльність названих ЗМІ. А поки триває робота тої групи, про результати говорити зарано. Далі робоча група вирішить, яким має бути її висновок.
За словами головного редактора газети «Галичина» Петра Парипи, те, що є, важко назвати перевіркою. Каже, він надав ряд документів, які стосуються внутрішньої роботи редакції, щоб засновник мав більш-менш повну інформацію про те, що діється в газеті. Крім того, він дав депутатам проект свого звіту.
«Навідалися до редакції два депутати, — розповідає Парипа. — Хотіли зустрітися з колективом, я їм цю можливість надав, вони послухали колектив і пішли».
А керівник ОТБ «Галичина» Ольга Бабій говорить, що готова прозвітувати про кожен день телебачення. «Якщо у когось є амбіції, то це його справа, — каже вона. — Я не належу до людей боязких і не відчуваю, що ми перед кимось завинили. До цього треба ставитися спокійно та нормально. А звіт на сесії обласної ради — це нормальне явище».
Також Ольга Бабій зауважила, що наразі вона не бачить жодних кроків від депутатів прибрати ЗМІ у свої руки. І додає: усе це так чи інакше буде розглядатися на комісії, яку вона очолює (комісія з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, самоврядування, захисту прав людини, законності та правопорядку — Авт.).
Отже, як бачимо, навіть якщо депутати і планують посунути Ольгу Бабій і Петра Парипу, то це буде непросто. Бо Ольга Бабій очолює комісію, без рішення якої досить складно буде проштовхнути кардинальні зміни. А в Петра Парипи є свій козир — колектив, який ще й співзасновник газети. І саме колектив затверджує головного редактора. Звісно, можна спробувати внести зміни до статуту газети, але без погодження з трудовим колективом це також навряд чи вдасться.
Чим закінчиться ця історія, ми мали б довідатися на березневій сесії облради. Поки що виглядає на те, що ЗМІ переможуть. А хто хоче власного «рупора», то хай позичить мегафон.
Тетяна Соболик, Репортер