Демократична школа в ОТГ: комунікуйте з учнями та батьками і буде вам щастя

Хімчинський ліцей «Інтелект» у Рожнівській об’єднаній територіальній громаді на Івано-Франківщині з впевненістю можна назвати одним зі зразків демократичної школи, хоча знаходиться вона у сільській місцевості за кілька кілометрів поганою дорогою із залишками асфальту і від центру громади, і від найближчої траси державного значення, у передгір’ї Карпат. Тут впроваджені одразу декілька інноваційних освітніх практик.

На вигляд – звичайна шкільна будівля, проте, коли потрапляєш у освітнє середовище, розумієш, засади нової української школи тут втілені на практиці.

Починаючи з коридорів, де на сходах між поверхами найнеобхідніші правила української та англійської. Так-так, ті самі неправильні дієслова, наприклад, які більшість з нас не надто успішно намагались завчити напам’ять у шкільні роки. А на стінах – мотивуючі малюнки, що демонструють цінність особистості кожної дитини. Їх у період канікул роблять самі вчителі та працівники школи.

Цьогоріч, розповідає директорка Хімчинського ліцею Валентина Розвадовська під час імпровізованої екскурсії навчальним закладом, на одній зі стін вирішили написати символічне послання для наших учнів, яке має показувати справжню цінність кожного з них.

Представникам Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», саме вдалось потрапити на процес створення цього маленького шедевра і теж долучитись до написання послання «майбутнім поколінням». Саме такі речі справді мотивують і є одним зі способів достукатись до свідомості та емоційної сфери сучасних школярів, поглинутих смартфонами та Інтернетом.

Йдемо далі і натрапляємо на кольорову розмітку на підлозі коридору поверху, де розташовані молодші класи, а також кольорові пуфи, на яких діти можуть відпочити за межами класу. Ще одна цікава деталь – на кожному з поверхів стоять контейнери для роздільного сортування сміття. Тут до цієї цивілізаційної навички мешканців привчають зі шкільних лав.

Ну і, звичайно, класи. Обладнані по різному згідно з потребами різного віку школярів. Проте, у кожному класі є ноутбук і проектор або плазмова панель для демонстрації начальних матеріалів. Ноутбуки у Хімчинському ліцеї закупили для повномасштабного впровадження електронного щоденника за зекономлені кошти освітньої субвенції. Експеримент розпочали з двох четвертих класів два роки тому. Батькам і учням сподобалось.

За два роки докупили необхідну кількість ноутбуків і з 1 вересня 2019 усі переходимо на електронний варіант. Закуплену техніку використовують і в навчальних цілях, і для внесення оцінок в електронний щоденник.

«До цього нас підштовхнули результати маленького опитування серед батьків. Виявилось, що понад 70% з них тривалий час не бачать своїх дітей, адже працюють за кордоном, тож не контролюють успішність дітей. А хотіли б…», - констатує Валентина Розвадовська.

Вчителька початкових класів, яка першою погодилась на експеримент, Надія Копильчук, розповідає, що батьки досить позитивно сприйняли новацію. Для них це можливість бачити оцінки дитини в той же день, а також прочитати окремі зауваження від вчителів, адресовані саме їм.

«Головне, що ми таким чином змогли налагодити контакт з батьками. В разі потреби конфіденційно переписуватись з кожним із батьків. Давати рекомендації щодо учня. Також завдяки електронній системі ми виставляємо фото дітей з уроків та позакласних активностей у школі на внутрішню сторінку і батьківська спільнота бачить їх», - підсумовує Надія Копильчук.

Саме можливість конфіденційно спілкуватись із батьками, за словами директорки Хімчинського ліцею Валентини Розвадовської, є дуже важливою.

«Усі сучасні нормативні акти щодо освіти говорять, що оцінка знань учня є конфіденційною інформацією. Її має знати учень, вчитель і батьки. За потреби – адміністрація школи. Це нівелює дискримінацію дітей через рівень успішності. Оцінки виставляються в електронний щоденник і не оголошуються при всьому класі, як раніше», - додає вона.

А також наголошує, що впровадження цього інструменту цілком посильне для багатьох шкіл. Головна вартість – ноутбук у кожний клас та доступ до мережі Інтернет. Програмний модуль у мінімальній версії – безкоштовний. Його цілком достатньо. Справа за бажанням вчителів і батьків. А результат того вартий – довіра і партнерські відносини з батьками.

Тут варто також додати, що і публічні інструменти демократії використовують у Хімчинському ліцеї Рожнівської ОТГ. Наприклад, вже кілька років тут практикують щорічний відкритий звіт директора перед батьками. Це також, на переконання Валентини Розвадовської, сприяє встановленню більш тісних і відкритих взаємин з батьківською громадою.

Окрім того, Хімчинський ліцей має свій веб-сайт, де вивішують необхідну для батьків та учнів інформацію, а також можна ознайомитись з новинами, успіхами та історією школи. Усі шкільні новини також можна почитати, подивитись і прокоментувати на сторінці Хімчинського ліцею у мережі Facebook. Що батьки та учні успішно роблять, адже на те вони і соцмережі, щоб забезпечувати інтерактив.

Запорука успіху більшості започаткованих у Хімчинському ліцеї Рожнівської ОТГ ініціатив у добрій комунікації між всіма учасниками освітнього процесу. Попри труднощі з фізичною дорогою до школи, комунікація між всіма учасниками тут на високому рівні. Тож комунікуйте з учнями та батьками і буде вам щастя!

Фотогалерея


30.08.2019 1471
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2460
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1161
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1094
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2273
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3712
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2691 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

951

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

815

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

765

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

728
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10443
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1294
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

314
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5435
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1150
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2943
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

521
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

389 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

829
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

715
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

763