Декілька тез щодо планування дій опозиції від політолога Юрія Рубана:

  1. Нібито вже всі переконалися, що політичні проблеми вирішуються в політичному полі і політичними засобами. Їх не можуть вирішити ні карнавали «громадянського суспільства» на площах, ні до ультра радикальні заклики вважати Президента В.Януковича неіснуючим. В Україні відбуваються масові політичні протести, а це значить що вони ставлять питання про зміну/перерозподіл влади і досягнуть успіху лише при зміні влади/зміні співвідношення у розподілі влади.
  2. Масовий політичний протест дозволив поставити це питання, але досі не вирішеним є  питання, що випливає з попереднього: хто є суб’єкт змін, тобто на чию користь і в чиїх інтересах відбудеться зміна влади? Це питання далеко не академічне. Без такого суб’єкта, якого в народі називають «єдиним кандидатом», протест не має чіткого політичного голосу. Великий галасливий натовп зі всіма сценами і фейсбуками є німим у політичному просторі.
  3. У цьому просторі на роль такого голосу тепер претендують три опозиційні сили, представлені в парламенті.  Вони нібито погодились синтезувати  один голос, який назвали «Штабом спротиву», але окремі голоси звучать дуже виразно. В.Кличко говорить про свій намір стати єдиним кандидатом, тобто пропонує Майдану підтримати перерозподіл влади на свою користь. «Батьківщина» бореться за появу на  політичному полі нового претендента на владу: «Юлі - волю!». «Свобода» демонстративно і наполегливо максимізує свою підтримку, про що йтиметься нижче, а значить претендує на перерозподіл влади саме на свою користь.
  4. Прагнення кожної сили добитися окремих політичних  перемог призводить до зовні парадоксальної поведінки: опозиційні політики уникають говорити про політику як про свою боротьбу за владу і посилено «деполітизують»  бачення проблеми. Головний засіб – моралізування на тему побиття дітей/журналістів/ні в чому невинних учасників протесту. Постулююється, що Президент і Уряд повинні поступитися владою через аморальне побиття громадян, а не через те, що їх чотирирічна діяльність з набивання кількох кишень завдала шкоди інтересам мільйонів людей і призвела до гострої політичної і економічної кризи. Україна стала банкротом,  який у цьому році з серпня не може заплатити за газ, Уряд у грудні не може скласти бюджет на січень, а виплата зарплат і пенсій під знаком питання настільки, що Президенту в розпал кризи довелося летіти в Китай аби випросити під заставу кількох мільйонів гектарів землі трохи грошей.
  5. Проблема, поставлена в політичних категоріях, тобто в категоріях інтересів, неминуче вимагає пропозицій про політичне вирішення. У випадку відставки Уряду – це відповідь на питання про новий Уряд і про те, чиї інтереси він буде реалізовувати.
  6. Опозиція (Штаб спротиву?) виявилась цілковито неготовою до такої постановки питання, а без неї неможливо вести будь-які предметні переговори з різними групами інтересів у парламенті і тому голосування лише підтвердило монолітність влади. Між тим, без розколу у теперішній владі сподіватися на успіх опозиції не варто. Нагадаю, що розкол у владі був причиною приходу до влади В.Ющенка, розкол у владі дозволив прийти до влади В.Януковичу.   
  7. На прикладі студентів, влада насправді показувала, що буде з тими, хто протестуватиме проти відмови держави від своїх соціальних зобов’язань, неминучих у  бюджеті 2014 року. Асоціація давала надію (наскільки обґрунтовану – інше питання), що ситуація якось зміниться,  Саме таке розуміння ситуації до і після Вільнюсу та побиття студентів  вивело на вулиці мільйони людей.
  8. Але це розуміння породжує той протест, який Майдан не може сам озвучити. Політики мають запропонувати такий політичний опис причин протесту, який буде зрозумілим («своїм») для якомога більшого кола людей. Поки цей опис має моральний характер, протест не може поширитись. Побиття засуджують усі, в тому числі Президент і всі його чиновники, так що фактично опозиція обнімається з Президентом у спільному засудженні. Моральна проблема вирішується звільненням міліцейського генерала. Протест, що має політичний потенціал,  залишається невисловленим і непоширеним на нових людей.
  9. Лише «Свобода» пропонує політичну мову для Майдану – «слава нації – смерть ворогам». Іншими словами, влада має бути віддана нації в особі пана Тягнибока. Але ця мова є чужою/залишає байдужими дуже багатьох з тих, хто міг би приєднатися до протестів.  Майдан – це далеко не вся Україна. А без поширення підтримки опозиція не виграє.   

10.  Виходячи з цих тез, план опозиції може бути лише один: формування суб’єктності Майдану (його голосу) і озвучення інтересів, які береться реалізовувати переформатована влада. Це дозволить почати переговори з владою (публічні і непублічні) і з зовнішніми гравцями.

  1.   На шляху до такого політичного розуміння завдань стоять два сподівання. Перше - це сподівання спровокувати владу на якусь помилку, наприклад, на кровопролиття. Друге -  замінити політику  українським «поесісом», який передбачає повторення моралізаторських мантр або озвучування  патріотичних метафор чи ефектних «слоганів», які політично нічого не означають. 

12.  Окреме питання – про пошук «конституційного вирішення» кризи, що має чітко виражений політико-економічний характер.  Класик конституціоналізму стверджував: «всякому правопорядку передує порядок». Маса людей протестує саме проти несправедливого порядку, який прикритий і оформлений в існуючому правопорядку. Теперішній правопорядок захищає старий корупційний і дискредитований в очах людей порядок.

13.  Іншими словами, громадяни хочуть змінити своє життя. Завдання політиків, які претендують на здобуття влади, запропонувати їм спосіб реалізації цих змін. Протест переможе, якщо він буде настільки масовим, що дозволить поставити на порядок денний питання про новий правопорядок. Спроба увести протест в існуючий правопорядок безплідна, як пошук квадратури круга. Вона означатиме поразку опозиційних політиків: в існуючому правовому полі змагатися з В.Януковичем не зможе ніхто.

14.  Надію народив той факт, що безплідність нинішньої влади і її ворожість інтересам великих груп громадян викликала не «кухонний» чи «фейсбуковий», а публічно маніфестований  політичний протест. Він нікуди не подінеться навіть після найгрубіших помилок опозиції. Проте щоб не наробити таких помилок будь-який план опозиційних дій повинен давати відповідь на питання про відновлення порушених інтересів, про їх баланси і про представлення їх у владі. Все інше – це тактика створення телевізійних картинок.          


04.12.2013 Тарас Возняк 1017 0
06.12.2021
Уляна Мокринчук

Магія залаштунків сцени, актор - професія чи захоплення, а може діагноз? Хто вони молоді "служителі театру", які вони в повсякденному житті. Фіртка зазирнула у світ мистецтва та спробувала знайти відповіді на ці питання.

343
01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

836
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1656
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2317
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

4278
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

3779

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

541

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

1692

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

15653 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

2662
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

1788
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7462
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16399
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

560
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

6057
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7545 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

7857
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3366
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

451
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

601
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2621
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3238