Подивившись на те, як S&P розважається з рейтингами провідних європейських держав, в Fitch вирішили не відставати. Правда, "локомотиви" ЄС агентство чіпати не стало, але зате підтримало впевненість колег у тому, що найближчим часом Грецію чекає неминучий дефолт. Вона не зуміє погасити заборгованість в розмірі близько € 14400000000, які належить виплатити 20 березня, припустив керуючий директор підрозділу Fitch з суверенних рейтингів та наднаціональним Європи, Близького Сходу і Африки Едвард Паркер у вівторок на конференції в Стокгольмі.
Він також зазначив, що угоду Греції з приватними інвесторами про списання частини боргу Fitch визнає дефолтом, незалежно від того, яким чином це спробують подати зацікавлені сторони.
Нагадаємо, наприкінці жовтня 2011 агентство вказало на те, що рейтинги Греції залишаться низькими, незважаючи на домовленість про добровільне списання приватним сектором половини держборгу країни, що передбачено планом порятунку, погодженому лідерами ЄС. Тим часом все більша кількість експертів висловлює сумнів у тому, що навіть списання 50% заборгованості допоможе Афінам утриматися на плаву.
Цього все одно недостатньо для вирішення грецьких проблем: держборг як і раніше залишиться на високому рівні, а слабке зростання економіки не дозволить його скоротити. У свою чергу, жорсткі заходи зі скорочення бюджетних витрат будуть перешкоджати економічному підйому, і надалі готовність Афін виконувати нав'язану кредиторами програму порятунку може піти на спад. До того ж, рятувальна операція може одночасно поховати грецькі банки, які мають на руках великий обсяг держоблігацій і понесуть втрати в результаті списання половини боргу.
Втім, дефолту Греції чекають так давно, що в який би час він ні трапився, ринки вже навряд чи цим здивуєш. Греція - неспроможний боржник, вона неплатоспроможна, і найсумнішої події, ймовірність якої обговорюється вже щонайменше півроку, все одно не уникнути, пояснив представник Fitch. Найгіршим варіантом у такій ситуації стане некерований дефолт, але сам Паркер у реалізації такого негативного сценарію сумнівається. Грецька і європейська влада докладе максимум зусиль до того, щоб хоча б проконтролювати цей процес, якщо вже зупинити його не виходить.
Проте варто відзначити, що Греція - не перша держава, якій цього тижня дісталося від Fitch. Напередодні агентство переглянуло прогноз по рейтингах зобов'язань Російської Федерації в іноземній і національній валютах з "позитивного" на "стабільного". Як повідомляє агентство, рейтинги РФ підтверджені на рівні ВВВ. Агентство також підтвердило рейтинг короткострокових зобов'язань Росії на рівні F3 і стелю на рівні ВВВ+.
На тлі наростаючих європейських проблем подібне рішення виглядає цілком закономірним. Як би не намагалися російська влада в черговий раз представити країну як потенційну тиху гавані в морі бурхливої глобальної кризи, всім зрозуміло, що Росія від світової економіки залежить як ніхто інший. А вже проблеми Європи, яка є основним споживачем російських сировинних ресурсів, на РФ відіб'ються в першу чергу.
Та й ситуація всередині країни, що склалася напередодні Нового року, не вселяє аналітикам рейтингових агентств оптимізму. "Недавні події висунули на перший план недоліки і ризики, пов'язані з існуючою в Росії політичною моделлю", - пояснюють в Fitch. І хоча агентство як і раніше вважає Володимира Путіна фаворитом президентських виборів 2012 р., експертів бентежить відсутність ясності в питанні про те, як влада має намір реагувати на широкомасштабні протести, викликані підсумками парламентських виборів, і на інші зміни в політичній обстановці. У довгостроковій перспективі це має привести до підвищення якості управління, однак у короткостроковій перспективі акції протесту лише посилюють невизначеність, відзначає Fitch.
"Політичні ризики в Росії виросли, а економічна ситуація в світі погіршилася з моменту, коли ми останній раз підтверджували рейтинг Росії у вересні 2011 року. Імовірність підвищення рейтингу поступово сходить нанівець, і "стабільний" прогноз краще відображає поточну ситуацію", - резюмував експерт Fitch по суверенних рейтингах Чарльз Севіль.
Джерело: utro.ru
До чого прведе дефолт Греції (з попередніх публікацій Фіртки):
За яким сценарієм може розвиватися майбутній Європейський фінансовий крах?