"Давній Галич" продовжує естафету ковальських свят (фото)

 

Картинна галерея Національного заповідника «Давній Галич» вчергове знайомила всіх зацікавлених з творами мистецтва.

 

Цього разу об’єктом знайомства з глядачами стала виставка художніх кованих виробів. Вони прикрашають архітектурні будівлі, композиції експериментального і виставкового характеру, а також камерні та ювелірні твори.

 

 

В експозиції представлено близько п’яти десятків творів майстрів. Кожен з них є цікавим та неповторним. Відвідувачі виставки зможуть оглянути вироби згідно власних зацікавлень, адже тут є найрізноманітніші різновиди творчості – вироби виключно з металу, твори що поєднують метал та дерево.

 

Вироби представлені на виставці мають різне призначення – тому можуть використовуватися, як при облаштуванні приватних та адміністративних приміщень, так і бути окрасою закладів культури і мистецтва. Витвори з металу відрізняються новітніми підходами авторів у плані дизайну. Роботи поєднують релігійні та етнічні мотиви (вони зображають ангелів, гуцулів, церковні храми); відображають сили природи. В залах галереї можна помилуватися композиціями квітів і підсвічників; представлені тут і державні символи.

Це своєрідне свято ковальського мистецтва у Галичі було присвячено до чергової річниці з дня прийняття Конституції України. Не випадковою стала і назва виставки – «Криця».

На відкритті виставки виступили заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Давній Галич» Семен Побуцький, головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Андрій Чемеринський, заступник генерального директора з питань розвитку та охорони пам’яток Володимир Дідух.

У вступному слові С.Побуцький наголосив на тому, що «…виставка є символічною за своїм характером, оскільки на ній представлено твори митців кількох регіонів України, які об’єдналися в мистецтві. Подібно, як Основний закон держави повинен згуртовувати усіх для досягнення спільної державної мети, так і митці своїми спільними зусиллями популяризують українську культуру в світі. Ця виставка є свідченням  неперервності ковальського мистецтва впродовж століть…».

А.Чемеринський підкреслив тяглість мистецької традиції минулого і сучасного: «…Галицький заповідник продовжив естафету свят ковалів, які проводяться в Івано-Франківську… Роботи, які позиціонуються на виставці, як студентські, насправді, є високопрофесійними творами і свідчать про талант їхніх авторів, які в майбутньому стануть справжніми і визнаними майстрами народного мистецтва. Ковальські твори для Галича є рідними, оскільки в давній столиці Галицько-Волинського князівства ковальство було одним з розвинених промислів - свідченням цього є дослідження археологів Заповідника. Основна відмінність між творами кількох століть – форма і зміст, а загалом вони милують око…».

В.Дідух поділився власними враженнями про твори. За його словами: «…Кожна робота несе велике мистецьке навантаження, свій глибинний зміст. Твори заслуговують на увагу і кожен, хто їх переглядатиме отримає велике задоволення…».

 

Основними організаторами свята ковальського мистецтва у Галичі стали Міністерство культури України та Національний заповідник «Давній Галич». Саме завдяки їм на огляд глядацької аудиторії були представлені твори студентів кількох мистецьких академічних закладів. Зокрема, вироби своїх вихованців продемонстрували:

- Львівська національна академія мистецтв, яка забезпечує професійну підготовку і виховання творчих особистостей у галузях образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, реставрації, культурології, мистецтвознавства та менеджменту мистецтва;

- Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша, відомий як один з найстаріших мистецьких навчальних закладів України (1876 р.);

- Інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який є провідним мистецьким навчальним закладом та науково-методичним центром професійної художньої освіти Прикарпаття із високим науковим і творчим потенціалом;

- Училище декоративно – прикладного мистецтва Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, що формує на Прикарпатті культурно-естетичний рівень народного та професійного мистецтва, сприяє відродженню забутих і зникаючих ремесел Гуцульщини;

- Ужгородський коледж мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатського художнього інституту - перший художній навчальний заклад на Закарпатті (заснований у березні 1946 р.).

Виставка художніх виробів з металу «Криця» експонуватиметься впродовж липня у Картинній галереї заповідника. Запрошуємо Вас оглянути чудові твори ковальського мистецтва за адресою: м. Галич, вул. Івана Франка, 3!

Андрій Чемеринський
член НСКУ, магістр історії


09.07.2012 2849 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1159
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2091
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3391 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4076
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3616
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2471

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

355

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

928

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

757

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1884
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19265
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

548
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

762
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

160
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1150 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5328
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

615
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

749
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

327
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

537
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

544 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

631