"Давній Галич" продовжує естафету ковальських свят (фото)

 

Картинна галерея Національного заповідника «Давній Галич» вчергове знайомила всіх зацікавлених з творами мистецтва.

 

Цього разу об’єктом знайомства з глядачами стала виставка художніх кованих виробів. Вони прикрашають архітектурні будівлі, композиції експериментального і виставкового характеру, а також камерні та ювелірні твори.

 

 

В експозиції представлено близько п’яти десятків творів майстрів. Кожен з них є цікавим та неповторним. Відвідувачі виставки зможуть оглянути вироби згідно власних зацікавлень, адже тут є найрізноманітніші різновиди творчості – вироби виключно з металу, твори що поєднують метал та дерево.

 

Вироби представлені на виставці мають різне призначення – тому можуть використовуватися, як при облаштуванні приватних та адміністративних приміщень, так і бути окрасою закладів культури і мистецтва. Витвори з металу відрізняються новітніми підходами авторів у плані дизайну. Роботи поєднують релігійні та етнічні мотиви (вони зображають ангелів, гуцулів, церковні храми); відображають сили природи. В залах галереї можна помилуватися композиціями квітів і підсвічників; представлені тут і державні символи.

Це своєрідне свято ковальського мистецтва у Галичі було присвячено до чергової річниці з дня прийняття Конституції України. Не випадковою стала і назва виставки – «Криця».

На відкритті виставки виступили заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Давній Галич» Семен Побуцький, головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Андрій Чемеринський, заступник генерального директора з питань розвитку та охорони пам’яток Володимир Дідух.

У вступному слові С.Побуцький наголосив на тому, що «…виставка є символічною за своїм характером, оскільки на ній представлено твори митців кількох регіонів України, які об’єдналися в мистецтві. Подібно, як Основний закон держави повинен згуртовувати усіх для досягнення спільної державної мети, так і митці своїми спільними зусиллями популяризують українську культуру в світі. Ця виставка є свідченням  неперервності ковальського мистецтва впродовж століть…».

А.Чемеринський підкреслив тяглість мистецької традиції минулого і сучасного: «…Галицький заповідник продовжив естафету свят ковалів, які проводяться в Івано-Франківську… Роботи, які позиціонуються на виставці, як студентські, насправді, є високопрофесійними творами і свідчать про талант їхніх авторів, які в майбутньому стануть справжніми і визнаними майстрами народного мистецтва. Ковальські твори для Галича є рідними, оскільки в давній столиці Галицько-Волинського князівства ковальство було одним з розвинених промислів - свідченням цього є дослідження археологів Заповідника. Основна відмінність між творами кількох століть – форма і зміст, а загалом вони милують око…».

В.Дідух поділився власними враженнями про твори. За його словами: «…Кожна робота несе велике мистецьке навантаження, свій глибинний зміст. Твори заслуговують на увагу і кожен, хто їх переглядатиме отримає велике задоволення…».

 

Основними організаторами свята ковальського мистецтва у Галичі стали Міністерство культури України та Національний заповідник «Давній Галич». Саме завдяки їм на огляд глядацької аудиторії були представлені твори студентів кількох мистецьких академічних закладів. Зокрема, вироби своїх вихованців продемонстрували:

- Львівська національна академія мистецтв, яка забезпечує професійну підготовку і виховання творчих особистостей у галузях образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, реставрації, культурології, мистецтвознавства та менеджменту мистецтва;

- Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша, відомий як один з найстаріших мистецьких навчальних закладів України (1876 р.);

- Інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який є провідним мистецьким навчальним закладом та науково-методичним центром професійної художньої освіти Прикарпаття із високим науковим і творчим потенціалом;

- Училище декоративно – прикладного мистецтва Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, що формує на Прикарпатті культурно-естетичний рівень народного та професійного мистецтва, сприяє відродженню забутих і зникаючих ремесел Гуцульщини;

- Ужгородський коледж мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатського художнього інституту - перший художній навчальний заклад на Закарпатті (заснований у березні 1946 р.).

Виставка художніх виробів з металу «Криця» експонуватиметься впродовж липня у Картинній галереї заповідника. Запрошуємо Вас оглянути чудові твори ковальського мистецтва за адресою: м. Галич, вул. Івана Франка, 3!

Андрій Чемеринський
член НСКУ, магістр історії


09.07.2012 2863 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

490
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1185
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2832 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2331
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3195
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2774

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

595

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

613

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1147

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2360
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20557
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

781
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

2051
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

346
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

944
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5644
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7504
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1093
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

820
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1168 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1690 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1527