"Давній Галич" продовжує естафету ковальських свят (фото)

 

Картинна галерея Національного заповідника «Давній Галич» вчергове знайомила всіх зацікавлених з творами мистецтва.

 

Цього разу об’єктом знайомства з глядачами стала виставка художніх кованих виробів. Вони прикрашають архітектурні будівлі, композиції експериментального і виставкового характеру, а також камерні та ювелірні твори.

 

 

В експозиції представлено близько п’яти десятків творів майстрів. Кожен з них є цікавим та неповторним. Відвідувачі виставки зможуть оглянути вироби згідно власних зацікавлень, адже тут є найрізноманітніші різновиди творчості – вироби виключно з металу, твори що поєднують метал та дерево.

 

Вироби представлені на виставці мають різне призначення – тому можуть використовуватися, як при облаштуванні приватних та адміністративних приміщень, так і бути окрасою закладів культури і мистецтва. Витвори з металу відрізняються новітніми підходами авторів у плані дизайну. Роботи поєднують релігійні та етнічні мотиви (вони зображають ангелів, гуцулів, церковні храми); відображають сили природи. В залах галереї можна помилуватися композиціями квітів і підсвічників; представлені тут і державні символи.

Це своєрідне свято ковальського мистецтва у Галичі було присвячено до чергової річниці з дня прийняття Конституції України. Не випадковою стала і назва виставки – «Криця».

На відкритті виставки виступили заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Давній Галич» Семен Побуцький, головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Андрій Чемеринський, заступник генерального директора з питань розвитку та охорони пам’яток Володимир Дідух.

У вступному слові С.Побуцький наголосив на тому, що «…виставка є символічною за своїм характером, оскільки на ній представлено твори митців кількох регіонів України, які об’єдналися в мистецтві. Подібно, як Основний закон держави повинен згуртовувати усіх для досягнення спільної державної мети, так і митці своїми спільними зусиллями популяризують українську культуру в світі. Ця виставка є свідченням  неперервності ковальського мистецтва впродовж століть…».

А.Чемеринський підкреслив тяглість мистецької традиції минулого і сучасного: «…Галицький заповідник продовжив естафету свят ковалів, які проводяться в Івано-Франківську… Роботи, які позиціонуються на виставці, як студентські, насправді, є високопрофесійними творами і свідчать про талант їхніх авторів, які в майбутньому стануть справжніми і визнаними майстрами народного мистецтва. Ковальські твори для Галича є рідними, оскільки в давній столиці Галицько-Волинського князівства ковальство було одним з розвинених промислів - свідченням цього є дослідження археологів Заповідника. Основна відмінність між творами кількох століть – форма і зміст, а загалом вони милують око…».

В.Дідух поділився власними враженнями про твори. За його словами: «…Кожна робота несе велике мистецьке навантаження, свій глибинний зміст. Твори заслуговують на увагу і кожен, хто їх переглядатиме отримає велике задоволення…».

 

Основними організаторами свята ковальського мистецтва у Галичі стали Міністерство культури України та Національний заповідник «Давній Галич». Саме завдяки їм на огляд глядацької аудиторії були представлені твори студентів кількох мистецьких академічних закладів. Зокрема, вироби своїх вихованців продемонстрували:

- Львівська національна академія мистецтв, яка забезпечує професійну підготовку і виховання творчих особистостей у галузях образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, реставрації, культурології, мистецтвознавства та менеджменту мистецтва;

- Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша, відомий як один з найстаріших мистецьких навчальних закладів України (1876 р.);

- Інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який є провідним мистецьким навчальним закладом та науково-методичним центром професійної художньої освіти Прикарпаття із високим науковим і творчим потенціалом;

- Училище декоративно – прикладного мистецтва Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, що формує на Прикарпатті культурно-естетичний рівень народного та професійного мистецтва, сприяє відродженню забутих і зникаючих ремесел Гуцульщини;

- Ужгородський коледж мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатського художнього інституту - перший художній навчальний заклад на Закарпатті (заснований у березні 1946 р.).

Виставка художніх виробів з металу «Криця» експонуватиметься впродовж липня у Картинній галереї заповідника. Запрошуємо Вас оглянути чудові твори ковальського мистецтва за адресою: м. Галич, вул. Івана Франка, 3!

Андрій Чемеринський
член НСКУ, магістр історії


09.07.2012 2899 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

503
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5200
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1427
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3958

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

346

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1022

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

944
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

259
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10635
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

335
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

602
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1424
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

295
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

203
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1007
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877