Давні пісні, ремесла та спомини минулого: лемки Прикарпаття взяли участь у фестивалях на Тернопільщині та Львівщині

Урочиста хода, виступи лемківських колективів зі всієї України, майстер-класи, фотовиставки та частування від місцевих ґаздів та ґаздинь - так  прикарпатські лемки відгуляли два фестивалі у Тернопільській та Львівській областях.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Івано-Франківську обласну організацію "Молода Просвіта".

Перший - в урочищі "Бичова", яке знаходиться біля міста Монастириська. Це ХХІІ Міжнародний фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”, який провели 7-8 серпня. На масштабному заході виступили артисти з Долинщини та Калущини, батьків, дідів та бабусь яких свого часу також депортували з рідного дому.  Зокрема, ансамблі "Відгомін Бескидів", “Студенька”,  колектив “Доленька”, а також народна аматорська хорова капела “Бескид”. На фестиваль гості з Прикарпаття привезли давні пісні.

Другий - VI Всеукраїнський фестиваль “Гомін Лемківщини”, який відбувся 4-5 вересня у селі Зимна Вода. Тут керівниця Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта” Євгенія Бардяк разом з іншими поважними гостями підняла прапор Лемківщини.

За її словами, саме ця етнографічна група потребує ретельної допомоги зі збереження спадку:

“При вимушеному переселенні, людей розкидали по світу. Традиції, обряди - з часом все може забутися, якщо не передати молодшому поколінню. Попередньо наша команда вже організовували з’їзд молодих лемків. Зараз плануємо започаткувати заходи на Франківщині, які будуть різнитися від тих, що вже проводяться, але так само берегтимуть культуру та історію”.

Є також ідея відродити лемківський фестиваль на Прикарпатті. Нагадаємо, в області його вже проводили на Калущині і на Рожнятівщині. Потрібно вибрати сталу локацію та організовувати масштабно щороку.

На святі у Зимній Воді виступила й народна аматорська хорова капела “Бескид” з Івано-Франківська. Артисти виконали народні композиції, серед яких давня пісня “Дротар”.

"У давнину лемки в господарствах здебільшого користуватися глиняним посудом і якщо він розбивався, його не викидали, а кликали дротара. Це ремісник, який ходив горами від села до села. Розбитий посуд він склеював тістом і обмотував дротом", - розповів почесний голова Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Степан Криницький, який на сцені під час виконання пісні грає роль дротара.

Голова Івано-Франківської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксани Данилів зазначила, що такі фестивалі важливі для різних поколінь лемків. Сюди з'їжджаються й з інших країн:

“На Прикарпатті є гуцули, бойки, покутяни, ополяни, а про лемків мало говорять. Нас багато, але ми роз’їхалися по районах, областях і країнах. У Радянський період в лемків забрали їх землю, тому ми ніби втратили частину свого коріння. А коли збираємось всі разом, знову відчуваємо той давній дім, - це нас гуртує”.

Цьогоріч восени вшановують 77-річницю пам’яті примусового виселення етнічних українців з їх рідних земель 1944-1951 рр. З цієї нагоди в Івано-Франківську 12 вересня о 12 годині на території Храму Святих Слов’янських Апостолів Кирила і Мефодія (вул. Галицька, 38а) відбудеться поминальний захід. Також відслужать панахиду біля пам’ятного знаку у місті Долина.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Лицарський турнір та виступи відомих гуртів: відомо, якою буде програма галицького фестивал


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

281
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1696
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3149
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1199 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

236

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1110

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

410
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1310
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

617 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470