Давні пісні, ремесла та спомини минулого: лемки Прикарпаття взяли участь у фестивалях на Тернопільщині та Львівщині

Урочиста хода, виступи лемківських колективів зі всієї України, майстер-класи, фотовиставки та частування від місцевих ґаздів та ґаздинь - так  прикарпатські лемки відгуляли два фестивалі у Тернопільській та Львівській областях.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Івано-Франківську обласну організацію "Молода Просвіта".

Перший - в урочищі "Бичова", яке знаходиться біля міста Монастириська. Це ХХІІ Міжнародний фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”, який провели 7-8 серпня. На масштабному заході виступили артисти з Долинщини та Калущини, батьків, дідів та бабусь яких свого часу також депортували з рідного дому.  Зокрема, ансамблі "Відгомін Бескидів", “Студенька”,  колектив “Доленька”, а також народна аматорська хорова капела “Бескид”. На фестиваль гості з Прикарпаття привезли давні пісні.

Другий - VI Всеукраїнський фестиваль “Гомін Лемківщини”, який відбувся 4-5 вересня у селі Зимна Вода. Тут керівниця Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта” Євгенія Бардяк разом з іншими поважними гостями підняла прапор Лемківщини.

За її словами, саме ця етнографічна група потребує ретельної допомоги зі збереження спадку:

“При вимушеному переселенні, людей розкидали по світу. Традиції, обряди - з часом все може забутися, якщо не передати молодшому поколінню. Попередньо наша команда вже організовували з’їзд молодих лемків. Зараз плануємо започаткувати заходи на Франківщині, які будуть різнитися від тих, що вже проводяться, але так само берегтимуть культуру та історію”.

Є також ідея відродити лемківський фестиваль на Прикарпатті. Нагадаємо, в області його вже проводили на Калущині і на Рожнятівщині. Потрібно вибрати сталу локацію та організовувати масштабно щороку.

На святі у Зимній Воді виступила й народна аматорська хорова капела “Бескид” з Івано-Франківська. Артисти виконали народні композиції, серед яких давня пісня “Дротар”.

"У давнину лемки в господарствах здебільшого користуватися глиняним посудом і якщо він розбивався, його не викидали, а кликали дротара. Це ремісник, який ходив горами від села до села. Розбитий посуд він склеював тістом і обмотував дротом", - розповів почесний голова Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Степан Криницький, який на сцені під час виконання пісні грає роль дротара.

Голова Івано-Франківської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксани Данилів зазначила, що такі фестивалі важливі для різних поколінь лемків. Сюди з'їжджаються й з інших країн:

“На Прикарпатті є гуцули, бойки, покутяни, ополяни, а про лемків мало говорять. Нас багато, але ми роз’їхалися по районах, областях і країнах. У Радянський період в лемків забрали їх землю, тому ми ніби втратили частину свого коріння. А коли збираємось всі разом, знову відчуваємо той давній дім, - це нас гуртує”.

Цьогоріч восени вшановують 77-річницю пам’яті примусового виселення етнічних українців з їх рідних земель 1944-1951 рр. З цієї нагоди в Івано-Франківську 12 вересня о 12 годині на території Храму Святих Слов’янських Апостолів Кирила і Мефодія (вул. Галицька, 38а) відбудеться поминальний захід. Також відслужать панахиду біля пам’ятного знаку у місті Долина.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Лицарський турнір та виступи відомих гуртів: відомо, якою буде програма галицького фестивал


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1575
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1016
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1277 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3734 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33870
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2834

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

355

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

751

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1696

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1065
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

631
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

509
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

886
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1985
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12200
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1497
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1279
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

539
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

252
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

321
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

367
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1259