Давні пісні, ремесла та спомини минулого: лемки Прикарпаття взяли участь у фестивалях на Тернопільщині та Львівщині

Урочиста хода, виступи лемківських колективів зі всієї України, майстер-класи, фотовиставки та частування від місцевих ґаздів та ґаздинь - так  прикарпатські лемки відгуляли два фестивалі у Тернопільській та Львівській областях.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Івано-Франківську обласну організацію "Молода Просвіта".

Перший - в урочищі "Бичова", яке знаходиться біля міста Монастириська. Це ХХІІ Міжнародний фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”, який провели 7-8 серпня. На масштабному заході виступили артисти з Долинщини та Калущини, батьків, дідів та бабусь яких свого часу також депортували з рідного дому.  Зокрема, ансамблі "Відгомін Бескидів", “Студенька”,  колектив “Доленька”, а також народна аматорська хорова капела “Бескид”. На фестиваль гості з Прикарпаття привезли давні пісні.

Другий - VI Всеукраїнський фестиваль “Гомін Лемківщини”, який відбувся 4-5 вересня у селі Зимна Вода. Тут керівниця Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта” Євгенія Бардяк разом з іншими поважними гостями підняла прапор Лемківщини.

За її словами, саме ця етнографічна група потребує ретельної допомоги зі збереження спадку:

“При вимушеному переселенні, людей розкидали по світу. Традиції, обряди - з часом все може забутися, якщо не передати молодшому поколінню. Попередньо наша команда вже організовували з’їзд молодих лемків. Зараз плануємо започаткувати заходи на Франківщині, які будуть різнитися від тих, що вже проводяться, але так само берегтимуть культуру та історію”.

Є також ідея відродити лемківський фестиваль на Прикарпатті. Нагадаємо, в області його вже проводили на Калущині і на Рожнятівщині. Потрібно вибрати сталу локацію та організовувати масштабно щороку.

На святі у Зимній Воді виступила й народна аматорська хорова капела “Бескид” з Івано-Франківська. Артисти виконали народні композиції, серед яких давня пісня “Дротар”.

"У давнину лемки в господарствах здебільшого користуватися глиняним посудом і якщо він розбивався, його не викидали, а кликали дротара. Це ремісник, який ходив горами від села до села. Розбитий посуд він склеював тістом і обмотував дротом", - розповів почесний голова Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Степан Криницький, який на сцені під час виконання пісні грає роль дротара.

Голова Івано-Франківської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксани Данилів зазначила, що такі фестивалі важливі для різних поколінь лемків. Сюди з'їжджаються й з інших країн:

“На Прикарпатті є гуцули, бойки, покутяни, ополяни, а про лемків мало говорять. Нас багато, але ми роз’їхалися по районах, областях і країнах. У Радянський період в лемків забрали їх землю, тому ми ніби втратили частину свого коріння. А коли збираємось всі разом, знову відчуваємо той давній дім, - це нас гуртує”.

Цьогоріч восени вшановують 77-річницю пам’яті примусового виселення етнічних українців з їх рідних земель 1944-1951 рр. З цієї нагоди в Івано-Франківську 12 вересня о 12 годині на території Храму Святих Слов’янських Апостолів Кирила і Мефодія (вул. Галицька, 38а) відбудеться поминальний захід. Також відслужать панахиду біля пам’ятного знаку у місті Долина.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Лицарський турнір та виступи відомих гуртів: відомо, якою буде програма галицького фестивал


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3537
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12009 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2360
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2227
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3202
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5225

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

997

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1472

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1999

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1707
24.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

264
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

2088
24.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

280
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9188
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1021
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

1095
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20891
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

258
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

741
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

1247 7
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

1108 1