Давні пісні, ремесла та спомини минулого: лемки Прикарпаття взяли участь у фестивалях на Тернопільщині та Львівщині

Урочиста хода, виступи лемківських колективів зі всієї України, майстер-класи, фотовиставки та частування від місцевих ґаздів та ґаздинь - так  прикарпатські лемки відгуляли два фестивалі у Тернопільській та Львівській областях.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Івано-Франківську обласну організацію "Молода Просвіта".

Перший - в урочищі "Бичова", яке знаходиться біля міста Монастириська. Це ХХІІ Міжнародний фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”, який провели 7-8 серпня. На масштабному заході виступили артисти з Долинщини та Калущини, батьків, дідів та бабусь яких свого часу також депортували з рідного дому.  Зокрема, ансамблі "Відгомін Бескидів", “Студенька”,  колектив “Доленька”, а також народна аматорська хорова капела “Бескид”. На фестиваль гості з Прикарпаття привезли давні пісні.

Другий - VI Всеукраїнський фестиваль “Гомін Лемківщини”, який відбувся 4-5 вересня у селі Зимна Вода. Тут керівниця Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта” Євгенія Бардяк разом з іншими поважними гостями підняла прапор Лемківщини.

За її словами, саме ця етнографічна група потребує ретельної допомоги зі збереження спадку:

“При вимушеному переселенні, людей розкидали по світу. Традиції, обряди - з часом все може забутися, якщо не передати молодшому поколінню. Попередньо наша команда вже організовували з’їзд молодих лемків. Зараз плануємо започаткувати заходи на Франківщині, які будуть різнитися від тих, що вже проводяться, але так само берегтимуть культуру та історію”.

Є також ідея відродити лемківський фестиваль на Прикарпатті. Нагадаємо, в області його вже проводили на Калущині і на Рожнятівщині. Потрібно вибрати сталу локацію та організовувати масштабно щороку.

На святі у Зимній Воді виступила й народна аматорська хорова капела “Бескид” з Івано-Франківська. Артисти виконали народні композиції, серед яких давня пісня “Дротар”.

"У давнину лемки в господарствах здебільшого користуватися глиняним посудом і якщо він розбивався, його не викидали, а кликали дротара. Це ремісник, який ходив горами від села до села. Розбитий посуд він склеював тістом і обмотував дротом", - розповів почесний голова Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Степан Криницький, який на сцені під час виконання пісні грає роль дротара.

Голова Івано-Франківської організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Оксани Данилів зазначила, що такі фестивалі важливі для різних поколінь лемків. Сюди з'їжджаються й з інших країн:

“На Прикарпатті є гуцули, бойки, покутяни, ополяни, а про лемків мало говорять. Нас багато, але ми роз’їхалися по районах, областях і країнах. У Радянський період в лемків забрали їх землю, тому ми ніби втратили частину свого коріння. А коли збираємось всі разом, знову відчуваємо той давній дім, - це нас гуртує”.

Цьогоріч восени вшановують 77-річницю пам’яті примусового виселення етнічних українців з їх рідних земель 1944-1951 рр. З цієї нагоди в Івано-Франківську 12 вересня о 12 годині на території Храму Святих Слов’янських Апостолів Кирила і Мефодія (вул. Галицька, 38а) відбудеться поминальний захід. Також відслужать панахиду біля пам’ятного знаку у місті Долина.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Лицарський турнір та виступи відомих гуртів: відомо, якою буде програма галицького фестивал


Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2465
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4705
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1205
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1366
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1771
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2794 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

223

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

389

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1274

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1383
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

1817
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1903
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26959 1
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

364
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8030
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3369
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1627
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1292
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

330
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

527 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

721
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

773