Covid-19: висновки розслідування ВООЗ в Китаї

Читаючи державні китайські засоби масової інформації, може виникнути думка, що розслідування Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо походження Covid-19 виключило Ухань, як потенційне джерело пандемії.

Напередодні чотиритижневого візиту до китайського міста, який завершився цього тижня, команда ВООЗ попереджала, що їх дослідження можуть не виявити нічого нового.

Вчені наголошували на тривалості часу з моменту розповсюдження інфекцій в Ухані та вказували на високий ступінь дезінфекції та стерилізації міста, оскільки мешканці терпіли тривалі карантинні обмеження і тільки тепер повернулися до відносної "нормальності".

І тому, не було дивним, що команда не викрила жодних серйозних "сюрпризів", представивши свої висновки у вівторок.

Найбільш чітко слідчі заперечили припущення, що вірус "вирвався" з китайської лабораторії, яка працювала над вивченням вірусних інфекцій. Що стосується більшості інших питань, експерти ВООЗ попереджали або визнавали, що чітких доказів не знайшли.

"Ми різко змінили картину, яку мали раніше? Я не думаю", - сказав Пітер Бен Ембарек, один зі слідчих ВООЗ, на пресконференції. "Ми додали деталей? Абсолютно".


Думка державних ЗМІ

Китайські державні ЗМІ використовували коментарі аполітичних вчених, щоб підтвердити гіпотезу, що вірус походить з-за меж Китаю.

Державна газета China Daily, орієнтована на міжнародних читачів, випустила заголовок "Команда ВООЗ: походження вірусу не повинно бути "географічно пов'язаним", тоді як національний таблоїд Global Times зробив крок далі, заявивши, що готовий "уважно вивчити Південно-Східну Азію" як потенційне походження вірусу.

Китайські експерти, які працювали разом із командою, пішли далі, ніж їхні колеги з ВООЗ, описуючи свої висновки, принаймні тоді, коли ці висновки можна було розкрити, щоб викреслити Ухань як потенційне джерело походження пандемії.

Лян Ванніан, провідний експерт Національної комісії охорони здоров'я Китаю (NHC), заявив журналістам, що досі незрозуміло, як вірус потрапив на ринок морепродуктів Хуанань, яке визначили місцем найпершого спалаху захворювання.

За словами вченого, вірус могли занести інфіковані люди, забруднені продукти, заморожені продукти або тварини.

Тварини розглядалися як найбільш вірогідні розповсюджувачі вірусу, перш ніж він перенісся на людей. Раніше висувалося припущення, що вірус еволюціонував усередині кажанів, які схильні до розповсюдження коронавірусу, а потім передавався людям, потенційно через третій вид.

"Наші первинні висновки свідчать про те, що інтродукція через посередницький вид-хазяїн є найбільш вірогідним шляхом і одним зі способів, який потребує додаткових досліджень та більш конкретних цільових досліджень", - сказав Бен Ембарек, додавши, що існує також можливість "прямого зоонозного поширення" або передача від точки до точки від вихідного виду - найімовірніше кажана - людині.

На пресконференції ВООЗ Бен Ембарек також нагадав про дві інші теорії: ймовірність витоку з лабораторії Уханя, що, на його думку, малоймовірне, або що він передався людям через заморожені продукти, що, за його словами, не виключено.


Альтернативні теорії походження

Протягом кількох місяців китайські експерти відстоювали теорію, згідно з якою розповсюдження відбулося через ланцюг постачання заморожених продуктів харчування з іншої країни, проте більшість міжнародних учених вважає цю можливість малоймовірною.

Наприкінці минулого року газета People's Daily, офіційний рупор компартії Китаю, стверджувала, що "всі наявні дані свідчать про те, що коронавірус походить не з Ухані центральної частини Китаю, а потрапив в Китай через імпортні заморожені харчові продукти та їх упаковку.

"Як ВООЗ, так і Американські центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) раніше заявляли, що немає жодних доказів передачі вірусу через харчові продукти або харчову упаковку, навіть після того, як він досяг рівня пандемії і був набагато більш поширеним на складах і фабриках.

Члени команди ВООЗ усвідомлюють наскільки ретельно вони перебувають під контролем, як від світу, який відчайдушно розуміє, як почалася пандемія, так і від китайців, які шукають повного виправдання за свої ранні помилки в боротьбі з пандемією.

Саме ці початкові помилки - незаперечні та, в основному, не пов’язані з кінцевим походженням вірусу, - результати висновків групи ВООЗ ненавмисно це підтвердили.

Вже кілька місяців пропагандистський апарат Китаю намагається спростувати кампанію, що країна - першоджерело виникнення пандемії та у вівторок на пресконференції запропонували спростування.

Виступаючи перед китайськими ЗМІ після пресконференції ВООЗ, Цзенг Гуан, керівник Центрів з контролю за захворюваннями в країні, також підкреслив ще одну (безпідставну) теорію змови - про те, що вірус розпочався в американській лабораторії.

"Американські біолабораторії є по всьому світу. Для чого Америці стільки лабораторій? Яка мета?, - запитав він. "Багато в чому Сполучені Штати вимагають, щоб інші були відкритими та прозорими, лише щоб виявити, що найбільш непрозорі справи в самих Сполучених Штатах".

Дзен сказав, що ВООЗ повинна "прослідкувати джерело вірусу в глобальному масштабі", а США повинні бути в центрі уваги розслідування.

Припущення про те, що новий коронавірус міг еволюціонувати за межами Китаю або завезений в Ухань із замороженими продуктами, використовуються державними китайськими ЗМІ, щоб натякати на те, що країна була безпомічна зупинити вірус до того, як він став нестримним.


Помилкові дії при перших спалахах

Хоча китайських чиновників не можна звинувачувати в тому, що вони не визначили кілька випадків пневмонії як початок наступної великої пандемії, це не те, що у чому полягає звинувачення, коли мова заходить про спалах в Ухані.

Кричущою реакцією було не те, що уряд ігнорував докази потенційної пандемії, коли дивився чиновникам в обличчя.

Згідно з документами, що потрапили до CNN від викривачів, а також з інших повідомлень та загальнодоступною інформацією, Ухань та китайські чиновники применшили загрозу коронавірусу, навіть коли існували чіткі докази передачі від людини до людини.

Заходи не вживали, поки не стало занадто пізно, щоб зупинити широкомасштабну передачу вірусу під час місяця новорічних подорожей 2020 року, хоча чиновників попереджали, що "це, можливо, переросте у масштабну подію в галузі охорони здоров'я".

В Ухані уряд навіть влаштував масовий бенкет, намагаючись побити світовий рекорд.

За даними міської влади, перші випадки в Ухані зафіксовані між 12 та 29 грудня 2019 року. ВООЗ про випадки захворювання повідомили лише 31 грудня.

До того часу, як Ухань ввів карантин 23 січня 2020 року, вірус вже поширився в Японії, Південній Кореї, Таїланді та США.

"Очевидно, що вони робили помилки - і не лише помилки, які трапляються, коли ви маєте справу з новим вірусом, - також бюрократичні та політично вмотивовані помилки в тому, як вони з цим поводились", - прокоментував ситуацію Янчжун Хуан, старший науковий співробітник з питань глобальної охорони здоров'я в Раді з міжнародних відносин.

Минулого місяця швейцарська Незалежна група з питань готовності та реагування на пандемію заявила, що Пекін міг би більше застосовувати заходів щодо охорони здоров'я, коли вперше виявили випадки пневмоній в Ухані.

"Для комісії стало зрозумілим, що у січні 2020 р. місцевими та національними органами охорони здоров'я в Китаї заходи щодо охорони громадського здоров'я слід було застосовувати активніше", - йдеться у звіті комісії.

Зрештою, це політичні та історичні питання, а не наукові. Можливо, буде встановлено, що вірус еволюціонував за межами Китаю, можливо, навіть поширився в Ухані через заморожені продукти, як стверджували представники охорони здоров’я країни.

Але це не змінить того факту, що Ухань був місцем першого великого спалаху, або що чиновники там не змогли зупинити його розповсюдження.

Що стосується коронавірусу, то тут є багато звинувачень, і лідери інших країн, які повільно реагували, також повинні розділити ці звинувачення. Якщо китайські чиновники мали діяти швидше, маючи докази, якими вони володіли в січні 2020 року, то влада в інших країнах світу - включаючи США - яка проігнорувала ще більші докази початку пандемії через тижні та місяці?

Що стосується того, як сам вірус еволюціонував і вперше перейшов до людей, ці дослідження тривають.

Виступаючи перед CNN у вівторок, член групи ВООЗ Пітер Дашак сказав, що врешті-решт вчені "отримають справді чітке уявлення" про те, як виник вірус, але це може зайняти тижні, місяці або навіть "декілька років". "Попереду ще багато роботи", - сказав він.

за матеріалами CNN


10.02.2021 1062
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1019
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2764
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

958
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3066 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2323
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15055
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

802
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

365
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

368
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1098