COVID-19: відсторонення невакцинованих працівників, медичні міфи та ситуація на Прикарпатті

За добу 21 січня в Україні зафіксували 22 473 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, з них дітей — 2 838, медпрацівників — 535.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.

Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 2 284 нові підтверджені випадки. Крім того, в області одужали — 242 особи, летальні випадки — сім.

Так, за весь час пандемії в Івано-Франківській області на COVID-19 захворіли 143 998 осіб, в тому числі 7 631 дитина та 3 779 медичних працівників. З них 123 541 особа одужала, 3 190 людей померли.

Протягом минулої доби прикарпатські медики провели 4 609 досліджень методом ПЛР та 238 – методом ІФА.

Найбільше випадків зафіксували в Івано-Франківському районі, де на коронавірусну інфекцію минулої доби захворіли 938 осіб (в тому числі 273 — в Івано-Франківській міській територіальній громаді).

У Надвірнянському районі зареєстрували 324 випадки захворювання, у Косівському — 140, у Калуському — 479, у Коломийському — 398, у Верховинському районі — 5 випадків.


Кількість захворювань в регіонах за добу:

  • Київ – 1744;
  • Вінницька область – 1005;
  • Волинська область – 512;
  • Дніпропетровська область – 785;
  • Донецька область – 701;
  • Житомирська область – 879;
  • Закарпатська область – 682;
  • Запорізька область – 246;
  • Київська область – 743;
  • Кіровоградська область – 100;
  • Луганська область – 291;
  • Львівська область – 3293;
  • Миколаївська область – 283;
  • Одеська область – 1079;
  • Полтавська область – 549;
  • Рівненська область – 828;
  • Сумська область – 1355;
  • Тернопільська область – 923;
  • Харківська область – 1159;
  • Херсонська область – 334;
  • Хмельницька область – 1064;
  • Черкаська область – 357;
  • Чернівецька область – 848;
  • Чернігівська область – 429.

В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.

З 23 вересня по всій Україні запровадили «жовту» зону. Проте, станом на 22 січня в Україні десять регіонів перебувають у «помаранчевій» зоні епіднебезпеки.

Наразі у «помаранчевій» зоні епіднебезпеки Вінницька, Хмельницька, Сумська, Житомирська, Львівська, Тернопільська, Рівненська, Івано-Франківська, Чернігівська та Чернівецька області.

Усі інші регіони перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки.

При цьому за рішенням Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з 00:00 години 24 січня на території Івано-Франківської області вводиться «червоний» режим епідемічної небезпеки.

Зазначимо, що в областях без обмежень працюватимуть тільки аптеки, продовольчі й ветеринарні магазини, АЗС та банки. Натомість робота ресторанів, кав'ярень, спортзалів, кінотеатрів та непродовольчих магазинів можлива лише за повної вакцинації персоналу та відвідувачів.

Водночас 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.

  читайте також: Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron».


Старт вакцинації від COVID-19 в Україні відбувся 24 лютого 2021 року. Від початку кампанії провели усього 29 790 690 щеплень.

Так, від початку вакцинальної кампанії щеплено 15 141 199 людей, з них отримали першу дозу – 15 141 197 людей, отримали дві дози – 14 443 593 людини, отримали додаткову дозу – 12 689 людей, бустерну дозу – 193 211 людей.

Водночас від початку вакцинальної кампанії в Івано-Франківській області провели 828 943 щеплення.

Так, в області за минулу добу вакцинували 2 928 прикарпатців. Зокрема, щепили першою дозою — 850 прикарпатців, а другою — 1 608.

Крім того, 2 517 людей отримали бустерну дозу вакцини проти COVID-19, 469 — за минулу добу. Також 164 прикарпатці отримали додаткову дозу вакцини проти COVID-19, за добу щепили одного прикарпатця.

На Івано-Франківщині функціонують дев'ять центрів масової вакцинації населення. Перелік, контакти та графік роботи пунктів та центрів, а також іншу інформацію про вакцинацію проти COVID-19 можна отримати за номером контакт-центру 0 800 60 20 19 та на сайті.

Нагадаємо, в Україні змінили змішані схеми вакцинації від COVID-19 на наступні:

▪️ 1-ша доза CoronaVac + 2-га AstraZeneca, Pfizer чи Moderna;
▪️ 1-ша доза AstraZeneca + 2-га Pfizer чи Moderna;
▪️ 1-ша доза Pfizer, Moderna + 2-га AstraZeneca.

Інтервал між введеннями для всіх схем – 28 днів.

Такі самі схеми можна застосовувати також для додаткової чи бустерної дози.

Нагадаємо, що з 24 січня українці, старші 60 років, зможуть витратити 1000 гривень, отримані у межах програми «єПідтримка» за вакцинацію від COVID-19, на придбання ліків в аптеках.

«Уряд надав можливість людям віком від 60 років спрямувати кошти за отримання базового курсу щеплень від коронавірусної хвороби на придбання ліків. Саме ця вікова категорія є групою ризику та має супутні хронічні захворювання, які потребують придбання додаткових лікарських засобів. Тепер їх можна придбати за рахунок коштів єПідтримки», — зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Купити можна буде будь-які лікарські засоби, дозволені для застосування в Україні, як за рецептом лікаря, так і без нього. 

За інформацією Міністерства економіки України, банки перевірятимуть вік людини у момент проведення платежу. Коли саме вона оформила картку — неважливо, головне, щоб на момент купівлі ліків їй вже виповнилося 60 років. 

За кошти програми можна буде придбати виключно лікарські засоби, а не будь-які товари, що реалізуються в аптеці. Наприклад, не можна буде купити препарати недоведеної ефективності, такі як дієтичні добавки, а також косметичні засоби чи медичні прилади, як-от апарати для вимірювання тиску, інгалятори тощо.

До слова, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи з 31 січня.

Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.

Так, з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи. Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.

Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.

Зокрема, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.

Чи є винятки?

Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.

«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання – це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», – зауважив міністр охорони здоров’я України.

За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.

За яких умов допускатимуть до роботи?

У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:

  • повна вакцинація;
  • скасування/зупинення дії постанови.

Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.


МІФ №1: Молодші за 60 років вакциновані англійці помирають вдвічі частіше, ніж невакциновані
Користувачі соціальних мереж розповсюджують інформацію про те, що начебто вакциновані англійці молодші 60 років помирають вдвічі частіше, ніж невакциновані люди того ж віку. Здебільшого в таких повідомленнях цитують перекладений російською мовою англомовний текст із порівнянням щотижневих даних смертності від британського уряду. Деякі автори додають, що не знають, як це пояснити, окрім як «смертністю від щеплень».
Факт: У коментарі для StopFake експерти з організації Health Desk повідомили, що оприлюднені дані в соціальних мережах були неправильно витлумачені та не відображають ефективність вакцини або справжнє розуміння смертності, спричиненої COVID-19.
МІФ №2: Австралійський політик Марк Макговен інсценував вакцинацію від COVID-19
У соціальних мережах розповсюджують інформацію про те, що прем’єр-міністр австралійського штату Західна Австралія Марк Макговен інсценував свою вакцинацію третьою бустерною дозою. Користувачі соцмереж зробили такий висновок, ґрунтуючись на фотографії, яку Макговен опублікував у Твіттері. Адже на знімку голки шприца не видно.
Факт: Марк Макговен отримав третю дозу вакцини від COVID-19 наприкінці грудня 2021 року. Помаранчева деталь, яку багато користувачів розпізнали як ковпачок на голці, насправді є частиною безпечного шприца, що знаходиться безпосередньо перед голкою. Це можна чітко побачити на відео вакцинації Макговена.
Міф №3: МОЗ не підтвердив епідемію COVID-19  

Користувачі у соцмережах заявляють про те, що «ані епідемії, ані пандемії, ані карантину немає», і це нібито підтвердили в українському МОЗ. Як доказ наводиться відповідь Центру на інформаційний запит, у якому йдеться про те, що «за період з 1 березня по 1 серпня епідемій на території України не зареєстрували».

Факт: Центр громадського здоров’я МОЗ пояснив у коментарі для StopFake, що це — лише особливість використання термінів, адже в нормативно-правових актах використовується не термін «епідемія», а «медико-біологічна надзвичайна ситуація природного характеру державного рівня», тому на запит про надання списку епідемій з документами, які їх встановлюють, була дана саме така відповідь.

Усі офіційні рішення та документи, видані урядом і МОЗ стосовно протидії розповсюдженню COVID-19, знаходяться на офіційному сайті covid19.gov.ua.


Додамо, що оплата лікування пацієнтів з COVID-19 в стаціонарних умовах у 2022 року здійснюватиметься за 2 пакетами: «Готовність до реагування» та «Стаціонарна допомога пацієнтам з COVID 19».

На перший пакет на 2022 рік передбачено 2,5 млрд гривень. Кожен законтрактований медзаклад, який був визначений Департаментами охорони здоров’я ОДА в кількості 1 заклад на 200 тисяч населення відповідної області, отримуватиме 1 053 510 грн на місяць.
На другий пакет передбачено 16,9 млрд гривень. На нього зможуть законтрактуватися всі заклади, які відповідають вимогам НСЗУ Національна служба здоров'я України. Оплата буде відбуватись за комбінацією глобальної ставки та ставки за кожен пролікований випадок. У розрахунку тарифу враховано заробітну плату й необхідні лікарські засоби та медичні вироби для лікування пацієнтів з COVID-19.
Усі надані послуги будуть оплачені медзакладам за договором з Національною службою здоров’я. 
Міністерство охорони здоров'я прогнозує у лютому добову захворюваність на рівні 59 тисяч, за лютий сумарно може захворіти до 1 мільйона українців.

Про це в інтерв'ю ЛігаLife сказав заступник міністра охорони здоров'я Ігор Кузін.

«Зараз немає фінальних прогнозів, багато змінних ще в процесі або обговорення, або з’ясування. За попередніми розрахунками, представленими Радою національної безпеки та оборони, 59 000 осіб може хворіти щоденно, сумарно біля 1 мільйона українців за лютий може захворіти», — зазначив Кузін.

При цьому заступник міністра назвав це оптимістичними прогнозами. За його словами, згідно з американськими прогнозами, які роблять для України, пікові показники захворюваності очікуються приблизно на середину лютого з доволі швидким спаданням до першого квітня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


COVID-19 залишає аутоантитіла, які можуть вражати здорові органи організму — дослідження

Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

Рідкісна побічна реакція від вакцини Johnson & Johnson: що відомо


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1594
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3367 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

147

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2434
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1237
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

264
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

325
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

427
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718