COVID-19: відсторонення невакцинованих працівників, медичні міфи та ситуація на Прикарпатті

За добу 21 січня в Україні зафіксували 22 473 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, з них дітей — 2 838, медпрацівників — 535.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.

Зокрема, в Івано-Франківській області за добу 2 284 нові підтверджені випадки. Крім того, в області одужали — 242 особи, летальні випадки — сім.

Так, за весь час пандемії в Івано-Франківській області на COVID-19 захворіли 143 998 осіб, в тому числі 7 631 дитина та 3 779 медичних працівників. З них 123 541 особа одужала, 3 190 людей померли.

Протягом минулої доби прикарпатські медики провели 4 609 досліджень методом ПЛР та 238 – методом ІФА.

Найбільше випадків зафіксували в Івано-Франківському районі, де на коронавірусну інфекцію минулої доби захворіли 938 осіб (в тому числі 273 — в Івано-Франківській міській територіальній громаді).

У Надвірнянському районі зареєстрували 324 випадки захворювання, у Косівському — 140, у Калуському — 479, у Коломийському — 398, у Верховинському районі — 5 випадків.


Кількість захворювань в регіонах за добу:

  • Київ – 1744;
  • Вінницька область – 1005;
  • Волинська область – 512;
  • Дніпропетровська область – 785;
  • Донецька область – 701;
  • Житомирська область – 879;
  • Закарпатська область – 682;
  • Запорізька область – 246;
  • Київська область – 743;
  • Кіровоградська область – 100;
  • Луганська область – 291;
  • Львівська область – 3293;
  • Миколаївська область – 283;
  • Одеська область – 1079;
  • Полтавська область – 549;
  • Рівненська область – 828;
  • Сумська область – 1355;
  • Тернопільська область – 923;
  • Харківська область – 1159;
  • Херсонська область – 334;
  • Хмельницька область – 1064;
  • Черкаська область – 357;
  • Чернівецька область – 848;
  • Чернігівська область – 429.

В Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.

З 23 вересня по всій Україні запровадили «жовту» зону. Проте, станом на 22 січня в Україні десять регіонів перебувають у «помаранчевій» зоні епіднебезпеки.

Наразі у «помаранчевій» зоні епіднебезпеки Вінницька, Хмельницька, Сумська, Житомирська, Львівська, Тернопільська, Рівненська, Івано-Франківська, Чернігівська та Чернівецька області.

Усі інші регіони перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки.

При цьому за рішенням Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з 00:00 години 24 січня на території Івано-Франківської області вводиться «червоний» режим епідемічної небезпеки.

Зазначимо, що в областях без обмежень працюватимуть тільки аптеки, продовольчі й ветеринарні магазини, АЗС та банки. Натомість робота ресторанів, кав'ярень, спортзалів, кінотеатрів та непродовольчих магазинів можлива лише за повної вакцинації персоналу та відвідувачів.

Водночас 15 грудня Кабінет Міністрів України продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 березня 2022 року.

  читайте також: Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron».


Старт вакцинації від COVID-19 в Україні відбувся 24 лютого 2021 року. Від початку кампанії провели усього 29 790 690 щеплень.

Так, від початку вакцинальної кампанії щеплено 15 141 199 людей, з них отримали першу дозу – 15 141 197 людей, отримали дві дози – 14 443 593 людини, отримали додаткову дозу – 12 689 людей, бустерну дозу – 193 211 людей.

Водночас від початку вакцинальної кампанії в Івано-Франківській області провели 828 943 щеплення.

Так, в області за минулу добу вакцинували 2 928 прикарпатців. Зокрема, щепили першою дозою — 850 прикарпатців, а другою — 1 608.

Крім того, 2 517 людей отримали бустерну дозу вакцини проти COVID-19, 469 — за минулу добу. Також 164 прикарпатці отримали додаткову дозу вакцини проти COVID-19, за добу щепили одного прикарпатця.

На Івано-Франківщині функціонують дев'ять центрів масової вакцинації населення. Перелік, контакти та графік роботи пунктів та центрів, а також іншу інформацію про вакцинацію проти COVID-19 можна отримати за номером контакт-центру 0 800 60 20 19 та на сайті.

Нагадаємо, в Україні змінили змішані схеми вакцинації від COVID-19 на наступні:

▪️ 1-ша доза CoronaVac + 2-га AstraZeneca, Pfizer чи Moderna;
▪️ 1-ша доза AstraZeneca + 2-га Pfizer чи Moderna;
▪️ 1-ша доза Pfizer, Moderna + 2-га AstraZeneca.

Інтервал між введеннями для всіх схем – 28 днів.

Такі самі схеми можна застосовувати також для додаткової чи бустерної дози.

Нагадаємо, що з 24 січня українці, старші 60 років, зможуть витратити 1000 гривень, отримані у межах програми «єПідтримка» за вакцинацію від COVID-19, на придбання ліків в аптеках.

«Уряд надав можливість людям віком від 60 років спрямувати кошти за отримання базового курсу щеплень від коронавірусної хвороби на придбання ліків. Саме ця вікова категорія є групою ризику та має супутні хронічні захворювання, які потребують придбання додаткових лікарських засобів. Тепер їх можна придбати за рахунок коштів єПідтримки», — зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Купити можна буде будь-які лікарські засоби, дозволені для застосування в Україні, як за рецептом лікаря, так і без нього. 

За інформацією Міністерства економіки України, банки перевірятимуть вік людини у момент проведення платежу. Коли саме вона оформила картку — неважливо, головне, щоб на момент купівлі ліків їй вже виповнилося 60 років. 

За кошти програми можна буде придбати виключно лікарські засоби, а не будь-які товари, що реалізуються в аптеці. Наприклад, не можна буде купити препарати недоведеної ефективності, такі як дієтичні добавки, а також косметичні засоби чи медичні прилади, як-от апарати для вимірювання тиску, інгалятори тощо.

До слова, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи з 31 січня.

Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.

Так, з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи. Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.

Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.

Зокрема, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.

Чи є винятки?

Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.

«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання – це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», – зауважив міністр охорони здоров’я України.

За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.

За яких умов допускатимуть до роботи?

У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:

  • повна вакцинація;
  • скасування/зупинення дії постанови.

Водночас МОЗ спільно з освітньою платформою StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо нову підбірку спростувань.


МІФ №1: Молодші за 60 років вакциновані англійці помирають вдвічі частіше, ніж невакциновані
Користувачі соціальних мереж розповсюджують інформацію про те, що начебто вакциновані англійці молодші 60 років помирають вдвічі частіше, ніж невакциновані люди того ж віку. Здебільшого в таких повідомленнях цитують перекладений російською мовою англомовний текст із порівнянням щотижневих даних смертності від британського уряду. Деякі автори додають, що не знають, як це пояснити, окрім як «смертністю від щеплень».
Факт: У коментарі для StopFake експерти з організації Health Desk повідомили, що оприлюднені дані в соціальних мережах були неправильно витлумачені та не відображають ефективність вакцини або справжнє розуміння смертності, спричиненої COVID-19.
МІФ №2: Австралійський політик Марк Макговен інсценував вакцинацію від COVID-19
У соціальних мережах розповсюджують інформацію про те, що прем’єр-міністр австралійського штату Західна Австралія Марк Макговен інсценував свою вакцинацію третьою бустерною дозою. Користувачі соцмереж зробили такий висновок, ґрунтуючись на фотографії, яку Макговен опублікував у Твіттері. Адже на знімку голки шприца не видно.
Факт: Марк Макговен отримав третю дозу вакцини від COVID-19 наприкінці грудня 2021 року. Помаранчева деталь, яку багато користувачів розпізнали як ковпачок на голці, насправді є частиною безпечного шприца, що знаходиться безпосередньо перед голкою. Це можна чітко побачити на відео вакцинації Макговена.
Міф №3: МОЗ не підтвердив епідемію COVID-19  

Користувачі у соцмережах заявляють про те, що «ані епідемії, ані пандемії, ані карантину немає», і це нібито підтвердили в українському МОЗ. Як доказ наводиться відповідь Центру на інформаційний запит, у якому йдеться про те, що «за період з 1 березня по 1 серпня епідемій на території України не зареєстрували».

Факт: Центр громадського здоров’я МОЗ пояснив у коментарі для StopFake, що це — лише особливість використання термінів, адже в нормативно-правових актах використовується не термін «епідемія», а «медико-біологічна надзвичайна ситуація природного характеру державного рівня», тому на запит про надання списку епідемій з документами, які їх встановлюють, була дана саме така відповідь.

Усі офіційні рішення та документи, видані урядом і МОЗ стосовно протидії розповсюдженню COVID-19, знаходяться на офіційному сайті covid19.gov.ua.


Додамо, що оплата лікування пацієнтів з COVID-19 в стаціонарних умовах у 2022 року здійснюватиметься за 2 пакетами: «Готовність до реагування» та «Стаціонарна допомога пацієнтам з COVID 19».

На перший пакет на 2022 рік передбачено 2,5 млрд гривень. Кожен законтрактований медзаклад, який був визначений Департаментами охорони здоров’я ОДА в кількості 1 заклад на 200 тисяч населення відповідної області, отримуватиме 1 053 510 грн на місяць.
На другий пакет передбачено 16,9 млрд гривень. На нього зможуть законтрактуватися всі заклади, які відповідають вимогам НСЗУ Національна служба здоров'я України. Оплата буде відбуватись за комбінацією глобальної ставки та ставки за кожен пролікований випадок. У розрахунку тарифу враховано заробітну плату й необхідні лікарські засоби та медичні вироби для лікування пацієнтів з COVID-19.
Усі надані послуги будуть оплачені медзакладам за договором з Національною службою здоров’я. 
Міністерство охорони здоров'я прогнозує у лютому добову захворюваність на рівні 59 тисяч, за лютий сумарно може захворіти до 1 мільйона українців.

Про це в інтерв'ю ЛігаLife сказав заступник міністра охорони здоров'я Ігор Кузін.

«Зараз немає фінальних прогнозів, багато змінних ще в процесі або обговорення, або з’ясування. За попередніми розрахунками, представленими Радою національної безпеки та оборони, 59 000 осіб може хворіти щоденно, сумарно біля 1 мільйона українців за лютий може захворіти», — зазначив Кузін.

При цьому заступник міністра назвав це оптимістичними прогнозами. За його словами, згідно з американськими прогнозами, які роблять для України, пікові показники захворюваності очікуються приблизно на середину лютого з доволі швидким спаданням до першого квітня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


COVID-19 залишає аутоантитіла, які можуть вражати здорові органи організму — дослідження

Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

Рідкісна побічна реакція від вакцини Johnson & Johnson: що відомо


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

343
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13896 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1590
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6162
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

667
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13701
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

558
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2