Covid-19: вагітні отримують суперечливі поради щодо вакцинації

Вагітна жінка, якій роблять щеплення в Тель-Авіві. Джек Гез / Агенція Франс Прес - Getty Images


ВООЗ та Центри з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) мають різні погляди, і експерти частково звинувачують у відсутності даних, оскільки майбутні матері були виключені з клінічних випробувань.

Вагітні жінки, які шукають рекомендацій щодо вакцин проти Covid-19, стикаються з такою плутаниною, яка з самого початку поглибила пандемію: провідні світові організації охорони здоров'я - Центри з контролю та профілактики захворювань США та Всесвітня організація охорони здоров'я - пропонують суперечливі поради.

Жодна з організацій прямо не забороняє і не заохочує імунізацію вагітних. Але враховуючи ті самі обмежені дослідження, вони дають різні рекомендації.

Консультативний комітет CDC закликав вагітних жінок проконсультуватися зі своїми лікарями перед закатуванням рукавів - рішення, якому аплодували кілька жіночих організацій охорони здоров'я, оскільки воно дозволило приймати рішення безпосередньо на майбутнім мамам.

ВООЗ рекомендувала вагітним жінкам не вакцинуватися, крім випадків, коли вони страждають від високого ризику щодо захворювання на Covid через роботу або хронічні захворювання. 

У вівторок організація видала вказівки щодо рекомендацій вакцинуватися вакциною "Moderna", що викликало невпевненість серед жінок та лікарів у соціальних мережах, оскільки раніше цього місяця опублікували подібні вказівки щодо вакцини Pfizer-BioNTech.

Кілька експертів висловили невдоволення позицією ВООЗ, заявивши, що ризики для вагітних жінок від коронавірусу набагато більші, ніж будь-яка теоретична шкода від вакцин.

"Немає задокументованих ризиків для плода, немає теоретичних ризиків, немає ризику в дослідженнях на тваринах", - сказала доктор Енн Лерлі, біоетик з Університету Північної Кароліни, Чапел-Хілл. "Чим більше я думаю про це, тим більше я розчарований і сумний з цього приводу".

Різниця в думках між CDC та ВООЗ не полягає в наукових доказах, а в їх відсутності: вагітним жінкам заборонено брати участь у клінічних випробуваннях вакцин - рішення, яке базується на давній традиції виключення вагітних з можливих біомедичних досліджень, проте наразі це оскаржується.

Хоча обґрунтування нібито захищає жінок та їх ненароджених дітей, заборона вагітним жінкам проводити дослідження створює ризик із ретельно контрольованого середовища клінічного випробування у реальний світ. Практика змусила пацієнтів та постачальників зважувати делікатні, тривожні питання з невеликою кількістю даних про безпеку та ефективність.

Як правило, вакцини вважаються безпечними, і вагітним жінкам рекомендують проводити імунізацію проти грипу та інших захворювань з 1960-х років, навіть за відсутності суворих клінічних випробувань для їх перевірки.

  "Як акушери, ми часто стикаємося з важкими рішеннями щодо втручань під час вагітності, які не були належним чином перевірені під час вагітності", - сказала доктор Деніз Джеймісон, акушер з Університету Еморі в Атланті та член експертної групи Covid в Американському коледжі акушерів та гінекологів. 

Коледж рішуче виступав за включення вагітних та жінок, що годують груддю, до випробувань вакцин.  

"Багатьох людей засмучує те, що існує ризик нічого не робити", - сказав д-р Джеймісон. "Не пропонувати вагітним жінкам можливість зробити щеплення та захиститися там, де відомі серйозні ризики інфікування коронавірусом, що посилюються вагітністю, не є розумною стратегією".

Люди, що чекають у черзі на отримання вакцини поблизу центру вакцинації в Лос-Анджелесі. Маріо Тама / Getty Images


Невизначеність не обмежується лише вакцинами проти Covid-19: багато, якщо не більшість ліків, включаючи широко використовувані препарати, ніколи не тестувались на вагітних. Можуть знадобитися роки або десятиліття, щоб виявити несприятливі побічні ефекти, якщо не проводилось дослідження з контрольною групою для порівняння.

"Це не історія про ВООЗ чи інших людей, які радять не вакцинуватися під час вагітності", - сказала Карлі Крубінер, співробітник Центру глобального розвитку та головний дослідник проекту "Етика досліджень вагітності щодо вакцин, епідемій та нових технологій". Це історія про неможливість своєчасного та належного включення вагітних жінок до досліджень вакцинації".

Сказавши, що вона розуміє прихильність ВООЗ та інших дорадчих органів покладатися на наукові дослідження, доктор Крубінер додала:

"Реальність така, що ми ще не маємо даних про ці щеплення під час вагітності, і без цих даних дуже важко давати будь-які рекомендації".

CDC та ВООЗ багато разів пропонували суперечливі поради протягом пандемії - перш за все щодо ефективності носіння масок та можливості вірусу циркулювати у повітрі в приміщенні.

У своїй заяві CDC заявив у четвер, що, виходячи з того, як діють вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna, "навряд чи вони становлять особливий ризик для вагітних".

Рекомендація CDC може мати сенс для США, де жінки можуть легко проконсультуватися зі своїми медичними працівниками, сказав Йоахім Хомбах, радник охорони здоров'я ВООЗ з питань імунізації. Але ВООЗ забезпечує керівництво багатьма країнами з низьким та середнім рівнем доходу, де жінки не мають доступу до лікарів або медсестер, сказав він.

Рекомендація ВООЗ також була зроблена "в контексті обмеженого постачання" вакцин, сказав д-р Хомбах.

Pfizer не включала вагітних жінок у свої початкові клінічні випробування, оскільки дотримувалась політики, викладеної Управлінням з контролю за продуктами та ліками, для першого проведення досліджень токсичності для розвитку та репродуктивної системи, сказала Джеріка Піттс, речниця компанії. 

І Pfizer, і Moderna надали результати досліджень токсичності на вагітних щурах до FDA у грудні.

Pfizer планує розпочати клінічне дослідження вагітних жінок у першій половині 2021 року, сказала Піттс. За словами прессекретаря компанії Колін Хасс, Moderna створює реєстр для результатів вагітних жінок, які отримують її вакцину.

Критики рішень компаній про виключення вагітних з випробувань заявляють, що дослідження репродуктивної токсичності могли бути проведені набагато раніше - як тільки були визначені перспективні кандидати на вакцину. Компанії повинні були додати протокол для зарахування вагітних жінок, як тільки стало очевидно, що користь від вакцин перевищує потенційну шкоду, сказала д-р Крубінер.

"Важко зрозуміти, чому відбувається ця затримка і чому вона не була ініційована раніше", - сказала вона. "Більша проблема полягає в тому, що ми втратимо місяці до того моменту, коли їх почнуть".

Дози вакцини Pfizer на території в парку Ронерт, штат Каліфорнія. Pfizer не включав вагітних жінок у свої клінічні випробування, заявляючи, що це відповідає рекомендаціям FDA. Джим Вілсон / The New York Times


"Як би там не було, я хотіла б, щоб ВООЗ була більш прозорою у своїх підставах для цієї рекомендації", - сказала вона. "Життя жінок залежить від цього".

Дані про токсичність, опубліковані Pfizer та Moderna у грудні, не виявили шкідливого впливу вакцин на вагітних щурів - докази, наведені ВООЗ у своїх рекомендаціях.

Одним з надзвичайних наслідків консервативного підходу до вакцин, який виник під час епідемії Ебола в Демократичній Республіці Конго, коли медичні працівники пропонували вакцину від цієї хвороби всім, крім вагітних або жінок, що годували груддю. Без вакцини 98 відсотків вагітних жінок, інфікованих вірусом Ебола, померли.

Відтоді правила змінили після публічного протесту, але до того часу багато вагітних жінок померли, сказав доктор Лайерлі.

Covid-19 також виявився небезпечним для вагітних жінок. Велике дослідження CDC, опубліковане в листопаді, показало, що вагітні жінки з симптомами коронавірусу, значно частіше потрапляли до лікарні або помирали в порівнянні з невагітними жінками, які також мали такі симптоми.

Докази спонукали службовців агентства додати вагітність до переліку захворювань, що підвищують ризик важких захворювань та смерті від коронавірусу.

CDC створив додаток для смартфонів під назвою v-safe для отримання повідомлень про побічні ефекти в імунізованих людей. Наразі до реєстру зареєстровано близько 15 000 вагітних жінок, повідомив у середу комітет імунізації агентства.

"Я думаю, що це наш найкращий шанс швидко отримати дані про безпеку", - сказав д-р Джеймісон.

Спочатку Великобританія наполегливо рекомендувала не застосовувати вакцини проти Covid-19 для вагітних, але з того часу переглянула свої вказівки, щоб дозволити робити щеплення вагітним жінкам, які працюють із хворими на коронавірус або мають високий ризик інфікуватися. 

"Я сподіваюся, що ВООЗ також перегляне", - сказав д-р Джеймісон.

Деякі експерти відзначають, що рекомендації не такі розбіжні, як можуть виглядати, на перший погляд. 

"CDC схильна стверджувати, що вагітні жінки повинні мати доступ до вакцини, але повинні обговорити всі обставини зі своїм лікарем", - сказала д-р Ана Лангер, експерт з питань репродуктивного здоров'я, яка керує ініціативою "Жінки та здоров'я" в Гарвардській школі охорони здоров'я.  "У тимчасовій рекомендації ВООЗ сказано, що жінки, які мають особливо високий ризик інфікування коронавірусом повинні отримати вакцину. То де тут велика різниця?"

за матеріалами The NY Times


03.02.2021 1644
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

347
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2245
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1664
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1948
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5562 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4082

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1064

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1070

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1589

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1070
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

819
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

687
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14495
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10341
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6007
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

559
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5292 8
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28403 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

447
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

567
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

401
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

592