Covid-19: вагітні отримують суперечливі поради щодо вакцинації

Вагітна жінка, якій роблять щеплення в Тель-Авіві. Джек Гез / Агенція Франс Прес - Getty Images


ВООЗ та Центри з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) мають різні погляди, і експерти частково звинувачують у відсутності даних, оскільки майбутні матері були виключені з клінічних випробувань.

Вагітні жінки, які шукають рекомендацій щодо вакцин проти Covid-19, стикаються з такою плутаниною, яка з самого початку поглибила пандемію: провідні світові організації охорони здоров'я - Центри з контролю та профілактики захворювань США та Всесвітня організація охорони здоров'я - пропонують суперечливі поради.

Жодна з організацій прямо не забороняє і не заохочує імунізацію вагітних. Але враховуючи ті самі обмежені дослідження, вони дають різні рекомендації.

Консультативний комітет CDC закликав вагітних жінок проконсультуватися зі своїми лікарями перед закатуванням рукавів - рішення, якому аплодували кілька жіночих організацій охорони здоров'я, оскільки воно дозволило приймати рішення безпосередньо на майбутнім мамам.

ВООЗ рекомендувала вагітним жінкам не вакцинуватися, крім випадків, коли вони страждають від високого ризику щодо захворювання на Covid через роботу або хронічні захворювання. 

У вівторок організація видала вказівки щодо рекомендацій вакцинуватися вакциною "Moderna", що викликало невпевненість серед жінок та лікарів у соціальних мережах, оскільки раніше цього місяця опублікували подібні вказівки щодо вакцини Pfizer-BioNTech.

Кілька експертів висловили невдоволення позицією ВООЗ, заявивши, що ризики для вагітних жінок від коронавірусу набагато більші, ніж будь-яка теоретична шкода від вакцин.

"Немає задокументованих ризиків для плода, немає теоретичних ризиків, немає ризику в дослідженнях на тваринах", - сказала доктор Енн Лерлі, біоетик з Університету Північної Кароліни, Чапел-Хілл. "Чим більше я думаю про це, тим більше я розчарований і сумний з цього приводу".

Різниця в думках між CDC та ВООЗ не полягає в наукових доказах, а в їх відсутності: вагітним жінкам заборонено брати участь у клінічних випробуваннях вакцин - рішення, яке базується на давній традиції виключення вагітних з можливих біомедичних досліджень, проте наразі це оскаржується.

Хоча обґрунтування нібито захищає жінок та їх ненароджених дітей, заборона вагітним жінкам проводити дослідження створює ризик із ретельно контрольованого середовища клінічного випробування у реальний світ. Практика змусила пацієнтів та постачальників зважувати делікатні, тривожні питання з невеликою кількістю даних про безпеку та ефективність.

Як правило, вакцини вважаються безпечними, і вагітним жінкам рекомендують проводити імунізацію проти грипу та інших захворювань з 1960-х років, навіть за відсутності суворих клінічних випробувань для їх перевірки.

  "Як акушери, ми часто стикаємося з важкими рішеннями щодо втручань під час вагітності, які не були належним чином перевірені під час вагітності", - сказала доктор Деніз Джеймісон, акушер з Університету Еморі в Атланті та член експертної групи Covid в Американському коледжі акушерів та гінекологів. 

Коледж рішуче виступав за включення вагітних та жінок, що годують груддю, до випробувань вакцин.  

"Багатьох людей засмучує те, що існує ризик нічого не робити", - сказав д-р Джеймісон. "Не пропонувати вагітним жінкам можливість зробити щеплення та захиститися там, де відомі серйозні ризики інфікування коронавірусом, що посилюються вагітністю, не є розумною стратегією".

Люди, що чекають у черзі на отримання вакцини поблизу центру вакцинації в Лос-Анджелесі. Маріо Тама / Getty Images


Невизначеність не обмежується лише вакцинами проти Covid-19: багато, якщо не більшість ліків, включаючи широко використовувані препарати, ніколи не тестувались на вагітних. Можуть знадобитися роки або десятиліття, щоб виявити несприятливі побічні ефекти, якщо не проводилось дослідження з контрольною групою для порівняння.

"Це не історія про ВООЗ чи інших людей, які радять не вакцинуватися під час вагітності", - сказала Карлі Крубінер, співробітник Центру глобального розвитку та головний дослідник проекту "Етика досліджень вагітності щодо вакцин, епідемій та нових технологій". Це історія про неможливість своєчасного та належного включення вагітних жінок до досліджень вакцинації".

Сказавши, що вона розуміє прихильність ВООЗ та інших дорадчих органів покладатися на наукові дослідження, доктор Крубінер додала:

"Реальність така, що ми ще не маємо даних про ці щеплення під час вагітності, і без цих даних дуже важко давати будь-які рекомендації".

CDC та ВООЗ багато разів пропонували суперечливі поради протягом пандемії - перш за все щодо ефективності носіння масок та можливості вірусу циркулювати у повітрі в приміщенні.

У своїй заяві CDC заявив у четвер, що, виходячи з того, як діють вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna, "навряд чи вони становлять особливий ризик для вагітних".

Рекомендація CDC може мати сенс для США, де жінки можуть легко проконсультуватися зі своїми медичними працівниками, сказав Йоахім Хомбах, радник охорони здоров'я ВООЗ з питань імунізації. Але ВООЗ забезпечує керівництво багатьма країнами з низьким та середнім рівнем доходу, де жінки не мають доступу до лікарів або медсестер, сказав він.

Рекомендація ВООЗ також була зроблена "в контексті обмеженого постачання" вакцин, сказав д-р Хомбах.

Pfizer не включала вагітних жінок у свої початкові клінічні випробування, оскільки дотримувалась політики, викладеної Управлінням з контролю за продуктами та ліками, для першого проведення досліджень токсичності для розвитку та репродуктивної системи, сказала Джеріка Піттс, речниця компанії. 

І Pfizer, і Moderna надали результати досліджень токсичності на вагітних щурах до FDA у грудні.

Pfizer планує розпочати клінічне дослідження вагітних жінок у першій половині 2021 року, сказала Піттс. За словами прессекретаря компанії Колін Хасс, Moderna створює реєстр для результатів вагітних жінок, які отримують її вакцину.

Критики рішень компаній про виключення вагітних з випробувань заявляють, що дослідження репродуктивної токсичності могли бути проведені набагато раніше - як тільки були визначені перспективні кандидати на вакцину. Компанії повинні були додати протокол для зарахування вагітних жінок, як тільки стало очевидно, що користь від вакцин перевищує потенційну шкоду, сказала д-р Крубінер.

"Важко зрозуміти, чому відбувається ця затримка і чому вона не була ініційована раніше", - сказала вона. "Більша проблема полягає в тому, що ми втратимо місяці до того моменту, коли їх почнуть".

Дози вакцини Pfizer на території в парку Ронерт, штат Каліфорнія. Pfizer не включав вагітних жінок у свої клінічні випробування, заявляючи, що це відповідає рекомендаціям FDA. Джим Вілсон / The New York Times


"Як би там не було, я хотіла б, щоб ВООЗ була більш прозорою у своїх підставах для цієї рекомендації", - сказала вона. "Життя жінок залежить від цього".

Дані про токсичність, опубліковані Pfizer та Moderna у грудні, не виявили шкідливого впливу вакцин на вагітних щурів - докази, наведені ВООЗ у своїх рекомендаціях.

Одним з надзвичайних наслідків консервативного підходу до вакцин, який виник під час епідемії Ебола в Демократичній Республіці Конго, коли медичні працівники пропонували вакцину від цієї хвороби всім, крім вагітних або жінок, що годували груддю. Без вакцини 98 відсотків вагітних жінок, інфікованих вірусом Ебола, померли.

Відтоді правила змінили після публічного протесту, але до того часу багато вагітних жінок померли, сказав доктор Лайерлі.

Covid-19 також виявився небезпечним для вагітних жінок. Велике дослідження CDC, опубліковане в листопаді, показало, що вагітні жінки з симптомами коронавірусу, значно частіше потрапляли до лікарні або помирали в порівнянні з невагітними жінками, які також мали такі симптоми.

Докази спонукали службовців агентства додати вагітність до переліку захворювань, що підвищують ризик важких захворювань та смерті від коронавірусу.

CDC створив додаток для смартфонів під назвою v-safe для отримання повідомлень про побічні ефекти в імунізованих людей. Наразі до реєстру зареєстровано близько 15 000 вагітних жінок, повідомив у середу комітет імунізації агентства.

"Я думаю, що це наш найкращий шанс швидко отримати дані про безпеку", - сказав д-р Джеймісон.

Спочатку Великобританія наполегливо рекомендувала не застосовувати вакцини проти Covid-19 для вагітних, але з того часу переглянула свої вказівки, щоб дозволити робити щеплення вагітним жінкам, які працюють із хворими на коронавірус або мають високий ризик інфікуватися. 

"Я сподіваюся, що ВООЗ також перегляне", - сказав д-р Джеймісон.

Деякі експерти відзначають, що рекомендації не такі розбіжні, як можуть виглядати, на перший погляд. 

"CDC схильна стверджувати, що вагітні жінки повинні мати доступ до вакцини, але повинні обговорити всі обставини зі своїм лікарем", - сказала д-р Ана Лангер, експерт з питань репродуктивного здоров'я, яка керує ініціативою "Жінки та здоров'я" в Гарвардській школі охорони здоров'я.  "У тимчасовій рекомендації ВООЗ сказано, що жінки, які мають особливо високий ризик інфікування коронавірусом повинні отримати вакцину. То де тут велика різниця?"

за матеріалами The NY Times


03.02.2021 1433
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1289
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2588
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2143
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2208
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6630 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2488 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

379

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1190

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1319

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1449
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

314
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

187
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

612
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

93
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26551
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

577
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10493 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

94
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

121
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

434
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

578
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

651