Covid-19: вагітні отримують суперечливі поради щодо вакцинації

Вагітна жінка, якій роблять щеплення в Тель-Авіві. Джек Гез / Агенція Франс Прес - Getty Images


ВООЗ та Центри з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) мають різні погляди, і експерти частково звинувачують у відсутності даних, оскільки майбутні матері були виключені з клінічних випробувань.

Вагітні жінки, які шукають рекомендацій щодо вакцин проти Covid-19, стикаються з такою плутаниною, яка з самого початку поглибила пандемію: провідні світові організації охорони здоров'я - Центри з контролю та профілактики захворювань США та Всесвітня організація охорони здоров'я - пропонують суперечливі поради.

Жодна з організацій прямо не забороняє і не заохочує імунізацію вагітних. Але враховуючи ті самі обмежені дослідження, вони дають різні рекомендації.

Консультативний комітет CDC закликав вагітних жінок проконсультуватися зі своїми лікарями перед закатуванням рукавів - рішення, якому аплодували кілька жіночих організацій охорони здоров'я, оскільки воно дозволило приймати рішення безпосередньо на майбутнім мамам.

ВООЗ рекомендувала вагітним жінкам не вакцинуватися, крім випадків, коли вони страждають від високого ризику щодо захворювання на Covid через роботу або хронічні захворювання. 

У вівторок організація видала вказівки щодо рекомендацій вакцинуватися вакциною "Moderna", що викликало невпевненість серед жінок та лікарів у соціальних мережах, оскільки раніше цього місяця опублікували подібні вказівки щодо вакцини Pfizer-BioNTech.

Кілька експертів висловили невдоволення позицією ВООЗ, заявивши, що ризики для вагітних жінок від коронавірусу набагато більші, ніж будь-яка теоретична шкода від вакцин.

"Немає задокументованих ризиків для плода, немає теоретичних ризиків, немає ризику в дослідженнях на тваринах", - сказала доктор Енн Лерлі, біоетик з Університету Північної Кароліни, Чапел-Хілл. "Чим більше я думаю про це, тим більше я розчарований і сумний з цього приводу".

Різниця в думках між CDC та ВООЗ не полягає в наукових доказах, а в їх відсутності: вагітним жінкам заборонено брати участь у клінічних випробуваннях вакцин - рішення, яке базується на давній традиції виключення вагітних з можливих біомедичних досліджень, проте наразі це оскаржується.

Хоча обґрунтування нібито захищає жінок та їх ненароджених дітей, заборона вагітним жінкам проводити дослідження створює ризик із ретельно контрольованого середовища клінічного випробування у реальний світ. Практика змусила пацієнтів та постачальників зважувати делікатні, тривожні питання з невеликою кількістю даних про безпеку та ефективність.

Як правило, вакцини вважаються безпечними, і вагітним жінкам рекомендують проводити імунізацію проти грипу та інших захворювань з 1960-х років, навіть за відсутності суворих клінічних випробувань для їх перевірки.

  "Як акушери, ми часто стикаємося з важкими рішеннями щодо втручань під час вагітності, які не були належним чином перевірені під час вагітності", - сказала доктор Деніз Джеймісон, акушер з Університету Еморі в Атланті та член експертної групи Covid в Американському коледжі акушерів та гінекологів. 

Коледж рішуче виступав за включення вагітних та жінок, що годують груддю, до випробувань вакцин.  

"Багатьох людей засмучує те, що існує ризик нічого не робити", - сказав д-р Джеймісон. "Не пропонувати вагітним жінкам можливість зробити щеплення та захиститися там, де відомі серйозні ризики інфікування коронавірусом, що посилюються вагітністю, не є розумною стратегією".

Люди, що чекають у черзі на отримання вакцини поблизу центру вакцинації в Лос-Анджелесі. Маріо Тама / Getty Images


Невизначеність не обмежується лише вакцинами проти Covid-19: багато, якщо не більшість ліків, включаючи широко використовувані препарати, ніколи не тестувались на вагітних. Можуть знадобитися роки або десятиліття, щоб виявити несприятливі побічні ефекти, якщо не проводилось дослідження з контрольною групою для порівняння.

"Це не історія про ВООЗ чи інших людей, які радять не вакцинуватися під час вагітності", - сказала Карлі Крубінер, співробітник Центру глобального розвитку та головний дослідник проекту "Етика досліджень вагітності щодо вакцин, епідемій та нових технологій". Це історія про неможливість своєчасного та належного включення вагітних жінок до досліджень вакцинації".

Сказавши, що вона розуміє прихильність ВООЗ та інших дорадчих органів покладатися на наукові дослідження, доктор Крубінер додала:

"Реальність така, що ми ще не маємо даних про ці щеплення під час вагітності, і без цих даних дуже важко давати будь-які рекомендації".

CDC та ВООЗ багато разів пропонували суперечливі поради протягом пандемії - перш за все щодо ефективності носіння масок та можливості вірусу циркулювати у повітрі в приміщенні.

У своїй заяві CDC заявив у четвер, що, виходячи з того, як діють вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna, "навряд чи вони становлять особливий ризик для вагітних".

Рекомендація CDC може мати сенс для США, де жінки можуть легко проконсультуватися зі своїми медичними працівниками, сказав Йоахім Хомбах, радник охорони здоров'я ВООЗ з питань імунізації. Але ВООЗ забезпечує керівництво багатьма країнами з низьким та середнім рівнем доходу, де жінки не мають доступу до лікарів або медсестер, сказав він.

Рекомендація ВООЗ також була зроблена "в контексті обмеженого постачання" вакцин, сказав д-р Хомбах.

Pfizer не включала вагітних жінок у свої початкові клінічні випробування, оскільки дотримувалась політики, викладеної Управлінням з контролю за продуктами та ліками, для першого проведення досліджень токсичності для розвитку та репродуктивної системи, сказала Джеріка Піттс, речниця компанії. 

І Pfizer, і Moderna надали результати досліджень токсичності на вагітних щурах до FDA у грудні.

Pfizer планує розпочати клінічне дослідження вагітних жінок у першій половині 2021 року, сказала Піттс. За словами прессекретаря компанії Колін Хасс, Moderna створює реєстр для результатів вагітних жінок, які отримують її вакцину.

Критики рішень компаній про виключення вагітних з випробувань заявляють, що дослідження репродуктивної токсичності могли бути проведені набагато раніше - як тільки були визначені перспективні кандидати на вакцину. Компанії повинні були додати протокол для зарахування вагітних жінок, як тільки стало очевидно, що користь від вакцин перевищує потенційну шкоду, сказала д-р Крубінер.

"Важко зрозуміти, чому відбувається ця затримка і чому вона не була ініційована раніше", - сказала вона. "Більша проблема полягає в тому, що ми втратимо місяці до того моменту, коли їх почнуть".

Дози вакцини Pfizer на території в парку Ронерт, штат Каліфорнія. Pfizer не включав вагітних жінок у свої клінічні випробування, заявляючи, що це відповідає рекомендаціям FDA. Джим Вілсон / The New York Times


"Як би там не було, я хотіла б, щоб ВООЗ була більш прозорою у своїх підставах для цієї рекомендації", - сказала вона. "Життя жінок залежить від цього".

Дані про токсичність, опубліковані Pfizer та Moderna у грудні, не виявили шкідливого впливу вакцин на вагітних щурів - докази, наведені ВООЗ у своїх рекомендаціях.

Одним з надзвичайних наслідків консервативного підходу до вакцин, який виник під час епідемії Ебола в Демократичній Республіці Конго, коли медичні працівники пропонували вакцину від цієї хвороби всім, крім вагітних або жінок, що годували груддю. Без вакцини 98 відсотків вагітних жінок, інфікованих вірусом Ебола, померли.

Відтоді правила змінили після публічного протесту, але до того часу багато вагітних жінок померли, сказав доктор Лайерлі.

Covid-19 також виявився небезпечним для вагітних жінок. Велике дослідження CDC, опубліковане в листопаді, показало, що вагітні жінки з симптомами коронавірусу, значно частіше потрапляли до лікарні або помирали в порівнянні з невагітними жінками, які також мали такі симптоми.

Докази спонукали службовців агентства додати вагітність до переліку захворювань, що підвищують ризик важких захворювань та смерті від коронавірусу.

CDC створив додаток для смартфонів під назвою v-safe для отримання повідомлень про побічні ефекти в імунізованих людей. Наразі до реєстру зареєстровано близько 15 000 вагітних жінок, повідомив у середу комітет імунізації агентства.

"Я думаю, що це наш найкращий шанс швидко отримати дані про безпеку", - сказав д-р Джеймісон.

Спочатку Великобританія наполегливо рекомендувала не застосовувати вакцини проти Covid-19 для вагітних, але з того часу переглянула свої вказівки, щоб дозволити робити щеплення вагітним жінкам, які працюють із хворими на коронавірус або мають високий ризик інфікуватися. 

"Я сподіваюся, що ВООЗ також перегляне", - сказав д-р Джеймісон.

Деякі експерти відзначають, що рекомендації не такі розбіжні, як можуть виглядати, на перший погляд. 

"CDC схильна стверджувати, що вагітні жінки повинні мати доступ до вакцини, але повинні обговорити всі обставини зі своїм лікарем", - сказала д-р Ана Лангер, експерт з питань репродуктивного здоров'я, яка керує ініціативою "Жінки та здоров'я" в Гарвардській школі охорони здоров'я.  "У тимчасовій рекомендації ВООЗ сказано, що жінки, які мають особливо високий ризик інфікування коронавірусом повинні отримати вакцину. То де тут велика різниця?"

за матеріалами The NY Times


03.02.2021 448
25.03.2021

Останнім часом увесь світ охопив справжній бум реконструкцій історичних будівель. Чому так відбувається?

7989 25
14.02.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, 14 лютого, традиційно відзначають День усіх закоханих. Проте, ми не шукали легких шляхів, тому подивились на це свято під іншим кутом й вирішили розповісти вам дві життєві історії людей-одинаків. На їхньому прикладі, пояснюємо, чому бути без пари – не означає бути самотнім й чому людям без стосунків непереливки в нашому, не завжди толерантному, суспільстві.

5472 2
02.02.2021

Інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем на тему: "Актуальні питання впровадження на практиці кримінологічної теорії розбитих вікон".

11992 9
01.02.2021
Остап Микитюк

Ксенія Фукс — молода українська письменниця, громадська діячка, графічна дизайнерка, авторка роману «По той бік сонця. Історія однієї самотності», який отримав відзнаку літературного конкурсу «Смолоскип-2018» та увійшов у короткий список «Книга року BBC-2019», а роман в новелах «12 сезонів жінки»  – у довгий список «Книга року BBC-2020». Фіртка поспілкувалася із Ксенією про творчість, життя в Німеччині та плани на новий 2021 рік.

5749 2
29.01.2021
Соломія Когут

Перша частина "Франківського Пана" – це настільна гра на кшталт монополії, у якій використали десятки історичних, соціальних, економічних, фінансових та культурних фактів Станіславова.

6310 10
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

6995 1

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

3155

Під час останнього пленарного засідання четвертої сесії Івано-Франківської обласної ради створено депутатську групу  «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050». До її складу ввійшло кілька депутатів з різних фракцій. Я стала ініціатором та головою ново

3005

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

5451

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

4243
15.03.2021

Великий піст у 2021 році налічує 47 днів. Відомо, що у цей проміжок часу треба дуже прискіпливо ставитись до харчового раціону...

2686
02.03.2021

За даними Держстату, в січні в Україні харчі здорожчали на 1,5%. Найбільше зросла ціна на такі базові продукти, як яйця (+15,4%), овочі (+6,5%) і соняшникову олію (+2,9%).  

3371
28.02.2021

Українська національна страва – борщ – опинилася у списку 20 найсмачніших супів у світі за версією американського видання СNN.   

3450
05.03.2021

Папа Римський Франциск прибув до Іраку з першим в історії папським візитом. Це також і перша його міжнародна поїздка з початку пандемії коронавірусу.

2847
07.02.2021

Синод Єпископів є постійно діючою установою, створеною Папою Павлом VI у 1965 році.

4567
03.02.2021

В цьому році парафіяни відзначили поважний ювілей – 150-ліття від дня освячення місцевого храму. 

4798 1
28.01.2021

Єдність з Ісусом, єдність між християнами та загальнолюдська єдність у світлі Христового заклику перебувати в Його любові були в центрі уваги проповіді, яку Папа Франциск приготував на завершення Тижня молитов за єдність християн.  

5144
12.04.2021

В архівах музею в Бретані знайшли кам'яну плиту, яку вчені вважають найдавнішою об'ємною мапою в Європі.  

203
22.03.2021

Колишній президент США Дональд Трамп незабаром планує повернутися в соцмережі - щоправда, вже з власною платформою.  

1814
11.03.2021

За прийняття закону проголосували 220 членів палати представників, проти виступили 211 парламентаріїв. Президент США Джо Байден пообіцяв підписати документ 12 березня.

3274
22.02.2021

Міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".

3496
03.02.2021

Партія "Опозиційна платформа - За життя" проведе позачерговий з'їзд через рішення про введення санкцій проти народного депутата від цієї політсили Тараса Козака.

4885