Covid-19: у Непалі стрімко зростають випадки інфікування, можливе повторення катастрофічної ситуації сусідньої Індії

Чоловіки в особистих захисних костюмах кремують тіла жертв Covid-19 біля храму Пашупатінатх в Катманду, Непал, 3 травня 2021 року


У Непалі розгортається ситуація, яка нагадує сусідню країну.

Справи щодо Covid-19 стрімко зростають, лікарні перевантажені, а прем'єр-міністр країни благає про допомогу в інших країн.

Зараз Непал щодня повідомляє про 20 випадків захворювання на Covid-19 на 100 000 осіб - приблизно стільки ж, скільки повідомляла Індія два тижні тому.

Минулих вихідних 44% тестів на Covid-19 в Непалі виявилися позитивними, згідно з урядовими даними, цитованими Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC), оскільки ці організації попереджали про майбутню кризу.

"Те, що зараз відбувається в Індії, є жахливим, це попередній перегляд майбутньої можливої ситуації в Непалі, якщо ми не зможемо стримати цю наростаючу хвилю коронавірусу, яка щохвилини забирає все більше життів", - заявила в заяві голова Непальського Червоного Хреста доктор Нетра Прасад Тимсіна.

Швидке поширення вірусу породило побоювання, що Непал балансує на межі кризи, настільки ж руйнівної, як і індійська - якщо не гірше.

Непал має слабку систему охорони здоров’я, в якій менше лікарів на душу населення, ніж в Індії, і рівень вакцинації нижчий, ніж у сусідів. Високий показник позитивних тестів у країні свідчить про те, що він не охоплює достатньо випадків.

Масові публічні заходи, такі як фестивалі, політичні збори та весілля, дозволили поширюватись випадкам, поряд із загальним нехтуванням засобами особистої безпеки та повільними діями уряду.

"Ситуація погіршується з кожним днем, і в майбутньому це може вийти з-під контролю", - заявив доктор Самір Адгікарі, речник Міністерства охорони здоров'я та населення Непалу.

Попри те, що Непал посилив кордони та запровадив карантинні обмеження в найбільш постраждалих регіонах, включаючи столицю, деякі побоюються, що цього буде недостатньо для стримування вірусу, коли він поширюється по столиці, і навіть до базового табору Евересту.

Магазини закрилися протягом першого дня блокування в Катманду, Непал, 29 квітня 2021 року


Лише місяць тому ця гімалайська держава з 31 мільйоном населення повідомляла про 100 випадків на день. Зараз це понад 8600.
Деякі звинувачують у цьому бурхливу другу хвилю в Індії, що перекинулася на Непал, який відділений довгим, відкритим сухопутним кордоном зі своїм сусідом.

Непальцям не потрібно пред'являти паспорт або посвідчення особи, щоб в'їхати до своєї країни, а багато непальців мають бізнес в Індії, і навпаки, тобто прикордонний трафік є значним. За останні тижні деякі індіанці втекли від другої хвилі у своїй країні, сподіваючись отримати доступ до медичної допомоги в Непалі або втекти до третьої країни, заявив Адхікарі.

"Дуже важко зупинити всі можливості щодо мобільності між двома країнами", - додав він.

В останні дні Непал запровадив окремі правила перетину кордону. Громадяни Непалу тепер можуть перетнути з Індії лише 13 з 35 прикордонних пунктів, за словами міністра закордонних справ Непалу Прадіпа Кумара Гявалі.

Але, як сказав Шанкар Бахадур Біста, помічник головного окружного керівника району Банке, що межує з Індією, тих, хто повертається потрібно перевіряти на кордоні.

Той, хто має негативний тест, може повернутися додому, але із позитивним - особу скеровують в карантин або в лікарню, додав він.

Однак доктор Самер Мані Діксіт, науковий співробітник з охорони здоров'я в Непалі, каже, що ці заходи запровадили занадто пізно - вірус вже поширювався всередині країни.


Що буде далі?

Наступні кілька тижнів будуть вирішальними для контролю спалаху у Непалі.

Минулого четверга влада запровадила двотижневий локдаун в Катманду - але до того, як він набув чинності, частина трудових мігрантів повернулася додому.

У селах часто є велика кількість людей похилого віку та обмежені можливості щодо медичної допомоги, що викликає побоювання, що мігранти вже поширили вірус у віддалені райони.

Поки рано говорити, чи не призведе міграція перед карантинним блокуванням до нового сплеску, сказав Адхікарі.

"За кілька тижнів ситуація у нас буде поганою. Але ми намагаємося зробити все можливе", - сказав він.

Непальці на переповненому автовокзалі купують автобусні квитки, щоб повернутися до своїх сіл за день до введення локдауну в Катманду, Непал, 28 квітня 2021 року


Влада вживає заходів для обмеження поширення. З 6 травня всі міжнародні рейси заборонені, оголосили у телезверненні до країни в понеділок. Правила, що обмежують збори, діють у 46 з 77 районів.

Шреста, непальгунджийський лікар, сподівається, що якщо люди дотримуватимуться правил і залишатимуться терплячими, випадки інфікування зникнуть.

Проте правила часто змінюються, це ускладнює розуміння громадськості щодо їх дотримування. Одного лише локдауну недостатньо. Уряду потрібно було перевірити всі тісні контакти, ізолювати інфікованих осіб, краще керувати за перетином кордонів та збільшити постачання киснем.

І цей локдаун має свою ціну. 45-річна прибиральниця та мати трьох дітей у Катманду Гіта Кучікар втратила роботу через карантинні обмеження у місті та стурбована освітою своїх дітей.

"Я відчуваю страх, тому що в Непалі кількість випадків зростає, як в Індії", - сказала вона. "Я не знаю, як наш уряд впорається з ситуацією".


Найближчими тижнями наближаються нові фестивалі. За повідомленням державних ЗМІ, поблизу Катманду цього місяця розпочнеться фестиваль Рато Макхідраната, організатори якого заявили, що застосовуватимуть заходи соціального дистанціювання та обов'язкове носіння масок.

Гаутам з міністерства охорони здоров'я передбачив, що люди не можуть виконувати накази про комендантську годину та умови локдауну через святкування.

"Також протягом цього заборонного періоду очікуються й деякі інші фестивалі, але уряд не в змозі щось сказати", - сказав Гаутам, додавши, що зараз ситуація знаходиться в руках непальського народу.

"Ми втомилися говорити людям дотримуватися заходів безпеки".

за матеріалами CNN


Читайте також:

Країна щастя та мрій: як прикарпатець жив та працював у Непалі (ФОТО)


06.05.2021 1212
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

110
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1662
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3115
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1116
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1141
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1174 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

208

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1081

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

903

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

405
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

296
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2464
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1220
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1284
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

529
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15161
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7463
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

302
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

362
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

373
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

361
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

452