Covid-19: у Непалі стрімко зростають випадки інфікування, можливе повторення катастрофічної ситуації сусідньої Індії

Чоловіки в особистих захисних костюмах кремують тіла жертв Covid-19 біля храму Пашупатінатх в Катманду, Непал, 3 травня 2021 року


У Непалі розгортається ситуація, яка нагадує сусідню країну.

Справи щодо Covid-19 стрімко зростають, лікарні перевантажені, а прем'єр-міністр країни благає про допомогу в інших країн.

Зараз Непал щодня повідомляє про 20 випадків захворювання на Covid-19 на 100 000 осіб - приблизно стільки ж, скільки повідомляла Індія два тижні тому.

Минулих вихідних 44% тестів на Covid-19 в Непалі виявилися позитивними, згідно з урядовими даними, цитованими Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC), оскільки ці організації попереджали про майбутню кризу.

"Те, що зараз відбувається в Індії, є жахливим, це попередній перегляд майбутньої можливої ситуації в Непалі, якщо ми не зможемо стримати цю наростаючу хвилю коронавірусу, яка щохвилини забирає все більше життів", - заявила в заяві голова Непальського Червоного Хреста доктор Нетра Прасад Тимсіна.

Швидке поширення вірусу породило побоювання, що Непал балансує на межі кризи, настільки ж руйнівної, як і індійська - якщо не гірше.

Непал має слабку систему охорони здоров’я, в якій менше лікарів на душу населення, ніж в Індії, і рівень вакцинації нижчий, ніж у сусідів. Високий показник позитивних тестів у країні свідчить про те, що він не охоплює достатньо випадків.

Масові публічні заходи, такі як фестивалі, політичні збори та весілля, дозволили поширюватись випадкам, поряд із загальним нехтуванням засобами особистої безпеки та повільними діями уряду.

"Ситуація погіршується з кожним днем, і в майбутньому це може вийти з-під контролю", - заявив доктор Самір Адгікарі, речник Міністерства охорони здоров'я та населення Непалу.

Попри те, що Непал посилив кордони та запровадив карантинні обмеження в найбільш постраждалих регіонах, включаючи столицю, деякі побоюються, що цього буде недостатньо для стримування вірусу, коли він поширюється по столиці, і навіть до базового табору Евересту.

Магазини закрилися протягом першого дня блокування в Катманду, Непал, 29 квітня 2021 року


Лише місяць тому ця гімалайська держава з 31 мільйоном населення повідомляла про 100 випадків на день. Зараз це понад 8600.
Деякі звинувачують у цьому бурхливу другу хвилю в Індії, що перекинулася на Непал, який відділений довгим, відкритим сухопутним кордоном зі своїм сусідом.

Непальцям не потрібно пред'являти паспорт або посвідчення особи, щоб в'їхати до своєї країни, а багато непальців мають бізнес в Індії, і навпаки, тобто прикордонний трафік є значним. За останні тижні деякі індіанці втекли від другої хвилі у своїй країні, сподіваючись отримати доступ до медичної допомоги в Непалі або втекти до третьої країни, заявив Адхікарі.

"Дуже важко зупинити всі можливості щодо мобільності між двома країнами", - додав він.

В останні дні Непал запровадив окремі правила перетину кордону. Громадяни Непалу тепер можуть перетнути з Індії лише 13 з 35 прикордонних пунктів, за словами міністра закордонних справ Непалу Прадіпа Кумара Гявалі.

Але, як сказав Шанкар Бахадур Біста, помічник головного окружного керівника району Банке, що межує з Індією, тих, хто повертається потрібно перевіряти на кордоні.

Той, хто має негативний тест, може повернутися додому, але із позитивним - особу скеровують в карантин або в лікарню, додав він.

Однак доктор Самер Мані Діксіт, науковий співробітник з охорони здоров'я в Непалі, каже, що ці заходи запровадили занадто пізно - вірус вже поширювався всередині країни.


Що буде далі?

Наступні кілька тижнів будуть вирішальними для контролю спалаху у Непалі.

Минулого четверга влада запровадила двотижневий локдаун в Катманду - але до того, як він набув чинності, частина трудових мігрантів повернулася додому.

У селах часто є велика кількість людей похилого віку та обмежені можливості щодо медичної допомоги, що викликає побоювання, що мігранти вже поширили вірус у віддалені райони.

Поки рано говорити, чи не призведе міграція перед карантинним блокуванням до нового сплеску, сказав Адхікарі.

"За кілька тижнів ситуація у нас буде поганою. Але ми намагаємося зробити все можливе", - сказав він.

Непальці на переповненому автовокзалі купують автобусні квитки, щоб повернутися до своїх сіл за день до введення локдауну в Катманду, Непал, 28 квітня 2021 року


Влада вживає заходів для обмеження поширення. З 6 травня всі міжнародні рейси заборонені, оголосили у телезверненні до країни в понеділок. Правила, що обмежують збори, діють у 46 з 77 районів.

Шреста, непальгунджийський лікар, сподівається, що якщо люди дотримуватимуться правил і залишатимуться терплячими, випадки інфікування зникнуть.

Проте правила часто змінюються, це ускладнює розуміння громадськості щодо їх дотримування. Одного лише локдауну недостатньо. Уряду потрібно було перевірити всі тісні контакти, ізолювати інфікованих осіб, краще керувати за перетином кордонів та збільшити постачання киснем.

І цей локдаун має свою ціну. 45-річна прибиральниця та мати трьох дітей у Катманду Гіта Кучікар втратила роботу через карантинні обмеження у місті та стурбована освітою своїх дітей.

"Я відчуваю страх, тому що в Непалі кількість випадків зростає, як в Індії", - сказала вона. "Я не знаю, як наш уряд впорається з ситуацією".


Найближчими тижнями наближаються нові фестивалі. За повідомленням державних ЗМІ, поблизу Катманду цього місяця розпочнеться фестиваль Рато Макхідраната, організатори якого заявили, що застосовуватимуть заходи соціального дистанціювання та обов'язкове носіння масок.

Гаутам з міністерства охорони здоров'я передбачив, що люди не можуть виконувати накази про комендантську годину та умови локдауну через святкування.

"Також протягом цього заборонного періоду очікуються й деякі інші фестивалі, але уряд не в змозі щось сказати", - сказав Гаутам, додавши, що зараз ситуація знаходиться в руках непальського народу.

"Ми втомилися говорити людям дотримуватися заходів безпеки".

за матеріалами CNN


Читайте також:

Країна щастя та мрій: як прикарпатець жив та працював у Непалі (ФОТО)


06.05.2021 1200
20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

772
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1682 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7134
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14988 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1896
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1153

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

842

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1716

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1524
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

88
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

506
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

749
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3013
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

738
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1809
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

837
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34982 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

330
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

483
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

806
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

721