Covid-19: у Непалі стрімко зростають випадки інфікування, можливе повторення катастрофічної ситуації сусідньої Індії

Чоловіки в особистих захисних костюмах кремують тіла жертв Covid-19 біля храму Пашупатінатх в Катманду, Непал, 3 травня 2021 року


У Непалі розгортається ситуація, яка нагадує сусідню країну.

Справи щодо Covid-19 стрімко зростають, лікарні перевантажені, а прем'єр-міністр країни благає про допомогу в інших країн.

Зараз Непал щодня повідомляє про 20 випадків захворювання на Covid-19 на 100 000 осіб - приблизно стільки ж, скільки повідомляла Індія два тижні тому.

Минулих вихідних 44% тестів на Covid-19 в Непалі виявилися позитивними, згідно з урядовими даними, цитованими Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC), оскільки ці організації попереджали про майбутню кризу.

"Те, що зараз відбувається в Індії, є жахливим, це попередній перегляд майбутньої можливої ситуації в Непалі, якщо ми не зможемо стримати цю наростаючу хвилю коронавірусу, яка щохвилини забирає все більше життів", - заявила в заяві голова Непальського Червоного Хреста доктор Нетра Прасад Тимсіна.

Швидке поширення вірусу породило побоювання, що Непал балансує на межі кризи, настільки ж руйнівної, як і індійська - якщо не гірше.

Непал має слабку систему охорони здоров’я, в якій менше лікарів на душу населення, ніж в Індії, і рівень вакцинації нижчий, ніж у сусідів. Високий показник позитивних тестів у країні свідчить про те, що він не охоплює достатньо випадків.

Масові публічні заходи, такі як фестивалі, політичні збори та весілля, дозволили поширюватись випадкам, поряд із загальним нехтуванням засобами особистої безпеки та повільними діями уряду.

"Ситуація погіршується з кожним днем, і в майбутньому це може вийти з-під контролю", - заявив доктор Самір Адгікарі, речник Міністерства охорони здоров'я та населення Непалу.

Попри те, що Непал посилив кордони та запровадив карантинні обмеження в найбільш постраждалих регіонах, включаючи столицю, деякі побоюються, що цього буде недостатньо для стримування вірусу, коли він поширюється по столиці, і навіть до базового табору Евересту.

Магазини закрилися протягом першого дня блокування в Катманду, Непал, 29 квітня 2021 року


Лише місяць тому ця гімалайська держава з 31 мільйоном населення повідомляла про 100 випадків на день. Зараз це понад 8600.
Деякі звинувачують у цьому бурхливу другу хвилю в Індії, що перекинулася на Непал, який відділений довгим, відкритим сухопутним кордоном зі своїм сусідом.

Непальцям не потрібно пред'являти паспорт або посвідчення особи, щоб в'їхати до своєї країни, а багато непальців мають бізнес в Індії, і навпаки, тобто прикордонний трафік є значним. За останні тижні деякі індіанці втекли від другої хвилі у своїй країні, сподіваючись отримати доступ до медичної допомоги в Непалі або втекти до третьої країни, заявив Адхікарі.

"Дуже важко зупинити всі можливості щодо мобільності між двома країнами", - додав він.

В останні дні Непал запровадив окремі правила перетину кордону. Громадяни Непалу тепер можуть перетнути з Індії лише 13 з 35 прикордонних пунктів, за словами міністра закордонних справ Непалу Прадіпа Кумара Гявалі.

Але, як сказав Шанкар Бахадур Біста, помічник головного окружного керівника району Банке, що межує з Індією, тих, хто повертається потрібно перевіряти на кордоні.

Той, хто має негативний тест, може повернутися додому, але із позитивним - особу скеровують в карантин або в лікарню, додав він.

Однак доктор Самер Мані Діксіт, науковий співробітник з охорони здоров'я в Непалі, каже, що ці заходи запровадили занадто пізно - вірус вже поширювався всередині країни.


Що буде далі?

Наступні кілька тижнів будуть вирішальними для контролю спалаху у Непалі.

Минулого четверга влада запровадила двотижневий локдаун в Катманду - але до того, як він набув чинності, частина трудових мігрантів повернулася додому.

У селах часто є велика кількість людей похилого віку та обмежені можливості щодо медичної допомоги, що викликає побоювання, що мігранти вже поширили вірус у віддалені райони.

Поки рано говорити, чи не призведе міграція перед карантинним блокуванням до нового сплеску, сказав Адхікарі.

"За кілька тижнів ситуація у нас буде поганою. Але ми намагаємося зробити все можливе", - сказав він.

Непальці на переповненому автовокзалі купують автобусні квитки, щоб повернутися до своїх сіл за день до введення локдауну в Катманду, Непал, 28 квітня 2021 року


Влада вживає заходів для обмеження поширення. З 6 травня всі міжнародні рейси заборонені, оголосили у телезверненні до країни в понеділок. Правила, що обмежують збори, діють у 46 з 77 районів.

Шреста, непальгунджийський лікар, сподівається, що якщо люди дотримуватимуться правил і залишатимуться терплячими, випадки інфікування зникнуть.

Проте правила часто змінюються, це ускладнює розуміння громадськості щодо їх дотримування. Одного лише локдауну недостатньо. Уряду потрібно було перевірити всі тісні контакти, ізолювати інфікованих осіб, краще керувати за перетином кордонів та збільшити постачання киснем.

І цей локдаун має свою ціну. 45-річна прибиральниця та мати трьох дітей у Катманду Гіта Кучікар втратила роботу через карантинні обмеження у місті та стурбована освітою своїх дітей.

"Я відчуваю страх, тому що в Непалі кількість випадків зростає, як в Індії", - сказала вона. "Я не знаю, як наш уряд впорається з ситуацією".


Найближчими тижнями наближаються нові фестивалі. За повідомленням державних ЗМІ, поблизу Катманду цього місяця розпочнеться фестиваль Рато Макхідраната, організатори якого заявили, що застосовуватимуть заходи соціального дистанціювання та обов'язкове носіння масок.

Гаутам з міністерства охорони здоров'я передбачив, що люди не можуть виконувати накази про комендантську годину та умови локдауну через святкування.

"Також протягом цього заборонного періоду очікуються й деякі інші фестивалі, але уряд не в змозі щось сказати", - сказав Гаутам, додавши, що зараз ситуація знаходиться в руках непальського народу.

"Ми втомилися говорити людям дотримуватися заходів безпеки".

за матеріалами CNN


Читайте також:

Країна щастя та мрій: як прикарпатець жив та працював у Непалі (ФОТО)


06.05.2021 1188
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

109
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2720
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4765
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1233
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1419
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1801

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

234

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

424

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1292

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1402
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

1901
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1927
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

27007 1
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

394
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8062
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3390
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1657
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

173
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

378
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

549 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

745
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

798